Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-10, 23:40   #1426
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Postul de mai sus este adresat exclusiv lui b_gt, nu il luati in seama.

De ce mi-as lua RS6 ? Fiindca as vrea un sedan luxos, confortabil si in acelasi timp foarte rapid. Daca as vrea "senzatii" mi-as lua Ariel Atom sau ceva Caterham. Un sedan de 1.7-2 tone nu o sa iti ofere niciodata aceleasi senzatii. Simplu...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 23:56   #1427
BYBY MOTORS

Stage 2
 
BYBY MOTORS's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 29
Default Re: AMG vs M vs RS

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
RS nu isi are rostul sa fie comparat cu M si AMG-ul. mi se pare o jignire sa faci lucrul asta

desii imi plac mult bmw, implicit M-urile, votul meu merge la AMG, pt ca masina insusi cu inima AMG este ceva cu totul special.
cred ca habar nu ai ce vorbesti, rs4 a batut m3-u detasat, si test facut de fifth gear, cauta pe net, si rs-urile sunt practic cele mai brutale masini in linie dreapta, datorita tractiunii quattro, care la plecarea dupa loc rupe tot!!!
BYBY MOTORS is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 00:33   #1428
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Default Re: AMG vs. M vs. RS

anaconda...te intreb ceva dar imi raspunzi sincer.
cu ce masina ai mers sau ai condus dintre urmatoarele.M3,M5,M6,RS6,R8,RS4,S8,SL 63,SL 65,CL 63,S 63,ML 63.
etc......
__________________
.................................................. ........
b_gt is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 00:47   #1429
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
cred ca habar nu ai ce vorbesti, rs4 a batut m3-u detasat, si test facut de fifth gear, cauta pe net, si rs-urile sunt practic cele mai brutale masini in linie dreapta, datorita tractiunii quattro, care la plecarea dupa loc rupe tot!!!
Inca n-ai carnet dar esti sigur pe ceva atat de gresit in legatura cu rs4 si m3.
Notiunea de brutale se potriveste pentru AMG.

Last edited by Stage2; 03-03-10 at 00:50.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 01:36   #1430
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

anaconda ce masina conduci ma din grupul vag? ca sa inteleg gradul de psihoza audi si in acelasi timp frustrarea vis-a-vis de celelalte 2 branduri mult mai puternice care, individual, au cuvinte mult mai grele de spus decat vag

audi = (bmw+merc) / 2 => nu exceleaza la nici un capitol (performanta, lux) ca rivalele sale, dar nici mult mai prejos nu este...are o pozitie f bine definita pe piata si cred ca nimeni n-o sa-i ia locul...audi e un fel de bmwcedes wannabe...
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 03:31   #1431
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Salutare, nu am mai intrat de mult pe thread, am stat si am citit ultimele 20 de pagini, stiti care e concluzia?

In ultima instanta cumparam una din aceste masini din 2 motive : 1 design(preferinta personala) 2 preferinta personala de marca, din punct de vedere dinamic si tehnologic sunt atat de aproape una de alta inca bataile pe sutimi de secunda pe traseu si paruielile pe turbo vs aspirat sunt inutile imho desi cresc pulsurile grav pe aici.

Prin urmare threadul e doomed din start . Ar fi util daca ar avea macar 50 la suta dintre cei care posteaza asemenea masina, in rest se bat cap in cap expertii in top gear cu fanaticii fifth gear(ma refer la fanboys emisiuni, nu la aia care le testeaza), in esenta e o bataie de marketing nu de experienta personala adica este un mare zero.

Mai precis, este o conversatie intre surzi la urma urmei si nu o sa se incheie niciodata cu nimic productiv.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 03-03-10 at 03:33.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 08:04   #1432
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by b_gt View Post
anaconda...te intreb ceva dar imi raspunzi sincer.
cu ce masina ai mers sau ai condus dintre urmatoarele.M3,M5,M6,RS6,R8,RS4,S8,SL 63,SL 65,CL 63,S 63,ML 63.
etc......
Am mers doar cu A4 1.9 TDI 105CP, ca pasager.

@ zGB - nu am masina, merg cu bicicleta dar are 21 de viteze.

Voi nici macar nu cititi/intelegeti posturile dar sariti ca arsi. Cu putina rabdare ati fi observat ca ~ toate afirmatiile facute pe ultimele pagini sunt ADEVARATE, gen M3 E92 bate RS4 B7, RS6 bate M5, un Atom iti ofera de n ori mai multe senzatii ca orice sedan si ce am mai zis. Probabil unora nu le pica bine asta si li se pare fanboysm....

Fanboy sunt d'astia gen b_gt, eu nu am niciun stres sa recunosc unde altii sunt mai buni ca Audi intr-un segment, asa cum am facut-o de n ori, sunt multe branduri care imi plac si nu vad doar Audi in fata ochilor dar voi cititi repede 1-2 posturi si sariti la concluzii. Ultimul meu post pe pagina precedenta este un raspuns pe masura aberatiilor lui b_gt.

Last edited by _anaconda_; 03-03-10 at 08:18.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 09:23   #1433
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Am mers doar cu A4 1.9 TDI 105CP, ca pasager.

@ zGB - nu am masina, merg cu bicicleta dar are 21 de viteze.

[...]
raspuns tipic/clasic..nici nu ma asteptam ca poti mai mult

@a3ds si la capitolul dinamica Audi(din pacate) sta mai prost decat bmw... de fapt ---> mai ales la capitolul dinamica
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 09:59   #1434
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

in urma afirmatiilor facute pe thread, revin cu o intrebare pe care am mai adresat-o, si , desi am zis ca ma scuz politicos si nu mai postez, nu ma pot abtine :

celor care sunt "experti" in a caracteriza un brand sau altul : cat cate m-uri rs-uri si amg-uri ati condus si , cam cati km si cam in ce mod? si nu ma luati ca nu mai stiti, ca e imposibil sa nu stii cam cat ai mers si cum ai mers cu o masina care ti-a adus zambetul pe buze. Si, furthermore, cam cati dintre "expertii" de aici, au condus toate 3 categoriile ? Respectiv RS, M si AMG la un loc?

P.S. : de cand discutam aici despre finisaje bmw mercedes si audi? sau de cand generalizam AICI despre cele 3 branduri? scuze, credeam ca vorbim de clasa lor exclusivista, respectiv categoriile motorsport ale celor 3 branduri, nu discutam despre branduri in sine, if you get my drift
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 12:38   #1435
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
De ce mi-as lua RS6 ? Fiindca as vrea un sedan luxos, confortabil si in acelasi timp foarte rapid. Daca as vrea "senzatii" mi-as lua Ariel Atom sau ceva Caterham. Un sedan de 1.7-2 tone nu o sa iti ofere niciodata aceleasi senzatii. Simplu...
N-am condus Ariel Atom, habar n-am ce senzatii ofera, sunt sigur ca-i peste m5 sau rs6, dar nu poti omule sa-mi explici ca intr-un rs 4, m3, rs6, m5 n-ai senzatii, cu experienta si tupeu, ajungi sa simti ce n-ai simtit in toata viata, nu-ti pot explica, dar vorbim de ceva iesit din comun, nu-i facut orice om pentru asa ceva, eu cred ca multi nu-si pot imagina ce-nseamna defapt 500CP+ (eu cel putin nu puteam).
Quote:
celor care sunt "experti" in a caracteriza un brand sau altul : cat cate m-uri rs-uri si amg-uri ati condus si , cam cati km si cam in ce mod? si nu ma luati ca nu mai stiti, ca e imposibil sa nu stii cam cat ai mers si cum ai mers cu o masina care ti-a adus zambetul pe buze. Si, furthermore, cam cati dintre "expertii" de aici, au condus toate 3 categoriile ? Respectiv RS, M si AMG la un loc?
Puteai fi exemplu sa-ncepi chiar tu, pentru ca din cate observ oricine posteaza reiese ca-i ,,expert" si nu-i bine.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 13:00   #1436
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Daca citesti cu atentie o sa observi ca n-am afirmat ca intr-un M sau RS nu ai senzatii, cu siguranta de la 400-600 CP te poti astepta la multe dar ca acestea cu siguranta nu se pot compara cu un Ariel Atom asa ca daca tu asta urmaresti in primul rand de la o masina ca aia (M/RS/AMG), investitia nu este cea mai buna, ai alte alternative (eventual mai ieftine) cu care te dirstrezi mult mai mult, sunt alte motive pentru care mi-as lua RS, asa cum am scris mai sus. Ele iti ofera si confort, lux si alte avantaje ale masinilor din clasa mare premium, ca doar asta sunt, variante sport la sedanuri premium.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 13:11   #1437
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
GTS-ul bate la usa R8-ului V10 si a Mercului SL65 AMG BS ...
GTS cred ca joaca in liga 997 GT3 , CLK 63 BS, SL-ul fiind tot un track car, dar mult mai exclusivist.

p.s. merci de info-ul legat de M157, pare promitator.


Anyway, am analizat zilele trecute un x5 M pe autobahn, impresionant cum pleaca de la 150 la 250, ma asteptam la un sunet mai agresiv, probabil se va schimba ceva la viitorul M5.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 13:19   #1438
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

X5M momentan e cel mai rapid, reteta e simpla dar destul de eficienta, cea mai mare putere (555 CP) combinata cu o greutate ceva mai mica decat la concurenta.

Sunt curios cum o sa preseteze noul Cayenne, eventual o varianta Turbo S daca apare, a pierdut ~ 200 KG, CP ar trebui sa aiba minim 550 (atat avea generatia trecuta) sau ML AMG daca se inlocuieste motorul de 6.2 aspirat cu ala de 5.5 turbo de 540-570CP.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 13:33   #1439
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Daca e sa o luam pe senzatii si STI sau EVO cu putin tuning (320-350 CP) sunt mult peste M si RS la senzatii si ce-i drept, RS4 cu toate ca-mi place mult iti ofera senzatii ceva mai slabe si decat E46 si decat E90, pare mare mai "quiet", insa unora li se poate parea un avantaj.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 13:44   #1440
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cand a testat rs4, m3 si c63amg, Clarkson a spun ca desi masinile sunt foarte diferite in comportament, toate sunt geniale in felul lor.

Restul e o chestiune de gusturui.
Giully4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -