Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-08, 15:44   #316
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Pai daca iti faci revizia in curte la vecinul cred ca e ieftin un Golf! Si in plus se vede ca fabulezi pt ca daca ti-ai fi facut la un service autorizat nu ai mai fi avut garantie daca ai fi depasit cu 10.000 km!!! Oprestete din fabule!

P.s. 1 Poti sa imi scanezi si tu factura de la revizie care a costat 5 mil (sau a prietenului tau cu Seatul) si sa o postezi aici? Sau sa le zici sa ti-o trimita online celor de la service.

P.s. 2 Daca fumega c220 , 320d etc, ai incercat si o liniuta cu Loganul tau sa vezi daca poti sa il faci?
1. revizia e facuta in service autorizat, manopera a costat 50 ron + o mica verificare la directie si frane care a mai fost si aia 20 ron
2. cum gasesc factura promit ca o atasez! s-a achizitionat ulei MOBIL 1 deci nu orice parci
3.nu am logan insa am incercat liniuta cu cele mentionate de tine si da.. le-am fumegat cu "fum alb" ca macar la a mea s-a inventat filtru de particule

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
Mai dolb... eu nu stiu ce nu ai inteles tu din ce am zis. nu am comparat mondeo cu s klasse , ci am zis ca are tot atata loc in el cat un s klasse. e posibil sa ai nevoie de ochelari , caci nu mai vezi bine. si ce te face sa crezi ca loganul e mai bun decat un ford ka? motoru de 1.6 16v? mergi cu un ford ka pe serpentinele de la brasov si dupa aia mai spunemi mie cum e cu loganu si f ka.
mergi te rog pana sus de tot la padina cu un logan, un suv si un ford ka si zi-mi parerea ta sincera
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 15:46   #317
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

de care suv? si unde bati?
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 15:53   #318
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

pai faza e ca recent am fost de cateva ori la padina... si imi facea golful ca toate alea.. si mergeam super incet! boncanea si troncanea de mi-era mila de el! .. mai eram cu un prieten cu matiz care si el avea f f mari probleme.. ramasese impotmolit.. iar un tip cu logan n-avea nici o treaba! vedeam masinuta aia ca nu se balansa, nu lovea podeaua n-avea nici o treaba.. zici ca era pe asfalt!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 19:22   #319
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

ah pei merci. ) pe drum accidentat normal ca e bun loganu. masinile care sunt facute pt asfalt nu pot merge bine pe acolo. eu ziceam de tinuta de drum pe asfalt curat.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 19:32   #320
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Fara discutii focus, best all around
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 12:59   #321
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

1. Ford Focus..am condus si am ramas impresionat...mai putin interiorul..
2. Opel Astra o masina decenta si corecta...
3. Golf 4...o masina care a avut si are numai probleme

Focus a fost ales doi ani la rand masina anului (2000-2001) de catre oameni care cunosc mult mai mult decat majoritatea userilor de pe forum in materie de masini+ ce mai fiabila masina din clasa ei declarata de catre nemti...probabil si ei stiu foarte multe despre masinile lor+ as vrea sa vad si o masina a grupului VAg in WRC...unde Focus-ul a cam facut legea.... probabil ca au avut o baza de plecare,o platforma buna...parerea mea...
Focus rullz!
__________________
img]https://img245.imageshack.us/img245/5937/tdusignum5.jpg[/img]
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 13:29   #322
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

focus rullz pe naiba ! ce "experti" au stabilit asta? pai ce sa stie frate nemtii de calitate? pt ei trebuie sa fie doar masina ! in schimb noi , latinii suntem atenti la orice detaliu! normal ca pe nemti nu i-a deranjat faptul ca trebuie sa fi culturist ca sa schimbi vitezele la un focus!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 13:43   #323
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

E mai bine asa pt ca e mai rezistenta. de exemplu daca tragi tare de ea la schimbari rapide, risti sa ramai cu maneta in mana daca e moale.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 14:11   #324
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
focus rullz pe naiba ! ce "experti" au stabilit asta? pai ce sa stie frate nemtii de calitate? pt ei trebuie sa fie doar masina ! in schimb noi , latinii suntem atenti la orice detaliu! normal ca pe nemti nu i-a deranjat faptul ca trebuie sa fi culturist ca sa schimbi vitezele la un focus!
Daca dai o fuga in interiorul Mertz-ului de la avatarul tau ai sa vezi ce stiu nemtzii de calitate..detalii...etc........
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 15:55   #325
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
E mai bine asa pt ca e mai rezistenta. de exemplu daca tragi tare de ea la schimbari rapide, risti sa ramai cu maneta in mana daca e moale.
ceea ce chiar mi s-a intamplat la un e46

Quote:
Originally Posted by El_Nino View Post
Daca dai o fuga in interiorul Mertz-ului de la avatarul tau ai sa vezi ce stiu nemtzii de calitate..detalii...etc........
nu am zis ca nu stiu sa FACA lucru de calitate! am zis ca asa zisi evaluatorii de au stabilit ei masina anului sunt doar niste ziaristi amarati care au facut si ei facultatea si le plac masinile
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 16:25   #326
number1

Stage 3
 
number1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 76
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
E mai bine asa pt ca e mai rezistenta. de exemplu daca tragi tare de ea la schimbari rapide, risti sa ramai cu maneta in mana daca e moale.
mama cand ii vad p-astia care au o masina si si-o lauda in prostie..mor...fiecare dezavantaj il transformi in avantaj...am vzt ca ai zis ca ai vzt la un semafor un s-klasse si bineinteles in spate era un FORD mondeo..si rezulta de aici ca au acelasi spatiu interior..(te mai uitai si de la etajul 1)...transformasi ford ka-ul in cea mai buna masina de raliu..mai lasa-ne!
Tu probabil nici n-ai permis si povestesti despre masina lui taticu..observ ca ai si mult timp liber sa raspunzi la toti...acum ca ai vacantza probabil..sa te vad dupa 15 cand incepe scoala......
Deci nu zic despre focus ca este cea mai proasta masina..dar in niciun caz nu e cea mai buna..mai ales comparand-o cu golful si opelul...
number1 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 17:27   #327
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Cred ca nu e rostul sa spun ca Focus are cea mai buna carosesie si supnesie dintre toate in categorie. In plus daca luam motorizarea e cam la nivel...TDCI e mai bun dupa parerea mea de PDTDI ca feeling, rapuns, si rulaj, mai sportiv,despre opel mai bine nu scriu nimic. Iar motoarele pe benzina la Ford sunt mai bune fara discutie fie aspirat fie turbo. E drept ca GOLF echiparea 1.8t e mult mai ietin decat un Focus rs.

Fiabilitate...e greu de spus, prea putine forduri si multe multe golf, dar nu e cazula sa discutam fenomenul asta...cine prost sa plateasca piesele pentru masinile germane...

Ca design..fiecare cu gustul lui, asta nu se discuta.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 17:39   #328
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

la capitolul diesel mai intra si 1.7cdti-ul cu care este dotat astra classic, care este de fapt un multijet, motor despre care am tot auzit ca ar fi cel mai bun diesel
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 18:03   #329
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
la capitolul diesel mai intra si 1.7cdti-ul cu care este dotat astra classic, care este de fapt un multijet, motor despre care am tot auzit ca ar fi cel mai bun diesel
Motorul 1.7 Isuzu era buna, sau chear cea mai buna diesel montatin masini europene...dar era la F sau vectra
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 18:14   #330
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

1.7 dti isuzu era cel mai bun! am auzit ca asta 1.7cdti ar cam avea probleme.....

de focus.. pot spune ca intra bine in curbe, insa simte orice gropita cat de mica, iar la drum lung... trebuie sa fi f f tanar.. ca daca ai probleme cu reumatismul faci accident in tractorasul ala! dintre toate astea 3, cea mai buna tinuta la drum o are golf 4 , este ireprosabila!
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -