Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-08, 20:41   #31
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by dragos002 View Post
Ce fel de matematica si fizica se face AR ?
Algebra liniara, analiza matematica, matematici speciale, fizica si nu stiu cate tipuri de mecanica(a se intelege ramura a fizicii)
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 01:56   #32
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
AR Cluj, anul 1, am colegi?
Fi sigur ca o sa ai colegi
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-08, 17:43   #33
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

nu are nimeni poze cu proiecte facute de stundetii de la AR de la cluj? au acolo un cart si un triciclu.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 22:55   #34
Dominic
Skoda Driver

Stage 4
 
Dominic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 194
Member of:
[SKODA]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Are cineva vreun proiect despre un computer de bord?
Schema electrica,senzorii folositi sau cum a fost legat la compul masinii,microcontroller folosit si codul!
Va rog mult!
Multumesc!
Numai bine!
__________________
Imi traiesc viata in 400 de metri!Nimic altceva nu mai conteaza!Pentru acele 10 secunde sau mai putin,sunt liber!
Dominic is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 00:26   #35
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

care ai un proiect in autocad la motoare ?! pls....imi trebuie tot motorul facut in autocad si...nu prea am spor
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 20:19   #36
geodo_bv_02_ymf

Stock
 
geodo_bv_02_ymf's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 5
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

nos poti te rog frumos sa pui proiectu la mecanisme....eu sunt anul II la AR tot in brasov. La ce masina ai facut proiectu?
geodo_bv_02_ymf is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 19:34   #37
geo123

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

salut sunt din targoviste si ma intereseaza foarte tare facultatea de AR. sunt clasa a 12-a proflul de la liceu e stinte al naturi nu are nici o treaba cu automobilele, dar asa nu cred ca ar fi o problema pt ca am norocul ca tata sa aiva o firma de dezmembrari si eu de mic crescand pe langa masini am invatat destul de mult (stiu cam tot de pe unde e ce rol are, repar, schimb orice da la elecrica ma cam incurc ). adica am niste prieteni pe la liceul auto practica stiu mai mult ca ei. chesti care ma intereseaza e cum sa face cu admiterea. am vazut ca sunt facultati la Bucuresti Brasov si Ploiesti?(astea ar fi mai aproape de mine)
App: se face si la distanta?

Last edited by geo123; 19-03-09 at 19:40.
geo123 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 06:58   #38
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by geo123 View Post
salut sunt din targoviste si ma intereseaza foarte tare facultatea de AR. sunt clasa a 12-a proflul de la liceu e stinte al naturi nu are nici o treaba cu automobilele, dar asa nu cred ca ar fi o problema pt ca am norocul ca tata sa aiva o firma de dezmembrari si eu de mic crescand pe langa masini am invatat destul de mult (stiu cam tot de pe unde e ce rol are, repar, schimb orice da la elecrica ma cam incurc ). adica am niste prieteni pe la liceul auto practica stiu mai mult ca ei. chesti care ma intereseaza e cum sa face cu admiterea. am vazut ca sunt facultati la Bucuresti Brasov si Ploiesti?(astea ar fi mai aproape de mine)
App: se face si la distanta?

Admiterea e pe baza de examen, test grila la "Algebra si analiza" si la alegere intre "Fizica" si "Trigonometrie". Nu de admitere o sa te lovesti. Iti spun eu...sunt anu I si am fost la unul dintre cele mai bune licee din Ploiesti la mate-info, si admiterea a fost floare la ureche.

Sfatul meu este sa stai in banca ta, si sa pastrezi automobilele drept un hobby. Si-asa ai un avantaj mare prin faptul ca ai trait printre ele. Eu asa as face daca ar fi sa fiu din nou cls a 12-a.

M-as duce eventual la o facultate la mine in oras, dar serioasa, ori in Bucuresti, sau alte centre universitare mai importante( Cluj, Timisoara, Iasi etc), dar la o facultate mai usoara. Tot 90% noroc si soarta e in viitorul si cariera ta.

PS: Nu se face la distanta!!! Nu te gandi ca "Transporturi" e o facultate asa de weekend pe care o face oricine. Trebuie sa fii putin doxa, si in general sa fii obisnuit sa fi invatat "papagaliceste", si mai putin conteaza pasiunea. Daca vrei iti trimit niste cursuri sa iti faci o idee despre ce se face pe-aici.

Sfatul meu (pe care si eu mi l-as fi dorit acum un an=>> nu neaparat as fi tinut cont de el) este sa te orientezi la alta facultate. E grea, si singurul punct "pentru" pe care imi vine acum in minte este cerinta mare de ingineri in ziua de azi.

Bafta la BAC!



LE: La Ploiesti nu e sectie de AR, nici macar de Transporturi (fiind din oras era prima optiune)

Last edited by smc07; 20-03-09 at 22:01.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 12:59   #39
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

mda,ce sa zic...cu admiterea,la brasov e pe baza de dosar.adica o medie intre notele din liceu la mate si fizica si notele de la bac.
la brasov,la sectia de engleza unde sunt eu e greu,dar nu imposibil daca esti cu adevarat pasionat si dispus sa faci pasul,fa o ,dar daca e doar un hobby si nu vrei sa traiesti din asta mai tarziu,alege altceva.
bafta!
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 19:12   #40
geo123

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

treaba e ca nu ar fi doar un hobby. ar fi si o oarecare necesitate, adica la mine tocmai se vrea o "dezvoltare" (deschiderea pe langa dezmembrari si a unui service auto) si din cate stiu eu si la servica trebuie inginer(asta in cazu in care nu ajung pe afara... ) ,ica un motiv ar fi ca am stat si m-am gandit umpic si altceva chiar nu imi place ca altfel nu eram nebun sa ma gandesc la o facultate la care se baga mate si fizica la greu. eu ma gandeam mai mult daca se face treaba chiara asa de rau sau se mai poate baga si un chiul..sau ceva ... ca problema mai mare e ca nu prea as vrea sa stau in gazda mai bine as face naveta in medie de cam 3 ori pe sapt de cat sa stau acolo.
si cum nu ma mai satur sa pun intrebari....: cam cati sunt pe loc e concurenta mare??
va multumesc ca aveti timp sa ma lamuriti si pe mine
geo123 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 19:51   #41
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

eu sunt la cj la AR,anul 1.admiterea a fost 50 media la bac si 50 media la mate pe cei 4 ani.si sincer mie imi place,si daca ar fi sa mai aleg odata,tot aici m-as duce.ideea e ca daca vrei sa inveti,nu mai e ca in liceu ca trebuie,e ca inveti prima data pentru tine.nu stiu cum e in alta parte,in cluj e frumos.usor nu e,dar nici incredibil de greu.sunt materii la care chiar trebuie sa inveti pe rupte, dar la altele te lasa cu cartea si cursurile(alea is cele mai naspa,pe bune,ca nu stii de unde sa copiezi).dar,cu criza asta,e cu semnul intrebarii daca se merita sau nu.eu unul zic,ca da.
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 21:38   #42
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

merge si cu chiul,dar nu cand ai laboratoare...ca nu mai intrii in examen daca nu ai proiectele si laboratoarele incheiate. deci nu merge sa lipsesti prea mult,din pacate.dar parerea mea e ca merita sacrificiul
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 21:47   #43
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by ZooM-ZooM View Post
merge si cu chiul,dar nu cand ai laboratoare...ca nu mai intrii in examen daca nu ai proiectele si laboratoarele incheiate. deci nu merge sa lipsesti prea mult,din pacate.dar parerea mea e ca merita sacrificiul
merita,chiar merita.mai nou,nici de la cursuri nu prea.eu de exemplu am un profesor la materiale care are un coeficient de seriozitate si la examen face produsul intre nota obtinuta si acel coeficient,iar daca ai mai multe de 5 absente din 14 cursuri si daca ai luat 5 la examen nota finala va fi 4.si cursul e numai bine,vineri de la 12 la 2.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 21:57   #44
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by geo123 View Post
treaba e ca nu ar fi doar un hobby. ar fi si o oarecare necesitate, adica la mine tocmai se vrea o "dezvoltare" (deschiderea pe langa dezmembrari si a unui service auto) si din cate stiu eu si la servica trebuie inginer(asta in cazu in care nu ajung pe afara... ) ,ica un motiv ar fi ca am stat si m-am gandit umpic si altceva chiar nu imi place ca altfel nu eram nebun sa ma gandesc la o facultate la care se baga mate si fizica la greu. eu ma gandeam mai mult daca se face treaba chiara asa de rau sau se mai poate baga si un chiul..sau ceva ... ca problema mai mare e ca nu prea as vrea sa stau in gazda mai bine as face naveta in medie de cam 3 ori pe sapt de cat sa stau acolo.
si cum nu ma mai satur sa pun intrebari....: cam cati sunt pe loc e concurenta mare??
va multumesc ca aveti timp sa ma lamuriti si pe mine
Daca asa vrei tu ... sa faci naveta de 3 ori pe saptamana, atunci nu te obosi sa dai la AR la Bucuresti. Trebuie sa intelegi ca cere ceva mai mult decat mediocru.

Precum ti-am mai zis, nu de concurenta sau admitere trebuie sa iti faci probleme. Ci de ce te asteapta aici, dupa asta. Dupa ce s-a facut si a doua etapa de inmatriculari nu se ocupasera toate locurile la cu taxa. Si in cursul anului au urcat pe toti de la cu taxa la fara taxa, deoarece fff multi se retrasesera.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 14:48   #45
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

La AR sau Ingineria Transporturilor (in cazul meu) se intra usor, dar sa te mentii e greu. Cel putin primii doi ani sunt chin din cauza materiilor.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -