Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-12, 23:40   #5056
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Este alt topic pe tema asta.
Este clar cel mai economic dar diferenta de bani gpl-diesel o platesti prin micil "sicanari" fiind mai pretentios in exploatare. Face figuri relativ dese dar totusi nu te lasa in drum.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 00:17   #5057
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

La GPL daca instalatia este buna si bien reglata nu scade performanta deloc si consumul creste cu maxim 10%, iar intretinerea este un rahat. Tocmai am pus pe un RAV4 2008, 150 CP ultima generatie de BRC si tine turatia maxima fara sa mai treaca pe benzina, nu se simte absolut nicio diferenta la cum trage, consuma in Bucuresti in loc de 13% este 14%, este ideala.

Diferentele sunt foarte mari intre instalatii, BRC si Prins fac legea se pare.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 07:35   #5058
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

In curand se va descoperi ca gpl e foarte poluant si va fi taxat corespunzator.

In alta ordine de idei. Pui GPL pe masina pe benzina aspirata cu motor mic si rezolvi cat de cat cu banutii pe combustibil. Dar celelalte dezavantaje raman.
Cum sa zici ca motorul ala are 150cp cand ii are undeva dupa 5000Rpm???
Cati folosesc masina acolo si cat consuma masina mergand de toti 150cp?


GTR, e doar un exemplu, te rog nu o lua personal
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 07:50   #5059
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si diesel-ul are PMax pe la 4000 RPM, cati o folosesc acolo ? Cum sa spui ca are X cai cand majoritatea la 2000 schimba ?

Singurul dar absolut singurul avantaj al diesel-ului este consumul, in rest pierde glorios la orice capitol (de la sunet, rafinament, placerea e a conduce, plaja de turatie, plaja de cuplu, orice va trece prin minte). Daca la benzina ii pui GPL iesi chiar mai ieftin decat diesel-ul fara sa pierzi din avantaje.

Gogosi gen imi place cum suna tractorul sunt expirate.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 09:07   #5060
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Zau? Uite ca mie-mi place sunetul de diesel. Si mi se pare ca la plaja de cuplu nu se compara cu benzina.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 10:49   #5061
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mai nou si benzinarele, fie aspirate fie turbo, au cuplu maxim sub 2000 rot/min asa ca si consumul este mai scazut.

Chiar daca consuma ceva mai mult decat dieselurile sunt inca destui amatori de otto, indiferent daca e vorba de masini scumpe sau ieftine...
In afara motorizarii cumparatorii mai sunt interesti si de dotarile masinii, de aspect, dar si de pret cand aleg pe ce dau banii.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 10:50   #5062
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
In curand se va descoperi ca gpl e foarte poluant si va fi taxat corespunzator.
???????????
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 11:02   #5063
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post
???????????
Era o ironie, legata de faptul ca statele nu vor putea scapa ocazia sa taxeze orice sursa importanta de bani...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 11:47   #5064
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si diesel-ul are PMax pe la 4000 RPM, cati o folosesc acolo ? Cum sa spui ca are X cai cand majoritatea la 2000 schimba ?

Singurul dar absolut singurul avantaj al diesel-ului este consumul, in rest pierde glorios la orice capitol (de la sunet, rafinament, placerea e a conduce, plaja de turatie, plaja de cuplu, orice va trece prin minte). Daca la benzina ii pui GPL iesi chiar mai ieftin decat diesel-ul fara sa pierzi din avantaje.

Gogosi gen imi place cum suna tractorul sunt expirate.
si cum anume pierde un diesel la placerea de a conduce?
si Pmax la 4000?
si ce sunet glorios are o corsa de 1.2 in 3 pistoane sau un logan de 1.2 sau 0.9 l ? sau ce plaja de turatii? sau ce cuplu?
astea sunt basme romanesti de gura sobei.
si cand mai aud vajnici barbati ca trec pe gpl ma apuca rasul, daca nu iti permiti o masina 'be proud and take the bus'.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 12:22   #5065
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pui GPL pe masina pe benzina aspirata cu motor mic si rezolvi cat de cat cu banutii pe combustibil. Dar celelalte dezavantaje raman.
Cum sa zici ca motorul ala are 150cp cand ii are undeva dupa 5000Rpm???
Cati folosesc masina acolo si cat consuma masina mergand de toti 150cp?


GTR, e doar un exemplu, te rog nu o lua personal
Cred ca nu prea stii cu ce sa mananca domeniul

Instalatiile mai vechi de gaz sau de la alte brand-uri, le puneai pe gaz dar cand forejeai masina si treceai de o anumita turatie, treceau automat pe benzina. Era un dezavantaj cand mergeai tare, pentru ca nu faceai mare economie, masina mergand tot pe benzina. La instalatia asta, iti permiti sa mergi cum vrei, ca ramane permanent pe gaz.

In alta ordine de idei, masina trage identic (daca sunt diferente, sunt insesizabile) la orice turatie, deci, nici din punctul asta de vededere nu mai este un dezavantaj.

Cost: ~120 ron - ~280 km in Bucuresti, fata de 230 ron ~280 km. O fi rau pentru un SUV, sau ce alternativa mai ieftina exista!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 12:24   #5066
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ Ondin

Eu am mai avut o discutie cu tine si mi-am dat seama ca este ~ la fel sa discuti cu un zid dar mai bag o fisa.

1) Daca ai condus numai tractoare probabil nu stii cum e cu placerea condusului de aia nu iti dai seama cum pierde groaznic. Lag, plaja de cuplu de rahat, plaja de turatie de rahat, nu trage liniar, mai continui ? Condu si tu un motor serios si mai vorbim. Macar 2.5 in 6 cilindri aspirat.

2) PMax la 4000 fiindca acolo e PMax. Nu ai google ?

http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=81345
Hai sa te ajut ca poate te pierzi =>

Quote:
How much power?
150.1 PS / 148 bhp / 110.4 kW @ 4000 rpm
Daca stai sa cauti, o sa vezi ca majoritatea au acolo.

3) La tine benzinarele se rezuma la Corsa 1.2 sau Logan 0.9 ? Oricum, motoarele astea suna superb fata de 1.4 TDI in 3 pistoane.

Cat despre "daca nu iti permiti masina mergi cu autobuzul" in cazul GPL-ului este aplicabil si la tine. Nu ti-ai permis un 2.0 FSI si ti-ai luat tedei, sau aveai bani de R36 dar iti place 1.9 ? E vorba ca iti pui GPL pentru economie nu ca nu iti permiti dar nu ma asteptam sa intelegi asta.

E cineva in Craiova care are multe masini, incluzand A5 3.0 TDI, Porsche Carrera (3.6 benzina) si Porsche Cayenne Turbo (sau Turbo S). Cayenne-ul are GPL. Crezi ca nu isi permite sa mearga pe benzina (30% consum mediu) ? Ca fapt divers, plateste abonamente de telefoane de peste 100 milioane pe luna.

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Zau? Uite ca mie-mi place sunetul de diesel. Si mi se pare ca la plaja de cuplu nu se compara cu benzina.
Corect, ti se pare. Diesel-ul are cuplul maxim pe o plaja foarte mica de turatii, sunt benzinare care au cuplu maxim pe o plaja de 5000 RPM, diesel-ul nu are toata plaja de turatie de 5000 . Sa nu mai spun ca o buna parte din "cuplul" ala magic (care e de la turbo nu ca e diesel, acelasi cuplu ba chiar mai mare il gasesti si la benzinarele turbo) se duce pe apa sambetei din cauza cutiei de viteze. Turatia maxima de toata jena ii obliga sa puna pinioane mai mici comparativ cu benzinarele (sa nu prinzi cate 25 kmh pe fiecare treapta), asta rezulta intr-o multiplicare a cuplului care ajunge la asfalt mai mica.

200 NM la motor x 4 (pe tr1 sa zicem) = 800, nu ajungi mai departe fata de 150 NM x 5, mai ales ca in turatie mare, cuplul la diesel e in plin picaj si mai ramai cu o laie. Dar deja astea sunt treburi prea complexe pentru nivelul discutiei de aici .

Last edited by _anaconda_; 18-11-12 at 12:34.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 12:58   #5067
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si diesel-ul are PMax pe la 4000 RPM, cati o folosesc acolo ? Cum sa spui ca are X cai cand majoritatea la 2000 schimba ?

Singurul dar absolut singurul avantaj al diesel-ului este consumul, in rest pierde glorios la orice capitol (de la sunet, rafinament, placerea e a conduce, plaja de turatie, plaja de cuplu, orice va trece prin minte). Daca la benzina ii pui GPL iesi chiar mai ieftin decat diesel-ul fara sa pierzi din avantaje.

Gogosi gen imi place cum suna tractorul sunt expirate.
Chiar e mult mai relaxant un diesel la drum,la depasiri,consul.. ce cuplu are benzina cand trebuie sa o tii tot pe inferioare cand faci depasiri? Ideal e sa aibe toata lumea 5-6 masini,una de turatie,alta diesel,una de oras,un jeep de mers la munte,una pe gpl etc , pentru a putea exista o comparatie reala sa iti poti da seama de avantaje si dezavantaje. De ex prefer mai mult passat-ul tdi 116 cai+ soft decat e46 320i de 170 cai pentru ca merg la drum mult mai relaxat
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 14:36   #5068
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si diesel-ul are PMax pe la 4000 RPM, cati o folosesc acolo ? Cum sa spui ca are X cai cand majoritatea la 2000 schimba ?

Singurul dar absolut singurul avantaj al diesel-ului este consumul, in rest pierde glorios la orice capitol (de la sunet, rafinament, placerea e a conduce, plaja de turatie, plaja de cuplu, orice va trece prin minte). Daca la benzina ii pui GPL iesi chiar mai ieftin decat diesel-ul fara sa pierzi din avantaje.

Gogosi gen imi place cum suna tractorul sunt expirate.
La plaja de cuplu pierd doar dieselurile vechi, in special PD de la VAG. Incearca tu un CR mai nout si ai sa vezi cum sta treaba. Ti-am mai zis aici ca eu de ex , cuplul maxim la 2000-2500 rpm si 83% din acest cuplu e disponibil si la 4000., am 90cp la 2000 si 150 la 4000.
Sau mai practic, de exemplu sunt cu a 4-a , trage foarte bine de la 70 la 150
Si vorbesc de un diesel depasit, introdus de BMW acum 11 ani.
Apropo de placerea condusului, este foarte placut la diesel sa mergi la viteza de croaziera cu 2000rpm si sa nu trebuiasca sa retrogradezi la nici un fel de panta (daca drumul nu e virajat), indiferent de treapta in care esti.

Inca compari numerele ca la clasa a II-a. Ca sa compari plaja de cuplu trebuie sa faci raport de minim/maxim nu DIFERENTA! Adica eu as prefrea un motor de 1000rpm cu cupl maxim la 200 deci plaja de 800. Decat un motor de 6000rpm cu cuplu max la 4000, deci plaja de 2000.
Daca n-am spus , repet: noi astia cu dieseluri, majoritatea am avut intai otto, si nimeni nu ne forteaza sa ramanem pe diesel.
Daca maine s-ar scumpii mult motorina si ar fi usor mai rentabil cu benzina, nu m-as grabi sa trec la otto, stii de ce ? pentru ca dieselul nu s-a schimbat fundamental de zeci de ani, da a evoluat dar relativ treptat, iar ce s-a bagat acum in auto ca mare "jmekerie", de fapt a fost folosit inainte pe alte motoare, pe cand la otto se tot fac "experimente" injectia directa de exemplu, din punctul meu de vedere este inca in pionerat, si garantat vor mai fi kix-uri pe cand la diesel lucrurile s-au cam asezat.

Daca n-ai avut (macar pe aproape) un GPL nu iti da cu parerea, este economic dar usor incomod. Si nu exista "nu pierzi din putere" cunosc un dealer de GPL si mi-a zis clar ca orice ar face nu poate sa-si aduca masina proprie 100% la performantele pe benzina
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 14:53   #5069
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

@anaconda tu iei ca baza de comparatie cilindreea sau puterea si dupa aia compari consumul, ia judeca putin pe dos: ia ca numitor consumul si vezi ce poti sa conduci diesel si ce otto.
De exemplu zicem un motor care consuma 6-7 la 130 constant, la diesel poti sa ai +200 cp, la benzina zi tu, sau zi 7 la 160, (cazul meu si a majoritatii motoarelor 2.0d) la diesel ai un 2.0d care tinde (la modelele noi) spre 200cp, la benzina iar zi tu dar sa nu vii cu google, ci din viata reala.
DIn muuultele mele masuratori stiu asa:
accent (vechiul model care e muult mai jos) 1.3i/12v/1000kg/roti 14'' = 2.0d/150cp/1500kg/roti 16 la 100km/h constant, = logan1.4i la 90km/h= golf 4 1.6i /105cp/(dupa BC)

Am zis la viteze constantante ca daca dai in ele se intelege ce si cum, dar presupunand ca ar consuma toate absolut la fel, care crezi ca-i mai placuta la condus? ( ghici ciuperca ce-i?)
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 15:23   #5070
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si diesel-ul are PMax pe la 4000 RPM, cati o folosesc acolo ? Cum sa spui ca are X cai cand majoritatea la 2000 schimba ?

Singurul dar absolut singurul avantaj al diesel-ului este consumul, in rest pierde glorios la orice capitol (de la sunet, rafinament, placerea e a conduce, plaja de turatie, plaja de cuplu, orice va trece prin minte). Daca la benzina ii pui GPL iesi chiar mai ieftin decat diesel-ul fara sa pierzi din avantaje.

Gogosi gen imi place cum suna tractorul sunt expirate.
Iar vorbesti aiurea.
Ai observat pe o fisa dyno de diesel ce procent din puterea totala are la 2000Rpm si ce procent folosesti la 2000rpm la un benzinar aspirat? Ca ala se apropie cat de cat e consumul unui diesel.
E adevarat comparam mere cu pere ca dieselul are turbo.
Ia un benzinar turbo care are o curba asemanatoare a cuplului datorita turbinei si compara-le consumurile.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -