Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-10, 07:03   #1411
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Asta arata cam cat de atent citesti tu threadul. Cred ca acum 2 pagini am scris ca M3 E92 este mai rapid ca RS4 B7 si ca intre M5 E39 si RS6 C5 mi-ar fi greu sa aleg, E39 fiind un BMW care imi place. In plus sunt o gramada de masini care imi plac, eventual mai mult ca Audi dar ce stii tu...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 08:50   #1412
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Si cine i-a impiedicat sa scoata mai devreme RS-ul, nu a fost cam mare coincidenta de l-au scos numai in pauze sau daca stiau ca in 2 ani schimba modelul de ce nu au asteptat sa scoata direct pe modelul nou sa se bata cot la cot cu BMW?
Acum eu nu stiu multi producatori care sa scoata varianta sportiva cu 2 ani inaintea schimbarii modelului.
Presupun ca tu iti dai seama ca nu se scoate o masina peste noapte, nu?

Iti dai seama, dracii astia de la Audi stau cu RS-ul in garaj, si cum scot astia M-ul din productie, hop si eu cu modelu... si cand apare noul M, imediat opresc productia...

Da poate a fost invers. Daca cumva Bmw a fugit de Audi? E o gluma, sa nu incerce cineva sa combata afirmatia
SFW is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 08:58   #1413
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Este strategia de piata, am mai spus de 74362893 de ori, pt ce sa scoata in acelasi timp? Sa se vanda una mai putin decat cealalta? D00h... e atat de simplu
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 09:07   #1414
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Atunci nu prea merita sa mai fie comparate, fiecare a fost odata cel mai bun, practic sunt toate egale.
Diferenta consta in brand si design, cea ce ne duce la gusturile fiecaruia, nu putem ajunge la nici o concluzie.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 13:02   #1415
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Presupun ca tu iti dai seama ca nu se scoate o masina peste noapte, nu?

Iti dai seama, dracii astia de la Audi stau cu RS-ul in garaj, si cum scot astia M-ul din productie, hop si eu cu modelu... si cand apare noul M, imediat opresc productia...

Da poate a fost invers. Daca cumva Bmw a fugit de Audi? E o gluma, sa nu incerce cineva sa combata afirmatia
Acum sa intelegem ca s-au zbatut (ca orice alt producator) sa scoata o masini deosebite (pt. ca toate RS-urile sunte deosebite) dar le-au tinut doar 1,5-2 ani in productie, nu vad de ce asa putin, care este rostul, chiar daca au avut vanzari slabe?

Chiar daca RS4 B7 (o masina foarte reusita) era mai slab, avea niste avantaje gen 4x4 fata de M3 si probabil daca ridicau puterea la 450 CP ar fi fost acolo si ca performante.

Audi C5 RS6 o alta masina superba dar cu o produtie scurta......

Eu personal am asteptat intodeauna o competitie mai directa dar Audi prin strategia lor au cam evitat-o, nu BMW au fost cei care au amanat aparitia lui M sau au tinut productia stupid de putin.

Acum chiar ma bucur, au TT-RS care bate orice Z4 si care i-au facut pe BMW sa se gandeasca la un Z4 M cu toate ca anuntasera ca nu-l vor scoate, scot un RS3 care forteaza aparitia unui Seria 1 M, au un RS6 destul de competitiv care bate clar M5-ul actual, scot un RS5 deosebit care abea astept sa-l vad ce poate, sper sa apara si un RS4 , cred ca asta asteptam de la Audi de mult timp.

BMW nu mi-a dat sa mananc, nici macar nu sunt fan BMW, dar in trecut a dominat destul de rau Audi. Acum cred ca este pentru prima oara in ultimii 20 de ani cand in toate segmentele se bat cot la cot si asta era asteptarea multrora probabil, incepanda de la modelele normale pana la RS.

Interesant este ca si Mercedesul a adoptat un stil mai sportiv reusind sa scoata un E63 AMG foarte performant, anuntand un motor AMG partial nou si adoptand si ei niste sasiuri mai competitive pe partea sportiva.

Competitia este cea care ma bucura.

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
Este strategia de piata, am mai spus de 74362893 de ori, pt ce sa scoata in acelasi timp? Sa se vanda una mai putin decat cealalta? D00h... e atat de simplu
l]

Amice, ai "oua", vrei sa te bati cot la cot , de ce nu o faci, asteti sa imbatraneasca unul ca sa-l plesnesti???

Se pare ca si-au gasit "ouale" doar ca puteau sa o fac de mult

O zi buna!

Last edited by GTR; 02-03-10 at 13:10.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 13:10   #1416
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

sunt tare curios cum se vor desfasura lucrurile cand mercedes va scoate amg-urile 4matic
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 13:15   #1417
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

GTR, Sasha e fata!

Chiar daca performantele pe circuit sunt mult mai bune cu tractiune integrala, cred ca o adevarata masina sport ramane cu tractiune spate...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 13:26   #1418
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Avand in vedere ca noi vorbim despre masini de strada, ce faci cand ploo si vrei sa pleci mai tare cu o masina cu propulsie si multi cai sub capota? Te abtii? Nu cred ca iti vine....
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 13:31   #1419
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Default Re: AMG vs. M vs. RS

https://www.youtube.com/watch?v=X3ZS3GF39Bg

s63 vs panamera vs bmw
b_gt is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 14:48   #1420
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

OOOO, a revenit b_gt. Intra repede pe audi . ro sa vezi pe cate modele sunt disponibile ornamente piano, incepe cu R8, Q7, A5, cred ca si A6, cu siguranta noul A8, etc. De cand asteptam sa iti aduc la cunostinta ca de fapt sunt disponibile asemenea ornamente de ultima ora la Audi....
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 14:59   #1421
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Anaconda, tot incercam sa imi dau seama de unde imi suna mie cunoscut "Ingolstadt". Acum mi-am dat seama ca acolo se fabrica Audi!
De ce nu te duci la ei, si sa le spui ca esti dispus sa muncesti gratuit la ei?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 17:33   #1422
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Acum sa intelegem ca s-au zbatut (ca orice alt producator) sa scoata o masini deosebite (pt. ca toate RS-urile sunte deosebite) dar le-au tinut doar 1,5-2 ani in productie, nu vad de ce asa putin, care este rostul, chiar daca au avut vanzari slabe?

Chiar daca RS4 B7 (o masina foarte reusita) era mai slab, avea niste avantaje gen 4x4 fata de M3 si probabil daca ridicau puterea la 450 CP ar fi fost acolo si ca performante.

Audi C5 RS6 o alta masina superba dar cu o produtie scurta......

Eu personal am asteptat intodeauna o competitie mai directa dar Audi prin strategia lor au cam evitat-o, nu BMW au fost cei care au amanat aparitia lui M sau au tinut productia stupid de putin.

Acum chiar ma bucur, au TT-RS care bate orice Z4 si care i-au facut pe BMW sa se gandeasca la un Z4 M cu toate ca anuntasera ca nu-l vor scoate, scot un RS3 care forteaza aparitia unui Seria 1 M, au un RS6 destul de competitiv care bate clar M5-ul actual, scot un RS5 deosebit care abea astept sa-l vad ce poate, sper sa apara si un RS4 , cred ca asta asteptam de la Audi de mult timp.

BMW nu mi-a dat sa mananc, nici macar nu sunt fan BMW, dar in trecut a dominat destul de rau Audi. Acum cred ca este pentru prima oara in ultimii 20 de ani cand in toate segmentele se bat cot la cot si asta era asteptarea multrora probabil, incepanda de la modelele normale pana la RS.

Interesant este ca si Mercedesul a adoptat un stil mai sportiv reusind sa scoata un E63 AMG foarte performant, anuntand un motor AMG partial nou si adoptand si ei niste sasiuri mai competitive pe partea sportiva.

Competitia este cea care ma bucura.
Nu stiu, si sincer nu prea ma preocupa gandul. Toate sunt masini deosebite, si cred ca alegerea poate sa fie numai subiectiva.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 21:03   #1423
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
OOOO, a revenit b_gt. Intra repede pe audi . ro sa vezi pe cate modele sunt disponibile ornamente piano, incepe cu R8, Q7, A5, cred ca si A6, cu siguranta noul A8, etc. De cand asteptam sa iti aduc la cunostinta ca de fapt sunt disponibile asemenea ornamente de ultima ora la Audi....
/
ce sa vad pe audi.ro? q7 si a8 masini depasite
b_gt is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 21:19   #1424
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Asa este, A8 a fost prezentat acum cateva saptamani si nici nu este oficial la vanzare dar este depasit cu toate ca probabil o sa bata S Klasse. Aproape ca imi era dor de perlele tale .

PS - si totusi sunt atatea audi-uri cu piano =).

Edit - ML nu este depasit ? Touareg-ul a trecut la o noua generatie, Cayenne o noua generatie, X5 are facelift, Q7 are facelift inainte de ML...eu cred ca este ultra depasit ML-ul. S Klasse si ML, masini depasite .

Last edited by _anaconda_; 02-03-10 at 21:27.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 22:37   #1425
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: AMG vs. M vs. RS

@_anaconda_, sper ca esti constient ca exagerezi, incerci sa explici ca audi in general este mai bun decat bmw si mercedes, ca RS in general este/a fost mai bun intotdeauna decat M sau AMG.
Te rog sa nu interpretezi gresit, dar incerci sa impui ceva ce nu se poate, cu abordari subiective nu poti clarifica cu nimeni nimic, cifrele/teoriile sunt nule fara dovezile practice, valabil in orice domeniu.

Quote:
daca voi vreti "fun" si senzatii nu ar trebui sa va luati nici M5 nici RS6, exista Ariel Atom pentru asa ceva, sau alte masini similare.
Quote:
Daca nu vrei senzatii de la m5 sau rs6 pentru ce sa-l cumperi ? defapt tu ce vrei de la masini cu asemenea motorizari ?
N-ai raspuns copilului, aici sunt si eu curios de raspunsul tau.
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"
Stage2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -