Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-12, 20:07   #5161
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Nu inteleg o chestie. Daca ne deranjeaza consumul, atunci de ce n-aveti toti VW Lupo 1,2 tdi care consuma 3,7 in oras, si 2,6 afara ? Merge si ala cu 160-170 la ora. De ce n-are nici unu dintre voi o astfel de masina ? Cu un astfel de consum, poti zice ca esti cel mai tare, si totusi....
Tu de ce n-ai ?!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 20:14   #5162
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
De unde sti ca are injectoare subtiri? Cunosti traseul filtrelor?
Imi imaginez la consumul ala de 1 litru, cit de subtiri trebuie sa fie injectoarele. Si viteza maxima va fi 90 la ora. Asta da masina. Defapt e buna de oras, in loc de scuter. Probabil eu cu inaltimea mea, nici n-as incape in masina aia, de depasiri sa nu mai vorbesc.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 21:01   #5163
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cel mai probabil motorul cu combustie interna o sa lucreze in tandem cu un motor electric, astfel fiind posibil un consum asa mic. Doar din motor diesel pe caroserie de ~1200kg e aproape imposibil de atins.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 21:07   #5164
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Tu de ce n-ai ?!
Pt caaa, eu cum sint mai inalt, trebe sa dau scaunu mai in spate, si atunci pe bancheta din spate nu mai incape nimeni. Apoi de portbagaj sa nu mai vorbesc. Cind ma duc cu nevastamea la cumparaturi, deci nu incap gentile cu cumparaturi in portbagaj. Om mare cu ....... masina mica ) Cum arat eu in masina aia ? Ma fac de ris. Vw Lupo, Fiat cinquecento, Daihatsu Cuore, etc. Daca m-ar vedea, cine ma cunoaste, intr-o astfel de masina mica, ar ride de mine de fiecare data. Pai asta-i om serios ? ) Si eu as ride de mine insumi. Pai se poate asa ceva? ) ) Om mare cu masina mica, si om mic cu masina mare. Nu-i corect. ) ) ) ) Am avut o prietena care avea un Tico, si parcaa masina de fiecare data intersectat cu trotuaru, in fata blocului. A doua zi dimineata, masina era parcata paralel cu trotuaru. Ceva ciuflungari de cartier i-au ridicat curu masinii si au intorso. ) Pai se poate asa ceva ? Astea-s masini de femei ma tata. Sau baietii din ziua de azi, umbla cu Matiz, umbla cu gentute, umbla la manichiura si coafor. ) ) Nu mai sti care-i baiat si care-i fata. Parca si vad cine va cumpara masina aia mica care consuma 1 litru. Fetitele care isi i-au permisu, si nu stiu sa faca o parcare laterala, da nici cu spatele.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 22:39   #5165
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Imi imaginez la consumul ala de 1 litru, cit de subtiri trebuie sa fie injectoarele. Si viteza maxima va fi 90 la ora. Asta da masina. Defapt e buna de oras, in loc de scuter. Probabil eu cu inaltimea mea, nici n-as incape in masina aia, de depasiri sa nu mai vorbesc.
Asta de unde ai mai inventat-o??? Cum adica injectoare subtiri? ))

Oricum aia este o alta gluma VAG cu 1% consum, cum a fost si cu cuplul la E-Tron ala.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 09:12   #5166
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Asta de unde ai mai inventat-o??? Cum adica injectoare subtiri? ))

Oricum aia este o alta gluma VAG cu 1% consum, cum a fost si cu cuplul la E-Tron ala.
Asa-s si cu carburatoarele, inauntru in carburator sint jigloare, si daca jigloarele alea au gaurile mai mari, masina fuge mai tare, daca schimbi jigloarele cu gauri mai mici, masina va fi ca si lesinata. Eu stiu ca am facut asa ceva. Asa-s si cu injectoarele. Injectoare mici si subtiri, care stropesc foarte putina benzina. Sint scutere de 125cc in 4 timpi, pe injectie, care consuma si alea 2-3 litrii la suta, cu greutate de 200 de kg. Atunci masina aia care va consuma 1 litru, ce caroserie usoara ar trebui sa aiba ? si ce motor mic ? Asta-i vrajeala, cu consumu de 1 litru. Eu asta nu cred. Poate daca e 90% electrica, atunci daa cred.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 09:38   #5167
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

De ex Daewoo Matiz 0,8 ( motor de 800cc ) , benzina , 3 cilindrii , 38kw ( 52 de cai ) , cu greutate de 1200 de kg , sa consume afara 5,1 ; combinat 6,1 ; oras 7,9 .
Nisan Almera , motor 2000cc , diesel , 4 cilindrii , 55kw ( 75 de cai ) , cu greutate de 1600 de kg , consuma afara 5,1 ; combinat 6,1 ; oras 7,8 .
Deci dupa cum ati observat, un benzinar cu 3 cilindrii cu caroserie usoara, si motor mic , sa consume cit un dieselar cu 4 cilindrii cu caroserie grea si motor mare.
Deci voi ce ati alege ? dieselu nu ? Cuplu mai mare, forta mai mare, viteza mai mare, spatiu mai mare, portbagaj mai mare, ....... Deci diesel ruulzz
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 13:37   #5168
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
De ex Daewoo Matiz 0,8 ( motor de 800cc ) , benzina , 3 cilindrii , 38kw ( 52 de cai ) , cu greutate de 1200 de kg , sa consume afara 5,1 ; combinat 6,1 ; oras 7,9 .
Nisan Almera , motor 2000cc , diesel , 4 cilindrii , 55kw ( 75 de cai ) , cu greutate de 1600 de kg , consuma afara 5,1 ; combinat 6,1 ; oras 7,8 .
Deci dupa cum ati observat, un benzinar cu 3 cilindrii cu caroserie usoara, si motor mic , sa consume cit un dieselar cu 4 cilindrii cu caroserie grea si motor mare.
Deci voi ce ati alege ? dieselu nu ? Cuplu mai mare, forta mai mare, viteza mai mare, spatiu mai mare, portbagaj mai mare, ....... Deci diesel ruulzz
franz, nissan sau nisan, ferrari sau ferari, chevrolet sau sevrolet, diesel sau dizel?

parca si tu aveai o japoneza din aia superfiabila, iti propun macar numele producatorului auto sa il respectam putin si sa nu ii schimbam noi numele.
ca si tu daca vrei sa cumperi la reprezentanta un model renault si iti aduc aia una pe care scrie 'renou' cred ca iti cade fata.
sau la masina ta i-a cazut deja un s din reclama?


nu orice diesel are automat si portbagaj mare, pentru asta sunt masinile combi, fie diesel fie benzina.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة

Last edited by ondin; 27-11-12 at 13:40.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 13:56   #5169
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Asa-s si cu carburatoarele, inauntru in carburator sint jigloare, si daca jigloarele alea au gaurile mai mari, masina fuge mai tare, daca schimbi jigloarele cu gauri mai mici, masina va fi ca si lesinata. Eu stiu ca am facut asa ceva. Asa-s si cu injectoarele. Injectoare mici si subtiri, care stropesc foarte putina benzina. Sint scutere de 125cc in 4 timpi, pe injectie, care consuma si alea 2-3 litrii la suta, cu greutate de 200 de kg. Atunci masina aia care va consuma 1 litru, ce caroserie usoara ar trebui sa aiba ? si ce motor mic ? Asta-i vrajeala, cu consumu de 1 litru. Eu asta nu cred. Poate daca e 90% electrica, atunci daa cred.
ESTI ABSOLUT PARALEL CU SUBIECTUL! ))

Injectoarele au niste duze in capat si timpi de pulverizare. Jigloarele sunt free, adica nu au posibilitatea de a controla sau oprii cantitatea de carburant care trece prin ele, cat au orificiul si cat cere motorul, atata trece.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 19:13   #5170
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
franz, nissan sau nisan, ferrari sau ferari, chevrolet sau sevrolet, diesel sau dizel?

parca si tu aveai o japoneza din aia superfiabila, iti propun macar numele producatorului auto sa il respectam putin si sa nu ii schimbam noi numele.
ca si tu daca vrei sa cumperi la reprezentanta un model renault si iti aduc aia una pe care scrie 'renou' cred ca iti cade fata.
sau la masina ta i-a cazut deja un s din reclama?


nu orice diesel are automat si portbagaj mare, pentru asta sunt masinile combi, fie diesel fie benzina.
Nici cind am fost la scoala n-am scris prea corect, deci scutestema de politica ta, ca nu ma intere. Si ca sa ma fac mai pe placul tau, o sa scriu dizel in loc de diesel.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 19:14   #5171
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Pt caaa, eu cum sint mai inalt, trebe sa dau scaunu mai in spate, si atunci pe bancheta din spate nu mai incape nimeni. Apoi de portbagaj sa nu mai vorbesc. Cind ma duc cu nevastamea la cumparaturi, deci nu incap gentile cu cumparaturi in portbagaj. Om mare cu ....... masina mica ) Cum arat eu in masina aia ? Ma fac de ris. Vw Lupo, Fiat cinquecento, Daihatsu Cuore, etc. Daca m-ar vedea, cine ma cunoaste, intr-o astfel de masina mica, ar ride de mine de fiecare data. Pai asta-i om serios ? ) Si eu as ride de mine insumi. Pai se poate asa ceva? ) ) Om mare cu masina mica, si om mic cu masina mare. Nu-i corect. ) ) ) ) Am avut o prietena care avea un Tico, si parcaa masina de fiecare data intersectat cu trotuaru, in fata blocului. A doua zi dimineata, masina era parcata paralel cu trotuaru. Ceva ciuflungari de cartier i-au ridicat curu masinii si au intorso. ) Pai se poate asa ceva ? Astea-s masini de femei ma tata. Sau baietii din ziua de azi, umbla cu Matiz, umbla cu gentute, umbla la manichiura si coafor. ) ) Nu mai sti care-i baiat si care-i fata. Parca si vad cine va cumpara masina aia mica care consuma 1 litru. Fetitele care isi i-au permisu, si nu stiu sa faca o parcare laterala, da nici cu spatele.
Am propus ca in curand sa-mi aduc un Fortwo din Anglia, sa fac naveta cu el. Stiind ca circul cu un consum de 3-4l/100 km, fix la patine ma doare daca rade lumea de mine ca am masina mica
fasso is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 19:39   #5172
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
ESTI ABSOLUT PARALEL CU SUBIECTUL! ))

Injectoarele au niste duze in capat si timpi de pulverizare. Jigloarele sunt free, adica nu au posibilitatea de a controla sau oprii cantitatea de carburant care trece prin ele, cat au orificiul si cat cere motorul, atata trece.
Is absolut paralel cu subiectul, aici bine zici. De unde crezi ca vine consumul ? Daca la o masina ii reduci consumul, atunci nu va merge, adica va merge da asa lesinat. Cum ii maresti consumul, cum parca zboara. De ce nu consuma Ferari 5 litrii ? Daca vrei sa iti zboare o masina, dai sa consume vreo 15 - 20 de litrii de benzina, si vei avea rezultat. Daca ii reduci consumul la 5 litrii, asa va merge ca o masina lesinata. Am avut un Audi 100 cc din ala vechi. Era dizel, si avea la motor doua suruburi, una era benzina si celalalt surub era aerul. Nu mai stiu amu care surub l-am deschis mai tare, ca am uitat, da cred ca ala de benzina, si asa zbura masina aia de parca era o racheta, da si consuma mai mult. Cum am strins surubu mai tare la loc, sa-mi consume cit mai putin, cum era lesinata, nici sa depasesc n-am putut cu ea. Il sugrumi de git, nu-i dai sa pape. Daca mergi la fitnes sa te faci mare cu muschi mari, trebe sa-i dai la corp sa pape calumea, ca altfel no sa vezi rezultate. Asa-i si cu masina. Iti dai seama cum merge masina aia care consuma un litru ? Am avut odata o masina pe carburator, mergea fain, totul ok, dar am vrut sa-mi consume mai putin. Si mai multi mi-au recomandat sa-i schimb jigloarele cu gauri mai mici. In carburator erau ceva... un fel de suruburi mici cu gauri, unde trecea benzina, si alea le-am schimbat cu altele noi cu gauri mai mici ..... nu mio mai mers masina ca inainte, parca era lesinata. Asta se intimpla cind ii reduci consumul la o masina. Era o cunostinta de a mea, nu pot sa-l consider prieten, ca nu mie. Si avea un Mertan dizel, se lauda cu ea ca-i consuma putin. I-am zis sa ma duca o tura si sa-mi arate cum depaseste o alta masina. Cind m-a dus, si am vazut cit timp ii trebuie sa depaseasca o masina, sau un camion, i-am zis ca si cu Dacia 1300 depasesti mult mai repede decit cu Mertanu ala. Daaa, da-i consuma putin. Masinile astea dizel care consuma putin, toate-s varza la depasiri.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 19:47   #5173
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Benzina sau motorina ?

Bravo franz, asa explicatii si exprimari ce denota o cultura nemarginita, trebuie sa recunosc ca mai rar am intalnit.
Nici macar in 2002, cand baietii mergeau la curse cu daciile si ramaneau cu gura cascata cand vedeau cate un ursulet cu 2.0, nici macar atunci nu se scriau pe forumul asta atatea aberatii cate scrii tu.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 20:01   #5174
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Am avut un Audi 100 cc din ala vechi. Era dizel, si avea la motor doua suruburi, una era benzina si celalalt surub era aerul. Nu mai stiu amu care surub l-am deschis mai tare, ca am uitat, da cred ca ala de benzina, si asa zbura masina aia de parca era o racheta, da si consuma mai mult.
E prima data cand aud de o masina diesel care consuma benzina.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 20:04   #5175
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Bravo franz, asa explicatii si exprimari ce denota o cultura nemarginita, trebuie sa recunosc ca mai rar am intalnit.
Nici macar in 2002, cand baietii mergeau la curse cu daciile si ramaneau cu gura cascata cand vedeau cate un ursulet cu 2.0, nici macar atunci nu se scriau pe forumul asta atatea aberatii cate scrii tu.
Pai sti de ce am probleme cu gramatica si exprimarea ? Pt ca vorbesc inca doua limbi inafara de romina. Masculinu il fac feminin, si invers. Daca o sa renunt la celelalte doua limbi sa le vorbesc, si o sa vorbesc numai romineste cu romini, atunci o sa-mi revin. Dar asta n-o sa se intimple pt ca traiesc in Viena, daca ma duc in SM, acolos plini de unguri, deci ... Depinde de anturajul unde traiesti. De ce crezi ca vorbesc numai aberatii ? Poate nu ma stiu exprima calumea, dar ce am scris este adevarat si demostrat.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -