Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-13, 13:42   #166
VWfan01

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 887
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Unde pot găsi şi eu un desen de Ambreiaj īn Autocad ?
VWfan01 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 12:45   #167
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Exclamation Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Salutare! Sunt clasa a 12-a Profil Mate-Info si as dori sa urmez AR la Politehnica Bucuresti. A terminat cineva aici? Cum este facultatea, gasesti loc de munca dupa terminare? Ceva detalii din " interiorul" facultatii, nu ce este pe site?
O zi buna va doresc!
__________________
Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010 - SOLD

Opel Insignia 2.0CDTI 160hp - 2009
Hyundai Accent - 2006 - SOLD
Kia Sportage - 2003 - 2.0i 4x4
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 21:30   #168
Dragoscodl

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
Salutare! Sunt clasa a 12-a Profil Mate-Info si as dori sa urmez AR la Politehnica Bucuresti. A terminat cineva aici? Cum este facultatea, gasesti loc de munca dupa terminare? Ceva detalii din " interiorul" facultatii, nu ce este pe site?
O zi buna va doresc!
Salut.Eu sunt student anul 3 la AR la UPB,unde vrei sa dai si tu.Cu locul de munca iti pot raspunde la anul,deocamdata si eu imi pun intrebarea daca se va gasi ceva ok.
Facultatea este frumoasa dar si cu parti mai uratele,mai grele.In primii doi ani o sa te saturi de matematica,nu simti ca esti la inginerie auto ( doar la 1-2 materii) apoi din anul 3 lucrurile se schimba.In sesiuni o sa fie de tras pentru ca e multa materie,destul de dificila si trebuie sa-ti placa.Nu trebuie sa tocesti ci sa intelegi.Majoritatea profesorilor sunt niste oameni foarte tari ( adica de treaba,deschisi,pasionati si cu impresionante cunostinte).Evident exista si exceptii.
In concluzie facultatea este destul de grea,se face treaba serioasa deoarece materiile se fac cu cei mai de "varf" profesori si trebuie sa tragi destul de tare.
Din pacate dpmdv iesim cu putine cunostinte,ingineria nu se invata in 4 ani,este un proces continuu care a inceput de mult si avanseaza cu viteza uimitoare.Un at minus este acela ca se face cam de toate,ar trebui niste specializari mai "stricte".Laboratoarele sunt cele mai importante reprezentand conditia de baza pentru promovarea examenelor ( din pacate nu se fac lucruri practice cum ar trebui,accentul fiind pus pe teorie).
In concluzie esti pasionat,vin-o.O sa fie frumos.Nu esti,vei blestema
Oricum mereu va fi de invatat in aceasta profesie.E un drum lung si anevoios pana ne-am putea declara ingineri chiar daca diploma poate spune altceva.
Recomandari:
-in timpul facultatii inca de la inceput invata desen tehnic si proiectare pe calculator( Solidworks,Catia etc-poate fi ca un joc la inceput)
-citeste de cate ori ai timp notiuni tehnice din domeniul auto ( http://www.e-automobile.ro/categorie-dinamica.html nu vreau sa fie considerat reclama)
Acestea sunt minusuri ale multora dintre noi.
Oricum va fi frumos si distractiv. Iti urez succes. Iar cu locul de munca ramane de vazut. In principiu cine este bun gaseste si-n Somalia.
Daca doresti si alte detalii,imi spui.Numai bine!

Last edited by Dragoscodl; 12-02-13 at 21:35.
Dragoscodl is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 09:38   #169
Marius1892

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Salutare tuturor. Sunt student in anul 2 la AR la Politehnica din Bucuresti. Imi poate recomanda cineva un loc de practica in Bucuresti, in domeniul auto, pe timpul verii?
Multumesc anticipat
Marius1892 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-13, 22:20   #170
sealNaruto

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 1
Wink Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by @Nos@ View Post
Salutare tuturor!
Eu studiez Autovehiculele rutiere in Brasov, am inceput sa avem o gramada de proiecte de facut,asa ca am facut rost de o baza foarte mare de proiecte si informatii din domeniul auto.
M-am gandit ca ar fi frumos sa impart toate aceste informatii cu voi. Voi incepe cu niste proiect la o materie Mecanisme, se studiaza suspensii si mecanisme de directie!
Voi reveni cu multe alte informatii.

O zi buna!


P.S. Am foarte multe proiecte si schite in AutoCAD,insa nu stiu daca sa le postez , nu stiu cati dintre voi au AutoCAD-ul! Astept idei!


Salut as vrea sa te intreb daca ai un proiect despre comercializarea automobilelor ?
sealNaruto is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 13:49   #171
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by Dragoscodl View Post
Salut.Eu sunt student anul 3 la AR la UPB,unde vrei sa dai si tu.Cu locul de munca iti pot raspunde la anul,deocamdata si eu imi pun intrebarea daca se va gasi ceva ok.
Facultatea este frumoasa dar si cu parti mai uratele,mai grele.In primii doi ani o sa te saturi de matematica,nu simti ca esti la inginerie auto ( doar la 1-2 materii) apoi din anul 3 lucrurile se schimba.In sesiuni o sa fie de tras pentru ca e multa materie,destul de dificila si trebuie sa-ti placa.Nu trebuie sa tocesti ci sa intelegi.Majoritatea profesorilor sunt niste oameni foarte tari ( adica de treaba,deschisi,pasionati si cu impresionante cunostinte).Evident exista si exceptii.
In concluzie facultatea este destul de grea,se face treaba serioasa deoarece materiile se fac cu cei mai de "varf" profesori si trebuie sa tragi destul de tare.
Din pacate dpmdv iesim cu putine cunostinte,ingineria nu se invata in 4 ani,este un proces continuu care a inceput de mult si avanseaza cu viteza uimitoare.Un at minus este acela ca se face cam de toate,ar trebui niste specializari mai "stricte".Laboratoarele sunt cele mai importante reprezentand conditia de baza pentru promovarea examenelor ( din pacate nu se fac lucruri practice cum ar trebui,accentul fiind pus pe teorie).
In concluzie esti pasionat,vin-o.O sa fie frumos.Nu esti,vei blestema
Oricum mereu va fi de invatat in aceasta profesie.E un drum lung si anevoios pana ne-am putea declara ingineri chiar daca diploma poate spune altceva.
Recomandari:
-in timpul facultatii inca de la inceput invata desen tehnic si proiectare pe calculator( Solidworks,Catia etc-poate fi ca un joc la inceput)
-citeste de cate ori ai timp notiuni tehnice din domeniul auto ( http://www.e-automobile.ro/categorie-dinamica.html nu vreau sa fie considerat reclama)
Acestea sunt minusuri ale multora dintre noi.
Oricum va fi frumos si distractiv. Iti urez succes. Iar cu locul de munca ramane de vazut. In principiu cine este bun gaseste si-n Somalia.
Daca doresti si alte detalii,imi spui.Numai bine!
D'abea acum am mai intrat pe topicul asta ! Iti multumesc de informatii. Stiu ca este o facultate destul de grea dar imi place ce se face aici si o sa trag tare . Am intrat in sesiunea iunie-iulie cu media 8,24
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 11:44   #172
junma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 14
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Salutare. Sunt anul I la AR, Cluj, e binișor pānă acuma, vedem cum va fi mai īncolo.
Mai e cineva student la Cluj și mă poate ajuta cu niște informații? Mulțumesc.
junma is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 22:52   #173
Julyo

Stage 5
 
Julyo's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,833
Member of:
[2 Roti]
[Colectionar Machete]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Inca un proiect... "Ambreaj-ul" !

*mai e de lucru putin la proiect...!
Attached Files
File Type: doc Proiect Ambreaj.doc (8.19 MB, 203 views)
Julyo is offline   Reply With Quote
Old 31-01-14, 21:22   #174
Julyo

Stage 5
 
Julyo's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,833
Member of:
[2 Roti]
[Colectionar Machete]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Oare ma poate ajuta cineva si pe mine... o idee pt proiect-ul de dizertatie la specializarea: Materiale şi tehnologii avansate pentru industria autovehiculelor.
In caz ca va mai intereseaza, ceva proiecte/documentatie/date, gasiti in attachment sau aici: http://www.auto-data.net/bg/
Attached Files
File Type: zip Alte info.zip (38.28 MB, 113 views)
File Type: zip mai multe proiecte.zip (30.40 MB, 124 views)
Julyo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-15, 17:26   #175
Julyo

Stage 5
 
Julyo's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,833
Member of:
[2 Roti]
[Colectionar Machete]
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Quote:
Originally Posted by Julyo View Post
Oare ma poate ajuta cineva si pe mine... o idee pt proiect-ul de dizertatie la specializarea: Materiale şi tehnologii avansate pentru industria autovehiculelor.
In caz ca va mai intereseaza, ceva proiecte/documentatie/date, gasiti in attachment sau aici: http://www.auto-data.net/bg/
Daca e de folos pentru cineva am documentatie despre semiremorcile "Schmitz" si in special frigoridice (functionare agregat/conditii transport/valori normale de functionare/etc)
*am mai multa documentatie nu doar ceea ce am atasat!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Cargobull_Telematics_1.jpg
Views:	71
Size:	1.68 MB
ID:	3090521  
Attached Files
File Type: doc 4 Instructiuni utilizare instalatie TK.doc (2.23 MB, 20 views)
File Type: doc IS-0001 Instructiuni soferi ptr curse cu temperatura controlata.doc (2.44 MB, 26 views)

Last edited by Julyo; 14-04-15 at 17:28.
Julyo is offline   Reply With Quote
Old 21-04-15, 18:14   #176
willieff

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 1
Default Re: Proiecte si informatii Autovehicule rutiere

Salut! Sunt in clasa a 12-a si am ales sa merg la AR. Stie cineva care au fost mediile cu care s-a intrat in 2014? Eu vazusem ceva, ca s-a intrat la buget cu 6, 6 si ceva.
willieff is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -