Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-13, 16:26   #1066
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
@ franz: japonezii nu fac bujii, nu? dar NGK-urile ce sunt? cu ce bujii a venit a ta honda din fabrica? bujiile bosch erau boboc poate pentru dacii ca in rest nu sunt asa tari
Deci fi atent aici. Am schimbat bujiile, si nu erau bosh, ci NKG. Si si alea din masina mea japoneza , tot NKG erau. Si ghici ce ? Sti ce scrie pe bujiile NKG ? Made in France. De asta ce zici ? Deci nu le fac japonezii, ci francezii. Mai departe : filtru de ulei MAN, scrie pe el Made in Germany. De asta ce zici ? Mai departe : filtru de aer, Made in France. Sti de unde stiu toate astea ? Pt ca azi le-am schimbat, si m-am uitat la ele, sa vad ce scrie pe ele. Cind comanzi piese pt o masina japoneza, astea ti le ofera. Si interesant este ca, mecanicul asta e din Satu Mare. Nu mia venit sa cred. O zis ca, daca vreau piese japoneze, atunci trebuie comandate din Japonia, si dureaza. Am bagat ulei MOTUL 5w-40 sintetic, care este long life, si se schimba la cel putin la 20 de mii de km. MOTUL nu exista in Romania. Mia mai zis ca castrol nu e bun, a fost cindva. Cel mai bun ulei este Mobil si Motul. Elfu este ulei francez pt Citroen. Si mia mai zis ca uleiul mai subtire este cel mai bun pt motor 5w-40 sau 5w-30. Masina ( motorul ) maninca ulei pt ca, se scurge pe linga garnituri sau simeringuri, si intra in camera de ardere, si nu consuma pt ca uleiul e subtire. Indiferent ca e ulei 5w-40 sau 10w-40, la caldura au aceiasi compozitie, si sint la fel de fluide amindoua. Mi-a mai zis ca, cu consumul nu se poate face nimica, consumul e dat de calculator. Cine isi pune cip, automat se mareste consumul din, mai mult aer si mai multa benzina. Plus ca nu-i face bine la motor. As putea sa continui, dar umplu pagina. Asa ca mai aveti de invatat de la satmareni, ca sinteti varza. Japonezii au facut la masina doar motorul, caroseria, si interiorul. Voi vorbiti de masini germane mai noi din 2005 sa zicem. Ok. Da aratatimi o masina germana mai veche, care e in stare foarte buna, fara urme de ulei la motor. Ca masina japoneza va arat. Si Nisanu avea motorul uscat si foarte bun din toate punctele de vedere, si Civicu la fel.
Hai sa va zic altceva. Cita garantie dau masinile germane ? 3 ani. Stiti de ce ? De bune ce sint. Atita garantie da si Dacia Logan. Toyota Yaris da 5 ani garantie. Kia da 7 ani garantie. Si pot sa continui. Asta inseamna masina japoneza, calitate si fiabilitate.

Last edited by franz34sm; 22-03-13 at 16:29.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 17:04   #1067
asandulescu
Super Moderator

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 38
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

"Kia da 7 ani garantie"
Kia e facuta in Japonia?
ce relevanta are?Coreea e alta tara.
Garantia te ajuta doar sa cheltui o caciula de bani in cei 7 ani, pt ca te obliga sa faci service-ul la ei.
mai sunt o gramada de masini bune din 2000, fara ulei si fara rugina, stai linistit.
uleiul Motul se gaseste si in Ro, nu te gandii ca esti privilegiat acolo.

Intrebare: ce urmaresti de fapt? sau ce te face sa scri pe toate topicurile?
e o curiozitate personala......nu te intreb cu rea intentie sau la misto.
asandulescu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 17:16   #1068
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Va rog frumos sa ii dati ban lu' franz, parca se calmase dar se pare ca iar e pe val.

Deci ELF este ulei pentru Citroen, Castrol nu e bun, Motul nu se gaseste in RO iar japonezii nu fac bujii si filtre. Pe de alta parte, el chiar are impresia ca se pricepe la masini, la fel si "mecanicul" lui =)))))))))).

Quote:
NGK Spark Plug Co., Ltd. (日本特殊陶業株式会社 Nippon Tokusyu Tōgyō Kabushiki-gaisha?) (TYO: 5334) is a Public Company established in 1936 and based in Nagoya, Japan. NGK is involved in the manufacture and sale of spark plugs and related products for internal-combustion engines and new ceramics and applicable products.
La fei si Denso. Astea 2 sunt probabil cele mai bune brand-uri de bujii din lume si tu spui ca japonezii nu fac bujii. Apropo, firma aia de filtre se numeste MANN.

Nici macar nu stiu de ce ma chinui sa iti explic, la ce scrii e clar ca esti din alta galaxie.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 17:33   #1069
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by asandulescu View Post
"Kia da 7 ani garantie"
Kia e facuta in Japonia?
ce relevanta are?Coreea e alta tara.
Garantia te ajuta doar sa cheltui o caciula de bani in cei 7 ani, pt ca te obliga sa faci service-ul la ei.
mai sunt o gramada de masini bune din 2000, fara ulei si fara rugina, stai linistit.
uleiul Motul se gaseste si in Ro, nu te gandii ca esti privilegiat acolo.

Intrebare: ce urmaresti de fapt? sau ce te face sa scri pe toate topicurile?
e o curiozitate personala......nu te intreb cu rea intentie sau la misto.
Unu la mina, esti din Bucuresti si a doua la mina virsta ta nu se potriveste cu a mea. Si de aia nu-ti dau explicatii.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 17:46   #1070
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Va rog frumos sa ii dati ban lu' franz, parca se calmase dar se pare ca iar e pe val.

Deci ELF este ulei pentru Citroen, Castrol nu e bun, Motul nu se gaseste in RO iar japonezii nu fac bujii si filtre. Pe de alta parte, el chiar are impresia ca se pricepe la masini, la fel si "mecanicul" lui =)))))))))).



La fei si Denso. Astea 2 sunt probabil cele mai bune brand-uri de bujii din lume si tu spui ca japonezii nu fac bujii. Apropo, firma aia de filtre se numeste MANN.

Nici macar nu stiu de ce ma chinui sa iti explic, la ce scrii e clar ca esti din alta galaxie.
Te crezi destept pt ca MANN se scrie cu doi de N, si nu cu unu ? Cauti nod in papura ? Asa fac copii care se cred destepti. Pe NKG scrie Made in France. Daca tot te aflii in vorba cu mine, mai si demonstreaza, ca fara dovezi esti pe nicaieri, ploaie in vint. Arata-mi tu mie unde ai vazut tu bujii pe care sa scrie Made in Japan. Asta sa-mi areti. Fa o poza, si baga-l aici. Dute in ce magazin vrei tu, roagal pe vinzator sa-ti arate o bujie, si fa o poza cu telefonu, si punel aici sa vad si eu. Vreau sa vad orice piesa vrei tu, pe care sa scrie Made in Japan. Astea doua litere vreau sa vad. Hai ca nu-ti cer mult. Deci fi atent, daca nu-mi areti dovezi, demonstrezi ca numai gura e de tine. Eu vin cu dovezi. Mie sa nu-mi areti ce copiezi tu de pe net, scris in alta limba. Made in Japan, asta sa-mi areti. Ca eu iti arat ca pe NKG scrie Made in France, si-ti demonstrez, dar inainte imi demonstrezi tu. Daca nu vii cu dovezi, nu te mai baga in seama, ca nu demonstrezi nimic. Si nu cauta greselöi in scrisul si exprimarea mea, ca asa fac aia care vor sa para ca-s destepti, dar numai vor sa para.
Apropo de mecanicii mei. Unul am in Satu Mare 20 de ani de experienta. Altul aici in Viena, la care am fost astazi, tot din SM. Fostu sot al lui nevastamea e mecanic tot de 20 de ani aici in Viena. Plus mecanici turci, la care am fost de citeva ori, si am avut fel si fel de discutii si cu ei. Deci intrebarea e : Ce te face pe tine sa crezi ca, esti mai bun si mai destept decit toti mecanicii mei ? Cita scoala si facultate ai tu mai ? Ai terminat scoala de mecanica auto ? Sau ai 20 de ani de experienta in domeniu ? Sau de ce te crezi asa de bun ? Haa ? Voi astia de pe aici de pe net le stiti pe toate, mecanicii mei sint varza toti. Mecanicii mei nu stau pe net si cer sfaturi ce si cum. Ci voi mergeti la ei. Auzi , da studentu lectii la profesor. De cind si pina cind ?

Last edited by franz34sm; 22-03-13 at 17:56.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 18:07   #1071
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Nu te agita ca ti se rupe distributia. Tu nu aduci nicio dovada, doar balivernezi, tu si mecanicul tau.

Intamplarea face sa am ambalajul de la niste bujii NGK Iridium in casa, iti atasez o poza. Esti multumit ?

PS - pentru cultura ta generala, japonezii fac si filtre de aer, de ulei, ulei de motor / transmisie de top, turbine, tot ce iti trece tie prin cap.

PS2 - stii de ce sunt mai bun decat mecanicii tai ? Fiindca eu sunt inginer. Simplu. Inginer >>>>>> Mecanic. De fapt mecanic poti sa fii cu 8 clase.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	NGK Made in Japan.jpg
Views:	75
Size:	2.31 MB
ID:	2726263   Click image for larger version

Name:	NGK Made in Japan 2.jpg
Views:	54
Size:	2.24 MB
ID:	2726264  

Last edited by _anaconda_; 22-03-13 at 18:11.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 18:09   #1072
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

mai relaxati putin, ca nu-i pe bani....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 18:09   #1073
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Te crezi destept pt ca MANN se scrie cu doi de N, si nu cu unu ? Cauti nod in papura ? Asa fac copii care se cred destepti. Pe NKG scrie Made in France. Daca tot te aflii in vorba cu mine, mai si demonstreaza, ca fara dovezi esti pe nicaieri, ploaie in vint. Arata-mi tu mie unde ai vazut tu bujii pe care sa scrie Made in Japan. Asta sa-mi areti. Fa o poza, si baga-l aici. Dute in ce magazin vrei tu, roagal pe vinzator sa-ti arate o bujie, si fa o poza cu telefonu, si punel aici sa vad si eu. Vreau sa vad orice piesa vrei tu, pe care sa scrie Made in Japan. Astea doua litere vreau sa vad. Hai ca nu-ti cer mult. Deci fi atent, daca nu-mi areti dovezi, demonstrezi ca numai gura e de tine. Eu vin cu dovezi. Mie sa nu-mi areti ce copiezi tu de pe net, scris in alta limba. Made in Japan, asta sa-mi areti. Ca eu iti arat ca pe NKG scrie Made in France, si-ti demonstrez, dar inainte imi demonstrezi tu. Daca nu vii cu dovezi, nu te mai baga in seama, ca nu demonstrezi nimic. Si nu cauta greselöi in scrisul si exprimarea mea, ca asa fac aia care vor sa para ca-s destepti, dar numai vor sa para.
Apropo de mecanicii mei. Unul am in Satu Mare 20 de ani de experienta. Altul aici in Viena, la care am fost astazi, tot din SM. Fostu sot al lui nevastamea e mecanic tot de 20 de ani aici in Viena. Plus mecanici turci, la care am fost de citeva ori, si am avut fel si fel de discutii si cu ei. Deci intrebarea e : Ce te face pe tine sa crezi ca, esti mai bun si mai destept decit toti mecanicii mei ? Cita scoala si facultate ai tu mai ? Ai terminat scoala de mecanica auto ? Sau ai 20 de ani de experienta in domeniu ? Sau de ce te crezi asa de bun ? Haa ? Voi astia de pe aici de pe net le stiti pe toate, mecanicii mei sint varza toti. Mecanicii mei nu stau pe net si cer sfaturi ce si cum. Ci voi mergeti la ei. Auzi , da studentu lectii la profesor. De cind si pina cind ?
i-a si de la mine si te rog eu frumos du-te si lasa-ne si tu si mecanicii aia ai tai....cauta un forum de bucatarii si faceti-va cont acolo si tu si mecanicii aia ai tai cu experienta de 20 ani in cultivat cartofi....

vezi ca am si subliniat poate vezi mai bine.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p-bujie-ngk-bpr-8-hs-1258619281.jpg
Views:	70
Size:	79.8 KB
ID:	2726267   Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	72
Size:	313.8 KB
ID:	2726268  
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 18:10   #1074
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
mai relaxati putin, ca nu-i pe bani....
gata aleks,doar i-am demonstrat colegului nostru drag
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 19:05   #1075
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Deci nu pot sa cred asa ceva. Merg in magazinul de piese, si cer bujii pt Civicu meu, ei imi cer talonul masinii, si imi si aduc bujii NKG pe care scrie Made in France. Apoi le-am zis ca mie-mi trebuie Made in Japan. Asa sau uitat aia la mine, de parca ceream ceva iesit din comun, de parca n-au auzit in viata lor asa ceva. Au zis ca n-au Japan. Amu de ma duc maine si ma cert cu mecanicii astia, cred ca sor supara pe mine, de le arat ca exista bujii Made in Japan. Daca eu nu gasesc in magazine, atunci voi de unde le luati ? In Romania sint, si in Austria nu sint, sau cum ? Deja m-am si enervat rau, o sa ma bat cu toata lumea, daca eu cer piese japoneze, atunci mie din aia sa-mi deie, de nu, ai sparg pe toti. Da vad ca numai pt Mitsubishi, Toyota, Kia, Peugeot, etc sint. Da pt Honda nu vad nimica. Am baut doua energizante, da cu piesele astea japoneze, deja mia urcat tensiunea la maxim. Nu pot sa cred asa ceva. Se pare ca eu am fost tare in gura. Naa nu-i bai, ma f.. in ei mecanici, defapt nu ei sint de vina, de unde sa-mi procure ei piese japoneze, daca in magazine nu sint ? Defapt mi-a zis mecanicu ca, sint piese japoneze, dar trebuie comandate din Japonia, si dureaza. Nu ei sint de vina, ci voi ca mi le-ati aratat, si amu no sa pot dormii la noapte de nervi. Mi-o si pierit chefu de viata. Bag picioru in ele masini. Ma duc sa ma joc counter strike, ca tre sa sparg pe cineva ca nu mai pot de nervi. As lua un calmant, da am baut doua energizante si naa. Trebe sa dau cu pumnu in masa, sa-mi deie piese japoneze ? Da-o drecu de treaba, si de masini, ca am devenit obsedat deja. La urma m-oi imbolnavii de nervi. Defapt is distrus deja, ce sa mai ...
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 19:12   #1076
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

franz, inceteaza, te rog...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 19:15   #1077
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Aia cu distrusul ai nimerit'o.

Maxima cu motul a fost iar the best.
www.motul-romania[dot]ro
ok?

Ideea e ca tu esti mai [...], si mecanicii cu experienta rup de tine, nu e o jignire asupra ta, dar in domeniul auto ||.

Astept cu interes urmatoarea ta masina, sunt curios ce laude mai faci .
__________________
________________

Last edited by aleks; 22-03-13 at 19:23.
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 19:25   #1078
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

la orice magazin de peise gasesti bujii NGK sau Denso si fara sa faci comanda tocmai in japonia doar daca vrei o bujie mai speciala trebuie sa astepti si cateva zile indiferent daca e facuta in aceeasi tara sau in honolulu.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 20:52   #1079
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

@alex.panciu ambalajul ca ambalaj,dar,uita-te atent ce scrie pe bujia propriuzisa: FRANCE
) .La fel cum am avut bujii incandescente BOSCH(nu bosh franz ) ) ,made in France.Tine de noroc probabil.
La moto am luat NGK Iridium IX made in Japan,codul lor de bare incepe cu 00(codul de tara SUA,fiind importate de acolo si manufacturate in Japonia..).Multe dintre bujii(mai ales cele foarte ieftine) sunt contrafacute.
@franz esti un fenomen,te tot ataci.....ce te-ai face fara mecanicii tai care te invata de "bine" )
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 21:30   #1080
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Franz n-am timp/chef sa citesc chiar tot dar daca mecanicul tau tia zis ca 5w30 si 5w40 sunt la fel de subtiri (au aceeasi vascozitate corect spus) este imbucurator de prost si du-te la altu, numarul asta, de dupa "W" , exact asta inseamna : vascozitatea la cald (cat e de "subtire" ca sa inteleaga si mecanicul tau).
Stiam asta din cultura generala, inainte sa incep facultatea de mecanica (ca tot venii vorba de scolii de mecanica)
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -