Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-10, 14:39   #1426
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Lasa-ma ma cu vopseaua aia.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 14:46   #1427
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Mestere... o gramada de respect si... mi-a parut bine de cunostinta !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 15:30   #1428
pheerya

Stage 5
 
pheerya's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,663
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[BMW]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Lasa-ma ma cu vopseaua aia.
de ce? nu ti-a placut "vopseaua" lui?...doamne fereste...sa vezi cati au apreciat-o...
pheerya is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 18:16   #1429
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

eu am o intrebare: nu o sa ii pui roti mai mari?
ori sa discutat despre asta si nu am fost eu atent ori nu sa dicutat.

arata ciudat cu rotile alea asa micute.
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 19:14   #1430
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

S'a mai discutat, in viitorul (nu prea apropiat) o sa cumpere inca un set de jante probabil doar pentru show.
Rotile par acum "micute" din cauza proportiilor masinii care s'au marit (bodykit, evazari)
Daca te uiti la poze cu masina inainte sa intre la modificat o sa vezi cat de uriase pareau rotile alea pe ea.
__________________
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
Bacau Tel: 0751.08.34.33/0769.18.26.99
Relatii la pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro PymAutoglass Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
D0ryN is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 19:14   #1431
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by topser View Post
...cum a zis si quick , exact ca in schita !...
aproape... stie morph ce nu imi place si sper sa il mai bata pe aleks la cap..

eu nu ii zic nimic ca deja a vrut sa ma omoare

oricum... a iesit super...sper sa iasa si mai super si ma bucur ca ne'am intalnit...

de la mine.. multe poze ... eu am stat si am pozat cam tot..de multe ori
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0224.jpg
Views:	99
Size:	2.19 MB
ID:	1371246   Click image for larger version

Name:	DSCF0247.jpg
Views:	66
Size:	2.11 MB
ID:	1371247   Click image for larger version

Name:	DSCF0248.jpg
Views:	53
Size:	2.14 MB
ID:	1371248  

Click image for larger version

Name:	DSCF0251.jpg
Views:	55
Size:	2.11 MB
ID:	1371249   Click image for larger version

Name:	DSCF0252.jpg
Views:	69
Size:	2.11 MB
ID:	1371250   Click image for larger version

Name:	DSCF0253.jpg
Views:	49
Size:	2.00 MB
ID:	1371251  

Click image for larger version

Name:	DSCF0254.jpg
Views:	36
Size:	2.17 MB
ID:	1371252   Click image for larger version

Name:	DSCF0255.jpg
Views:	40
Size:	1.98 MB
ID:	1371266   Click image for larger version

Name:	DSCF0256.jpg
Views:	41
Size:	2.17 MB
ID:	1371267  

Click image for larger version

Name:	DSCF0257.jpg
Views:	48
Size:	2.15 MB
ID:	1371268   Click image for larger version

Name:	DSCF0258.jpg
Views:	45
Size:	1.97 MB
ID:	1371269   Click image for larger version

Name:	DSCF0259.jpg
Views:	54
Size:	2.04 MB
ID:	1371270  

Click image for larger version

Name:	DSCF0261.jpg
Views:	154
Size:	2.17 MB
ID:	1371271   Click image for larger version

Name:	DSCF0263.jpg
Views:	61
Size:	2.15 MB
ID:	1371272   Click image for larger version

Name:	DSCF0265.jpg
Views:	76
Size:	2.12 MB
ID:	1371273  

Click image for larger version

Name:	DSCF0266.jpg
Views:	46
Size:	2.16 MB
ID:	1371274   Click image for larger version

Name:	DSCF0267.jpg
Views:	110
Size:	2.18 MB
ID:	1371275   Click image for larger version

Name:	DSCF0268.jpg
Views:	75
Size:	2.12 MB
ID:	1371324  

Click image for larger version

Name:	DSCF0269.jpg
Views:	38
Size:	1.97 MB
ID:	1371325   Click image for larger version

Name:	DSCF0273.jpg
Views:	92
Size:	2.17 MB
ID:	1371328   Click image for larger version

Name:	DSCF0275.jpg
Views:	63
Size:	2.12 MB
ID:	1371333  

Click image for larger version

Name:	DSCF0278.jpg
Views:	61
Size:	1.95 MB
ID:	1371338  
__________________


Build the car you want, not the car the internet wants.
mba is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 21:15   #1432
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Lasa-ma ma cu vopseaua aia.
Ce ma, nu iti place??? Alb perlat de la distanta, fuller de aproape (unique).

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Mestere... o gramada de respect si... mi-a parut bine de cunostinta !
Man si mie mia facut nespusa placere sa ne intalnim. Desi mai demult cand miai dat "infraction" miam zis ca "Gabi ala de la Craiova e un bulangiu", usor in timp si cu ocazia intalnirii fc2fc de la 4TD miam schimbat complet parerea si eu consider ca este un lucru foarte bun. Acum am 2 prieteni olteni ) (Gabi si cu bodyspeed)...pacat ca ultimu' cam trage chiulu de cand cu Bucurestiu asta. Oricum man, nu te uit...miai ramas sau tiam ramas dator cu un battle la shoturi Next time, yegaru e de la mine, burn si paharele de la tine >. Te salut, respect conasu' oltean

Quote:
Originally Posted by pheerya View Post
de ce? nu ti-a placut "vopseaua" lui?...doamne fereste...sa vezi cati au apreciat-o...
Nuanta luata de pe OZNuri )

Quote:
Originally Posted by sir_sanjei View Post
eu am o intrebare: nu o sa ii pui roti mai mari?
ori sa discutat despre asta si nu am fost eu atent ori nu sa dicutat.

arata ciudat cu rotile alea asa micute.
Pentru unii arata ciudat...pentru unii nu conteaza...pentru mine arata ok si asa. O analizez in fiecare zi in parcare (sa vad daca sa pus si musca pe ea) si sincer, jantele desi is micute...nu consider ca dau rau. Adevarat e ca sunt unele unghiuri din care par chiar fff mici si din aceasta consecinta caut sa ma arunc la niste jante pe 16" (pe care am sa le pun doar la showuri) sau niste jante pe 15" (dar cred ca nici alea nu sunt de ajuns) care sa le folosesc tot timpul...dar pana atunci o sa mai treaca foarte posibil 1 an pentru ca daca banii cresc in copaci eu inca nu am gasit copacii aia...barim 1 )

Quote:
Originally Posted by D0ryN View Post
S'a mai discutat, in viitorul (nu prea apropiat) o sa cumpere inca un set de jante probabil doar pentru show.
Rotile par acum "micute" din cauza proportiilor masinii care s'au marit (bodykit, evazari)
Daca te uiti la poze cu masina inainte sa intre la modificat o sa vezi cat de uriase pareau rotile alea pe ea.
Totusi masina asta vine stock cu 13"...nu pot sa ii pun 15"/16" si sa ma astept sa fie totul ok. Si asa cu 195/14" pe fagase directia trage dupa roata, si asa din cauza faptului ca am suspensie sport si 195, suspensia fata de cum era ea gandita (pe masina cu 165 maxim la roata) e acum mai rigida...deci is multe chestii care is de calculat. + nu as vrea sa modific prea mult diametrul total al rotii ca sa nu o inalt inutil deci 195/45/14 = XXX/XX/15 sau XXX/XX/16??? Daca acum am 45 la balon...nu vreau sa imi imaginez cu cat este echivalent pe 16"...20??? (no way ) ). Daca modific diametrul exterior al rotii dupa o sa imi atinga in carenaj si iar probleme...iar prostii + nu imi mai pot schimba IAR flansele deci am sa caut niste jante 4x108 cu ET cat au jantele astea sau asemanator...om vedea...altele sunt prioritare acum.

Quote:
Originally Posted by mba View Post
aproape... stie morph ce nu imi place si sper sa il mai bata pe aleks la cap..

eu nu ii zic nimic ca deja a vrut sa ma omoare

oricum... a iesit super...sper sa iasa si mai super si ma bucur ca ne'am intalnit...

de la mine.. multe poze ... eu am stat si am pozat cam tot..de multe ori
Mie imi pare fff rau ca nu am apucat sa ne salutam cand ai plecat. Eu eram la drift, tu erai prin salon...am auzit ca miai transmis salutari si toate cele bune prin aleks. La fel si din partea mea. Dar trebuie sa va spun: omul asta sa suparat foarte tare ) si eu nu stiam ce sa fac sa'l impac. A vazut o linie care nu e la fel ca in desen si acolo sa rupt filmu' )...dar cred ca ia placut si acum e totul ok. Ms frumos si pentru pozele atasate si ms frumos ca ai trecut pe la noi si neam cunoscut dincolo de usere.


Va salut pe toti, sanatate multa si numai bine!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 01:34   #1433
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

O surpriza placuta a fost masinuta ta pt mine , la fel si Bmw ul lui Aleks , felicitari si bafta in continuare cu finisarile si vopsitul .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 01:34   #1434
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Cand am vazut prima data pozele cu capota si grila, mi-am adus aminte instantaneu de primul meu ”proiect” cu Tico (seamana un pic de tot, semn ca urmasem si eu ceva indicatii de-ale lui Aleks).

In orice caz, numai cuvinte de lauda pentru ce-a iesit din Seicento! (asta ca sa nu uite lumea ce masina era la baza )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tico%20vopit%20%285%29.jpg
Views:	176
Size:	90.9 KB
ID:	1372400   Click image for larger version

Name:	untitled.jpg
Views:	102
Size:	988.4 KB
ID:	1372401  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 08:21   #1435
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Dacă domnul MPA a găsit o linie care nu e ca în desen îmi cer scuze, realitatea e departe rău de unghiurile omise în desen, or să mai fie linii diferite, dar rezultatul sper să mulţumească în primul rând proprietarul (el e cel mai important arbitru, indiferent de proiect) şi apoi cunoscătorii (acei oameni care au modificat singuri sau au asistat îndeaproape la un proces de modificare exterior al unei maşini).
Dacă ating astea două deziderate pot spune că am reuşit ceea ce mi-am propus
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 17:00   #1436
kiki_micro2

Stage 4
 
kiki_micro2's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 275
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Salut! sunt baiatu cu seicento galben.. Imi place foarte mult cum a iesit masinuta ta si astept sa o vad gata vopsita. Sper sa ne mai intalnim pe la expozitii. Imi pare bine ca am apucat sa schimbam 2 3 vorbe in graba la romexpo. Cu o seara inainte chiar ma rugam sa apari la 4TD pentru a vorbi cu tine. Multa bafta in continuare!
kiki_micro2 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 17:10   #1437
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Dacă domnul MPA a găsit o linie care nu e ca în desen îmi cer scuze, realitatea e departe rău de unghiurile omise în desen, or să mai fie linii diferite, dar rezultatul sper să mulţumească în primul rând proprietarul (el e cel mai important arbitru, indiferent de proiect) şi apoi cunoscătorii (acei oameni care au modificat singuri sau au asistat îndeaproape la un proces de modificare exterior al unei maşini).
Dacă ating astea două deziderate pot spune că am reuşit ceea ce mi-am propus

nu e vorba de o linie nu sunt chiar asa

e grila aia din fata ..care pe desen e neagra.. si care in realitate e mult prea sus ... de aici a aparut si o diferenta de nivel la linia din fata si chestiile alea de jos de la bara (prelungirile alea)...

e posibil ca acum sa fie greu sa modificat si sa ramana asa
important e sa ii placa lui bogdan...dar nu cred ca daca vad ceva ce nu arata bine nu ar trebuie sa zic

ps: e mba ... domnul mpa se ocupa de fotografii...
mba is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 17:28   #1438
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Am vazut si eu masina si body kit-ul mi se pare putin supradimensionat. Am crezut ca masina fiind in lucru se vor schimba lucrurile in varianta finala, dar citesc ca nu va fi asa... Daca alegi sa mergi pe configuratia asta eu unul nu cred ca e un rezultat tocmai ok si trebuie sa recunosti ca si tu gandesti oarecum la fel. Daca alegi sa pui jante mai mari dar diametrul total sa il pastrezi acelas rotile vor parea la fel de mici ca si acum, ori te gandesti la niste roti mai mari gen 195/40/16 sau 195/45-50/15 ori la un schimb radical al barilor fata-spate si evazarilor(ceva gen "liposuctie").

Nu vreau sa fie cu suparare dar cam asa se vede in ochii mei... Tind sa cred ca te-ai grabit, si se stie ca graba stica treaba...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 20:08   #1439
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by kiki_micro2 View Post
Salut! sunt baiatu cu seicento galben.. Imi place foarte mult cum a iesit masinuta ta si astept sa o vad gata vopsita. Sper sa ne mai intalnim pe la expozitii. Imi pare bine ca am apucat sa schimbam 2 3 vorbe in graba la romexpo. Cu o seara inainte chiar ma rugam sa apari la 4TD pentru a vorbi cu tine. Multa bafta in continuare!
Salut salut! Cum ziceam si la expo, surpriza cred ca a fost mai mare la mine, sa urc scarile spre baie si exact in capul scarilor sa vad un seicento galben. Am ramas WTF?? Mia placut foarte mult. Sa imi spui cum te descurci cu jantele pe strada (si la drum) Pentru posesorii/ pasionatii de seicento dp forum urmatorul link este un must asa ca CLICK 1. Numai bine, sanatate!

P.S. Fai un thread, baga niste poze...sunt curios sa o studiez mai in detaliu....si cand dai prin bucuresti da un telefon (iti las numarul pe mess sau...)

Quote:
Originally Posted by mba View Post
nu e vorba de o linie nu sunt chiar asa

e grila aia din fata ..care pe desen e neagra.. si care in realitate e mult prea sus ... de aici a aparut si o diferenta de nivel la linia din fata si chestiile alea de jos de la bara (prelungirile alea)...

e posibil ca acum sa fie greu sa modificat si sa ramana asa
important e sa ii placa lui bogdan...dar nu cred ca daca vad ceva ce nu arata bine nu ar trebuie sa zic

ps: e mba ... domnul mpa se ocupa de fotografii...
A gresit aleks dar fara rea vointa...mpa/mba...la cate posturi si usere vede el zilnic e de inteles si de iertat. Liniile masinii astea vor ramane pentru ca nu am fost fixat pe ceva anume. Iam zis lui Aleks, de la asta plecam, add your personal touch si HAI! De mult nu ma mai consider doar eu in proiectul asta si am multe considerente din care sa privesc situatia asa + am analizat atent cum vin acele linii si sunt de parere ca e mai frumos asa. Daca sus ar fi fost toate la aceiasi linie ar fi fost cumva mai dull (plictisitor sa ii zic)...+ partea de jos a fost un final touch (ea initial iesind la linie, ca in desen)....si continuam prin raspunsul lui bogyciu -->

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Am vazut si eu masina si body kit-ul mi se pare putin supradimensionat. Am crezut ca masina fiind in lucru se vor schimba lucrurile in varianta finala, dar citesc ca nu va fi asa... Daca alegi sa mergi pe configuratia asta eu unul nu cred ca e un rezultat tocmai ok si trebuie sa recunosti ca si tu gandesti oarecum la fel. Daca alegi sa pui jante mai mari dar diametrul total sa il pastrezi acelas rotile vor parea la fel de mici ca si acum, ori te gandesti la niste roti mai mari gen 195/40/16 sau 195/45-50/15 ori la un schimb radical al barilor fata-spate si evazarilor(ceva gen "liposuctie").

Nu vreau sa fie cu suparare dar cam asa se vede in ochii mei... Tind sa cred ca te-ai grabit, si se stie ca graba stica treaba...
Da, este putin supradimensionat, la prima vedere zici HOLY SHIT! CRAP! GOD! Cam ce zici cand ai orgasm...dupa iti revii si te obisnuiesti cumva cu proportiile si ti se pare mai mult decat super ok! Probabil ca am lasat impresia asta pentru ca am inghesuito acolo intre alte 2 masini...duno dar asa era si in poze, asa lam vrut si in realitate. I simply love it!!! Ma uit zilnic la masina cum sta tolanita sub soare si chiar nu mi se pare inapropriate sau exagerata...sau...este EXACT ASA CUM TREBUIE...nuj...cel putin pentru mine mai bine nu se putea decat GATA! Si o sa fie gata. Am trecut de stadiul proportiilor, o sa vina stadiul finisajelor.

Iar referitor la jante, permitemi sa te contrazic (sau poate nu am inteles bine ce ai vrut sa zici):
1) 195/45/14 vs 195/45/15 (195/45/15 este cu 24mm mai mare decat ce am acum...deci 24mm de janta in plus)
2) 195/45/14 vs 195/40/16 (195/40/16 este cu 30mm mai mare decat ce am acum, ma refer la diametre totale!!! Deci in cazul rotii p 16" castig 2" si scad 5mm la balon si ajung cu 30mm mai mult)
3) Acum ideea e urmatoarea: 30mm vs 24mm...Eu nu cred ca merge niciunul dar jante mai devreme de summer2011 nu vede asa ca vb. degeaba acum.
4) Mie imi plac fff mult si jantele astea, pana cand nu o vad cu lacu uscat nici nu ma pronunt .

Iar referitor la capitolul graba, neam grabit la alte aspecte gen finisaje sau finalitatea unor piese dar la proportii nu (ca aici zici tu)...i :X it!!! Simply love it! Totusi poate o singura modificare o sa survina in urma unor analize: garda la sol pe fata umpic mai mare. Altfel is de parere ca muncim degeaba.

Va salut pe toti, numa' bine sanatate!

Last edited by morpheusmaster; 17-03-10 at 20:10.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 20:45   #1440
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

ti-am zis deja de la pozele spion ca jantele vor parea mici


dar scriu din alt motiv, acesta fiind urmatorul: barile, evazarile etc sunt cele finale? daca da, chiar e "vai de plm" tuning. creca sunt in intregime din spuma si chit, ar trebui matritate si facute frumos din fibra... dar whatever floats your boat...
__________________




Jokerman170 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -