Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-12, 19:42   #61
CNexiaT

Stage 3
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 86
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by Ripper View Post
Nu cred, ca trebuie marite amenzile. Dar se poate adopta sistemul din Elvetia, unde amenda se calculeaza in functie de venitul respectivului. Asa fiecare o sa simta ceva de amenda respectiva.
o prima cauza foarte importanta a accidentelor o reprezinta scolile de soferi si politistii spagari de la permise. Inca de cand am dat permisul, auzeam de la toti ca fara spaga nu iei traseul etc. Am riscat si am luat si fara sa dau "darul". Dar ideea asta preconceputa e super tampita. Sa dai 200 de euro ptr asta, mi se pare ridicol. Si daca instructorii auto ar incerca sa ii faca sa inteleaga pe viitorii soferi ca atunci cand se urca la volan, isi asuma o responsabilitate fata de sine si fata de cei din masina, dar si fata de restul participantilor la trafic.
Apoi cred ca ar fi modul in care se face itp-ul, si multi posesori auto ce isi pun niste faruri super puternice chiar si pe faza de intalnire, incat nu mai vezi deloc drumul nemarcat. (am patit sa ii fac unuia cu un Golf 3 flash ca ma orbea, si cand mi-a fact flash la randu'i, faza lunga nici macar nu se observa din cauza fazei scurta)
Ar mai fi si starea drumurilor una din probleme, dar si mai important o reprezinta animalele ce ies pe carosabil. Cand am fost prin Europa (nu am mers numai pe autostrada) am vazut vreo 2-3 cazuri de animale turtite pe strada, pe cand in tara...stim cu totii ca e un carnagiu.
E clar ca exista cauze foarte multe, dar principala cauza este mentalitate...
foarte bn gandit ce ai zis
CNexiaT is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 20:09   #62
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Offtopic:
De ce spanac facem campanie electorala pe 4tuning ?
Hondare, tu ce zici ?
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 21:58   #63
dragos 16 dad

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 148
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

DRUMURILE
DE AICI PLEACA TOATE PROBLEMELE.DACA AR FI AUTOSTRAZI SAU MACAR DRUMURI CU 2 BENZI DE CIRCULATIE PE SENS NUMARUL ACCIDENTELOR AR FI CEL PUTIN DIMINUATE CU 50%.POLITIA ,TERIBILISMUL SI ORICE ALT MOTIV NU AR REDUCE DECAT CU Maxim 10 % numarul accidentelor .
cateva exemple concrete impotriva celor care cred ca viteza aste principala cauza ar fi urmatoarele:
1 merg regulamentar cu 90 km la ora si din fata un grabit face o depasire riscanta si ma loveste frontal,daca era a doua banda nu se mai intampla
2 ne gandim cu totii la faptul ca nu e buna graba,asa este dar daca ai de parcurs 700-1000 km poti sa stai dupa orice incepator,tir care deabia urca pprin intorsura buzaului sau stiu eu ce deal
3 poti sa vb linistit la tel pe autostrada k nu apare nimic din fata si nici peste vreo caruta semnalizata nu dai
4 daca parcurgi pe autostrada 700 km cu o viteza regulamentara ,adica 130 km/h, ajungi in 5 ore jumate dar cu drumurile facute prost prin toate satele si localitatile tarii ,sa mergi 700 km faci in loc de 5 ore jumate 10 ore si nu mai e vorba de graba aia de cateva minute ci de ore, care sunt destul de importante pentru un om plecat de 2 zile de acasa
dragos 16 dad is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:06   #64
silviu msv

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 46
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

cauzele cele mai intalnite:gropile,copaciiiiii de pe marginea drumurilor,teribilismul unora,cei care urca la volon bautiiiiii si politisti care vor ca noi soferii sa respectam legea dar ei o incalca mereu
silviu msv is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:14   #65
rapuboy

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

cauzele

1 starea drumurilor! E NORMAL CA SA TRECI ARADUL PE CENTURA IN 2 ORE SI SA FACI 170KM IN 5ORE
2 limitarile de viteza! 50 KM/ORA IN LOCALITATI ECAM PUTIN .PRIN CATE LOCALITATI TRECE UN DRUM EUROPEAN
3 neatentia.
ECT
rapuboy is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:17   #66
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Principala problema este EDUCATIA,asa cum s-a mai spus,dar si bunul simt!
La educatie nu ma refer la 8clase,12,clase,facultate si master,pur si simplu la o banala educatie civica,corelata cu putin bun simt,si situatia ar fi alta.
Or fi drumurile cu o singura banda pe sens,daca ai bun simt si iti dai seama ca nu poti face o depasire,o intrare pe un drum principal etc. atunci sigur n-o sa provoci un accident,decat daca mai apar alti factori pe care nu-i mai poti controla(faci infarct,se strica fieru etc)
Desigur,accidente se mai intampla si din cauze mecanice,iar unele chiar nu le poti preveni.
Abia dupa asta putem vorbim de infrastructura,nu avem drumuri si ne asteptam sa ne miscam cu aceleasi viteze ca "afara" ? asta e o tampenie foarte mare,cine nu isi da seama de asta are sanse in plus sa faca vreo tampenie.
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:18   #67
rapuboy

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by rapuboy View Post
cauzele

1 starea drumurilor! E NORMAL CA SA TRECI ARADUL PE CENTURA IN 2 ORE SI SA FACI 170KM IN 5ORE
2 limitarile de viteza! 50 KM/ORA IN LOCALITATI ECAM PUTIN .PRIN CATE LOCALITATI TRECE UN DRUM EUROPEAN
3 neatentia.
ECT
VA RECOMNAD 2ORASE SALE TRANVERSATI ARADUL PE CENTURA
SI SEBESUL
rapuboy is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:20   #68
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Salutare.

Interesant topic....eu nu as pune viteza pe primul loc, ca si cauza accidentelor rutiere.
Eu as clasa asa....
1. Drumurile
2. Soferii care au uitat ca trebuie sa semnalizezi schimbarea directiei de sens, schimbarea benzilor, intentia de a parca sau a pleca de pe loc. Aici intra si lipsa TOTALA a amenzilor date pentru aceasta fapta, lipsa amezilor date celor care folosesc proiectoarele pe post de faruri.
3. Cod rutier.....exista cazier rutier pentru fiecare sofer. Pe baza acelui cazier as amenda/pedepsi soferul.

Viteza este printre ultimii factori de producere a accidentelor.
Din pacate pentru noi, politia rutiera nu face altceva decat sa stea cu radarul la panda.
Depasirea vitezei nu trebuie sanctionata la fel pentru toti. Ori dai amenzi in functie de venitul fiecaruia, ori dai amenzi pe baza istoricului rutier al fiecarui sofer (asa potolesti un sofer care are bani sau care nu plateste amenzile primite).
Politia trebuie sa monitorizeze/fluidizeze traficul, trebuie sa sanctioneze soferii indisciplinati pe masura cazierului rutier al fiecaruia.
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:31   #69
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Pe langa cele zise de colegi pana acum, si de mine pe prima pagina mai pot adauga lipsa de indemanare a unor conducatori auto, indiferent ca merg cu 40 sau cu 140 (RIP pt cei din urma).

M-am albit la fata cand am mers cu o persoana, si pe drum european (4 benzi - 2 mari,2 mici) nu le-a facut loc celor de pe contrasens care se depaseau in conditii de 1 kilometru vizibilitate si spatiu garla.Cei in cauza fiind duba+tir. Era vorba de 30 de centimetri, atat. Si au trecut oglinda la oglinda.

Multe depasiri, chiar evaluate prost pot fi scoase la liman daca soferii se ingramadesc sa incapa 3 pe o strada cu 2 benzi, sau 5 pe una cu 4. Cum poti sa nu franezi cand te depaseste cineva si observi ca nu prea are timp sa se bage? Esti criminal, sau inconstient? Poate ala care te depaseste a gresit,cu totii am facut-o si nu numai odata.

M-am savlat pe mine si pe altii de mai multe ori tragand dreapta maxim, nu dand flashuri celui care depasea in fata mea, si de asemenea franand pentru cel care ma depaseste.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:44   #70
Dorin_Z

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

De ce se produc accidente in Romania?

Atata timp cat tot analfabetul sau incultul isi permite o masina! Atata timp cat sunt masini pana la 1000 euro de vanzare pe piata iar impozitul la o masina este de 45-200 lei / an (1000-2000 cmc). Atata timp cat amenzile sunt mici iar romanul si le permite. Atata timp cat verificarea tehnica, ca totul in tara asta, se face cu spaga (ex: vin-o dupa ora H ca nu mai merg camerele).

Mai are rost?

Ce mai vreti fratilor! Apare smecherul cu BMW cu dorinta de afirmare, pt ca el este un parlit si nu stie sa lege doua vorbe, cu motor de 1.6i, pt care plateste mai nimic, iar asigurarea si impozitul sunt la un pret de bataie de joc 400 - 450 /an, care are cauciucuri second hand cu 50 lei bucata (7-10 ani vechime) si care culmea se plange peste tot ca viata este scumpa si nu are bani, dar el fumeaza, are haine de firma, tot de la second hand, si conduce un BMW (si semnul Nike pe masina - sa nu uitam de BOS pe numar - boul neavand de unde sa stie ca BOS in latina - pt ca suntem latini- inseamna BOU - el crede ca este smecher).

Problema este ca oamenii isi pot permite sa fie BOS!
Masina este si ar trebui sa fie un MOFT, da a-ti citit bine un MOFT. Suntem o tara care nu mai are transort in comun, sau unde mai este a ajuns falimentar, iar daca nu ar fi subventionat nu ar mai exista.

Cand merge al de BOS in occident este cel mai cuminte, pt ca nu are bani de amenzi, daca se duce pana la vecii nostri sarbi merge cu 80 km/h cat este viteza legala, pt ca altfel face 3 zile de inchisoare, in schimb in Romania HI LIFE - ne permitem - o mai dam la pace cu GARCEA ca de e' in Romania.

Ae trebui amenzi mai mari de la 400-500 lei in sus fara a putea palti jumatate in 48 de ore - impozite pe masura cel mai mic impozit ar trebui sa fie undeva la 200-300 lei/an adica 17-25 lei /luna (1-2 pachete de tigari/luna sau 3-4 sticle de cola) adica o nimica toate pt cei care muncesc nu freaca gardurile din cartier.

Daca BOS vrea masina sa puna mana sa invete, sa munceasca, sa faca economii si atunci mai vad eu daca mai este viteaz.

OAMENILOR! este logic trebuie separate paturile sociale pentru ca altfel nu mai evoluam ajungem toti niste BOS. Nu trebuie sa lasi prostul sa aiba, trebuie sa il obligi sa invete, sa muncesca pentru a avea. Pentru ca un om care munceste nu face liniute si nici nu isi risca viata si mai ales pe a celorlalti!

In concluzie trebuie sa facem prostii mai destepti, folosindu-ne de toate mijloacele pe care le avem!

Daca tot vine campania: DRAGI PARLAMENTARI FACETI PROSTII MAI DESTEPTI SI AM SA VA VOTEZ!!! Mama voastra de hoti!
Dorin_Z is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 00:16   #71
speedboyurtm

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 18
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

E o intrebare destul de usoara de raspuns......

Cauza e simpla, in primul rand primi devina sunt cei care fac testele phio.... ca nu se fac cum trebuie si nu sunt luate in serios, in al doilea rand sunt instructori care din pacate nu isi fac meseria cum trebuie, orele de condus nu sunt facute cum trebuie si cate trebuie si cel mai important nu fac orele in asa fel ca cel elevul care se suie la volan sa invete sa mearga cu masina si in orele de trafic si seara. In al treilea rand sunt examinatori de la rutiera care nici ei nu isi iau in serios meseria, un examen auto are cativa pasi si reguli bine definite....se pare ca in ultimi ani sau schimbat in rau si sa fie cat mai simple....va readuc aminte cand sa dat in folosinta producerea primelor automobile si sau dat populatie sa le conduca sau intamplat ffff multe accidente ca nu exista reguli si legislatie si toata lumea putea conduce un automobil si atunci sa introdus permisul auto si regulile de circulatie, acum ceva ani cand face-ai scoala de soferi exista conducere de noapte, era poligonu care daca ar mai fi acuma 75% din elevi de azi si cei care au luat permisul de 5-6ani chiar 10 -12 lar pica mai mult ca sigur. Era cel mai complex exercitiu de practica care putea sa il dea un elev pt a lua permisu acolo se vedea daca stie sa parcheze sa dea cu spatele sa faca parcare laterala urcare in panta plecare din panta etc etc. Acuma abea pleaca de la semafor si dupa ca le moare motorul tot ei sunt cei care urla. Din pacate de respect si eductie in circulatie nu mai exista de multi ani....Sa sti domnilor ca democratia nu inseamna sa faci ce te taie capu.... esti liber dar trebuie sa respecti niste reguli ca sa poti convetui. Multi din ce am citit sunt rezoltati cu viteza de 50 in unele zone si radare..... si da si nu pot spune ca au dreptate...de ce? va argumentez daca pe un bulevard e limita 50km la romani in seamna cam 80 - 90 linistit daca e radarul acolo atunci lumea merge cu 40-50 nu? bun care e morala simpla ii dai un deget iti ea toata mana....
Cand vine vorba de politie si de oameni legi.....vorbim degeaba.....nu sunt nici macar 2% din ei cu adevarat capabili pt acesta meserie. Din pacate nu au invatat si mai rau habar nu au ce anume trebuie sa se comporte un om al legi, ei nu stiu ca au obligatii iar respectul trebuie sa fie pe primul loc cand opresc un conducator din trafic, bine inteles nici de cealalta parte nu am cuvinte ca respect O si tupeul e cu mult mai mare ca respectul. In fine nu vreau sa scriu romane pe scurt ideea e una daca vrei sa reduci numarul accidentelor se poate rezolva simplu cabinetele care fac testul phio verificate la sange instructori sa le dea acreditare dupa un anumit criteriu si cei particulari sa poate profesa dupa examinarea pregatiri elevului la examenului dat cu un om al legii care sa examineze dupa cum se face acuma cativa ani conducere noaptea poligon conducere in trafic si conducere afara din oras pe drum national, judetean si autostrada pt a vedea cum se descurca elevul pe diferite drumuri si la viteze marite pt a vedea daca stapaneste masina si la viteze mai mari. Insa cum traim in romania nu se va face nimic in bine, trebuie sa ia permise si fii de asa zisi oameni care sunt fff importanti si care conduc sate comune orase primari consili judetene prefecturi si atunci trebuie sa fie mai usor toate aceste reguli insa sutele de morti nevinovati sa fie pe constiinta lor si aceelor persoane doctor,instructor si politist pt ca nu s-au facut treaba cum trebuia. Eu am permisul de de ceva vreme si dupa am facut o scoala de pilotaj si atunci am invatat defapt cum sa ma pazesc si sa ma descurc prin oras cand alti dorm si fiecare vrea sa demonstreze ca e mai tare si ca masina lui de sute de cai zboara insa nu e asa dovada numarul accidentelor si ATENTIE este in plina urcare asa ca ce va mai spun e. PRUDENTA si lasa de la tine ca e mai bine nu scapi el nu....Pt 5 min mai tarziu tu traiesti si te bucuri de viatza el moare sau in cele mai multe cazu omoara cativa nevinovati si are pe constiinta alti ......asa ca sper ca sfatu meu sa va ajute. Cu stima Speed'y
speedboyurtm is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 01:05   #72
TomDaKat

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 8
Post Re: De ce se produc accidente in Romania?

Imi cer scuze daca postul o sa para offtopic insa din ironiile si glumele mele totul este chiar ontopic. Imi cer scuze preventiv pentru stilul de scris dar mai bine fac haz de necaz decat sa imi fac nervi.

Am avut rabdarea sa citesc cu atentie toate argumentele si contra-argumentele fiecarei cauze aratata de fiecare utilizator si am realizat ca dreptatea este de partea tuturor. Avem probleme grave la capitolul infrastructura nu avem drumuri bune insa sa vedem partea pozitiva, autostrazile din Romania au in loc de garduri de protectie gropi cu rol de limitator de viteza ca poate sare un caine si sa fi pregatit sa franezi, parapetii DN-urilor isi indeplinesc rolul de a opri masinile in caz de accident doar in situatia in care accidentul are loc in zona de colectare a fierului vechi si intri in cea mai recenta gramada adusa, indicatoarele rutiere exista si sunt atat de multe incat la ascudem dupa copaci sau dube, avem curs de pregatire intensiva a soferilor numit Tehnici de ocolire a canalelor fara capac, avem atat de multe locuri de parcare incat am ajuns sa parcam pe locurile interzise (alea albastre cu litera P in ele si fara rezervari) insa suntem norocosi sa avem si R.A.R.-ul pe 50 de lei fara sa vada masina, clasica prima de amabilitate lasata in talon la orice problema in trafic la cele mari, firme preferentiale ce toarna asfaltul compus din scuipat si praf care se transforma in capcane in trafic sau permisele luate fara ca elevul sa se prezinte la examen insa cele mai mari avantaje sunt legate de sistemul "Eu sunt Dumnezeu" sau "prioritate de jmecher". In doar cateva zile am fost de 3 ori la un pas sa fac accident in aceiasi intersectie doar din cauza ca eu nu stiu ca daca ei au STOP si sunt jmecheri trebuie sa ma opresc eu. Acesti soferi sunt setati sa se uite la banda alba sau la peisaj si uita ca fiecare drum are indicatoare cu scopul principal de a salva viata celui sau celor care le respecta si a altor participanti la trafic. Alt mare "avantaj" al nostru este ca putem achizitiona cu masina si cate un cartonas cu inca o viata sau invulnerabilitate, majoritatea masinilor puternice si scumpe au deja acest sistem impreuna cu cel de prioritate de model 2012 si sistem anti-semnalizare. Referitor la campaniile de prevenire organizate de politie, poate eu am fost mai norocos insa am vazut destule, cel putin la capitolul testare cu etilotestul eu am fost mai "norocos" si am patit sa fiu testat si de 4 ori intr-o sambata si in 4 ani de condus zilnic am suflat in etilotest atat de mult incat cred ca deja am plamanii formati sa cant la un instrument de suflat. Ca idee de final, eu personal mentionez ca nu am vazut vreodata o masina care sa faca accident din vina ei (exceptie defectiunile tehnice sau problemele de infrastructura). Intotdeauna exista un sofer de vina, care poate fi sofer bun sau sofer mai putin bun.

Concluzia mea e in mod surprinzator buna: Noi soferii din Romania suntem probabil soferi foarte buni, suntem pregatiti din trafic sa conducem ca niste piloti veritabili, stim sa plecam tare de pe loc (ca sa evitam claxoanele si flashurile de la semafor) stim sa facem testul elanului, (ca doar il facem zilnic in trafic, ba cu masini parcate, ba cu caini, ba gropi, etc) lista continua, stim sa franam puternic din motivele de mai sus si pe deasupra avem cunostinte si de fizica, mai exact dinamica fortelor in miscare si schimbul de masa, cauzate de drumurile care iarna nu mai au pic de zapada sau gheata. Si un ultim gand, probabil soferii nostri au cel mai dezvoltat vocabular vulgar si o dictie perfecta ca trebuie sa fi inteles cand urlii cuiva ceva de mama sau alte rude.

Last edited by TomDaKat; 09-11-12 at 01:17.
TomDaKat is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 04:34   #73
mekoss

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

chestia cu bulgaria nu pre ai dreptate in bulgaria mergiin rar si daca e prastie masina nu te trece nimeni chiar sicu spaga e greu am inmatriculat zecide masini si nu e asa usor cum zice lumea:"a bulgaria ischriem orice chotet "
iar treaba cu masini puternice conduse de incepatori se inparte in 2 categori:
1:soferi prosti lipsiti de experienta si influentati de anturajul din masina "dai ca merge"
2:soferi cu cap care respecta regulile de circulatie
In ziua de azi trebuie sa te gandesti ce face participantul la trafic si sa fi atent la el nu la tine ,chestia cu amenzile as aplicao si eu !!!
mekoss is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 12:17   #74
cris.cristi

Stage 3
 
cris.cristi's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 79
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by Dorin_Z View Post
De ce se produc accidente in Romania?

Atata timp cat tot analfabetul sau incultul isi permite o masina! Atata timp cat sunt masini pana la 1000 euro de vanzare pe piata iar impozitul la o masina este de 45-200 lei / an (1000-2000 cmc). Atata timp cat amenzile sunt mici iar romanul si le permite. Atata timp cat verificarea tehnica, ca totul in tara asta, se face cu spaga (ex: vin-o dupa ora H ca nu mai merg camerele).

Mai are rost?

Ce mai vreti fratilor! Apare smecherul cu BMW cu dorinta de afirmare, pt ca el este un parlit si nu stie sa lege doua vorbe, cu motor de 1.6i, pt care plateste mai nimic, iar asigurarea si impozitul sunt la un pret de bataie de joc 400 - 450 /an, care are cauciucuri second hand cu 50 lei bucata (7-10 ani vechime) si care culmea se plange peste tot ca viata este scumpa si nu are bani, dar el fumeaza, are haine de firma, tot de la second hand, si conduce un BMW (si semnul Nike pe masina - sa nu uitam de BOS pe numar - boul neavand de unde sa stie ca BOS in latina - pt ca suntem latini- inseamna BOU - el crede ca este smecher).

Problema este ca oamenii isi pot permite sa fie BOS!
Masina este si ar trebui sa fie un MOFT, da a-ti citit bine un MOFT. Suntem o tara care nu mai are transort in comun, sau unde mai este a ajuns falimentar, iar daca nu ar fi subventionat nu ar mai exista.

Cand merge al de BOS in occident este cel mai cuminte, pt ca nu are bani de amenzi, daca se duce pana la vecii nostri sarbi merge cu 80 km/h cat este viteza legala, pt ca altfel face 3 zile de inchisoare, in schimb in Romania HI LIFE - ne permitem - o mai dam la pace cu GARCEA ca de e' in Romania.

Ae trebui amenzi mai mari de la 400-500 lei in sus fara a putea palti jumatate in 48 de ore - impozite pe masura cel mai mic impozit ar trebui sa fie undeva la 200-300 lei/an adica 17-25 lei /luna (1-2 pachete de tigari/luna sau 3-4 sticle de cola) adica o nimica toate pt cei care muncesc nu freaca gardurile din cartier.

Daca BOS vrea masina sa puna mana sa invete, sa munceasca, sa faca economii si atunci mai vad eu daca mai este viteaz.

OAMENILOR! este logic trebuie separate paturile sociale pentru ca altfel nu mai evoluam ajungem toti niste BOS. Nu trebuie sa lasi prostul sa aiba, trebuie sa il obligi sa invete, sa muncesca pentru a avea. Pentru ca un om care munceste nu face liniute si nici nu isi risca viata si mai ales pe a celorlalti!

In concluzie trebuie sa facem prostii mai destepti, folosindu-ne de toate mijloacele pe care le avem!

Daca tot vine campania: DRAGI PARLAMENTARI FACETI PROSTII MAI DESTEPTI SI AM SA VA VOTEZ!!! Mama voastra de hoti!
Esti tare complexat !!! stai jos
cris.cristi is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 13:04   #75
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

din cauza drumurilor foarte proaste
steffan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -