Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-13, 16:53   #5821
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Diferenta este de 120 ron si filtrul de combustibil se schimba odata la 30-40k de km. Asta este o cheltuiala care sa te faca sa nu-ti iei diesel? ))

Foarte tare!
Da foarte tare,chestia si mai tare e ca asta e singura diferenta de pret la o revizie benzina-motorina
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-04-13, 19:57   #5822
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

cand aud extremele astea cu diesel nu merita si e varza eu chiar imi dau seama ca aici majoritatea chiar nu au avut un diesel bun cu care sa nu aibe probleme,ori sunt mecanici care au ceva masina din 90 care e pe viata nu o schimba nici pe una noua ori sunt oameni care au 100 de prieteni care au avut probleme cu dieselurile. Am 3 diesel-uri si nu am probleme cu nici unul si au mancat toate 3 kilometrii nu sunt de duminica nici unul, ai probleme cu orice motor atunci cand nu este ingrijit si masina trece prin 10 maini si nimeni nu schimba nimica la ea decat treapa inferioara,un motor ingrijit cu exceptia celor care au defect de fabrica (2.5 tdi 2.0tdi etc) nu are problemele ce le tot enumerati aici.Sau sunt eu fericitul norocos ce am castigat la loteria dieselurilor ce nu au probleme.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 12:05   #5823
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Da foarte tare,chestia si mai tare e ca asta e singura diferenta de pret la o revizie benzina-motorina
Omule tu chiar esti contra eu mi-am expus punctu de vedere atat am zis diesel nou se merita dar diesel trecut prin zece maini nu!(punctu meu de vedere)
De asemenea mai sus ziceau ca e aberatie intre preturi gen filtru benzina/diesel si i-am dovedit ca da exista diferente majore de pret.
Si nu ai dreptate mai exista o diferenta de pret iti trebuie mai mult ulei....deci automat inca o diferenta! si iti mai zic inca 2 diferente la o revizie simpla....Eu cred ca unii vorbesc numai sa se contreze sau mai stiu eu ce...
A si cand aleg o masina de orice fel da conteaza costurile de intretinere foarte mult e un punct forte in a achizitiona o masina.
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 13:41   #5824
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Omule tu chiar esti contra eu mi-am expus punctu de vedere atat am zis diesel nou se merita dar diesel trecut prin zece maini nu!(punctu meu de vedere)
De asemenea mai sus ziceau ca e aberatie intre preturi gen filtru benzina/diesel si i-am dovedit ca da exista diferente majore de pret.
Si nu ai dreptate mai exista o diferenta de pret iti trebuie mai mult ulei....deci automat inca o diferenta! si iti mai zic inca 2 diferente la o revizie simpla....Eu cred ca unii vorbesc numai sa se contreze sau mai stiu eu ce...
A si cand aleg o masina de orice fel da conteaza costurile de intretinere foarte mult e un punct forte in a achizitiona o masina.
Nu sunt contra deloc,am avut multe masini pe benzina ultima m-am despartit de ea in decembrie....sa stii ca la motoare de 2000 cmc benzina sau diesel intra aceeasi cantitate de ulei,iar daca vrei neaparat maine iti fac print screen cu costurile unei revizii la o masina pe benzina si iti pot arata ca poate costa mai mult decat la un diesel.....poate pentru tine conteaza ca este diferenta de 120 lei intre revizii,dar eu diferenta asta o scot la un plin de motorina,mers in oras...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 14:50   #5825
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
poate pentru tine conteaza ca este diferenta de 120 lei intre revizii,dar eu diferenta asta o scot la un plin de motorina,mers in oras...
E prea greu pentru el, il dai peste cap cu calculele astea. )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 15:19   #5826
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
E prea greu pentru el, il dai peste cap cu calculele astea. )
nu incerc sa conving pe nimeni cei ca tine si altii stiu despre ce vb...ideea e ca intalnesc zilnic multi care nu vor sa auda de diesel,le fac niste calcule simple le arat masina cu motor de 3000 diesel care consuma 11 in oras,il vad cum sta gandeste,dupa care da cartile pe fataai masina mea cu motor de 2.0 benzina consuma 14 in oras si nu trage ca asta...dar am auzit eu pe cineva si am vazut eu multe diesel-uri la care le-a cazut injectoare,turbina,egr.....eu nu am vazut dar asa am auzit......intr-adevar exista si masini care au trecut prin 10 maini,au tras toti de ele ca de un......si nu au avut grija de ele si atunci cad....dar asta se poate intampla si la benzina
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 15:48   #5827
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
nu incerc sa conving pe nimeni cei ca tine si altii stiu despre ce vb...ideea e ca intalnesc zilnic multi care nu vor sa auda de diesel,le fac niste calcule simple le arat masina cu motor de 3000 diesel care consuma 11 in oras,il vad cum sta gandeste,dupa care da cartile pe fataai masina mea cu motor de 2.0 benzina consuma 14 in oras si nu trage ca asta...dar am auzit eu pe cineva si am vazut eu multe diesel-uri la care le-a cazut injectoare,turbina,egr.....eu nu am vazut dar asa am auzit......intr-adevar exista si masini care au trecut prin 10 maini,au tras toti de ele ca de un......si nu au avut grija de ele si atunci cad....dar asta se poate intampla si la benzina
ok imi cer scuze daca te-am deranjat in vreun fel cu posturile mele.Si am zis ca e strict parerea mea despre motorina si benzina!Si daca mai cauti am zis cand se merita diesel din punctu meu de vedere.
Si eu am ajutat un prieten la ford fiesta 1.4 benzina cu filtru si de asemenea si la un alt prieten cu fiesta diesel, deia am zis de aceea diferenta de pret pentru ca eram in cunostinta de cauza, am zis strict masini la fel din toate punctele de vedere numai combustibilu diferit.
Si din cat stiu eu la opel astra 2.0 diesel parca intra 6,2 litri(sper ca nu e gresit) la mine la opelu meu calibra benzina intra 4 si un pic.In fine nu vreau sa intru in altele dar posibil ca la vww 2.0 tdi vs 2.0 benzina sa fie egala cantitatea de ulei.
Am intrat pe acest forum strict ca sa imi fac o idee despre ce sa imi cumpar.Si am ales benzina cautand sa achizitionez masina in scurt timp(sincer iubesc dieselu dar per total la a doua mana nu se merita din punctu meu de vedere si la banii mei)

Last edited by Messerschmitt; 07-04-13 at 15:51.
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 15:57   #5828
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

La Opel intra 5.5.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 16:00   #5829
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
La Opel intra 5.5.
diesel presupun ca zici dtl 16v sau asa ceva..nu?
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 16:02   #5830
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
ok imi cer scuze daca te-am deranjat in vreun fel cu posturile mele.Si am zis ca e strict parerea mea despre motorina si benzina!Si daca mai cauti am zis cand se merita diesel din punctu meu de vedere.
Si eu am ajutat un prieten la ford fiesta 1.4 benzina cu filtru si de asemenea si la un alt prieten cu fiesta diesel, deia am zis de aceea diferenta de pret pentru ca eram in cunostinta de cauza, am zis strict masini la fel din toate punctele de vedere numai combustibilu diferit.
Si din cat stiu eu la opel astra 2.0 diesel parca intra 6,2 litri(sper ca nu e gresit) la mine la opelu meu calibra benzina intra 4 si un pic.In fine nu vreau sa intru in altele dar posibil ca la vww 2.0 tdi vs 2.0 benzina sa fie egala cantitatea de ulei.
Am intrat pe acest forum strict ca sa imi fac o idee despre ce sa imi cumpar.Si am ales benzina cautand sa achizitionez masina in scurt timp(sincer iubesc dieselu dar per total la a doua mana nu se merita din punctu meu de vedere si la banii mei)
Stai linistit ca am citit posturile tale,am inteles ce vrei sa spui si partial ai dreptate,nu incerc sa conving pe nimeni,fiecare dupa preferinte,posibilitati,etc...la astra H de 1900 intra aproape 5 litri ulei...ca exemplu intre astra H de 1.6 benzina si vectra C 3.0 diesel ambele pana in 100.000,cumparate de la primul propietar din romania,in 3 luni de mers cu dieselul,am scos amortizoarele la vectra gratis numai din diferenta de consum....si oricum amortizoarele nu au legatura ca este diesel sau benzina,dar spuneam asa ca fapt divers...intr-adevar intre revizii si alte chestii este diferenta la pret destul de mare,aproape dublu la pret intre aceste 2 masini,dar nici nu se compara din nici un punct de vedere...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 16:46   #5831
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
diesel presupun ca zici dtl 16v sau asa ceva..nu?
2.0 DTI (Y20DTH)

Amortizoarele pentru diesel si benzina sunt diferite.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 18:02   #5832
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Posibil sa faci economie la combustibil cu un 3.0 diesel fata de un 1.6-2.0 benzina, dar uiti de diferenta deloc sensibila la impozitul anual, care mai scade din diferenta.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 18:37   #5833
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
2.0 DTI (Y20DTH)

Amortizoarele pentru diesel si benzina sunt diferite.
vorbeam si ma refeream la motoare,consum si forta......ca amortizoarele nu au legatura cu astea.....si nu intotdeauna sunt diferite....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 18:46   #5834
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Posibil sa faci economie la combustibil cu un 3.0 diesel fata de un 1.6-2.0 benzina, dar uiti de diferenta deloc sensibila la impozitul anual, care mai scade din diferenta.
crede-ma ca diferenta de 120 lei la un filtru si diferenta la impozit este ultimul lucru la care ma gandesc cand cumpar o masina....si nu sunt vreunul care culeg banii din copaci sau ma dau afara din casa,dar in primul rand eu fac destul de multi km lunar-anual si crede-ma ca se acopera cu mult diferenta despre care vb.....oricum eu schimb masinile la aproximativ 1 an,asa m-am obisnuit si ma plictisesc destul de repede de ele.....tot timpul vreau altceva....

deci avand in vedere ca se acopera aceste cheltuieli,senzatia,confortul,dar si multe alte lucruri pe care mi le ofera acest motor de 3.0 diesel pe langa 1.6-2.0 nu se compara.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 07:09   #5835
AlexNIT

Stage 1
 
AlexNIT's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 18
Default Re: Benzina sau motorina ?

Bun , votat benzina! Detin o benzina , am mers si cu diesel'uri . Decizia in acest sens e foarte usoara ! Daca nu faci mai mult de 10,000-15,000 km pe an , nu prea ai bani sa cumperi turbine , injectoare etc. iei benzina! Daca faci 40.000-50.000 km pe an , fara discutii dieselul, deoarece atunci si daca ti se strica turbina , costul e amortizat de consumul pe toti km astia.
Nu suport sa vad comparatii de genul 1.6 16v vs 2.0 TDI . De ce nu un 2.0T cu 2.0TDI ? Aici e clar ca toti cu diesel o sa fuga! Al doilea argument al celor cu diesel , ca au cuplu : Cuplul NU conteaza la o cursa , doar in viata de zi cu zi , e mai comod.
Deci : putere? : benzina turbo!
km multi : turbo diesel .
AlexNIT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -