Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Oradea

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-06, 07:57   #46
SPL_Team

Stage 1
 
SPL_Team's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 14
Default Re: Spl Team

Quote:
Originally Posted by SoundIdentity
...acuma sq a fost apreciat dupa urechile celor din db drag nu dupa reguli....dar totul trebuie progresat si acesta este un inceput!!!!
Dl Sandu : cand sunt organizate concursuri de SQ in acoperirea dB drag asta nu inseamna ca arbitri sunt dintre organizatori sau arbitri din dB drag...... arbitrajul la aceste evenimente le fac anumite persoane cei care au "ureche" mai buna buna ca noi ,......au ocupatia la o anumita casa de discuri in studiouri ........ unde dupa parerea mea "trebuie sa auzi bine"... deci pe ei nu le intereseaza ce marci sa instalat in masina respectiva care trebuie ascultat doar calitatea sunetului....
SPL_Team is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 08:21   #47
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Spl Team

Quote:
Originally Posted by SoundIdentity
in db drag nu sunt albitri pentru sq mai mult in emma stiu oameni din romania care merg in germania la specializare pentru asa ceva si se vor cauta in curand si noi albitri printre care vreau sa ma inscriu si eu .....doar.......tre mers la germania mare si de stat vreo 2 saptamani pentru specializare......acuma sq a fost apreciat dupa urechile celor din db drag nu dupa reguli....dar totul trebuie progresat si acesta este un inceput!!!!
Cred ca se confunda arbitrajul cu organizarea. Atit la dB Drag cat si la cele doua concursuri de SQ organizate de noi arbitrajul a fost complet separat de organizare. La SQ arbitrii au adus fisele de jurizare dupa ce s-au terminat toate masinile si cam atit.

Cat despre arbitri de la SQ, cred ca sunt printre cei mai buni urechisti din tara, pe langa experienta de ascultare au o baza solida teoretica.

Acuma cu cursurile: Daca ma duc la un curs de piloti de formula 1 si aia imi dau diploma ca am facut curs asta inseamna ca sunt pilot de formula 1 ? Cred ca nu, dar ca sa te citez "totul trebuie progresat si acesta este un inceput!!!"
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 08:21   #48
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Re: Spl Team

@Sandu: Arbitrarea in SQ a fost facuta de niste oameni care nu au legatura si nu au habar de industria Car-Audio...nu stiu deloc cum suna muzica intr-o masina...ei stiu doar cum trebuie sa sune muzica in general...sunt oameni de studio care se ocupa de asta de zeci de ani si care au experienta in domeniu...au fost in mod special alesi pt ca sunt total impartiali si parerile lor nu sunt de genul: muzica nu suna bine pt ca difuzorul ala e amplasat asa sau invers sau pe centru sau pe langa centru...parerile lor spun: aud bine medii, aud bine inalte, lipseste gama de frecvente etc...legat de training in germania, parerea mea e ca o ureche nu se poate forma in doua saptamani...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 17:23   #49
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Spl Team

Quote:
Originally Posted by Ciky
no sandule de nu ma faci nr. 1 te bat!
nr.1 dupa el,nu?hai baieti ca vine vara si inca loganu e pe nicaeri cu muzica.macar ti-ai comandat sculele sa nu trebuiasca sa stai si dupa aleaca cine stie?
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 17:57   #50
SPL_Team

Stage 1
 
SPL_Team's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 14
Default Re: Spl Team

viperu , sfigmo va multumesc ca ne ati informat.....
SPL_Team is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 19:56   #51
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Spl Team

Quote:
Originally Posted by margineanu ovidiu
nr.1 dupa el,nu?hai baieti ca vine vara si inca loganu e pe nicaeri cu muzica.macar ti-ai comandat sculele sa nu trebuiasca sa stai si dupa aleaca cine stie?

loganu lu ciky va fi orientat sq sau spl?

inca o intrebare, STi'u cu hertzurile alea Mille, si cu Thesisu a luat locul 1, sau nu a fost in competitie? (masina lu Viperu cred)
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 20:15   #52
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Spl Team

a luat locul 3... sper ca pana la urmatorul concurs sa o pregatesc mai bine...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 20:27   #53
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Spl Team

Quote:
Originally Posted by viperu
a luat locul 3... sper ca pana la urmatorul concurs sa o pregatesc mai bine...


zimi si mie te rog cine a luat locul 1. din pacate nu am avut ocazia sa vin. sant tare curios.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 20:30   #54
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Spl Team

locul 1 la clasa Pro l-a luat Saxo de pe forum cu al lui Subaru Impreza GX
locul 2 la clasa Pro l-a luat fratele lui Saxo cu celalalt Subaru Impreza GX
viperu is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 21:13   #55
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: Spl Team

spl team viperu sfigmo ce aveti mah???? ce va turati asa????nu v-a criticat nimeni!!!intradevar cei de la studio sunt formatatzi in urechi...si intradevar in doua saptamani nu iti poti forma urechea de sq darr....darr...stiti si voi in regulile de sq conteaza tot ce e pozitionare difuzoare twetere sunetu de unde vine fatza spate etc...eu vorbeam de sq regulament nu de urechile astora nu am criticat nimic ci doar e ceva nou la db drag si sq nu????si intradevar masinile premiate sunau intradevar nu contest nimic eu vorbeam de anume albitraj acuma voi ce ati inteles in asta va las pe voi in principiu voi stiti despre ce vorbesc doar tastati si voi ca si mine orice apropo spl team cine esti ar fi misto sa stim cu cine discutam si noi!!!!
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 21:26   #56
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Spl Team

nu s-a turat nimeni sandule, daca ne turam scriam cu LITERE MARI DE TIPAR

iar cu pozitionarea, daca vorbim despre soundstage nu am inteles eu foarte bine ce vrei sa zici dar nu conteaza numai pozitionarea difuzoarelor ci si coerenta spectrala precum si faptul ca la orice sistem bazat pe mai multe cai apar probleme de faza care trebuiesc rezolvate.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 21:46   #57
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: Spl Team

Quote:
Originally Posted by viperu
nu s-a turat nimeni sandule, daca ne turam scriam cu LITERE MARI DE TIPAR

iar cu pozitionarea, daca vorbim despre soundstage nu am inteles eu foarte bine ce vrei sa zici dar nu conteaza numai pozitionarea difuzoarelor ci si coerenta spectrala precum si faptul ca la orice sistem bazat pe mai multe cai apar probleme de faza care trebuiesc rezolvate.
mai taticule!!!o parere ok!!!!nici eu nu cunosc de la a la z regulamentu de la sq dar stiu cu ce m-am intalnit sau de ce au fost alti depunctati..uite un exemplu...sfigmo mancalar o baba de putza mi-a tras fetzele de usi in fibra mi-a pozitionat difuzoarele si la un emma show el a fost cel care m-a depunctat in pozitionarea tweterelor un simplu exemplu personal...daca faci o masina de un anume nivel de competitie pai fa sa fie competitiv nu depunctat ,......nu vreau sa il jignesc pe grasu ala ca imi e prieten dar faza asta nu am uitat-o infine intr-un final trebuia sa ma sfatuiasca el fiind mai avansat in acest domeniu unde e pozitia ideala......ok trecem peste a mea....un alt fenomen in acest concurs de sq cand a venit albitru international de la emma am ascultat niste pareri de la el :sunetu trebuie sa vina din fatza nu spate...toate reglajele tre sa fie pe zero bass tre fad bal sub si egalizatoarele la nivel zero se asculta distorsiunile nu se da volum la nivel mare ci cam pe la sfert a a a a nici ei nu puncteaza produsele de pe masina respectiva ci calitatea sunetului asta insemnand sq ...si eu portocala mea acu o fac in principiu si in special doar pentru sq fiind constient ca la db drag nu are mari sanse nefiind o masina de constructie compatibila...sa vedem ce va iesi din jbl power demo car....szia!!!
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 21:52   #58
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Spl Team

instalatia e una, sunetul e alta iar punctele sunt cu totul si cu totul altceva...

instalatia o faci cat de bine stii sa o faci...

sunetul il reglezi cat de bine auzi...

iar punctele, cum da Domnu'...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 21:56   #59
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: Spl Team

apropo aici o mica nelamurire!!!!de ce nu se poate inscrie la un db drag organizat de voi si in sq si in spl sau de ex cum sunt eu cu 2 masini ca si in 25 02 2006 nu am putut sa ma inscriu sub un nume cu doua masini ci doar unu pe mine unu pe altu dar taxa este identica 150 ron/masina degeaba nefigurand una pe numele meu ca si participant.....????....aici te rog lamureste-ma?
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 22:05   #60
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Spl Team

vezi dincolo unde ai postat...
viperu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -