Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-12, 22:08   #91
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
De ce este infrastructura principala cauza a accidentelor?nu cumva neadaptarea vitezei la conditiile de drum e problema?
Stiu aici aproape un DN unde am lovit cu burta masinii pe jos la 20-30km/h . In afara orasului! Cat sa mai adaptez viteza ?!
!41! is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 16:46   #92
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Motivele sunt cele de la inceput. Sunt de ajuns. Datorita lor se intampla cea mai mare parte a accidentelor. De marit salariile politistilor? Nici vorba. Scarbele astea de "oameni ai legii" chiar daca ar avea si 40 de mil salariu tot ar lua spaga. Deci nu se mareste niciun salariu la niciun politist.
__________________
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 18:35   #93
Razor77

Stock
 
Razor77's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Mai nu vreau sa creada lumea ca as fi eu un mare sofer sau ca cine stie ce capacitati supranaturale am eu in trafic, dar intalnesc zilnic situatii in trafic la care asist si sincer satu sa ma gandesc daca cei de la volan sun oameni sau nu ... nu de putine ori am intalnit cazuri de jmecheri (d'astia cu "jm") care la semafor se incadreaza gresit si iti taie calea sau care se baga in depasire ca bou'(scuzati expresia) cu un motor de 1.2 sau 1.4 si iti face tie din faruri sa te dai la o parte sa franga si el o depasire. Pe un drum Severin Timisoara am intalnit odata 3 situatii de genu iar la ultima sincer n-am enervat cand am vazut o o domnita care a intrat la intrare in Cransebes in depasire si imi dadea mie blituri sa trag dreapta cad a vazut ca -n-are timp. Sincer atunci m-am enervat si am accelerai direct pe ea sa vad ce face si pana la urma am tras dreapta scurt si ne-am pus la 3 masini pe drum cu 2 benzi (stiu ca n-a fost frumos din partea mea)
In legatura cu politia .... in Romanica sunt sute de kilometrii de drum unde linia contiua e pusa total aiurea doar pentru a putea sta ei la panda e pusa in zone unde al vizibilitatea 100% poti efectua manevra de depasire perfect in siguranta dar in fine asta ca sa nu mai spun de restrictii total aiurea(ex valea oltului sau severin craiova). E inuman sa pui restrictii de 50 sau 60km/h si sa ai un val din ala de 4 5 localitati una dupa alta sa mergi ca melcu zeci de km si ghiciti ce ... acolo tot timpul e un radar(ex craiova valcea ).
Razor77 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 19:22   #94
tanase_raduus

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 2
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Eu cu toate ca sunt incepator cu 10000 de km facuti in 5 luni as vrea sa va spun si parerea mea:
- prima cauza sunt pietonii fara permis auto (nu se pot gandi ca daca frana nu tine, daca asfaltul este ud, daca se ingana ziua cu noapte sau nu mai stiu eu ce alte motive) 1 tona jumate de fier nu se poate opri pentru ca el vrea sa treaca strada (chiar si pe trecerea de pieton). Aper sa nu zica cineva ca aici intervine adaptarea vitezei la conditiile de trafic ca innebunesc. Sa incerce el sa opreasca o masina de la 40km/h in 2 metrii cand "nebunul" isi continua alergarea pentru ca trecerea de pieton este "continuarea trotuarului".
- urmatoare cauza, pe care a mai amintit-o cineva in primele pagini sunt cei care nu pot merge cu a ceasi viteza ca toti ceilalti. Pai au merg pe Valea Prahovei intre Brasov si Ploiesti in fiecare weekend si cand vad ca unii nici macar nu stiu cand sunt in localitatea sau cand sunt in afara acesteia, sau macar ca in localitate viteza maxima este de 70km/h imi vine sa innebunesc. Daca de la Comarnic pana la Brasov, mai putin pe serpentinele pe care cobori de la Predeal pana la Cotul Donului nu poti merge macar cu 70km/h constant "Lasa-te de condus!!!" Cum sa nu vrei sa depasesti cand ala merge cu 50km/h cand ai putea legal sa mergi cu 79km/h?
- limitele de viteza mult prea mici in localitati unde drumul are 2 benzi pe sens. Daca tot am reusit sa construim cateva sosele cu 2 benzi pe sens plus cateva pasarele pentru pietoni de ce nu marim viteza la 70km/h? Sunt astfel de sosele in localitati unde nu vezi un pieton sa treaca strada o jumatate de zi.
- legislatia care se schimba si soferii care nu sunt "pusi in tema". Haideti sa ne uitam in Bucuresti, Ploiesti, Constanta .... daca avem un procent de 40% de soferi care sa stie sa semnalizeze intr-un sens giratoriu eu nu mai conduc 3 luni de buna voie.
- Politia Romana. Am vazut acum 2 zile pe cineva care s-a oprit la un semafor si masina politiei era pe banda a doua. Dupa doar 15 secunde de asteptare in zadar (era acolo o trecere de pieton) tipul pleaca cu o lejeritate inimaginabila (eu am crezit ca s-a facut verde) si politistul era atat de plictisit ca nici nu s-a obosit sa mearga dupa el. Pai normal ca iti vine sa ii dai una in cap politistului care te-a oprit ca atunci cand ai terminat depasirea ai calcat cu roata din spate linia continua (parca o doare sau ce dreaq). Va dati seama ca ala nu avea cum sa vada ca tu ai calcat linia continua cu roata stanga spate dar el vrea sa-ti ia permisul (e jenant).

Eu am permis de putin timp si cred ca ar trebui sa ma abtin la comentarii dar cam asta a fost punctul meu de vedere.
tanase_raduus is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 21:59   #95
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Ca sa punem in prim plan cauzele majore de producere de accidente,ar trebui sa vedem un sondaj despre procentajul accidentelor si felul acestora,adica accident cu lovire de pieton,accidente in oras,accidente pe drumuri nationale sau autostrazi etc...


41,si eu am lovit masina pe burta,si pe DN1 si prin orase(bucuresti,ploiesti,buzau etc) asta nu inseamna ca am facut accident sau ca denivelarile sunt principala cauza
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 13:11   #96
Murarashu

Stage 3
 
Murarashu's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 138
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

100% de acord cu Hondarul. Amenzi + politie. Le iau pe rand:

1. Amenzi

Dupa mine, amenzile ar trebui sa fie proportionale cu pretul masinii pe care ai condus-o la momentul respectiv. Daca ai mers cu Dacia cu 150 km/h sa iei 3000 ron, dar daca ai mers cu Mercedes sau BMW (nu conteaza ca e vechi de 20 ani) si ai fost prins cu 150 km/h, sa iei 30.000 ron. Nu e masina ta? Nu conteaza, nu trebuia sa te sui in Mercedes daca nu iti permiti amenda de Mercedes. Asa e in niste tari civilizate si functioneaza tare bine.
Asta ar stopa tare bine fenomene de genul - curva de 2 bani sau copilandru cu ML care derapeaza ca o curca beata si face praf cateva masini.

2. Politie

Eu as elimina implicarea politistului Ion Popescu din schema. Amenda sa iti vina acasa, sa se impanzeasca orasele si drumurile nationale cu camere fixe cu radar sau evaluare a traficului, dupa cum urneaza:
Exemplu: Softul isi poate da seama cand se intampla ca un bou sa depaseasca pe linia continua, si poate alerta un operator uman care sa evalueze filmarea, iar boului sa-i vina amenda acasa.
Sau: softul poate identifica prin OCR toate masinile cu numar de Bulgaria care trec printr-o anumita zona foarte circulata, si poate depista mai departe masini furate, sau cu autorizatii expirate etc.
Banuiesc ca asa functioneaza si detectarea automata de RoVigneta.
In acest mod se pot elimina agentii spagari, pentru ca s-ar emite nenumarate amenzi direct catre contravenient, fara intermediul umanoidului nevertebrat cu buzunare adanci imbracat in organ flasc al legii.

Parerea mea este ca, in ceea ce priveste politia si eficacitatea ei, aceasta este mentinuta intentionat fara putere si coloana vertebrala, pentru a putea prolifera anumite clanuri, interese si afaceri. Accidentele sunt doar una din consecintele nenorocite ale acestei realitati.
Murarashu is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 13:22   #97
c o s m i n

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Cauzele principale... din punctul meu de vedere:

- educatia precara (si in continua scadere) atat in randurile soferilor cat si ale pietonilor.
- incompetenta soferilor. Sunt enorm de multi cei care locuiesc la tara, conduc mai mereu prin sate uitate de lume si se trezesc brusc pe DN-uri, unde habar nu au de reguli. Ei traiesc in lumea lor.
- lipsa de respect in general in societatea romaneasca si in special in trafic.
- lipsa banilor, ce inseamna si autovehicule intr-o stare tehnica foarte proasta.
- inconstienta la volan. Greutatile de zi cu zi care au prioritate pentru majoritatea celor din trafic. Cati se afla in trafic si se gandesc la cearta cu vecinul, la seful ce-l streseaza, la meciul de seara ori sunt intr-o discutie aprinsa la telefon sau cu pasagerul din masina? Daca esti la volan sau esti pieton, se cere in primul rand atentie, prudenta si anticipare in actiunile celorlalti (dar asta deja e prea mult).
- lipsa infrastructurii, intr-o societate in continua dezvoltare si inmultire alarmanta a numarului de autovehicule. Cu detaliile de care ne lovim toti. Dar bine ca avem MCV-uri cu radare de ultima generatie, cu mult trambitata achizitie si justificare a achizitiei lor (amplificata si de nesimtitii din mass-media).
- ineficienta administrativa a fostilor si actualilor guvernanti, a caror singura prioritate a fost, este si probabil va fi ingrosarea conturilor personale sau dezvoltarea afacerilor personale. Iar daca ei nu sunt in stare sa-si indeplineasca sarcinile pentru care au fost alesi... ce pretentii sa ai de la un biet sarman care nu stie nici ce mananca? Sa gandeasca? Prin ce minune?

Toate aceste aspecte se leaga intre ele.
Dar ca si principala cauza as lasa totusi lipsa autostrazilor. Daca tot e plin de nebuni, lasa-i sa alerge pe autostrazi. Nu-i obliga sa mearga cu 50 la ora prin localitati.
Personal tai tara (Salaj-PH) de 1-2 ori pe luna si ma apuca groaza cand am de "maturat" 50 de localitati in 8 ore... Ma bucur de cei 50km de autostrada Transilvania, care... pe cand ma bucur mai bine se si termina. Apoi iar stau dupa toti prostii, camioanele si carutele ce le intalnesc.

Cand ne vom schimba CU TOTII, de la cel mai nauc pieton, pana la Presedinte, vom avea intr-adevar alta societate. Dar cum asta nu se va intampla probabil niciodata, vom ramane doar o tara codasa in cele mai multe domenii.

PS: Murarashu, nu sunt de acord cu amenzile in functie de masina pe care o conduci. Personal conduc o masina scumpa, dar pentru care am trudit din greu si conduc mai explemplar decat majoritatea cu Logan. Amenzile in functie de venit... da.

Din pacate orice legi s-ar crea, romanul e inventiv si va cauta mereu "ferestre" de evitare a lor.

Last edited by c o s m i n; 13-11-12 at 13:38.
c o s m i n is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 13:43   #98
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Nu mai aduceti aminte de radare fixe pe stalpi Pai daca se reapuca de asta inapoi de la Satu Mare la Constanta nu mai poti ajunge in timpul unei vieti de om. Iar daca pun camere care monitorizeaza linia continua in tara asta in care marcajele sunt facut cum sunt facute, adica pe linii lungi drepte, linie continua si vreo 30 de treceri de pietoni si in curbe linie intrerupta se iau permise degeaba, deoarece stiu si eu si ceilalti participanti la trafic ca daca mergi dupa marcajele din acest moment de pe drumuri, mori in cateva zile fiind lovit de cel care vin din sens opus depasind pe linia discontinua trasa intr-o curba deosebit de periculoasa
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 14:49   #99
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

ar mai fi :
1- educatia pietonilor--- ar trebui o sensibilizarea a pietlonior ca atunci cadn merg pe marginea drumului sa aiba elemente reflectorizante pe tricou sau pantaloni sau macar un bricheta cu led aprins sa fie vazut-.. majoritatea se inbraca in hanie gri, negre sau oricum inchsie la culoare ceea ce ii face greu vizibili cand e noaptea

2- fariru prost reglate- multi soferii isi regleaza in mod voit faza scurta sa bata cat mai departe- desii ei zic ca au faza scurta -ea este aproape ca faza lunga... de aici ceva accidente - este simplu sa faci semn cu faza luga ca sa arat ca tu erai pe faza scurta -dar realitate este ca faza scurta la unii este de fapt tot faza lunga....

3 - uzura masinilor ( in principal a sistemului de franare , directie si a anvelopelor) - e clar ca afecteaza distatan de franare cat si posibilitatea de a evita un accident

4 - amenzi mai grele pentru cateva reguli de baza ale circulatieie- Linia continua, culoarea Rosie, regulile deprioritate in intersectii si sensuri giratorii treceri de pietoni- nu cred ca viteza este cauza principala ci de fiecare data la un accident sunt combinate vinteza + o depasire neresepctarea unei alte reguli de baza - si de aici se ajunge la accident

5 - eliberarea si montarea semnelor de circulatie in locuri vizibile - nu in spatele copacilor sau a boschetilor ,, si amendarea celro care isi parcheaza masinile in dreptul acestor semne - leagea este clara - nu ai voie sa iti orpesti masina mai aproape de 25 metrii de intersectii sau de treceri de pietoni... oare se respecta asta???? - de cate ori nu a trebuit s iesiti cu jumate de masina in intersetie ca sa vedeti ce se intampla ,sau de cate ori v-au sarit oameni pe trecerea de peitoni dintre masini - pe care nu i-ati vazut datorita altor masini????

6 - viteza excesiva pe asfalt umed, cu mazga sau alteleam ceva km la bord si

cam astea sunt principalele motive care le vad eu ( mai sunt si altele) dar astea sunt principale
nu am auzit la nimeni ca ar fi luat amenda ca faza scurta nu e bine reglata,,, sau ca pietonii cand merg pe carosabil sa fie intr-un fel semnalizati- sau macar sa aiba ceva haine deschise la culoare
mae is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 14:56   #100
c o s m i n

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by mae View Post
nu ai voie sa iti orpesti masina mai aproape de 25 metrii de intersectii sau de treceri de pietoni... oare se respecta asta???? - de cate ori nu a trebuit s iesiti cu jumate de masina in intersetie ca sa vedeti ce se intampla ... ????
Corect si asta... ca un caz particular. Am avut si accident din cauza asta. Evident ca acolo nu s-a schimbat nimic nici dupa accidentul respectiv.

Cand ies din parcarea locului meu de munca, ma lovesc de aceeasi situatie mereu. Banda de incadrare e mereu ocupata de TIR-uri, etc...
Am facut nenumarate plangeri la Politie, atat telefonice cat si in scris.
Au venit "organele", au constatat, au mai dat cate o amenda si totul a trecut in uitare.

Last edited by c o s m i n; 13-11-12 at 14:59.
c o s m i n is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 14:58   #101
CristiSav2002

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 2
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

...sunt de vina si drumurile......si politia......si legislatia........si multe alte "amanunte".....dar atat timp cat cei din categoria beizadelelor ca ai lui PLACINTA....si alti criminali similari......ne rad in fata pe media...eu declar aici in fata tuturor ca NU VOI RESPECTA NICIO LEGE in tara asta.....dar in fiecare zi cedez prioritatea daca asta fluidizeaza o intersectie sau chiar voi lasa sa treaca un caine pe trecerea de pietoni....ca el nu scuipa seminte pe capota si nici nu vorbeste la telefon casi cand ar fi la televizor.....suntem o natie prea needucata ca sa mai conteze marimea amenzii.....sa incepem deci de ACASA....apoi legi...apoi cei ce le aplica....apoi la zid cu cei ce considera ca nu-s pt ei legile....dar IN ORDINEA ASTA....
CristiSav2002 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 17:49   #102
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

cel mai mult cred ca din cauza lipsei de autostrazi!

in functie de ce se coloreaza masina aea albastra din dreptul id-ului? stage 1-2-3...?????????
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 19:52   #103
sforicel

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

De se produce accidente in Romania?

Pai e simplu (nu neaparat in aceasta ordine):

-lipsa educatiei
-carnete luate pe spaga (~30-40% din cele de dupa 1990, dupa parerea mea)
-examen de conducere extrem de usor (in 1987 am facut teorie, simulator, poligon, traseu de zi si noapte, la scoala si apoi teorie, poligon, traseu de zi si de noapte la examen!)
-lipsa autoritatii organelor de politie + extrem de slaba pregatire profesionala
-lipsa de prevenire a incalcarii legilor de catre politie (stau doar la panda)
-lipsa de autostrazi (cazul accidentelor frontale este mult diminuat)
-lipsa vizitelor medicale, REALE, din max 5 in 5 ani. Stiu o caruta de soferi care nu vad la distanta.
-lipsa supravegherii video si radar (dar radarele se pun in locurile periculoase nu pentru strangerea de fonduri la bugetul local sau central!)
-amenzile extrem de mici pentru abateri extrem de grave (de ex. la peste 50 km/h fata de viteza legala, sa fie min. 30 zile de inchisoare si macar 6 luni fara carnet si fara posibilitati de a scapa; la alcool min. 6 luni inchisoare si macar 2 ani fara permis, sau anularea permisului si imposibilitatea prezetarii la un nou examen pentru min. 2-5 ani)
-amenzi inexistente pentru administratorii de drumuri (CNADR, Cons. Judetene, primarii etc, bine ar fi amenzi de min. 500.000 ron pentru gropi sau pentru marcajele care lipsesc sau sunt gresite).
-lipsa unui control ITP corect (de ex. inchisoare pentru inspectorii RAR care dau ITP pe ochi frumosi, min. 3 ani). ITP trebuie sa se refere doar la sistemele si elementele ce conduc la siguranta traficului, nu la mici deformari ale diverselor elemente.
-lumini modificate (amenzi mari (min. 3.000 lei) pentru cei care isi modifica sistemul de lumini (faruri Xenon fara reglaj automat, stopuri vopsite de nu se vad de la 3 m, etc))
-parcarile care reduc vizibilitatea (in intersectii sau mai putin de 5 m, pe treceri de pietoni, etc)
-lipsa sensurilor unice si a strazilor circulare cu sensuri unice in orasele mari.

si cred ca as mai scrie un roman, dar ... fara "cei 7 ani de acasa" NIMIC nu se poate face.

Tin sa precizez ca din 1987 conduc zilnic autoturismul, iar in multi ani am depasit 50.000 km pe an, in Romania, si inca consider ca mai am destul de invatat despre condus!

PS
Citi dintre noi, soferii,:
-ii intelegem pe cei ce gresesc involuntar, si mai ales pe cei ce nu sunt din localitate (nu pe nesimtitii care depasesc coloane stationate, etc.)?
-au inteles ca inseamna 'conducere defensiva'?
-pleaca cu macar 10 min. mai devreme ca sa nu se grabeasca la volan?
-se uita macar la 30-40 secunde in oglinzi?

Uff, cite cauze mai sunt!

Dar in primul rand sa ne uitam fiecare la ce gresim noi si sa incercam sa ne corectam!

Last edited by sforicel; 13-11-12 at 19:55.
sforicel is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 19:57   #104
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

infrastructura de ***... teribilism... lipsa de respect fata de cei din jur
Old_boy is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 19:57   #105
alynmuntean

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 1
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Daca s-ar face 2 benzi pe sens ar scadea considerabil numarul de accidente (puteam spune autostrazi dar...mai bine deocamdata doar 2 benzi).
alynmuntean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -