Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-10, 20:09   #1501
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by sageata View Post
acea cazatura e un fiat 1100 de prin 1949.
Stiam ma lepra da tot cazatura e )

Quote:
Originally Posted by GyGy View Post
morph lasami si mie id tau intrun pm daca vrei ca vreau sa te intreb cate cv ...

Id meu il gasesti in semnatura (jos jos jos dai acolo click ) sau la profil. sau daca nici asa til las pe pm. Te astept
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 14:27   #1502
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Intr-un fel mi-e dor mie de buburuza asta dapai lui morph. La vara o sa fie alta treaba,am si eu permis,nu mai umblu cu scuterul dupa voi,fara benzina. Memories...do you remember morph ?:X
VladM is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 14:29   #1503
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Intr-un fel mi-e dor mie de buburuza asta dapai lui morph. La vara o sa fie alta treaba,am si eu permis,nu mai umblu cu scuterul dupa voi,fara benzina. Memories...do you remember morph ?:X
Da, la vara umblu eu cu bicicleta dupa voi ) ce o sa mai radeti ) dar ma asigur eu ca nu o sa fie asa
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 14:41   #1504
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by sageata View Post
acea cazatura e un fiat 1100 de prin 1949.
Si aia tot masina de femei era.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 14:42   #1505
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Si aia tot masina de femei era.
ca si matizu de altfel ) >:P
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 15:27   #1506
bogddanel

Stage 5
 
bogddanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 394
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Deci:
- ALEKS, daca nu pui poze cu bondaru, si nu ne dai detalii, o sa ai parte numai de necazuri(vezi k uneori am gura aurita)
bogddanel is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 22:05   #1507
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Poze n-am, iar detaliile-s seci: lucrează 2 oameni la ea, momentan capota e hăcuită, spoilerul faţă la fel, urmează cel pe spate şi pragurile, aripile, etc, pentru matriţare....
Munca multă, nimic spectaculos...
later edit: am două poze
http://plmtuning.ro/forum/viewtopic....7&p=7544#p7544

Last edited by aleks; 17-04-10 at 22:33.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 23:19   #1508
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Poze n-am, iar detaliile-s seci: lucrează 2 oameni la ea, momentan capota e hăcuită, spoilerul faţă la fel, urmează cel pe spate şi pragurile, aripile, etc, pentru matriţare....
Munca multă, nimic spectaculos...
later edit: am două poze
http://plmtuning.ro/forum/viewtopic....7&p=7544#p7544
Observati intercooleru', da? ) (in prima poza)
...si noul (sau vechiul...pentru mine e nou, il vad prima oara) combinezon de lucru a lui Aleks. Folosind acest combinezon (salopeta, whateva) masina mea va avea 10 cai in plus-GARANTAT!. (asta puteti observa in poza 2)

...in rest va las pe voi sa descoperiti diferenta de fus orar intre cele 2 poze si restul diferentelor
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 23:33   #1509
bogddanel

Stage 5
 
bogddanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 394
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Poze n-am, iar detaliile-s seci: lucrează 2 oameni la ea, momentan capota e hăcuită, spoilerul faţă la fel, urmează cel pe spate şi pragurile, aripile, etc, pentru matriţare....
Munca multă, nimic spectaculos...
later edit: am două poze
http://plmtuning.ro/forum/viewtopic....7&p=7544#p7544
hai Aleks, hai... serios acum... si la naiba, sunt aproape 6luni...
bogddanel is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 04:05   #1510
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by bogddanel View Post
hai Aleks, hai... serios acum... si la naiba, sunt aproape 6luni...
Asta-i treaba mea şi a lui Morph, īnţelegerile noastre ne privesc.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 12:47   #1511
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Trebe sa fie si calitate nu doar rapiditate...daca grabesti procesul ...se vede ...si nu da bine! Spor si rabdare !
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 15:03   #1512
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
Trebe sa fie si calitate nu doar rapiditate...daca grabesti procesul ...se vede ...si nu da bine! Spor si rabdare !
Asa e, ai 100% dreptate. De asta cand am duso am zis ca nu ma intereseaza cat dureaza dar sa iasa BINE! Sau facut mici/mari compromisuri pentru a fi prezenti la TuningDays cu palmares complet dar acum se refac asa cum trebuie. Greul a trecut, a ramas de traforat la greu, finisat, vopsit...in vara cand o sa inceapa evenimentele prin zona Moldovei masina o sa le onoreze cu prezenta PE TOATE, 100% gata si operationala. PROMIT EU ASTA!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 15:42   #1513
GyGy
Banned

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 181
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

imi pare bine sa aud asta si abia astept sa o vad terminata
GyGy is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 01:02   #1514
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Ca să lămuresc durata asta prelungită de finalizare, am să scriu pe scurt, şi fără acordul lui Morph, motivele.
Maşina, īn momentul īn care a fost terminată de mine, la fibră, a fost continuată (finisat şi pregătit pentru vopsit) de către 2 oameni, unul un angajat al meu, celălat un vopsitor recomandat de către mine, după o discuţie īntāmplătoare īntre Bogdan şi vopsitor.
Pentru că timpul era scurt, pānă īn 4tuning days, şi noi am vrut-o expusă dimpreună cu celelalte 3 maşini, nu a mai fost timp pentru supraveghere din partea mea, ei au făcut finisările şi pregătitul pentru vopsit fără niciun pic de intervenţii ale mele.
Rezultatul a fost īnsă exact cel pe care-l doream mai puţin, doi incompetenţi (pregătitorul şi vopsitorul) completāndu-se īn prostia lor de minune pe munca mea şi banii lui Morph, reuşind să distruga multe din piese ori prin şlefuit pānă la distrugere, ori prin mascare cu kilograme de kit a pieselor mai devreme "pregatite"
După ce a trecut eventul 4td, am readus maşina īn hală, am considerat (īn mod corect) că e vina mea, cei doi idioţi fiind aduşi şi recomandaţi de mine, şi am luat de la zero fiecare piesă, īnlocuind-o, matriţānd-o, descărcānd-o de kit, mă rog, practic maşina se reface de la zero, īnsă cu eforturi cel puţin duble, singura porţiune neatinsă rămānānd cupola.
Eu sunt vinovat de treaba asta, de īntārziere şi de faptul că Morph n-are maşina pe stradă īncă, dar acum faptul e consumat, trebuie rezolvată cāt mai rapid şi mai bine pentru a fi competitivă la evenimentele din sezonul ce abia īncepe.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 08:36   #1515
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ca să lămuresc durata asta prelungită de finalizare, am să scriu pe scurt, şi fără acordul lui Morph, motivele.
Maşina, īn momentul īn care a fost terminată de mine, la fibră, a fost continuată (finisat şi pregătit pentru vopsit) de către 2 oameni, unul un angajat al meu, celălat un vopsitor recomandat de către mine, după o discuţie īntāmplătoare īntre Bogdan şi vopsitor.
Pentru că timpul era scurt, pānă īn 4tuning days, şi noi am vrut-o expusă dimpreună cu celelalte 3 maşini, nu a mai fost timp pentru supraveghere din partea mea, ei au făcut finisările şi pregătitul pentru vopsit fără niciun pic de intervenţii ale mele.
Rezultatul a fost īnsă exact cel pe care-l doream mai puţin, doi incompetenţi (pregătitorul şi vopsitorul) completāndu-se īn prostia lor de minune pe munca mea şi banii lui Morph, reuşind să distruga multe din piese ori prin şlefuit pānă la distrugere, ori prin mascare cu kilograme de kit a pieselor mai devreme "pregatite"
După ce a trecut eventul 4td, am readus maşina īn hală, am considerat (īn mod corect) că e vina mea, cei doi idioţi fiind aduşi şi recomandaţi de mine, şi am luat de la zero fiecare piesă, īnlocuind-o, matriţānd-o, descărcānd-o de kit, mă rog, practic maşina se reface de la zero, īnsă cu eforturi cel puţin duble, singura porţiune neatinsă rămānānd cupola.
Eu sunt vinovat de treaba asta, de īntārziere şi de faptul că Morph n-are maşina pe stradă īncă, dar acum faptul e consumat, trebuie rezolvată cāt mai rapid şi mai bine pentru a fi competitivă la evenimentele din sezonul ce abia īncepe.
AAAaaaaaproximativ corect. "Vina" e un cuvant cam greu pentru ce sa intamplat...si nuj...suna urat. Asa pot spune ca a fost si vina mea, decizionala, sa nu merg pe varianta initiala. Si de acolo lucrurile au luato sa zic iar urat "la vale" pe modelul bulgarelui de zapada...dar in momentul de fata nu mai conteaza trecutul, conteaza prezentul si viitorul.

...si ce a scris Aleks, din pacate e adevarul...100%. El ce a lucrat pe masina a lucrat de 11+, mia placut fff mult cum a gandito, facuto, etc...dar tampitii aia 2 practic au tencuito cu kit pana la refuz, facand buba mare si pretentii la mai multi $. De aici au rezultat mai multe rele si ceva bune.

Cand ziceam ca promit eu ca la vara masina e gata, e o promisiune care mio fac mie...astept sa termin anu' universitar (putin mai e) si dupa ma duc acasa si pun mana sa ajut la ce a mai ramane de facut pe atunci...n'am sa ma clintesc de pe masina pana nu ma vad la volan. Ca am sa slefuiesc kitu' cu unghiile, ca am sa suflu'n fibra sa se intareasca mai repede, ca am sa cersesc vopseaua, i don't fucking care! Dar stiu ca nu as putea sa stau la 40km de ea si sa ma impac cu gandul ca nu o pot conduce ca "se lucreaza"...acum ma impac cu acest gand pentru ca este distanta care este si practic e imposibil sa aduc un aport de aici...dar fiind la vara acasa, n'as putea sta...

sa auzim de bine...Peace out
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -