Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-12, 20:07   #571
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Pe blocu motor scrie, ca era vb de motorizare. La motor m-am referit, nu la caroserie. Ba greu esti de cap.
am zis eu ca ar fi vorba de caroserie ? de unde o scoti ? ... si te rog frumos sa-ti controlezi tonul
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 20:08   #572
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Pe blocu motor scrie, ca era vb de motorizare. La motor m-am referit, nu la caroserie. Ba greu esti de cap.
am zis eu ca ar fi vorba de caroserie ? de unde o scoti ? mintea ta, p...la mea
... si te rog frumos sa-ti controlezi tonul
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 01:33   #573
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Unii din voi , ati luat-o urat de tot pe ulei !

Pentru cei care sustin ca japonezii fac cele mai tari motoare ... ok... tehnologia e superba ... de asta sufera de lipsa cuplu majoritatea motoarelor de turatie? Alea sunt motoare ce prind viata abia dupa 4500 de ture... ori sa ma ierte dumnezeu...dar prin oras ce faci?


In momentul de fata pot sa zic cu mana pe inima... ca o japoneza da cu orice germana de pamant la capitolul fiabilitate.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 09:33   #574
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Unii din voi , ati luat-o urat de tot pe ulei !

Pentru cei care sustin ca japonezii fac cele mai tari motoare ... ok... tehnologia e superba ... de asta sufera de lipsa cuplu majoritatea motoarelor de turatie? Alea sunt motoare ce prind viata abia dupa 4500 de ture... ori sa ma ierte dumnezeu...dar prin oras ce faci?


In momentul de fata pot sa zic cu mana pe inima... ca o japoneza da cu orice germana de pamant la capitolul fiabilitate.
Deci vrei sa zici ca masinile germane au cuplu mai mare decat masinile japoneze ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 09:48   #575
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

daca imi iau azi o masina noua de vreo 20k-25k sa fie honda sau vw? nu mai intereseaza neaparat motorizarea sau cuplul doar sa stiu dupa voi pe care nu o duc mai deloc in service ceva timp? eu cred ca ambele sunt la fel. germana sa fie mai fiabila si mai economica? ma intereseaza ce spune si franz ca el a avut si de una si de alta si stie cam ce probleme au ambele.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 14:00   #576
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Are o cunostinta un Rover 414SLi, incredibil motorul cum au putut scoate din 1400cmc 103CP la vremea aia in 1994 cand alte marci abia scoteau puterea asta din 1.6 sau din 1.8 (gen Golf3 1.8 90CP, Scorpio 1.8GL 90CP, Renault21 1.7 70CP). Si mai e si rapida sub 11s>>100km/h
Deci nu exista doar germane si japoneze

Last edited by lord_wader; 10-10-12 at 14:05.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 14:28   #577
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Aici vorbim de fiabilitate sau de ce faceau unii si altii?
Uite ce facea VW in 1986.. : At the heart of the Polo GT G40 was its 1.3 litre G40 internal combustion engine (engine ID code: PY). It displaced 1,272 cubic centimetres (77.6 cu in) from a cylinder bore of 75.0 millimetres (2.953 in), and a piston stroke of 72.0 millimetres (2.835 in). The G40s 'G-Lader' supercharger had an inlet diameter of 40 mm (1.57 in), hence the "G40" name. This G40 engine produced a maximum motive power output of 85 kilowatts (116 PS; 114 bhp) at 6,000 revolutions per minute (rpm), and generated a torque turning force of 148 newton metres (109 lbf·ft) at 3,600 rpm.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 15:10   #578
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Peste 7 milioane bucati rechemate, de la Toyota [HotNews]

Toyota a initiat o rechemare masiva pe plan mondial pentru 7,4 milioane de masini la care defectiuni la sistemul electric de actionare a geamurilor ar putea duce la un incendiu. In Europa sunt afectate 1,39 milioane de masini, cele mai multe fiind Yaris si Corolla. In 2009 si 2010 Toyota a trebuit sa recheme pentru verificari 12 milioane de vehicule pe plan mondial, fiind criticata dur pe motiv ca a extins capacitatile de productie mult, insa nu a mai dat aceeasi atentie calitatii.

Compania nipona a anuntat un recall voluntar de proportii pentru posibilele defectiuni la sistemul electric de actionare a geamurilor. Desi nu s-au inregistrat incidente, in cazuri extreme, defectiunile pot duce chiar la incendiu, iar Toyota nu vrea sa riste.

Toyota va rechema 2,47 miliioane de masini in SUA, 1,39 milioane in Europa si 1,4 milioane in China. Vor fi afectate masini fabricate intre 2005 si 2010, iar printre modelele vandute si la noi se numara Yaris, Corolla, RAV4 si Auris.

Toyota s-a confruntat cu o mare criza a recall-urilor in 2009 si 2010 cand circa 12 milioane de masini au ajuns in service pentru verificari, o buna parte pentru probleme la frane. Compania a fost criticata pe motiv ca si-a tot extins capacitatile de productie, insa nu a mai dat atentie calitatii asa cum se cuvine. Toyota a fost amendata cu 50 de milioane de dolari in SUA, iar seful companiei a trebuit sa-si ceara scuze in fata Congresului american.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 15:10   #579
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Deci vrei sa zici ca masinile germane au cuplu mai mare decat masinile japoneze ?
Exact.... cel putin cele de inalta performanta , asta a fost punctul lor slab , spun asta pentru ca in familia mea e o toyota celica T23 , in 3 ani de cand e in posesia mamei mele , masina aia in afara de benzina si consumabile , altceva nu a cerut absolut nimic.

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca imi iau azi o masina noua de vreo 20k-25k sa fie honda sau vw? nu mai intereseaza neaparat motorizarea sau cuplul doar sa stiu dupa voi pe care nu o duc mai deloc in service ceva timp? eu cred ca ambele sunt la fel. germana sa fie mai fiabila si mai economica? ma intereseaza ce spune si franz ca el a avut si de una si de alta si stie cam ce probleme au ambele.
Eu nu as paria pe chestia asta ).... tinand cont la e e in tara noastra , ar fi nevoie de un "tanc" ca sa eviti serviceurile )))


PS : unlord , cel putin cei de la toyota si au recunoscut vina , dar vw cu motoarele alea de 2.0 tdi , dar bmw cu probleme la motoarele 3.0d si 2.0d unde la unele le rapau galeriile de evacuare si probleme la lantul de distributie sau pompele de benzina de la 335i? sau mercedes cu probleme la injectoare de le picau si la 30 de mii de km?... exemple sunt multe...

Last edited by DEVIL's Style; 10-10-12 at 15:13.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 19:57   #580
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Compania nipona a anuntat un recall voluntar de proportii pentru posibilele defectiuni la sistemul electric de actionare a geamurilor. Desi nu s-au inregistrat incidente, in cazuri extreme, defectiunile pot duce chiar la incendiu, iar Toyota nu vrea sa riste.
Asteptam si VAG, BMW si Mercedes sa faca recall voluntar. Pana una alta lasa pompele de ulei sa cada, trapele sa se strice, sa ploua in masini, etc. si sa ne ceara o gramada de bani pentru reparatii.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 20:08   #581
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca imi iau azi o masina noua de vreo 20k-25k sa fie honda sau vw? nu mai intereseaza neaparat motorizarea sau cuplul doar sa stiu dupa voi pe care nu o duc mai deloc in service ceva timp? eu cred ca ambele sunt la fel. germana sa fie mai fiabila si mai economica? ma intereseaza ce spune si franz ca el a avut si de una si de alta si stie cam ce probleme au ambele.
Si Vw-u si Honda sunt bune. Eu as alege masina care are motorul cel mai uscat, si care e antretinuta cel mai bine. La mine asta-i baza. Eu nu suport cand un motor e murdar sau plin de ulei. La germane, piesele sunt putin mai ieftine decat la japoneze. Da hai sa-ti zic ce zic mecanicii din Austria, care-s mecanici de 20 de ani. Deci fi atent : JAPONEZE VEZI RAR ANTALNITE IN SERVICURI. De aia mi-am luat eu japoneza. Asa-i ce tampiti sunt mecanicii astia, de zic astfel de prostii ? Naaa zi tu ! Cand am vrut sa-mi iau Opel, mi-a zis mecanicu asa : ai grija ca Opelu are caroserie subtire, plus ca e o masina problematica. Nu l-am crezut si tot am luat un Vectra. Dupa catva timp au anceput problemele, una dupa alta. E bine sa asculti de mecanic nu ? Dar nu de toti, ca mai sunt si fraieri printre ei. Mi-a mai zis si de Japoneze ca au caroseria subtire, si asa este. Pt verificare trebuia sa duc masina sa-mi repare rugina an mai multe locuri. Singura masina care m-ii la recomandat, a fost Golfu. Cand l-am antrebat cate masini japoneze a reparat, a zis ca - putine. Deci ? ......
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 20:17   #582
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Intr-o tara unde 60% din masini sunt germane, 30% frantuzesti si 10% japoneze, care crezi ca sunt sansele sa apara o masina japoneza in service?

(procentele nu sunt exacte, nu e nici o statistica, e doar o idee)
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 20:21   #583
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

@ DEVIL's Style @
Daca poti , aratami un exemplu unde o germana are cuplu mai mare decat o japoneza la aceiasi cai putere si acelasi motor. Sa vad si eu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 20:25   #584
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
@ DEVIL's Style @
Daca poti , aratami un exemplu unde o germana are cuplu mai mare decat o japoneza la aceiasi cai putere si acelasi motor. Sa vad si eu.
Cauta pe net ca gasesti destule , e vorba de feeling nu de ce scrie pe hartie....
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 21:28   #585
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Cauta pe net ca gasesti destule , e vorba de feeling nu de ce scrie pe hartie....
Stii tu vorba aia, ce-i pe hartie nu-i minciuna.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -