Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-07-12, 13:31   #4576
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ondin, acum nu e cazul sa zici ca toate patesc la fel doar pentru ca ai vazut tu una care sa aiba respectivele simptome. fiat-ul n-a vazut in viata lui 99+, decat probabil prin germania, dar de la mine nu, deci merge numai pe mizerie din aia de 95 de la petrom si in viata lui nu s-a gatuit, inecat, etc. exista si la astea probleme de injectoare, de pompe, etc.
Unde am spus eu ca la toate? destul sa se intample la cele care conteaza pentru mine, nu conteaza ca restul merg sau nu ceas.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 13:49   #4577
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Unde am spus eu ca la toate? destul sa se intample la cele care conteaza pentru mine, nu conteaza ca restul merg sau nu ceas.
Pai atunci pastreaza parerile astea pentru tine, daca sunt facute dupa masini care conteaza pentru tine nu posta aici cu riscul de a genera un nou conflict intre useri.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 13:55   #4578
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Pai atunci pastreaza parerile astea pentru tine, daca sunt facute dupa masini care conteaza pentru tine nu posta aici cu riscul de a genera un nou conflict intre useri.
zici ca o sa fie conflict mare daca eu zic ca mi-e destul sa vad ceva aiurea la mai multe masini pe benzina ca sa nu mai recomand nimanui asa ceva?
este liber fiecare sa spuna ce doreste si sa cumpere ce masina crede ca este mai buna, dovada ca dai niste sfaturi de 2 lei, daca ai posta si tu si altii doar din experienta proprie atunci ar fi mult mai interesant de citit un topic, ca inveti ceva din experienta altora.asa doar te bagi in seama si tu, fara sa spui nimic.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 14:24   #4579
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
zici ca o sa fie conflict mare daca eu zic ca mi-e destul sa vad ceva aiurea la mai multe masini pe benzina ca sa nu mai recomand nimanui asa ceva?
este liber fiecare sa spuna ce doreste si sa cumpere ce masina crede ca este mai buna, dovada ca dai niste sfaturi de 2 lei, daca ai posta si tu si altii doar din experienta proprie atunci ar fi mult mai interesant de citit un topic, ca inveti ceva din experienta altora.asa doar te bagi in seama si tu, fara sa spui nimic.
Sa ma apuc si eu sa scriu despre masinile care le am acasa sau care le-am avut? o faci tu si pentru mine, atat ca tu scrii doar despre diesel ) eu am si am avut si benzina si nu se ineca cum se ineaca cele care le vezi tu.Daca ai citi posturile mele si de pe alte sectiuni ai vedea ca nu fac doar caterinca cum am facut pe aici in ultimele posturi si nu imi laud masinile de acasa ca fiind cele mai bune, sau cele mai bune pe care le poti cumpara in anumite conditii, cum faci tu cu vw-ul tau diesel pe care il venerezi, franz cu masinile lui sau altii de pe forum
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 14:43   #4580
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Nisanu asta diesel al meu are 1630 de kg cu motor cu tot, si are motor de 2000 cm cubi. Daca pe caroseria asta as pune un motor pe benzina de 2000 cm cubi, mi-ar consuma 14 litrii in oras, in loc de 8 cit a-mi ia dieselu. Deci e clara treaba cu benzinaru. Un exemplu si mai bun. Renault Clio din 2002 cu motor de 1,5 DCI cu 65 de cai. Consumu la ala e asa : afara 3,5 ; amestecat 4,3 ; oras 5,5. Care benzinar consuma asa puitin ? Nici unul. Deci DIESEL RULLS
cel de 1.0 68 cp in 3 pistoane de la toyota. Il gasesti pe aygo/107/c1.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 17:07   #4581
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
cel de 1.0 68 cp in 3 pistoane de la toyota. Il gasesti pe aygo/107/c1.
Da asa este. Numai ca daca in Toyota ala cu motor de 1000 bagam 4 persoane in masina si portbagaju plin, se chinuie sa traga. La diesel nui mai asa.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 17:49   #4582
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Sa ma apuc si eu sa scriu despre masinile care le am acasa sau care le-am avut? o faci tu si pentru mine, atat ca tu scrii doar despre diesel ) eu am si am avut si benzina si nu se ineca cum se ineaca cele care le vezi tu.Daca ai citi posturile mele si de pe alte sectiuni ai vedea ca nu fac doar caterinca cum am facut pe aici in ultimele posturi si nu imi laud masinile de acasa ca fiind cele mai bune, sau cele mai bune pe care le poti cumpara in anumite conditii, cum faci tu cu vw-ul tau diesel pe care il venerezi, franz cu masinile lui sau altii de pe forum
momentan ma plimb cu 5 modele diferite de masini diesel cu motoare de la 1.3 pana la 2.0 , dar cred ca si un X6 de 3.0 m-ar satisface si nu le-am gasit nici un defect.dar nu e important ca sunt 5 sau 100 ci principiul lor de functionare fara gres, fie ca le laud eu sau nu, dar ele se lauda singure, eu doar va spun ca ma bucur sa le pot plimba toata ziua.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 17:56   #4583
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
cel de 1.0 68 cp in 3 pistoane de la toyota. Il gasesti pe aygo/107/c1.
dar nici nu fuge ca nissanul asta diesel al lui franz.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 21:17   #4584
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
momentan ma plimb cu 5 modele diferite de masini diesel cu motoare de la 1.3 pana la 2.0 , dar cred ca si un X6 de 3.0 m-ar satisface si nu le-am gasit nici un defect.dar nu e important ca sunt 5 sau 100 ci principiul lor de functionare fara gres, fie ca le laud eu sau nu, dar ele se lauda singure, eu doar va spun ca ma bucur sa le pot plimba toata ziua.
da si eu plimb zilnic mai multe masini pe benzina, si pana acum n-am intalnit la niciuna simptomele de care scriai tu mai sus. incepand cu amaratul de 1.2 de la fiat si terminand cu V6-le de 2.0 mivec de la mitsubishi. repet, si acestea pot avea probleme intalnite si la diesel cum ar fi injectoare, pompe de injectie, filtre mizerabile, etc. si alimentez numai de la petrom, poate pentru ca mi-e mult mai usor tinand cont ca e la cateva sute de metri de casa mea. rareori se intampla, eventual cand mai plec prin tara, sa alimentez de la vreun mol sau lukoil, insa cel putin cea de la mol dispare din rezervor ca prin minune, nu stiu de ce.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 22:03   #4585
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
da si eu plimb zilnic mai multe masini pe benzina, si pana acum n-am intalnit la niciuna simptomele de care scriai tu mai sus. incepand cu amaratul de 1.2 de la fiat si terminand cu V6-le de 2.0 mivec de la mitsubishi. repet, si acestea pot avea probleme intalnite si la diesel cum ar fi injectoare, pompe de injectie, filtre mizerabile, etc. si alimentez numai de la petrom, poate pentru ca mi-e mult mai usor tinand cont ca e la cateva sute de metri de casa mea. rareori se intampla, eventual cand mai plec prin tara, sa alimentez de la vreun mol sau lukoil, insa cel putin cea de la mol dispare din rezervor ca prin minune, nu stiu de ce.
ce e bun se mistuie repede, pentru ca sunt arderile complete, nu ca la petrom.
daca ai grija de masina are si ea de tine orice ai pune in rezervor.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 00:25   #4586
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
ce e bun se mistuie repede, pentru ca sunt arderile complete, nu ca la petrom.
daca ai grija de masina are si ea de tine orice ai pune in rezervor.
foarte corect ce spui tu, intr-adevar se simte si diferenta de putere cand alimentez de la Mol sau altii inafara de petrom. de masini imi place sa am grija in general, insa pentru mine masina trebuie sa faca bani, nu sa cheltuie. la urma urmei, e un fier.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 09:20   #4587
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Benzina e uscata, se evapora repede, pute, consumul e mare. Deci eu am renuntat la ea.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 10:17   #4588
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Gata, am inteles! Treci peste!

Doamne, nu-i buna de nimic benzina asta, tui mama ei.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 16:37   #4589
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Benzina e uscata, se evapora repede, pute, consumul e mare. Deci eu am renuntat la ea.
sa vezi cand te murdaresti de motorina pe haine sau daca tii vreo canistra in casa si se varsa...atunci e misto motorina
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 18:58   #4590
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nuu maa. Sint bune si masinile pe benzina. Sint masini silentioase, nu tremura motoru, nu tremura schimbatoru, si piesele sint mai ieftine decit la diesel. Am luat diesel din cauza consumului mai mic. Asta e singurul motiv de ce am trecut pe diesel. Acum merg o data pe luna sa fac plinu. La benzinar mergeam aproape de doua ori pe luna. E enervant cind vin acasa de la servici si pe autoban e coloana sau trafic si stau in loc, sau merg incet cu antaia, si cind insfirsit ajung acasa dupa o ora, ma trezesc ca aratatoru de la benzia in loc de jumate rezervor cit am avut, a-mi arata un sfert de rezervor. Deci asta-i cel mai enervant lucru. Acum am trecut pe diesel si nu mai trebuie sa stau cu ochii pe aratatoru de la benzina sau motorina. Consum mai mic. Merg mai relaxat.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -