Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-12, 18:19   #601
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
La noi an SM in satu CERTEZE, au plecat taranii la furat si la muncit, bineanteles, an strainatate. Si o anceput unu sa construiasca o casa mare cu cateva etaje, plus are si lift an casa. Deci figuri nu gluma. Apoi dupa ala, s-au luat aproape toti, ca nu cumva sa fie si vecinii mai prejos. Si uite ca acuma an satu, sau comuna ce o fi, sunt plini de case bengoase, ca numa an PIPERA vezi asa ceva. De cand s-a dus Ceausescu pe pluta, au anceput aproape toti sa-si aduca masini germane de peste hotare. Dupa unu sau doi, au anceput sa-si aduca cat mai multi, numa germane, ca aia era la moda. Degeaba e democratie, ca tot comunisti am ramas. Noi nu vedem decat masini germane, ca asa ne-am anvatat. Comunismul anca functioneaza, si o sa mai functioneze. Noi tot una o tinem, ca pe vremuri numai germane am vazut, si de atunci toata lumea e cu germanele. Dupa unu se i-au toti. Dar adevaratii oameni a-si i-au japoneze. Si comunistii raman la germane.
Esti trist prietene, foarte trist.
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 21:09   #602
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Tibylica View Post
Esti trist prietene, foarte trist.
Ai dreptate, as trist, chiar foarte. Sti de ce ? Pt ca am dus Nisanu la verificat si mi-o schimbat aia ( turcii ), rulmentii la rotile din fata. Cand era gata, am anvartit de roata sa vad ce si cum. Se anvartea greu, parca frana. Reparatu ala de rugina, nu m-ii s-a parut frumos lucrat, da an fine. Si eu fraier, le dau la fraierii aia cate 10 euro pe caciula, ca naa, sa dau de anteles ca vreau calitate. Normal ca-s trist si nervos. Numai nevastamea e de vina. I-am spus ca vreau sa repar masina an Romania, pt ca e mult mai ieftin, si ca acolo am ancredere an mecanicu meu. Da ea o zis ca NUUU. Cum zice femeia, asa trebe sa fie. Normal ca-s trist. Tot mai multa ura an inima mea. An fine, de ma enervez a-mi vand masina si-mi i-au scuter. Va spun eu ca, am fost la multi mecanici, foarte multi. Si va zic ca toti a-si bat joc de noi. Fiecare cu vorbe frumoase, dar cand te uiti sa vezi cum a lucrat, a-ti vine sa-i dai an freza. Deci sa nu mai huliti pe aia care-si repara masina an spatele blocului, ca bine fac. Respect pt ei. Decat sa-si bata joc mecanicii de ei, mai bine o repara ei singuri. Apropo de limba mea romana, sau de exprimarea mea. Anainte m-a enervat cand ma tot sacaia unu sau altu cu romana lui, da amu ma amuza si pe mine. Bine ca se poate citi ce scriu. Ca altfel ar fi jale.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 23:10   #603
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Mai nasol e de cand au bagat net la sate, ca asa ne doare n penis de ce case va mai faceti si ce tigai va cumparati acolo la voi an satu mare.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 09:58   #604
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Mai nasol e de cand au bagat net la sate, ca asa ne doare n penis de ce case va mai faceti si ce tigai va cumparati acolo la voi an satu mare.
Am anteles mesajul tau. IDEM.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 14:26   #605
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

japoneze vs. germane este ca iOS vs Android : toti isi lauda produsele si cred in marca lor, ca vorba aia " ce e al tau , e cel mai bun".... asa ca discutia asta a fost, este si va fi mereu INUTILA!
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 16:44   #606
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

M-o apucat amu sa ma uit la masini germane, ca naa, poate m-apuca iara sa-mi vand japoneza si sa-mi i-au o nemteasca. Si ma uitam pe mai multe siteuri, si bagam asa pana la 3000 de euro, sa vad ce bunatati gasesc. Golf si Bmw m-a interesat an mod special. Si am vazut asa : aproape toate Golfurile erau cu rugina, si la la Bmw aproape toate erau cu probleme de motor. Bmw-urile nu prea erau cu rugina. Nici fostu Bmw al meu n-avea pic de rugina. Da ca si motorizare, aproape toate erau cu probleme. Majoritatea aveau motoarele schimbate. De ex., ma uitam la un 320 i cu 150 de cai, cica avea un motor de non vanos, si a fost schimbat cu motor vanos. Eu habar n-am cei aia vanos, da an fine. Majoritatea Bmw-urilor au motoarele schimbate. Care anca nu are motoru schimbat, ala e cu probleme. Am zis majoritatea, nu toate. Iara Golfurile cam toate cu probleme de rugina, ca si japonezele. Apoi am bagat, sa vad ce si cum cu japonezele. Acolo n-am vazut masini cu probleme de motor, ca a fost motoru schimbat si chestii din astea, doar cu probleme de rugina. Deci din ce am studiat eu, am constatat ca germanele au probleme la capitolul motorizare, si japonezele au probleme la capitolul caroserie. CEA MAI PERFECTA MASINA AR FI, O NEMTEASCA CU MOTOR JAPONEZ. Un hibrid. La aia sigur n-ar avea ce comenta nimeni.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 18:32   #607
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
M-o apucat amu sa ma uit la masini germane, ca naa, poate m-apuca iara sa-mi vand japoneza si sa-mi i-au o nemteasca. Si ma uitam pe mai multe siteuri, si bagam asa pana la 3000 de euro, sa vad ce bunatati gasesc. Golf si Bmw m-a interesat an mod special. Si am vazut asa : aproape toate Golfurile erau cu rugina, si la la Bmw aproape toate erau cu probleme de motor. Bmw-urile nu prea erau cu rugina. Nici fostu Bmw al meu n-avea pic de rugina. Da ca si motorizare, aproape toate erau cu probleme. Majoritatea aveau motoarele schimbate. De ex., ma uitam la un 320 i cu 150 de cai, cica avea un motor de non vanos, si a fost schimbat cu motor vanos. Eu habar n-am cei aia vanos, da an fine. Majoritatea Bmw-urilor au motoarele schimbate. Care anca nu are motoru schimbat, ala e cu probleme. Am zis majoritatea, nu toate. Iara Golfurile cam toate cu probleme de rugina, ca si japonezele. Apoi am bagat, sa vad ce si cum cu japonezele. Acolo n-am vazut masini cu probleme de motor, ca a fost motoru schimbat si chestii din astea, doar cu probleme de rugina. Deci din ce am studiat eu, am constatat ca germanele au probleme la capitolul motorizare, si japonezele au probleme la capitolul caroserie. CEA MAI PERFECTA MASINA AR FI, O NEMTEASCA CU MOTOR JAPONEZ. Un hibrid. La aia sigur n-ar avea ce comenta nimeni.

Aberezi intr un hal frate de imi vine sa o iau la fuga !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 19:05   #608
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Mama mia ce teorii

Totusi cred ca in topicul asta ar trebui vorbit de masini mai noi, cat de cat actuale.. Sincer la 1000-2000-3000 euro nu stiu ce pretentii de fiabilitate poti sa ai.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 23:17   #609
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Aberezi intr un hal frate de imi vine sa o iau la fuga !
Poate ca aberez un pic, da totusi, ai auzit la masinile japoneze sa se schimbe motorul sau sa i se faca set motor ? Sau ca un motor japonez e dus, sau ca e facut praf ? Ai auzit asta ? Daca daa, atunci da-mi macar un exemplu. Da la astea germane, am auzit si vazut multe, cu motoare schimbate, facute praf... Amu eu anteleg ca masinile germane sunt bune si au caroserie buna, no coment. Da niciodata no sa fie atat de rezistente ca si japonezele, ca si motorizare, bineanteles.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 23:32   #610
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Poate ca aberez un pic, da totusi, ai auzit la masinile japoneze sa se schimbe motorul sau sa i se faca set motor ? Sau ca un motor japonez e dus, sau ca e facut praf ? Ai auzit asta ? Daca daa, atunci da-mi macar un exemplu. Da la astea germane, am auzit si vazut multe, cu motoare schimbate, facute praf... Amu eu anteleg ca masinile germane sunt bune si au caroserie buna, no coment. Da niciodata no sa fie atat de rezistente ca si japonezele, ca si motorizare, bineanteles.
Nu-s rezistente, asa e. Oare cand or invata aia de la Mercedes sa faca motoare?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 23:51   #611
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Poate ca aberez un pic, da totusi, ai auzit la masinile japoneze sa se schimbe motorul sau sa i se faca set motor ? Sau ca un motor japonez e dus, sau ca e facut praf ? Ai auzit asta ? Daca daa, atunci da-mi macar un exemplu. Da la astea germane, am auzit si vazut multe, cu motoare schimbate, facute praf... Amu eu anteleg ca masinile germane sunt bune si au caroserie buna, no coment. Da niciodata no sa fie atat de rezistente ca si japonezele, ca si motorizare, bineanteles.

Totul depinde de cum a fost exploatata masina in viata ei , nu conteaza ca e germana sau japoneza... am cumparat o "caruta" de bmw 530d din 2000 cu 1500 de euro acum cativa ani.... in afara de role si curele + consumabile , masina aia nu mi a cerut nimic , nu avea pic de rugina ! cum dracu poti sustine ca ai gasit masini pana in 3000 de euro numai "masini varza"? Avea 150 de mii de km cand am luat-o , abia dupa 200 de mii de km a inceput sa pice suspensia [ amortizoare +arcuri si bucsaraie ] , dar tinand cont ca aveau 200 de mii de km , era mai mult decat suficient...pana si ambreiajul era original si crede-ma ca sa tras de masina aia in toate felurile !

Eu personal am gasit masini pana in 3000 de euro chiar tinute in stare buna , de la mercedes , bmw , pana la fiat , dacia opel , renault etc.... sustii in continuare niste aberatii care efectiv nu isi au locul. Vino si imi demonstreaza mie ca nu ai ce gasi tu ca masina buna pana in 3000 de euro ca iti mananc autoscout ul ala sau mobile ul cu totul !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 07:43   #612
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
de prin 2000 mai degraba, dar ma rog, ai oricum dreptate cu ī la inceputul cuvāntului
Mai degraba probabil dintotdeauna... nu am verificat dar nu cred sa se fi folosit altfel de "ī" la INCEPUT de cuvant. Cel putin de cand am inceput eu scoala sigur nu.
Mai inainte de 95 se scria si in mijlocul cuvantului la fel.

Last edited by RVL 2000; 14-10-12 at 07:50.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 10:53   #613
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Totul depinde de cum a fost exploatata masina in viata ei , nu conteaza ca e germana sau japoneza... am cumparat o "caruta" de bmw 530d din 2000 cu 1500 de euro acum cativa ani.... in afara de role si curele + consumabile , masina aia nu mi a cerut nimic , nu avea pic de rugina ! cum dracu poti sustine ca ai gasit masini pana in 3000 de euro numai "masini varza"? Avea 150 de mii de km cand am luat-o , abia dupa 200 de mii de km a inceput sa pice suspensia [ amortizoare +arcuri si bucsaraie ] , dar tinand cont ca aveau 200 de mii de km , era mai mult decat suficient...pana si ambreiajul era original si crede-ma ca sa tras de masina aia in toate felurile !

Eu personal am gasit masini pana in 3000 de euro chiar tinute in stare buna , de la mercedes , bmw , pana la fiat , dacia opel , renault etc.... sustii in continuare niste aberatii care efectiv nu isi au locul. Vino si imi demonstreaza mie ca nu ai ce gasi tu ca masina buna pana in 3000 de euro ca iti mananc autoscout ul ala sau mobile ul cu totul !
Eu n-am zis ca toate germanele sunt praf. Antrebarea era, daca ai vazut japoneze cu motoare facute praf, sau schimbate. Asta era antrebarea. Ca eu am vazut multe Bmw-uri facute praf si cu motoare schimbate. Foarte multe. Daca bagi la willhaben.at sau autoscout24.at, si bagi un pret pana la 2500 - 3000 de euro, ai sa vezi ca multe Bmw-uri sunt cu probleme la motor. Da la japoneze n-o sa vezi nici una cu probleme la motor. De aia ti-am zis, sa-mi areti o japoneza cu probleme la motor. De ex , motoru a fost schimbat, sau chiuloasa e dusa, orice. Intra pe alea doua siteuri, si ai sa te lamuresti. Ca voi oricum aduceti masini din strainatate. Deci cum o mai zis unu pe aici, caa sunt si cu 500 de euro masini , chiar foarte bune. Vrajeli din astea. Nici cu 1500 nu i-ei masina buna. Doar asa de la 3000 an sus. Si rezistenta sau fiabilitatea unei masini, se verifica an timp, si nu la masini mai noi. La astea noi normal ca nu este diferenta de fiabilitate antre japoneze si germane. Fiabilitatea se vede an timp. Mai multe masini japoneze, plus mai multe masini germane. Dar nimeni, care are o masina japoneza nu poate spune ca are probleme de motor. Da cu germane, a-ti arat o suta cu probleme de motor.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 11:11   #614
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Eu n-am zis ca toate germanele sunt praf. Antrebarea era, daca ai vazut japoneze cu motoare facute praf, sau schimbate. Asta era antrebarea. Ca eu am vazut multe Bmw-uri facute praf si cu motoare schimbate. Foarte multe. Daca bagi la willhaben.at sau autoscout24.at, si bagi un pret pana la 2500 - 3000 de euro, ai sa vezi ca multe Bmw-uri sunt cu probleme la motor. Da la japoneze n-o sa vezi nici una cu probleme la motor. De aia ti-am zis, sa-mi areti o japoneza cu probleme la motor. De ex , motoru a fost schimbat, sau chiuloasa e dusa, orice. Intra pe alea doua siteuri, si ai sa te lamuresti. Ca voi oricum aduceti masini din strainatate. Deci cum o mai zis unu pe aici, caa sunt si cu 500 de euro masini , chiar foarte bune. Vrajeli din astea. Nici cu 1500 nu i-ei masina buna. Doar asa de la 3000 an sus. Si rezistenta sau fiabilitatea unei masini, se verifica an timp, si nu la masini mai noi. La astea noi normal ca nu este diferenta de fiabilitate antre japoneze si germane. Fiabilitatea se vede an timp. Mai multe masini japoneze, plus mai multe masini germane. Dar nimeni, care are o masina japoneza nu poate spune ca are probleme de motor. Da cu germane, a-ti arat o suta cu probleme de motor.
da ma , am inteles... japonezele voastre sunt cele mai bune, ramaneti la tefal-urile voastre))ca pe noi nu ne deranjaza deloc.... or trage japonezele , si trag rau , dar tot niste tigai raman
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 11:27   #615
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

o asa replica, mai rar japonezele nu's bune, bune sunt 316-urile alea cu embleme de M lipite peste tot
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -