Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-07, 22:21   #616
markA

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 110
Default Re: Discutii despre masini

Quote:
Originally Posted by panaitescud View Post
un meserias in carburatoare din ploiesti stie cineva ?am 4 carburi dublu corp de ford si nu le pot regla.cred ca le pun sub brad sa vina mosu la ele.sau de o ciorba.
mai are cineva unul bun de vanzare.
un meserias e greu de gasit in ploiesti.verifica alimentarea de benz (rezervor _carb)
markA is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 11:38   #617
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Default Re: Discutii despre masini

am sa verific din nou dar dupa ce schimb pompa de benzina.e posibil sa nu se alimenteze .
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 11:48   #618
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Discutii despre masini

Scimba toate filtrele de benzina si furtunele..., nu te costa mult..., pe urma incearca sa schimbi pompa, dar poate nu e de la ea...
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 11:56   #619
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Default Re: Discutii despre masini

am urmarit cu mororul pornit filtrul de benzina ....se umple ...scade...se umple scade.asta la relanti.
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 12:01   #620
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Discutii despre masini

Si filtrul de la pompa de benzina de la rezervor?
Sau tu nu ai pompa de benzina la rezervor?
Trebuie sa mai ai un filtru la pompa. Ala de obicei se murdareste rau, se umple de mal si de noroi. Nici nu-ti inkipui cat de nenorocita e benzina asta...
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: [email protected]
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 12:38   #621
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Default Re: Discutii despre masini

pompa de benzina este pe blocul motor.capsulata nu se poate unbla in ia.am mai curatat-o in sep....am lasat-o sa se evapore toata benzina si am ciocanit-o .a iesit numai rugina.si in sept aveam aceeasi problema.
__________________


panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 12:52   #622
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Discutii despre masini

Dar nu merge s-o sufli cu aer? Daca se evapora benzina si ramane jegul, poate iese cu fass fass d-ala la compresor...
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 13:10   #623
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Default Re: Discutii despre masini

am spalat cu diluant am ciocanit-o pe toate partile am sufl .am mai pus o garnitura mai groasa de oltcit intre pompa si bloc pt a mari cursa axului dintre axa cu cama si pompa.
Este normal ca dup ce opresc motorul sa se intoarca benzina din filtru in rezervor
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 13:16   #624
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: Discutii despre masini

Ma ajuta si pe mine cineva cu o intrebare ?
La specificatiile tehnice ale unui Logan 1.5 dCi scrie la "Tip injectie" : "directa cu common rail sferic + turbo " .( sursa www.dacia.ro )
Ce inseamna common rail sferic ? Si ce inseamna turbo( ce vad io la masini pe net, adica , melcul ala...de baga aer cu presiune mai mare ? ) ?
Defapt sunt 2 intrebari .
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 15:14   #625
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Default Re: Discutii despre masini

am dat si sorbul jos de am spart sita de la tur
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 18:03   #626
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii despre masini

Quote:
Originally Posted by doar_eu View Post
Ma ajuta si pe mine cineva cu o intrebare ?
La specificatiile tehnice ale unui Logan 1.5 dCi scrie la "Tip injectie" : "directa cu common rail sferic + turbo " .( sursa www.dacia.ro )
Ce inseamna common rail sferic ? Si ce inseamna turbo( ce vad io la masini pe net, adica , melcul ala...de baga aer cu presiune mai mare ? ) ?
Defapt sunt 2 intrebari .
stiam cev ade camera de ardere k e sfer5ik....crek ma insel..........turbina Diesel difera fata de aia pe benzina....la Diesel turbina lucreaza cu gazele nearse nujtiu cum plm........bogdan wrc se pricepe la Diesel
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 18:21   #627
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: Discutii despre masini

Merci!!!Bogdan_wrc, daca vrei, raspunde-mi si mie la intrebarile de mai sus, te rog frumos !
Multam !
MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 07:28   #628
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Discutii despre masini

Quote:
Originally Posted by doar_eu View Post
Ma ajuta si pe mine cineva cu o intrebare ?
La specificatiile tehnice ale unui Logan 1.5 dCi scrie la "Tip injectie" : "directa cu common rail sferic + turbo " .( sursa www.dacia.ro )
Ce inseamna common rail sferic ? Si ce inseamna turbo( ce vad io la masini pe net, adica , melcul ala...de baga aer cu presiune mai mare ? ) ?
Defapt sunt 2 intrebari .
pt CommonRail, va trebui sa cauti pe google. sau wikipedia, sau pe forumurile de frantuzesti. ca nu prea m-a interesat decat pricipiu de baza. dupa mine principiul PompeDuse de la VAG e mai bun.(nu mai ecologic, dar mai puternic motorul, mai brutal cuplu, si mai galagios, ceea ce e mai ok pt mine).

turbo, este melcul ala la exterior, adica turbina, care baga aer mai fortat in motor. mai mult aer, mai mult oxigen, deci arderea mai puternica, dci mai multa putere. este un fel de ventilator-daca pot spune asa- ca un feon. o sa mai caut pe google sa iti arat.

aici intervine avantajul turbo-dieselului fata de benzina aspirat/adica fara turbo. cuplu la turatie mica, putere la turatie mare.dar dieselul nu poate urca asa mult in ture. dar la turbo se castiga cel mai usor prin cip tuning. cresti presiunea in turbo..poooc creste puterea.

motoarele noi td neaparat au si intercooler. acesta raceste aerul care intra in turbo, astfel incat cu cat e mai rece, cu atat mai mare concentratie de aer e, si deci puterea e mai mare.
ar fi multe de zis, dar mai pune intrebari daca mai ai, si raspund direct, ca sunt prea multe de povestit. mai caut pe google sa vad daca gasesc explicatii mai exacte si poze.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 07:32   #629
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Discutii despre masini

uite aici: si vezi si jos la linkuri apropiate:

http://en.wikipedia.org/wiki/Turbodiesel

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_rail
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 12:45   #630
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii despre masini

deci in concluzie cik dci ar fi ami bun ca tdi......da cum nemtii sunt baieti destepti au scos bajetii CDTI,TDCI........
platon911 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -