Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-13, 17:04   #5956
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Perfect de acord cu cele spuse de tine mai sus pana la fragmentul de mai sus. Un diesel modern va da de pamant cu orice benzinar aspirat de aceasi capacitate.

Incepand de la performante pana la consum. Dieselul va fii in avantaj.
un om cu capul pe umeri....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 17:14   #5957
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
un om cu capul pe umeri....
Tu pune filmuletul sa mai inchizi ceva guri pe aici....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 17:30   #5958
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Tu pune filmuletul sa mai inchizi ceva guri pe aici....
il pun frate cu prima ocazie numai ca ala cu sandero imi spune ca pierdem timpul degeaba,am invitat si cativa baieti de aici cu care nu m-am vazut in viata mea,sa fie de fata cand se intampla sau chiar sa conduca ei masina ca sa nu fie nici o discutie dupa(cu toate ca o sa conteste unii rezultatul).....intre timp caut si un 16 valve numai ca stiu doar unul,care omul a umblat grav la ea si se bate cu masini de 150 cai.....deci nu am nici o legatura cu el imi rupe gura din orice pozitie si o recunosc,dar este cu mult peste stock......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 18:15   #5959
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
motorul diesel va avea intotdeauna un avantaj mare in fata unui motor pe benzina cand vorbim de performante,tuning,racing.....CONSUMUL!!!!
De cand se face consumu la masina de curse ? ... sau ma rog se face in motorsportul profesionist dar evident consumul de benzina. Daca audi au impins cu triliarde de stive de bani tehnologia TDI si au reusit sa o impuna intr-un gen de competitie sportiva nu inseamna ca masinile viitorului de curse vor fii diesel.

Momentan in motorsport statistic si la nivel de perceptie publica motorul pe benzina / compusi inalt etilati este rege sub capote.

Quote:
Perfect de acord cu cele spuse de tine pana la fragmentul de mai sus. Un diesel modern va da de pamant cu orice benzinar aspirat de aceasi capacitate.

Incepand de la performante pana la consum. Dieselul va fii in avantaj.
Astept o explicatie tehnica detaliata a celor spuse mai sus...
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 18:25   #5960
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
De cand se face consumu la masina de curse ? ... sau ma rog se face in motorsportul profesionist dar evident consumul de benzina. Daca audi au impins cu triliarde de stive de bani tehnologia TDI si au reusit sa o impuna intr-un gen de competitie sportiva nu inseamna ca masinile viitorului de curse vor fii diesel.

Momentan in motorsport statistic si la nivel de perceptie publica motorul pe benzina / compusi inalt etilati este rege sub capote.



Astept o explicatie tehnica detaliata a celor spuse mai sus...
de cand a bagat audi v10 tdi in cursa de la le mans......si aici vb de masini benzina vs diesel...nu neaparat de masini de curse....da intr-adevar daca mi-as lua o masina sa o tin numai pentru a merge la curse mi-as lua o benzina,dar in momentul de fata pentru ce am eu nevoie imi este bun un diesel si am un diesel care nu ma fac de ras cu el care trage si consuma foarte bine si am si confort si tot ce vreau....initial am cautat un golf 5 gti inainte sa imi iau vectra 3000 diesel....dar am gandit cu capul de sus nu cu cel de jos,am facut o comparatie vizavi de km pe care ii fac,ce gti-uri de doamne ajuta am gasit erau dublu la pret,iar celelalte erau rupte in gura.....
daca faceam 100 km pe saptamana era bun,dar fac 100 km pe zi......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 18:31   #5961
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Astept o explicatie tehnica detaliata a celor spuse mai sus...
Sunt cateva sute de pagini in care gasesti explicatii. Sau o putem face pe strada. Exact cum zicea Alex mai sus.

Eu ma repet, dieselul modern e in avantaj fata de orice aspirat de capacitate cilindrica similara. Si aici ma refer la motoare normale, nu la cele de curse. Cu un simplu remap benzinara nu are nici o sansa impotriva MAC-ului. Pe incercate. Te bagi?

Sau putem face si altfel de test.....cel al consumului. Mergem in ritm foarte alert pe un drum virajat si vedem apoi cine are nevoie de carburant primul. Din nou....cine va fii in avantaj?

Last edited by 300zxtt; 20-04-13 at 18:50.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 18:44   #5962
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
De cand se face consumu la masina de curse ? ... sau ma rog se face in motorsportul profesionist dar evident consumul de benzina. Daca audi au impins cu triliarde de stive de bani tehnologia TDI si au reusit sa o impuna intr-un gen de competitie sportiva nu inseamna ca masinile viitorului de curse vor fii diesel.

Momentan in motorsport statistic si la nivel de perceptie publica motorul pe benzina / compusi inalt etilati este rege sub capote.



Astept o explicatie tehnica detaliata a celor spuse mai sus...
uite aici....

http://www.autosaga.ro/comparatii-ma...90cp-4217.html

http://www.autosaga.ro/comparatii-ma...nium-1188.html

http://www.autosaga.ro/comparatii-ma...port-5160.html

am pus benzina in avantaj mereu daca va uitati atent....si tot dieselul bate.....

Last edited by alex.panciu; 20-04-13 at 18:57.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 18:51   #5963
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Nu merg link-urile.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 18:57   #5964
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Nu merg link-urile.
gata am rezolvat
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 19:13   #5965
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
gata am rezolvat
Si ar ma fii ceva exemple:

http://www.autosaga.ro/comparatii-ma...72cp-4251.html

http://www.autosaga.ro/comparatii-ma...65cp-4183.html

http://www.autosaga.ro/comparatii-ma...528i-4427.html
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 20:12   #5966
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Repet, sunt motoare si motoare.

Sunt unele motoare diesel de mai bine dai la pedale, idem si la benzina.

Cand comparam 2 motoare reusite din cele 2 categorii, tot dieselul este cel mai bun compromis consum/performanta, acum depinde mult si cat este diferenta de pret la achizitie.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 20:46   #5967
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Citind ultimele posturi din thread, reactia a fost cea din poza.

Am citit multe chestii aiurea pe forum dar paragraful asta m-a marcat.
Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
motorul diesel va avea intotdeauna un avantaj mare in fata unui motor pe benzina cand vorbim de performante,tuning,racing.....CONSUMUL!!!!
Este pur si simplu NO COMMENT, asa ceva nu mi-a mai fost dat sa citesc.

Sa va intre bine in cap la toti, in afara de CONSUM, un diesel pierde in fata unei benzine la ABSOLUT TOATE CAPITOLELE - performante, placerea condusului, potential tuning, rafinament, sunet, ORICE. Iar partea cu consumul este conditionata de un rulaj foarte mare pe care trebuie sa il ai, dupa cum probabil stiti diferenta la achizitie este mare si daca mergi 10-20 000 km / an in cele mai multe cazuri o sa iesi pe minus chiar daca iti consuma mai putin.

Unele avantaje gen potential tuning voi le particularizati si este vorba despre ASPIRAT vs TURBO nu despre diesel vs benzina. Bineinteles ca daca vorbim despre turbo diesel vs benzina aspirat, un soft ajuta mai mult diesel-ul dar nu pentru ca este MAC ci pentru ca este TURBO. Incercati sa faceti diferenta, sunt 2 notiuni diferite.

In aceeasi situatie, ori amandoua turbo ori amandoua aspirate, o benzina mucifica diesel-ul grupa mare.

Benzinarele turbo au lejer 150-200 CP / litru pe masini de SERIE si asta de mult iar la masini modificate, 500+ CP / litru sau chiar 1000 CP / litru in racing (vezi F1). Sau 200 CP / litru la benzinare aspirate de turatie (vezi motociclete). Sa imi lasati si mie un PM cand o sa fie capabil un diesel de asa ceva, ok ? Voi chiar nu realizati ca este absurd sa discutam de racing sau performante pe topicul asta ?

Le Mans sau WTCC sunt fumate de mult. Acolo restrictiile impuse favorizeaza mult diesel-ul, tocmai ca sa aiba o sansa (ati putea sa cititi si regulamentul inainte sa dati asta ca argument). Intr-un timp in WTCC ordinea era diesel, benzina aspirat iar ultima benzina turbo. Este la mintea cocosului ca din cauza restrictiilor, benzina turbo care trebuia sa domine nu avea nicio sansa, vedeti ce raport de comprimare era impus la motoarele alea. Incercati sa mai si ganditi inainte sa faceti afirmatii, daca judecati lucrurile la nivel de clasa IV o sa ajungeti la concluzii cretine.

Alta particularizare aiurea de unde se trag concluzii tampite este diesel biturbo vs benzina aspirata de unde reiese un echilibru sau chiar un oarecare avantaj pentru diesel. De fapt avantajul este supraalimentat vs aspirat nu MAC vs MAS. Confuzia este mare...

@ 300ZXTT - sunt curios ce 1.6 diesel bate 1.6 186CP de la Honda, sau ce 2.0 diesel bate 2.0 250 CP tot aspirat, asta ca ai zis ca "da de pamant cu ele". Daca aduc in discutie benzinare turbo, ca sa fie echitabil...probabil o sa treaca multa apa pe Dunare pana cand o sa vad un 2.0 diesel stock sa bata EVO FQ400 (2.0 400CP).

Apropo, daca tot ai adus A8 in discutie. Cum sta A8 4.2 TDI vs S8 (4.0 turbo benzina) ? Destul de nasol nu ? Daca ne gandim cat potential neexploatat are 4.0 ala...am putea sa ne gandim chiar la 4.2 TDI cu soft si la un RS6 (tot 4.0) cu soft, things can get pretty ugly. Cam asta este diferenta de performanta intre MAC si MAS la modul general. Cazurile particulare unde este vorba de marketing (=> putere lasata jos intentionat) sau biturbo vs aspirat, cei neinitiati trag concluzii pripite si asa se ajunge la posturi de te lasa masca.

Dar ce conteaza, putem sa comparam 2.0d 218CP de la BMW cu un benzinar aspirat banal de 150 CP sa aratam ce fortza este MAC-ul si cat a evoluat .

https://www.youtube.com/watch?v=U4CE-rtGVV0 <= 2.0 benzina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Double Facepalm.jpg
Views:	19
Size:	58.8 KB
ID:	2754290  
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 20-04-13 at 20:58.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 21:21   #5968
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu ti-am mai zis ca trebuia sa dai mail la toti fabricantii de automobile sa le bagi mintile in cap.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 21:26   #5969
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu este vina mea ca unii nu pot sa accepte sau sa priceapa unele lucruri atat de banale. Dintr-un caz particular adica un 3.0 diesel biturbo foarte reusit vs o benzina aspirata care nu sare de 7000 RPM sa generalizezi la modul general MAC vs MAS este gresit si ar trebui sa fii constient de asta.

PS - ai putea sa vii cu contraexemple la ce este scris cu italic si bold mai sus. Sau ai putea sa imi raspunzi punctual la intrebarile astea:

1) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC aspirat la 200+ cp / litru, eventual de serie ?

2) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC modificat la 500+ CP / litru ?

3) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC de curse la 1000+ CP / litru ?

Last edited by _anaconda_; 20-04-13 at 21:43.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 21:41   #5970
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
1) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC aspirat la 200+ cp / litru, eventual de serie ?

2) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC modificat la 500+ CP / litru ?

3) Cand estimezi ca o sa ajunga un MAC de curse la 1000+ CP / litru ?
Cu o saptamana inainte sa se termine toata motorina de pe planeta !
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -