04-01-07, 12:46
|
#631
|
|
PARTICIPANT CURSE
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
Si totusi C20LET ramane regele!!!
|
|
|
04-01-07, 12:55
|
#632
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by DONU'
Si totusi C20LET ramane regele!!!
|
bah ejti de belea mah....noi vb de diesel aici....ce a aparut C20LET? TDI
|
|
|
04-01-07, 13:05
|
#633
|
|
PARTICIPANT CURSE
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
__________________
If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: [email protected]
|
|
|
04-01-07, 14:38
|
#634
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
mdap asa e.....bah sti vreo dasta de dezmembrari? sa po sa gasesc si io un capac de oglinda,k am spart oglinda din stanga geamu lam skimbat cu tot cu talpa de degivrare....mai am capacu kre nu se gaseste nou? ia zi po sa ma ajuti...te intreb pe u k ai tot Opel si plm.......poate stii.........
|
|
|
04-01-07, 22:03
|
#635
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc
|
Multumesc mult pentru explicatii ! Vad ca te pricepi la Diesel...nu te superi daca mai am intrebari , nu ? 
O intrebare : la un dCi de 1.5 Logan, ii pot creste turatia turbinei ? si daca da, cum ?
|
|
|
05-01-07, 07:12
|
#636
|
|
Audi Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of: [AUDI]
|
Re: Discutii despre masini
nu am de ce sa ma supar....
asta cu priceputul e cam mult spus. sunt altii care se pricep.
da, se creste din soft. dar nu numai turatia, ci "presiunea". si momentul cat se tureaza si pana unde. adica alta gestionare a turbinei. asta inseamna cip tuning., sau mai bine faci upgrade de soft -flashtuning. eu asa am si nu se vede la nici o verificare. decat pe dyno 
am uitat sa iti mai caut detalii, dar oricum cele mai multe explicatii pentru motoare cu pompe duze de la VAG am.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear
It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
|
|
|
05-01-07, 08:09
|
#637
|
|
Audi Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of: [AUDI]
|
Re: Discutii despre masini
|
|
|
05-01-07, 08:49
|
#638
|
|
PARTICIPANT CURSE
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by platon911
mdap asa e.....bah sti vreo dasta de dezmembrari? sa po sa gasesc si io un capac de oglinda,k am spart oglinda din stanga geamu lam skimbat cu tot cu talpa de degivrare....mai am capacu kre nu se gaseste nou? ia zi po sa ma ajuti...te intreb pe u k ai tot Opel si plm.......poate stii......... 
|
La Boldesti-Scaieni la Dan.
Daca nu..., poate prin Buzau.
Sa-mi spui ce model ai exact ca saptamana viitoare ma duc pe la Buzau si poate-ti gasesc...
La Altruck sau Motormania ai incercat?
Eu gasisem oglinda cu suport cu tot electrica pentru Vectra mea la vreo 90 RON.
Incearca si tu...
|
|
|
05-01-07, 11:56
|
#639
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by DONU'
La Boldesti-Scaieni la Dan.
Daca nu..., poate prin Buzau.
Sa-mi spui ce model ai exact ca saptamana viitoare ma duc pe la Buzau si poate-ti gasesc...
La Altruck sau Motormania ai incercat?
Eu gasisem oglinda cu suport cu tot electrica pentru Vectra mea la vreo 90 RON.
Incearca si tu...
|
mie imi terbuie de cat capacu...e de AStra 2001 .....sistemu nare nimic plm....decat capacu.....o sa incerc sau dak ajungi u inaintea mea.......  ...ma suni iti dau nr meu de tel in prv
|
|
|
05-01-07, 12:36
|
#640
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc
da, se creste din soft.
|
Alte modalitati de crestere a performantelor motorului la un Diesel (nu ma refer la Logan neaparat) exista ? Ca am auzit ca daca ii schimbi evacuarea nu castigi prea multi cp...
Multumesc pentru informatii!
|
|
|
05-01-07, 12:54
|
#641
|
|
Audi Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of: [AUDI]
|
Re: Discutii despre masini
orice modif la maisnile mai nou trebuie corelata cu modificare de soft. adica poti pune turbina mai mare, intercooler, injectoare, ax cu came, dar toate trebuie impreuna cu soft custom pt motor. ai sa razi, da run soft bun nu e decat 300 d euro. e printre cele mai ieftine modificari si aduce un catsig la turbo de min 25 de cai. max 50, varianta race, dar nu te sfatuiesc.
mai sus ti-am zis cateva pentru turbo-diesel. pentru diesel simplu e ca si la benzina simpla dar muuult mai greu. nu merita. filtru sport nu ajuta, decata daca ai peste 50% de cai in plus. cel putin eu vb de tdi si vag-vw, audi, seat, skoda...
evacuare la fel.
deci e mai greu la tdi, dar catsigi mai multi cai.
mai poti usura masina, scoate catalzatorul...mai sunt, depinde de bani si vointa, si de cat vrei sa uzezi si masina.
|
|
|
05-01-07, 14:43
|
#642
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc
|
are motor micut mah de consum....1.7DTI 75CP...da se duce....ma scot al consum
|
|
|
05-01-07, 17:08
|
#643
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
|
Re: Discutii despre masini
bogdanwrc, ce ma eu am dizel?
|
|
|
05-01-07, 18:15
|
#644
|
|
Audi Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of: [AUDI]
|
Re: Discutii despre masini
|
|
|
05-01-07, 18:38
|
#645
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
|
Re: Discutii despre masini
Multumesc mult , Bogdan !
|
|
|
|
|