Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-09, 17:34   #46
coseru_i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 404
Default Re: Manuala sau automata?

nu stiu daca toti cei care critica cutia automata au avut ocazia sa conduca o masina cu astfel de cutie. Si eu as spune ca floarea pasiunii miroase mai frumos ca laleaua, dar nu am mirosit niciodata o floare a pasiunii, asa ca nu sunt in masura sa zic.
votez automata pt confort la conducere, e de neinlocuit in oras cand faci 30 minute sa intrii la carrefour (2 km). Nu as mai trece la manuala pt masina personala. Ce conduc de la serviciu, e altceva, nu am avut posibilitatea sa aleg cutia de viteze.
coseru_i is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:42   #47
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Manuala sau automata?

Automata (Tiptronic) pe Phaetonul nevestei, manuala pe Boxster ul meu si puteti face analogia cu orice masina de lux / sport. La offroad manuala pt cel extrem (Defender de exemplu) sau automata la cel light (Cayenne). Pt performanta extrema (nu placere de condus extrema, atentie) una secventiala pura sau daca nu se poate macar una cu dublu ambreiaj.
Interesanta intrebare oricum..
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:53   #48
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Manuala vs. automata?

eu am dat automata jos si mi`am pus manuala...dif de la cer la pamant...se comporta altfel masina
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 20:32   #49
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Manuala vs. automata?

performanta= manuala

masina de oras = automata
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:10   #50
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata?

concluzia : Manuala pentru performante
Automata pentru relaxare(mers in oras ...etc)
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:00   #51
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Manuala vs. automata?

mama ei de relaxare ca numai nervi imi facea...ca nu tragea )....daca vreti automata..recomand diesel...si minim 150 cp
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:23   #52
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Manuala vs. automata?

Sau Cadillac CTS 3.6 V6

Ontopic: automata cand mi-e lene rau de tot si fac cruising,in rest manuala,nu prea are farmec daca nu schimbi tu vitezele
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 01:04   #53
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata?

Quote:
Originally Posted by wolverine View Post
mama ei de relaxare ca numai nervi imi facea...ca nu tragea )....daca vreti automata..recomand diesel...si minim 150 cp
Ma refeream .. sa mergi incet ... relaxat ... nu "nervos" cu depasiri , demaraj ...etc.
Si sunt de alta parere in privinta cutiei automate pe Diesel de minim 150 de cai ... am condus un Diesel Bi-turbo de 245 de cai , cutie automata si parca acei 245 de cai nu aveau nici un farmec .... iar cand am condus o Benzinara de de 210 cai , automata , parca eram cu avionu' la decolare ...
Ce vreau sa zic e ca automata trage mai "nervos" pe Benzinare mai ales daca ai kick-down...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 13:12   #54
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Manuala vs. automata?

Pai mai nou exista si cea semiautomata de tip dsg, cu variatie continua, etc......mai demult era mai simpla treaba...arau AUTOMATE sau MANUALE.
Daca e vb de orice masina mai veche, inafara de limuzina si unele modele pe care s-a consacrat cutia automata(cum ar fi BMW seria 8, si Grand-Jeep cherokee 5.2 si 4.7 sau Mercedes SE 380, SLC, G), in rest prefer cutia manuala, cat mai simpla cu atat mai buna.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 13:32   #55
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Manuala vs. automata?

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Ma refeream .. sa mergi incet ... relaxat ... nu "nervos" cu depasiri , demaraj ...etc.
Si sunt de alta parere in privinta cutiei automate pe Diesel de minim 150 de cai ... am condus un Diesel Bi-turbo de 245 de cai , cutie automata si parca acei 245 de cai nu aveau nici un farmec .... iar cand am condus o Benzinara de de 210 cai , automata , parca eram cu avionu' la decolare ...
Ce vreau sa zic e ca automata trage mai "nervos" pe Benzinare mai ales daca ai kick-down...
ma referam pana in 150cp diese...de ce? pt ca are cuplu si se comporta mai bine pe demaraj,trage si la ture joase...de la 150cp in sus benzinar :X
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 17:38   #56
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata?

Cutie automata ar trebui sa numim orice cutie de viteze (si cu 15 ambreiaje) care schimba singura vitezele, la asta trebuie sa ne referim cand spunem "automata". Faptul ca avem optiunea sa schimbam si manual este un avantaj, iar denumirile gen DSG, SMG, etc, este o diferentiere de concept si de brand eventual.
Acum faptul ca VAG a luat decizia sa faca numai manuale si DSG ce o sa spunem, ca nu ofera cutie automata?
Toate aceste cutii cu schimbare automata sunt o evolutie a vechiilor cutii automate, acum ce titlu sa punem topicului "cutii vechi automate vs manuale" )
Dupa cum stim majoriteatea de pe aici cutiile de generatie noua "automate" synt mult mai performante decat cutiile manuale din toate punctele de vedere, insa, intr-adevar, lipseste acel feeling superb de schimbare manuala.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 13:29   #57
LaiLai

Stage 3
 
LaiLai's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 135
Default Re: Manuala vs. automata?

aleg manuala indiferent de situatie de masina , majoritate pe acest forum aui intentii sa-si fak maisna avion dak ai o cutie automata unde mai dai tu cerculete fum liniute etc..... automata kred k e facut special pe femei kre habar-n au sa mestece in viteze . Am mers cu un Chevrolet Tahoe 6,5TD. 260hp urk in 4000rpm masina tragea in draci " ieu stateam in dreapta ". manuala face diferenta voraba unora pe aici cu apasarea piciorului stang pe frana de te lipesti de parbriz stiu kteva kzuri )) ))
LaiLai is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 14:15   #58
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Manuala vs. automata?

Quote:
Originally Posted by LaiLai View Post
aleg manuala indiferent de situatie de masina , majoritate pe acest forum aui intentii sa-si fak maisna avion dak ai o cutie automata unde mai dai tu cerculete fum liniute etc..... automata kred k e facut special pe femei kre habar-n au sa mestece in viteze . Am mers cu un Chevrolet Tahoe 6,5TD. 260hp urk in 4000rpm masina tragea in draci " ieu stateam in dreapta ". manuala face diferenta

Voraba unora pe aici cu apasarea piciorului stang pe frana de te lipesti de parbriz stiu kteva kzuri )) ))
Totusi la un combi de ex 525d manuala parca nu-si are rostul, mai ales ca sa faci cerculete cu o masina combi..... Oricum daca ai CP la roata faci si cu cutia automata cate cerculete vrei numai sa nu aiba sisteme electronice antiderapare :P

Am patit si eu cu un 530d, cand am vrut sa ma dau un pic american, mi-a iesit pana a trebuit sa franez doar un pic mai tare, cand am pupat un pic volanu cu nasu
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 18:41   #59
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Manuala vs. automata?

Quote:
Originally Posted by LaiLai View Post
aleg manuala indiferent de situatie de masina , majoritate pe acest forum aui intentii sa-si fak maisna avion dak ai o cutie automata unde mai dai tu cerculete fum liniute etc..... automata kred k e facut special pe femei kre habar-n au sa mestece in viteze . Am mers cu un Chevrolet Tahoe 6,5TD. 260hp urk in 4000rpm masina tragea in draci " ieu stateam in dreapta ". manuala face diferenta voraba unora pe aici cu apasarea piciorului stang pe frana de te lipesti de parbriz stiu kteva kzuri )) ))
Nu sustin cutia automata.. dar te inseli amarnic.
Cutia automata este facuta pentru femei? Tu stii cate masini de drag (de exemplu) scot sub 10 secunde pe 400m cu cutie automata? Multe.
Sa luam de exemplu toyota supra. Foarte multe supre se vand cu, cutie automata, care, se zice ca este superioara cutiei manuale. Trebuie sa fi un sofer bun sa poti schimba la fel ca automata de pe masina asta.
Titan Motorsport a reusit 7.71 cu o automata de pe supra.. si mai sunt supre cu timpi de genul asta .. bineinteles ca nu cu transmisia stock, dar se poate.
Informatiile astea nu le-am scos din burta, ci le-am aflat de la proprietari de supra.
Nici mie nu mi`ar place o automata pe o masina grea cu putere mica..
Brian is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 19:25   #60
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Manuala vs. automata?

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
am condus un Diesel Bi-turbo de 245 de cai
Ce model de masina are Diesel Bi-turbo de 245 de cai ?
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -