Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-10, 18:41   #106
Tunelord

Stage 5
 
Tunelord's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 571
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

As avea si eo niste intrebari. Sunt in ultimul an la liceu la profil mate-info in germana. Imi plac foarte mult masinile, motoarele, mecanica. Evident, nu vreau sa devin un simplu mecanic. Eu ma gandeam sa ma duc la facultate la Cluj, la politehnica, mai precis la TCM (tehnologia constructiilor de masini). Un mare plus pentru mine ar fi ca este si sectie germana. Ce ziceti, cum e facultatea? E buna? E greu? Ce imi recomandati altceva?

Care e defapt diferenta intre AR si TCM? Din cate am citit pe aici, mi-ar conveni mai bine AR. Nu stiu ce se face la TCM. Este cumva AR in limba germana (la noi in tara)?
__________________
If sparks don.t fly.. your rides too high


My stance'd scooter
Tunelord is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 22:25   #107
cLkraul

Stage 1
 
cLkraul's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 23
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by laur1705 View Post
proaspat student la AR la poli. IAv (ma rog)
ceva colegi?
salut.
tot la AR la Poli anul I sunt si eu. din cate am auzit de la prieteni nu e chiar asa greu. daca te duci la cursuri si te tii putin de carte faci fata, te ajuta foarte mult prezenta.
bafta multa
cLkraul is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 10:36   #108
laur1705

Stage 2
 
laur1705's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Daca sunt studenti la poli pe aici din afara bucurestiului. Cand se afla daca ai prins camin ? De cate ori sun la facultate imi zice o tanti sa mai astept si sa nu imi fac griji. Acum am inceput sa imi cam fac. Am auzit ceva ca pe 22 s-ar afisa. Daca puteti sa ma ajutati va multumesc de pe acum ...
laur1705 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 14:28   #109
Mihai90

Stage 5
 
Mihai90's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 653
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

La Braşov cānd trebuie mers pentru cămine,ştie careva?
Mihai90 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 16:52   #110
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by Mihai90 View Post
La Braşov cānd trebuie mers pentru cămine,ştie careva?
Pe site-ul facultatii stiu ca se afiseaza listele cu cei repartizati, dar si data cand se deschid caminele (28 sep era pe vremea mea). Te prezinti la caminul in care ai fost repartizat si de acolo e simplu...completezi formulare.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 12:51   #111
roby1992

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 42
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

care are subiectele de la testul de admitere de la facultatea de mecanica Gh. Asachi din Iasi???
roby1992 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 20:39   #112
free3ady89

Stock
 
free3ady89's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 4
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

un proiect la cca - cutie viteze automobil de teren are cineva?
free3ady89 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 09:34   #113
kiry
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 573
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

are cineva o documentatie (poze etc) referitor la prinderea unei caroserii pe un cadru? Ma intereseaza detaliile referitoare la sisteme de prindere, suruburi, gauri etc.
kiry is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 14:02   #114
Lia88

Stage 2
 
Lia88's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 27
Member of:
[Honda]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by free3ady89 View Post
un proiect la cca - cutie viteze automobil de teren are cineva?
Incearca pe http://regielive.ro/
Lia88 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 23:18   #115
upstonik

Stage 4
 
upstonik's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 193
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

salut,am si eu o rugaminte,anul acesta termin profil uman clasa 12a,si as vrea sa dau la ceva gen AUTOVEHICULE RUTIERE SAU CONSTRUCTII DE MASINI,sau alteceva dar tot in domeniu despre masini,sunt foarte pasionat,si ma pricep la asa ceva,chestia e ca nu stiu care sunt diferentele dintre cele 2 facultati,ce obiecte se fac,ce merge mai bine,ce pot sa devin ,adica ce meserie pot practica daca termin una dintre cele 2 facultati,vreau sa dau la politehnica bucuresti,daca nu alternativ brasov,va multumesc,astept un raspuns,viitorul meu chiar depinde de ajutorul vostru.
upstonik is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 10:02   #116
nutzu4pub
Opel Driver

Stage 5
 
nutzu4pub's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 319
Member of:
[Opel]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

salut..am facut 3 ani la Politehnica la Autovehicule rutiere..ce sa zic..daca vrei cu adevarat sa inveti meserie..nu ai ce cauta aici..daca vrei doar o diploma pentru un loc de munca..si vrei ca 4 ani sa iti freci coatele de carti de fizica mai mult si mai esti pregatit cu foarte multa rabare si ceva bani cateodata..e bine..practic..din cate am mai auzit..la bv ai mai invata ceva meserie..am o cunostinta care a terminat acum aproximativ 4-5 ani si mi`a zis ca a mai invatat ceva..a mai vazut si el piese de masini..nu ca in Bucuresti la poli..sa stai sa n-ai pe ce sa faci practica..sau cand ai un laborator echipat cu testere tot full si masini pe care sa inveti meserie..sa te puna sa aduci doar referate si sa nu-ti prezinte nimica....a trebuit sa ma duc sa lucrez moca prin service`uri ca sa pot sa invat meserie..desi eram student la facultate..nu pot sa zic ca nu te invata absolut nimic..dar..ceva de care sa te lovesti la vreun job..nu prea..termini facultatea si nu poti sa faci o constatare la o masina in service..si poate o sa ai si nume de inginer..e de plans dar..asta e realitatea..tine cont ca in ziua de azi....pasiunea trebuie s-o pui pe al 2lea plan in viata..si pe primu..orice meserie care din care sa scoti bani..indiferent ca nu e cea mai mare pasiune a ta....mai ales..pt inceput..pana in 30 ani sa zic..ma rog..astea fiind zise..asta e sfatul meu si parerea mea...acuma..decizia iti apartine
nutzu4pub is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 22:14   #117
Lia88

Stage 2
 
Lia88's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 27
Member of:
[Honda]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Da intr-adevar Brasov e un centru de Autovehicule Rutiere foarte recunoscut. Dupa parerea mea dupa Brasov urmeaza Craiova si Pitesti. Motiv? 2 fabrici de automobile: Dacia si Ford. Pe ei mai sponorizeaza firmele ca sa aduca forta de munca. De ex Facultatea tehnica de la Budapesta si Kecskemet au contract de practica cu uzina de Mercedes langa Kecskemet si o gramada de oportunitati.
Asa ca banuiesc ca si ei o sa procedeaza la fel.

Eu studiez AR in Oradea. Atata poti sa-ti zic ca trebuie sa ai pasiune in ceea ce faci si nu in ultimul rand sa fi deschis pentru autoinstruire. Altfel e foarte greu. Vina e guvernul nostru "iubit" care nu intelege ca sistemul scolar (incepand de la generala) e prost organizat. Asta stie toate lumea. Bag o gramada de rahat sa zic asa...si descurca-te. Termini si atunci dai seama cat de putin le stii fata de cer firmele in domeniu. Very sad.

Al doilea in legatura cu specializari.
Autovehicule Rutiere se refera strict la automobile. Iar Tehnologia de Constructia de Masini la toate masinarile unelte mai mult.

Cum o spus si colegu decizia e a ta. Si eu va doresc succes in continuare
Lia88 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 12:12   #118
lucianrus18

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

salut, si eu termin a 12-a la profil uman, si de asemenea pasiunea mea este domeniul auto, insa cu matematica si fizica stau foarte prost. As dori sa stiu parerea voastra, am sanse sa termin o asa facultate? cei care au fost in situatia mea cum s-au descurcat? am primit sfaturi de genu : " cauta alta facultate! " dar nu e asa usor sa caut alta facultate si sa o fac de dragu de a o face...mie imi plac masinile...mai mult decat orice. deci nu ar fi prea usor pentru mine sa o las balta. as dori sa intru la cluj la autovehicule rutiere, ce parere aveti? orice informatie e binevenita, multumesc!

PS: 1. diploma de licenta e recunoscuta si in afara tarii? germania? Multumesc

2. am intles ca admiterea se face pe media de la BAC si media de la mate sau fizica studiate in timpul liceului. eu am facut mate si fizica doar in a 9 si a 10 -a. la mate am avut media 6 sau 7 si la fizica 10 ( chiar daca is varza...) pana la urma care se ia? mate sau fizica? daca se ia fizica si la bac o sa am in jur de 7-8 as avea sanse sa intru la buget in primu an? Multumesc

Last edited by lucianrus18; 09-04-11 at 12:17.
lucianrus18 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 22:22   #119
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Student anul I la AR iasi
Pe langa matematica(3-4 feluri) si fizica ,dai de altele ...cum ar fi:
mecanica,studiul/tehnologia/rezistenta materialelor,desen tehnic,geometri descriptiva,chimie,ceva programare,organe de masini,termotehnica in general chesti tehnice asta in anul I si II,abia din anul III incepi sa faci materi legate de autovehicule.
Daca inveti oleaca si te descurci...o sa treci la majoritatea ,profesorii o sa fie si de gasca,dar si batuti in cap...
Gandeste-te bine inainte sa dai la politehnica,o sa fie greu primi 2 ani multe materi grele si tampite si cu nici o legatura cu masinile,de terminat poti sa o termin,dar depinde daca poti si vrei.In legatura cu adimiterea la buget...nu stiu ce sa iti spun,depinde ce medie o sa ai,uitate pe site-ul facultati pentru mai multe detali
mult succes la bac si daca dai la politehnica o sa ai multa nevoie
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 11:15   #120
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Cineva la poli A-R Timisoara ? Cum sta treaba pe acolo ?
alinush27 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -