Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-12, 21:13   #121
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

nu omoara nimeni intentionat cu masina, decat cand consuma alcool sau droguri.
la huidu a fost o greseala nu cred k pedepsindul pe el pt. o greseala educi toata populatia, putea sa ii dea 100 de ani tot se intampla accidente.
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 21:54   #122
Marius_asy

Stage 5
 
Marius_asy's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 6,323
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

[QUOTE=mannyx;5248100]nu omoara nimeni intentionat cu masina, decat cand consuma alcool sau droguri.
la huidu a fost o greseala nu cred k pedepsindul pe el pt. o greseala educi toata populatia, putea sa ii dea 100 de ani tot se intampla accidente.

PE HUIDU L AM DAT EXEMPLU CA MAI MULT CA SIGUR STIM TOTI DE INCIDENT
TU NU AI INTELES CUM TREBUIE PROBLEMA......DACA TOTI CARE OMOARA FIIND LA VOLAN AR INTRA LA PUSCARIE CATIVA ANI ASA CUM IAU SI CRIMINALII S AR SCHIMBA GANDIREA ROMANULUI CU BANI''EU IAU ANI CU SUSPENDARE SI PROSTU LA 2 METRI SUB PAMANT,,
SI MAI PUNEM PROBLEMA SI IN ALT FEL,
CEI CA HUIDU DUPA CE TERMINA CU PROCESUL POT SA SI IA PERMISUL INAPOI SI CU PARERE DE RAU DAR POT FI SI PARINTII NOSTRI IN LOCUL CELOR OMORATI SI NOI IN LOCUL FAMILIILOR
TREBUIE SA INTELEGEM CA ATUNCI CAND CONDUCI UN VEHICUL AI O MARE RESPONSABILITATE SI NU E CA MERSUL PE JOS
DE PROFESIE SANT SOFER PROFESIONIST SI PRINTRE ALTELE SI MOTOCICLIST SI AM VAZUT DESTUI PROSTI INGAMFATI CARORA LE PARE RAU DOAR DUPA CE FAC O MARE PROSTIE
DACA ERAU PARINTII VOSTRI CEI ACCIDENTATI NU MAI GANDEATI ASA ..........
Marius_asy is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 22:22   #123
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

si eu sunt sofer profesionist luna asta sper sa obtin si categoria A inainte de inchiderea sezonului, ai dreptate daca Doamne fereste eram in situatia aea poate gandeam altfel dar eu spun ca nu o face nimeni cu intentie si ori cat de rau aipedepsi pt. asa ceva tot se intampla accidente din neatentie.., in schimb pt. crima daca pedeapsa ar fi cea mai crunta si in vazul tuturor ca sa ne ia groaza si sa nu treaca vreodata prin minte asa cv, sunt convins ca s-ar reduce considerabil numarul.
in cazul lu' huidu retragerea permisului definitiv avand in vedere ca e bolnav din cate am inteles cred ca ar folosi mai mult nu stiu ce sa ii faci sincer. sa il faci sa sufere in puscarie pt. o greseala care nu mai poate sa o intoarca
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 22:50   #124
Marius_asy

Stage 5
 
Marius_asy's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 6,323
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

CUM A FOST SI PUSTIUL ALA CU X5 UL CARE A OMORAT O FATA SI TAXIMETRISTUL ..........TOT ASA A PRIMIT CU SUSPENDARE
A GRESIT SI EL CA SI HUIDU ............DAR OAMENII AIA CARE PUTREZESC IN PAMANT. CE VINA AU DE AU FOST PEDEPSITI CA NU AU FACUT NICI UN RAU SI AVEAU TOT VIITORUL IN FATA CA AVEAU SUB 30 DE ANI.
BAFTA CU A UL.CAND O SA VII PRIN BUCURESTI CU MOTORUL SI O SA TI TAIE CALEA CATIVA INTELECTUALI O SA TI SCHIMBI PAREREA.
AM FOST ACCIDENTAT DE UN OPEL EU FIIND CU MOTORUL SI PROSTUL DE LA VOLAN CAND S A DAT JOS MI A SPUS ............CE NU M AI VAZUT.....EU AVAND PRIORITATE, A AVUT NOROC CA AU FOST CATIVA MOTOCICLISTI CARE M AU OPRIT SA NU L FAC VICTIMA
CAND UN ASEMENEA PROST ITI SPUNE IN FATA PE DREPTATEA TA CA NU E VINA LUI , CAND POLITISTUL II SUSPENDA PERMISUL O SA TI SCHIMBI PAREREA DE CEI CARE VATAMEAZA SAU SI MAI RAU
Marius_asy is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 23:14   #125
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

ms.
am spus CLAR mai sus ca nu sunt de acord cu cei sub influenta.. asa ca pustiul cu x5 nu se incadreaza in cei care gresesc, stiu cazul
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 01:13   #126
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Betivii si drogatii -- La puscarie pe termen nelimitat!!!

Accidentele nefericite, cu suspendare. Nu se compara accidentul auto cu omor cu premeditare, talharie, viol si alte grozavii...totusi.

Daca iti sare un tampit in 2 metri fie si pe trecere, in fuga, opreste masina de la 40 kmh, sa te vad. O sa dea cu capu' de asfalt si iei puscarie.
Sau pietonul care trece 1 banda si o rupe la fuga pe restul de 3...tu circuland relaxat pe margine, sens opus, la 3 benzi departare - fiindca stii ca el merge si nu are cum sa fie in pericol ( pana ajunge el pe sensul tau esti trecut de muuult).
Iti convine?

Mie NU!

Exemplu concret, recent a aratat la """stiri"", filmat de pe camera din camion cum o tanti cretina a trecut strada in fuga prin loc Nepermis si s-a impedicat cu tot cu copchil in fata camionului. Frana...distanta buna, viteza mica ,OK- accident evitat.

Dupa nici 2 secunde, mai trece un dobitoc biped, tot in fuga, la 10 metri in fata la camion ,prin acelasi loc ca tampita din exemplul precedent.

Ei merita amendati si scuturati!!! Din cauza lor un om era sa faca o istorie si tot el iesea vinovat la cum sunt protejati pietonii la noi. Pe trecere sau nu, ei au drept de "veto".

-- on topic, adaugam :

-Pietonii care traverseaza pe la coltul intersectiei- din cate imi aduc aminte au obligatia de a se asigura, prioritate avand autovehiculele. Ei pe dracu, sa vezi ce claxoane si slalom fac printre nesimtiti, adica eu sa stau la rosu din 100 in 100 de metri si la treceri cu nemiluita dar ei nem, cu capu' inainte ca berbecii si mai si vocifereaza...

-pietonii inconstienti care isi cauta moartea ( se arunca)
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 15-11-12 at 01:28.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 01:32   #127
rumunac

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by mesu View Post
Iar cu circulatul regulamentar adica cu 50 kmH in localitate sunt de acord dar numai daca ai nevoie sa intri in localitate ,dar ,daca trebuie sa ajungi de la Pitesti la Arad si trebuie se treci si prin Craiova cred ca este imposibil de respectat regulile fiindca 90 la suta din traseu se face prin localitate asa ca cei 500 si ceva de KM poti sa i parcurgi cu 50 kmH ?,si sa mai gasesti si cativa ,,reporteri,, ascunsi dupa colt in boscheti

pai ia vezi tu mai bine ca Craiova are centura ocolitoare unde nu trebuie sa mergi cu 50 km/h,la fel si Turnu severin si Lugoj.Nu stiam ca in Romania localitatile sunt una dupa alta,astfel incat 90 la suta din traseu sunt drumuri in interiorul localitatilor.Adica noi cumparam rovigneta doar pt. restul de 10% din traseu?!
rumunac is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 08:46   #128
Marius_asy

Stage 5
 
Marius_asy's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 6,323
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Betivii si drogatii -- La puscarie pe termen nelimitat!!!

Accidentele nefericite, cu suspendare. Nu se compara accidentul auto cu omor cu premeditare, talharie, viol si alte grozavii...totusi.

Daca iti sare un tampit in 2 metri fie si pe trecere, in fuga, opreste masina de la 40 kmh, sa te vad. O sa dea cu capu' de asfalt si iei puscarie.
Sau pietonul care trece 1 banda si o rupe la fuga pe restul de 3...tu circuland relaxat pe margine, sens opus, la 3 benzi departare - fiindca stii ca el merge si nu are cum sa fie in pericol ( pana ajunge el pe sensul tau esti trecut de muuult).
Iti convine?

Mie NU!

Exemplu concret, recent a aratat la """stiri"", filmat de pe camera din camion cum o tanti cretina a trecut strada in fuga prin loc Nepermis si s-a impedicat cu tot cu copchil in fata camionului. Frana...distanta buna, viteza mica ,OK- accident evitat.

Dupa nici 2 secunde, mai trece un dobitoc biped, tot in fuga, la 10 metri in fata la camion ,prin acelasi loc ca tampita din exemplul precedent.

Ei merita amendati si scuturati!!! Din cauza lor un om era sa faca o istorie si tot el iesea vinovat la cum sunt protejati pietonii la noi. Pe trecere sau nu, ei au drept de "veto".

-- on topic, adaugam :

-Pietonii care traverseaza pe la coltul intersectiei- din cate imi aduc aminte au obligatia de a se asigura, prioritate avand autovehiculele. Ei pe dracu, sa vezi ce claxoane si slalom fac printre nesimtiti, adica eu sa stau la rosu din 100 in 100 de metri si la treceri cu nemiluita dar ei nem, cu capu' inainte ca berbecii si mai si vocifereaza...

-pietonii inconstienti care isi cauta moartea ( se arunca)
cu pietonii ai o mare dreptate dar cand mergi cu peste 50 km /h peste limita legala si incalci linia continua trebuie sa te astepti sa vina o masina pe sensul ei de mers......ca nu de prosti pun semne si marcheaza cei de la drumuri locurile periculoase.
eu zic ca numai un redus mintal cum e huidu nu a putut vedea inevitabilul.
daca esti doctor,filozof si oricine cu 10 facultati.......asta nu inseamna ca e si un sofer bun.
tu vorbesti asa ca nu ai avut pe nimeni accidentat de vreun prost,eu era sa mi pierd parintii din cauza unuia ca huidu care a intrat pe contrasens.
sper sa nu fii niciodata in locul familiilor celor omorati de huidu.

Last edited by Marius_asy; 15-11-12 at 08:49.
Marius_asy is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 11:15   #129
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

@jemis90

ai mare dreptate gandim exact lafel

nu prea sunt de acord cu cei loviti pe trecere, imi pare rau dar daca vrei sa treci strada fara sa fi lovit cred k o poti face, belesti bine ochii si traversezi ca nu va avea nimeni grija de tine cum ar trebui sa ai tu, poate veni unu beat drogat certat cu nevasta... poate exploda o roata si nu cred k te ajuta niste dungi pe asfalt.. imi pare rau dar majoritatea sunt culmea, ca cei din Ploiesti de la trecerea de langa Coreco cum mergi catre sensu de la Hale, la trecerea aea trec pietoni continuu nu ai cum sa treci decat cu forta printre ei, si pun pariu ca daca te vede un cap de creta comunitar sau rutier incearca sa ia permisu.
si mai sunt doua categori de NESIMTITI SI INCONSTIENTI cei care nu semnalizeaza si cei care taie curba (nu cei care pierd controlul)
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 14:38   #130
Alex2586

Stage 1
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 12
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Am si eu o parere legata de acest subiect. Am tot spus-o si o repet si cred ca multi ar fi de acord cu mine. Principalul motiv pentru care se produc acidente grave in Romania este viteza...graba mare de a ajunge intr-un anumit loc intr-un timp cat mai scurt. Ar mai trebui sa se implementeze un sistem de drumuri cu sens unic...ganditi-va ca nu ar exista masini care sa vina din sens opus plus ca o depasire s-ar putea face fara grija...dar cel mai important punct in care am vrut sa ajung este copacul. Ganditi-va cate scenarii de genu a-ti auzit. Un sofer care circula regulamentar ii apare brusc o masina care face o depasire si intra pe contrasens...soferul nostru trage dreapta de volan si se izbeste inevitabil de un...copac. Cate vieti nu ar fi fost salvate...daca nu ar fi fost acei copaci dupa marginea drumului??? De ce nu ii taie..?? Ar putea sa se planteze altii la distanta de cel putin 50 m de sosea. Poate cineva ar tine seama de aceasta masura poate intr-un timp cat mai scurt.
Alex2586 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 15:07   #131
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

@Alex2586
Sa se implementeze un sistem de drumuri.. tu nu vezi k astia nu sunt in stare sa mai adauge o banda pe sens si sa le intretina pe astea?
si inca cv tu daca ai avea teren langa sosea ti-ar conveni sa iti planteze astia copaci in mijlocul terenului?
cea mai bina solutie la ce spui tu e sa faca o fasie paralela cu drumu cam de 5 m latime minim din boscheti daia mari de 3-4 metri cum sunt in bulgaria si nu mai viscoleste nici zapada pe sosea dupa camp ca se oreste in fasia asta, costa si mai putin si daca pun primavara pana iarna cred k, creste
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 20:12   #132
Alex2586

Stage 1
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 12
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Nu trebuie sa facem din tantar armasar..eu doar spuneam ca copacul "omoara"....nu eu un singur caz...sunt multe...foarte multe.
Alex2586 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 21:18   #133
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
De ce se intampla asta?

Lumea a tot mentionat mai multe motive:
- lipsa educatiei
- bla
- bla
- bla.
Eu cred ca lipsa educatiei e singurul si unicul motiv.

Se regaseste la:
- meltenii analfabeti care, mai nou isi permit sa aiba masina. Candva, masina era privilegiul celor cu educatie si scoala!!! Nu ai scoala - nu ai bani - nu-ti iei masina. Acum e pe sistemul: te lasi de scoala ca sa furi - ai bani - iti iei masina, lant de aur si un CD cu un salam pe carcasa - ii dai in gura ca ai valoare - omori pe cineva - "pardon, nu v-am vazut de la atatea cruci cate am in parbriz, n-am semnalizat ca nu stiu ce-i aia, si chiar de as fi stiut mi-ar fi fost lene, n-am dat prioritate ca eu am limuzina germana", samd;
- politistii care nu impun niciun fel de respect, care se adreseaza cu "sefule";
- firmele care-si bat joc de lucrari. Adica fura;
- autoritatile care fura;
- reprezentantii scolilor de soferi, politistii de la examen, care fura.

Corectitudinea, bunul simt, instinctul de conservare, RESPECTUL fata de cei din jurul tau, fie ei cei de acum, fie cei ce vor urma peste cativa ani, aptitudinea de a gandi si actiona cu gandul la urmarile pe termen lung, astea se dobandesc DOAR prin educatie. De la ea pleaca toate celelalte din lista enuntata-n primul post.

Parerea mea.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 22:03   #134
perfinox

Stage 2
 
perfinox's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 68
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Motivele pentru care se produc accidente in romania sunt foarte multe dar principalele ar fi: infrastructura proasta ( si aici avem E85 spre exemplu trece prin 20 de sate, cand ar trebui sa nu treaca prin nici o localitate, ci sa ai iesiri de pe E85 sa duca in acele localitati, drumurile nationale care au cate o banda pe sens si acea banda destul de ingusta, aceste drumuri nationale ar trebui facute cu 2 benzi pe sens, intersectiile prost gandite cu n semafoare , care ar putea fi inlocuite cu un simplu sens giratoriu, lipsa parcarilor) nesimtirea romanului in general ( parcheaza si blocheaza sau ingusteaza sensul de mers, nu semnalizeaza, claxoneaza cand nu trebuie, limbajul vulgar si aici este o lista nesfarsita), coruptia autoritatilor, permise luate pe bani, inconstienta proprietarilor de autovehicule cand e vorba de siguranta lor ( frane , directie, lumini ) saracia ( multi aleg sa cumpere piese second , din cauza situatiei financiare ) RAR-ul care lasa de dorit la toate capitolele, mentalitatea romanilor in general, si eu cred, nu, defapt sunt sigur ca si peste 100, 1000 sau cati ani vreti voi nu se va schimba nimic ... drumuri bune sa aveti !
perfinox is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 22:42   #135
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

@perfinox
cel mai corect si complex raspuns, astea sunt adevaratele cauze
mannyx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -