Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-13, 20:56   #5776
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Am citit mult pe siteuri despre fel si fel de magarii. L-am intrebat pe mecanicu meu, care-i vrajeala asta cu duralube, lykuidmoly si restu magariilor, care curata motorul si da compresie motorului. Raspunsul lui a fost ca totul e afacere si reclama, ca nu exista aditivi care sa faca minuni. Asa cum, si pastilele pt incetinirea batrinetii, sau pastile care-ti maresc penisu, etc. Toate au efecte secundare si totul e vrajeala. Daca iti cumperi un medicament de la farmacie, citesti pe prospect ca, mai multe efecte negative are asupra organismului, decit efecte pozitive. Cam asa-i si cu restu produselor pt masini, etc. Am intrat la Nisan club, si citeam pe acolo ca, nu-i voie sa mergi cu dieselu incet si subturat, ca se strica motorul, si se depune calamina cica. Lam intrebat pe mecanic, si a zis ca si asta-i vrajeala. Ca daca mergi cu dieselu tot timpu turat, de la 3000 rpm in sus, atunci masina ( motorul ) nu mai apuca sa ajunga la 200 de mii de km, ca-l faci praf. O zis ca din cind in cind e bine sa turezi masina, da nici intrun caz sa mergi tot timpu prea turat. Cum mai sint destepti cu facultate, cu studii superioare, ingineri cica, care zic ca, cu dieselu se circula la 3500-4000 rpm. Asta da destepti, buni in teorie, da la practica is varza. Toata lumea-i bun in teorie, eeeeuuu, eeuu fac sex 2 oree. Si cind il chemi sa-ti demonstreze, se termina in doua secunde. Toata lumea-i tare in gura, prea multa teorie, si facultate. L-am mai intrebat pe mecanic, ce se poate face ca sa reduci consumul la o benzinara. O zis ca absolut nimica, asa-i dat din fabrica, si n-ai ce-i face, daca umbli la ea, il strici. Daca vrei consum mai mic, ia-ti diesel. Scurt. Apoi l-am mai intrebat despre filtre sport si cipuri. O zis ca filtrele sport iti da max 1-2 cai in plus, si nu mai mult, iar cipurile la fel. Marirea performantei, inseamna automat marirea consumului. Scurt. O mai zis ca la masinile pe benzina, nu prea sint probleme cu injectoarele, ca nu trebuie sa-mi fac griji. Deci daca vreau sa aflu ceva despre masini, intreb mecanicu cu cel putin 20 de ani de experienta, si nu intreb aici pe siteuri de tot felu de oameni nepriceputi, unu mai destept ca celalalt. Poate va aud ca va luati in gura cu mine.
franz spune-i mecanicului ala al tau cu 20 ani experienta sa se apuce de cultivat banane....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 21:42   #5777
devians

Stage 3
 
devians's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 113
Member of:
[Fiat]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Experienta in ce? schimbat filtre? Daca o fi pus mana numai pe Dacia 1310 si ARO..e clar!
devians is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 22:57   #5778
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cum ii gasesti tu frate pe astia?!? Cuum?!?
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 23:39   #5779
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

franz, cand o sa am prima problema cu masina vreau sa merg la mecanicul tau
steffan is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 06:24   #5780
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Masina de spalat vase, nu?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 13:54   #5781
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Benzina sau motorina ?

"filtrele sport iti da max 1-2 cai in plus".Asa dă ele? cate să poate pune?
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 14:59   #5782
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Oho, ia-l usor! ))
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 18:53   #5783
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
"filtrele sport iti da max 1-2 cai in plus".Asa dă ele? cate să poate pune?
Citeste continuarea " si cipurile da lafel 1-2 cai .Scurt" )
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 14:06   #5784
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Filtru sport iti da numa sunet, da nici intr-un caz, cai in plus, poate 1 sau 2. Cipu iti da vreo 10 cai, nu 2 cum am scris, ca am gresit pt ca m-am grabit. Apoi cipu iti strica motorul, asta au zis mecanicii din Viena. Dar sar putea sa se insele. Poate voi stiti mai bine, ca naa mecanicii astia ai mei sint toti fraieri.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 15:57   #5785
WooKezZ

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 188
Default Re: Benzina sau motorina ?

)))ce subiect controversat.
WooKezZ is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 19:49   #5786
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tu chiar nu stii pe cine sa intrebi de una alta, sau iti place sa fii luat la misto si acolo si aici?
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 03:31   #5787
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Filtru sport iti da numa sunet, da nici intr-un caz, cai in plus, poate 1 sau 2. Cipu iti da vreo 10 cai, nu 2 cum am scris, ca am gresit pt ca m-am grabit. Apoi cipu iti strica motorul, asta au zis mecanicii din Viena. Dar sar putea sa se insele. Poate voi stiti mai bine, ca naa mecanicii astia ai mei sint toti fraieri.
tot ei au inventat si roata, dar mai inainte de asta.
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 14:29   #5788
Turok

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 16
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dupa ce am citit toate paginile acestui topic m-am convins ca am facut alegerea corecta, si anume dieselul. Fiind ajutat de turbina are cuplu la turatii joase, lucrul asta il face foarte comod la in oras, iar la drum intins il tin in ultima treapta de viteza, cam pe la 2000 RPM, aceasta fiind viteza lui de croaziera. Cel mai bun lucru legat de diesel totusi ramane consumul lui, pe un Ford Focus 1.6 TDCI 109 cai am pe ultimii 700 de km un consum mediu de 5.5. Oras+afara, cam 50-50. Am scos si consumuri incredibile, gen 3.4-3.5 dar merge prea subturat si nu ii face bine la motor. Afara cam un 4, putin peste 4 e normal. Am avut benzinara inainte, aspirata si nu imi placea deloc faptul ca trebuia sa o turez ca sa scot puterea. Mie mi-ar placea sa se introduca cat mai curand tehnologia necesara ca sa se obtina cuplul maximum la 1000 Rpm si puterea maxima pe la 2500-3000. Pe o plaja de 1000-3500 sa ai cuplul si puterea maxima. Asta ar fi idealul, din punctul meu de vedere.


In toamna ii voi lasa masina tatalui meu si voi achizitiona ceva pana in 7000 de euro. M-am gandit la un Ford Focus 2 facelift, de prin 2010, Full Titanium, 1.6 TDCI, diesel, clar. Pe an fac cam 20 000 de km. Dar nici nu ma gandesc la benziar cand vad un consum mediu de 5. Si sa nu spun intr-un ceas rau, in 10.000 de km cu dieselul actual nu a picat nimic si totul e bine

Ce ziceti de tehnologiile implementate pe Ferrari LaFerrari, McLaren P1 si Porsche 918, am vazut ca la mers frumos acel Porsche scoate un consum de 3.8 l/100. Stiu, e de necrezut asa ceva.
Turok is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 17:38   #5789
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Turok: si eu imi doresc o masina cu cuplul maxim de la 1000rpm care sa consume 3% si sa nu se strice nimic 300k km. Din pacate cele 3 criterii: putere, cost, consum vin doar cate 2.

Sunt si eu curios daca ai calculat consumul la pompa sau e cel de pe computer, spre exemplu toata lumea spune ca in oras consuma minim 7 (noaptea) - 11 (ziua), dar tie 5 mixt.

Motorul 1.6tdci e intr-adevar super, pacat de calitatea restului masinii si de pretul pieselor (doamne fereste) - depinde ce primeaza pt tine.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 17:45   #5790
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Turok View Post
Dupa ce am citit toate paginile acestui topic m-am convins ca am facut alegerea corecta, si anume dieselul.
Esti sigur ca ai citit toate cele 386 de pagini?
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -