Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-07-13, 08:49   #1381
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by tigermotorsport View Post
Si eu am 7,5j pe fata, si eram in aceasi situatie ca nu vroiam stretch, da nici 'biscuite', vb cuiva, si am pus 195 45 si eu zic ca arata bine asa... In rest frumoasa masina, sa ai noroc de ea.
mersi frumos....pana la urma cu 7.5 merge mai lejer directia(ma refer la servo si etc...)oricum dupa cum am zis nu ii nici o diferenta intre ce am avut 8j si astea,ba chiar sunt mai inafara
pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic,chiar nu vreau strech pe fata(fiind si diesel mai grea,si greutatea este mare pe fata...)ii foarte ok asa
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 17-07-13, 10:57   #1382
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

alte cateva poze...

astept sa imi dea un semn maistorul cu sudatul sa rezolvam evacuarea
curand comand si bara stabilizatoare
si alte mici maruntai,retusuri etc..(trebuie sa fac unghiul dar numai dupa ce voi regla suspensia si asa ramane,am un durduf bulit la planetara ....)

apropo,stie careva daca scaunele de pe audi a6(2001)se potrivesc pe bora?!as putea sa fac o rocada(scaunele electrice,incalzite,piele...etc)probabil o sa fie problema la bancheta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2960.JPG
Views:	88
Size:	3.41 MB
ID:	2818911   Click image for larger version

Name:	IMG_2961.JPG
Views:	59
Size:	3.38 MB
ID:	2818912   Click image for larger version

Name:	IMG_2962.JPG
Views:	78
Size:	3.41 MB
ID:	2818913  

Click image for larger version

Name:	IMG_2959.JPG
Views:	130
Size:	3.29 MB
ID:	2818914  
soosy is offline  
Old 17-07-13, 11:52   #1383
HandsUp

Stage 3
 
HandsUp's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 126
Default Re: Vw bora Edition

Nu pusca interioru', ii cu totu' si cu totu' altceva.Problema o sa fie si la scaunele fata,nu doar la bancheta.Cauta daca vrei sa faci treaba buna, un recaro de golf 4 (ca ii plin de ele) , in piele,sau ti'l imbraci in piele daca vrei si nu are, si aia e.
HandsUp is offline  
Old 17-07-13, 12:38   #1384
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by HandsUp View Post
Nu pusca interioru', ii cu totu' si cu totu' altceva.Problema o sa fie si la scaunele fata,nu doar la bancheta.Cauta daca vrei sa faci treaba buna, un recaro de golf 4 (ca ii plin de ele) , in piele,sau ti'l imbraci in piele daca vrei si nu are, si aia e.
inteleg...
oricum am analizat mai in detaliu si era clar ca bancheta nu va intra,si atunci chiar daca se potrivea scaunele fata nu era treaba
legat de piele parca nu sunt hotarat pentru,dar cine stie
in fond caut interior de S3,ala m-a fermecat(s-ar putea ca si bancheta sa puste...am vazut pe un golf4...si era vaaai:X)
soosy is offline  
Old 17-07-13, 15:59   #1385
HandsUp

Stage 3
 
HandsUp's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 126
Default Re: Vw bora Edition

Ii frumos tare ala.Si eu gasisem la un moment dat sa imi iau, electric,incalzit,tot ce trebe, dar cu un motoras ars si un plastic lipsa, care costau nu mai putin de vreo 1300 de lei (ti se mai arde unu pe parcurs si om esti, nu valoreaza interioru' cat valoreaza masina) . Plus ca ii mult mai voluminos, 'taie' mult din spatiul la picioare a pasageriilor din spate.
HandsUp is offline  
Old 17-07-13, 16:36   #1386
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

da corect...
dar pana la urma stii cum ii,ceva trebuie sa sacrifici,asa cum ii cu jantele,suspensiile sport si etc

daca intra ceva si mai ales la un pret de ocazie,de ce nu
in principiu ceva de genul caut,sau chiar anume,S3....recaro simplu nu ma tenteaza,nu ii mare diferenta
doresc ceva de efect daca tot investesc,iar interiorul de S3 este cea ce trebuie,schimbare totala

cine stie,poate poate(am vazut ceva pe la Mures parca,400 eu totul complet...)dar nu mai este de mult
sa ne auzim cu bine
soosy is offline  
Old 17-07-13, 16:38   #1387
HandsUp

Stage 3
 
HandsUp's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 126
Default Re: Vw bora Edition

Diferenta mare fata de ce ? ) Fie vorba intre noi, te "tine" mai bine Recaro "simplu" de mk4 , decat cel de S3, "pe verificate si pe luate" :P

PS: de recameuriile stoc de pe bora, nici nu are rost sa pomenesc, alta mancare de peste, comparam mere cu pere.
HandsUp is offline  
Old 17-07-13, 20:31   #1388
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by HandsUp View Post
Diferenta mare fata de ce ? ) Fie vorba intre noi, te "tine" mai bine Recaro "simplu" de mk4 , decat cel de S3, "pe verificate si pe luate" :P

PS: de recameuriile stoc de pe bora, nici nu are rost sa pomenesc, alta mancare de peste, comparam mere cu pere.
diferenta ma refeream la cel stock si recaro de la golf 4...am vazut cateva si aici pe 4t la vanzare si nu imi pare nimic fantastic,ii putin diferit la model si atat
cele de S3 ii alta mancare de peste,sunt mai dinamice,dau mult ma bine
acum de comfort nu stiu ce si cum dar ce mai conteaza
soosy is offline  
Old 18-07-13, 10:26   #1389
HandsUp

Stage 3
 
HandsUp's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 126
Default Re: Vw bora Edition

Baws, esti pe langa subiect fantastic, daca ai ajuns sa spui ca nu exista diferenta intre Recaro de golf 4 si stoc de golf 4, asta 1 la mana, cand iti garantez ca Recaro'u de la mk4 te tine MULT mai bine decat cel de S3 (le'am incercat pe amandoua, ramanand cu recaro mk4).Si 2 la mana, se pare ca tu iti faci masina pentru aplaudici, nu pentru utilitate, din moment ce imi spui "dau mult mai bine, da'l in mortii lui de confort"

PS: nu folosi cuvinte care nu le intelegi, din moment ce vorbim de SCAUNE, nu prea are ce cauta dinamica,ca ele "cam stau pe loc" =))
PS2 (ca sa te lamuresc si cu dinamica) : DINÁMIC, -Ă, dinamici, -ce, adj., s. f. I. Adj. 1. (Mec.) De mișcare, de forță; privitor la mișcare, la forță. 2. Plin de mișcare, de acțiune, activ; care este în continuă (și intensă) mișcare, evoluție;

Dinamic ≠ static, fix, stabil, imobil

Last edited by HandsUp; 18-07-13 at 10:28.
HandsUp is offline  
Old 18-07-13, 11:13   #1390
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by HandsUp View Post
Baws, esti pe langa subiect fantastic, daca ai ajuns sa spui ca nu exista diferenta intre Recaro de golf 4 si stoc de golf 4, asta 1 la mana, cand iti garantez ca Recaro'u de la mk4 te tine MULT mai bine decat cel de S3 (le'am incercat pe amandoua, ramanand cu recaro mk4).Si 2 la mana, se pare ca tu iti faci masina pentru aplaudici, nu pentru utilitate, din moment ce imi spui "dau mult mai bine, da'l in mortii lui de confort"

PS: nu folosi cuvinte care nu le intelegi, din moment ce vorbim de SCAUNE, nu prea are ce cauta dinamica,ca ele "cam stau pe loc" =))
PS2 (ca sa te lamuresc si cu dinamica) : DINÁMIC, -Ă, dinamici, -ce, adj., s. f. I. Adj. 1. (Mec.) De mișcare, de forță; privitor la mișcare, la forță. 2. Plin de mișcare, de acțiune, activ; care este în continuă (și intensă) mișcare, evoluție;

Dinamic ≠ static, fix, stabil, imobil
asta a fost constatarea ta...nu contest,mie nu imi da nici o satisfactie modelul de recaro(din cate stiu sunt si din alea 2 modele,parca,nu sunt sigur)intradevar cel de S este mai sport,adica nu neaparat comfortabil,dar eu apreciez mai mult aspectul decat utilitatea,la scaune,nu in general,pentru ca nu am constatat o diferenta mare,si nu pentru aplaudici,ci simplu pentru forma lor care dau un alt aspect,aici am vorbit de dinamica lor,dar mai exact sa fiu,designul lor
soosy is offline  
Old 20-07-13, 07:27   #1391
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

in legatura cu etrierii,am primit cateva Vt-uri si diferite variante si cel de negru mat mie cel putin nu imi place deloc

iar una din variantele mele chiar ii ok,cel de gri,gen cum sunt suruburiile,dupa vivizunea mea eu zic ca da foarte ok
cu prima ocazie o sa le fac asa....(mai era verde fosfor dar nu ii cazul la mine,negru lucios si un alt porto apropiat de culoarea jantelor)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	etrieri.jpg
Views:	63
Size:	6.84 MB
ID:	2820611   Click image for larger version

Name:	etrieri4.jpg
Views:	129
Size:	966.2 KB
ID:	2820612  
soosy is offline  
Old 20-07-13, 12:15   #1392
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
in legatura cu etrierii,am primit cateva Vt-uri si diferite variante si cel de negru mat mie cel putin nu imi place deloc

iar una din variantele mele chiar ii ok,cel de gri,gen cum sunt suruburiile,dupa vivizunea mea eu zic ca da foarte ok
cu prima ocazie o sa le fac asa....(mai era verde fosfor dar nu ii cazul la mine,negru lucios si un alt porto apropiat de culoarea jantelor)
Salut, am citit in mare parte thread/ul tau si vroiam sa te felicit pt munca depusa.

2 sfaturi vroiam sa iti dau si nu vreau sa te superi pe mine.

1. Parerea mea k buza aia e ca nuca in perete acolo.
2. Cred ca ar mai trebui lasata unpic din suspensie.

Bafta in continuare.
Sevastian_Vr6 is offline  
Old 20-07-13, 12:40   #1393
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
Salut, am citit in mare parte thread/ul tau si vroiam sa te felicit pt munca depusa.

2 sfaturi vroiam sa iti dau si nu vreau sa te superi pe mine.

1. Parerea mea k buza aia e ca nuca in perete acolo.
2. Cred ca ar mai trebui lasata unpic din suspensie.

Bafta in continuare.
in primul rand mersi pentru aprecieri,nu ii absolut nici o suparare,ba chiar am nevoie,doresc pareri pro contra

suspensia de atunci a mai fost coborata(ieri sau alalta ieri am lucrat putin la ea si pozele sunt dinainte)fata a coborat cam 1cm si spatele 1.5
si in momentul de fata spatele ar trebui mai jos(dar o sa fie mai jos decat fata si putin arata ciudat)
pe fata acum am atins pragul in care este limita extrema sa nu atinga bara de planetara
buza....stiu ca multora nu le place,sa zicem ca ii varianta de avarie pana gasesc ceva frumos si lat pentru fata(gli,rieger...)
soosy is offline  
Old 21-07-13, 11:54   #1394
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
in primul rand mersi pentru aprecieri,nu ii absolut nici o suparare,ba chiar am nevoie,doresc pareri pro contra

suspensia de atunci a mai fost coborata(ieri sau alalta ieri am lucrat putin la ea si pozele sunt dinainte)fata a coborat cam 1cm si spatele 1.5
si in momentul de fata spatele ar trebui mai jos(dar o sa fie mai jos decat fata si putin arata ciudat)
pe fata acum am atins pragul in care este limita extrema sa nu atinga bara de planetara
buza....stiu ca multora nu le place,sa zicem ca ii varianta de avarie pana gasesc ceva frumos si lat pentru fata(gli,rieger...)
Ma bucur ca mai exista si useri ca tine care stiu sa asculte sfaturi fara sa sara in sus. Daca ai lasat-o mai jos atunci singurul lucru care l-as mai face eu ar fi un camber negativ pe spate, dar fara sa exagerezi. In rest masina arata bine. Bafta in continuare.
Sevastian_Vr6 is offline  
Old 21-07-13, 12:23   #1395
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
Ma bucur ca mai exista si useri ca tine care stiu sa asculte sfaturi fara sa sara in sus. Daca ai lasat-o mai jos atunci singurul lucru care l-as mai face eu ar fi un camber negativ pe spate, dar fara sa exagerezi. In rest masina arata bine. Bafta in continuare.
niciodata nu am fost inprotriva criticiilor,din potriva,nu zic ca ma bucura dar ma ajuta sa privesc si din alta privinta unele lucruri asupra masinii
apoi eu trag concluziile si daca ii cazul incerc sa indrept,oricum stii cum ii pana la urma gusturiile difera,chiar imposibil sa fie pe placul tuturor sau perfecta
insa ma irita si detest vedetismul,aroganta si prostiile multora,mai ales pe langa subiect....dar in fine nu asta conteaza

sa ne auzim cu bine si poate revin cu niste poze mai frumoase si actuale
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -