| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
|
View Poll Results: Clio sau Logan?
|
|
Clio?
|
  
|
151 |
56.13% |
|
Logan?
|
  
|
118 |
43.87% |
27-06-05, 09:57
|
#61
|
 Stage 4
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
|
Loganul tot logan ramane!!!! Sunt curios cu cat au fost platiti cei de la AM k sa mai pupe putzin in fund loganu si sa ii faca reclama?
|
|
|
27-06-05, 11:39
|
#62
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,123
|
clio 100% i-a loganu in 4oom , e mult mai mica si la demaraj o i-a sigur pe logan care abia se misca :P
|
|
|
27-06-05, 15:38
|
#63
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of: [VW]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"Trainer\"
Bestie,daca nu ai incredere in raspunsul meu intreaba pe forumul reno.Eu iti zic 100% ca RNA e un nivel de echipare,la Clio inainte de face-lift actual.Am avut si eu un Reno Clio Symbol 2000 RNA si un Reno Megane I Coupe,deci mai stiu cate ceva de Reno.Spre deosebire de multi,nu vb ce nu stiu uita-te la cat de putine mesaje am.
|
scuza-ma, nu e vorba ca nu cred, dar... ai fost singurul care a raspuns, si speram sa mai vad si alte pareri. oricum, nu ma indoiesc de spusele tale si iti multumesc mult ca m-ai \"luminat\"si pe mine in cazul asta
|
|
|
03-07-05, 21:23
|
#64
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Jun 2005
Posts: 977
Member of: [Crazy Drivers] [DACIA] [FORD]
|
Re:
****************
AVERTISMENT!!!
AI GRIJA LA LIMBAJ!!!!!!!!!!!!
RoSonic
|
|
|
18-07-05, 09:34
|
#65
|
Stage 1
Join Date: Jun 2005
Posts: 23
|
Nu ca as fi posesor de Logan, dar un Clio costa cu 1500-2000 E mai mult la aceeasi echipare, acelasi motor. Avantajul Clio este ca poti sa optezi si pentru motor diesel. In rest finisajele sunt la fel (Clio e facut de turci, Loganul de romani, deci \"same shit\"). Loganul are un avantaj din punct de vedere al spatiului interior. Iar la performante Loganul bate Clio, testat pe pielea mea.
Aleg Logan.
|
|
|
18-07-05, 09:58
|
#66
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 878
|
Logan Ambition - 8.450 EURO
Symbol Fidji 1.4 16v - 9.850 EURO
Deci e cu 1.400 EURO mai scump la performante superioare.De unde 1.500-2.000 ?
La performante Loganul nu cred ca bate Clio.Nu stiu ce cutie de viteze are Symbol,insa bicorpul e mai rapid.
Pe 0-1000m,Logan 1.4 scoate 34,9s,iar Clio 1.2 16v (75 CP) 34,5s.
Tot pe 0-1000m,Logan 1.6 scoate 33,5s,iar Clio 1.4 16v (98 CP) 32,3.
Datele sunt pentru Renault Logan,dar nu cred ca difera fata de cele pentru Dacia (0-100km/h e la fel).Datele pentru Clio sunt pentru bicorp,nu am gasit pentru Symbol.
|
|
|
21-07-05, 01:02
|
#67
|
Stage 1
Join Date: Jun 2005
Posts: 23
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"Race\"
Logan Ambition - 8.450 EURO
Symbol Fidji 1.4 16v - 9.850 EURO
Deci e cu 1.400 EURO mai scump la performante superioare.De unde 1.500-2.000 ?
La performante Loganul nu cred ca bate Clio.Nu stiu ce cutie de viteze are Symbol,insa bicorpul e mai rapid.
Pe 0-1000m,Logan 1.4 scoate 34,9s,iar Clio 1.2 16v (75 CP) 34,5s.
Tot pe 0-1000m,Logan 1.6 scoate 33,5s,iar Clio 1.4 16v (98 CP) 32,3.
Datele sunt pentru Renault Logan,dar nu cred ca difera fata de cele pentru Dacia (0-100km/h e la fel).Datele pentru Clio sunt pentru bicorp,nu am gasit pentru Symbol.
|
Ai masurat tu timpii de care vorbesti? Nu cred, sunt date oficiale. E normal ca produsul mai scump sa beneficieze de o imagine mai buna, nu crezi? Si sa fim sinceri, diferentele sunt \"enorme\"  ) Bicorpul intr-adevar e mai rapid. E mai usor si are caroseria mai sport.
Iar despre preturi iti recomand sa te mai uiti o data. Ia in calcul variantele de baza.
Clio Symbol Authentique 1,4 8V (75 CP) Pret cu toate taxele (dotare standard)
8.482 Euro
http://www.renault.ro/ro/autovehicul...siuni.php?v=12
Ambiance 1.4 MPI 5980 Euro
http://www.dacia.ro/tarife_logan.html
|
|
|
21-07-05, 10:07
|
#68
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 878
|
Pai daca vrea vre-un posesor de Logan 1.6 din Bucuresti,ii stau la dispozitie sa testam pe viu datele oficiale (eu am Clio 1.4).
Bicorpul e mai greu decat Symbolul,insa are cutie de viteze etajata mai bine.La faza cu \"caroserie mai sport\" nici nu merita sa ma obosesc sa-ti raspund...
Diferentele sunt destul de mari.Sa presupunem ca dupa kilometrul ala viteza e cam de 160 km/h,adica 45 ms/.1,2s inseamna deci 54m,suficient as zice.
Toate modelele Renault au discounturi fata de pretul de pe site.
www.serus.ro/oferta pentru preturile reale.
|
|
|
23-07-05, 18:33
|
#69
|
Stock
Join Date: Jul 2005
Posts: 1
|
si eu merg pe clio....
|
|
|
23-07-05, 18:52
|
#70
|
|
4 Speed Squad Member
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of: [Moderators] [4 Speed Squad]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"andrei77\"
si eu merg pe clio....
|
unde? sus pe capota sau sus de tot??
|
|
|
01-08-05, 22:53
|
#71
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of: [VW]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"Race\"
Bicorpul e mai greu decat Symbolul
|
no way!!!! citeste aici daca nu ma crezi : http://www.autoindex.org/bodies.plt?no=607
intr-adevar sunt diferente de cateva zeci de kg, dar nu este mai usor symbol-ul decat bicorpul.
|
|
|
02-08-05, 00:51
|
#72
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 691
|
aleg logan ... imi place mai mult dekt clio .. de la clio doar varianta sport imi place
|
|
|
02-08-05, 09:34
|
#73
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 878
|
Pe site-ul www.renault.ro,Clio Extreme 1.4 - 1075 kg,Symbol Fidji 1.4 16v - 1055 kg.In talonul meu (Clio Extreme 1.4) scrie totusi 1040 kg la \"masa proprie\",asa ca e cel putin ciudat felul in care publica ei datele.
|
|
|
02-08-05, 09:43
|
#74
|
Stock
Join Date: Aug 2005
Posts: 4
|
Eu as alege un Renault Clio.Loganul nu mi se pare extraordinar.
|
|
|
04-08-05, 07:00
|
#75
|
Stage 2
Join Date: Feb 2004
Posts: 60
|
In talon la Symbol din 2001, 1.4 16v scrie: 1010 kg.
Peace
|
|
|
|
|