Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-09, 13:36   #1666
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu mai , am zis doar ca dieselu are o capacitate cilindrica mai mare din cauza ca sunt proiectate cu o cursa a pistonului mare sa poate face o compresie mare si ca un tdi de 2.0l are acelasi diametru de pistoane cu un 1.6 sa zicem. acum ai inteles? oricum ce zisesem eu era o completare la faptu ca se tot zicea ca ii trebui cilindree mare la diesel.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 14:31   #1667
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am diesel si am votat benzina.
Totul se rezuma la bani. Benzina iti poate oferii aceleasi satisfactii ca un diesel la un pret mai mare/ km si extraordinar de mare/ km daca ai talpa grea.
Daca azi ar trebui sa cumpar o masina as cumpara ceva de genul:
Pana la motor de 1.8 = benzina
De la 2.0 in sus = diesel
M3 ar fi exceptia de la regula
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 18:25   #1668
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Benzina sau motorina ?

o sugestie pentru moderatori: puteti sa incercati sa sintetizati informatiile din topicul asta (nu cred ca e mult...cateva pagini maxim) si sa stergeti restul balariilor.
nu de alta, dar nu sta nimeni sa citeasca 100 pagini, multi nu stiu sa citeasca, etc.
puteti sa stergeti si poll-ul si eventual sa faceti unul nou.

@DarkJedi: tu te-ai referit la altceva...daca citesti un pic mai in spate te lamuresti

Last edited by Tzepozzz; 04-11-09 at 18:27.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 19:09   #1669
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Eu am diesel si am votat benzina.
Totul se rezuma la bani. Benzina iti poate oferii aceleasi satisfactii ca un diesel la un pret mai mare/ km si extraordinar de mare/ km daca ai talpa grea.
Daca azi ar trebui sa cumpar o masina as cumpara ceva de genul:
Pana la motor de 1.8 = benzina
De la 2.0 in sus = diesel
M3 ar fi exceptia de la regula
Sa inteleg ca daca ar trebui sa iti cumperi un Seria 7 ar fi diesel ? Sau Seria 6 ? Diesel iti ofera aceleasi satisfactii ca la benzina ? Nice one, de fapt diesel-ul nu prea are ce satisfactii sa iti ofere, in afara de consum mai mic. Restul e de partea benzinei.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 19:14   #1670
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Sa inteleg ca daca ar trebui sa iti cumperi un Seria 7 ar fi diesel ? Sau Seria 6 ? Diesel iti ofera aceleasi satisfactii ca la benzina ? Nice one, de fapt diesel-ul nu prea are ce satisfactii sa iti ofere, in afara de consum mai mic. Restul e de partea benzinei.
cand o sa ai un diesel oarecum puternic ( peste 150cp ), si o sa te enerveze vrunu prin oras cu 20 la ora, atunci sa vezi ce frumos trage turbo dieselu ( mai ales cand tre sa te bagi repede ). Nu poti sa zici ca dieselul nu iti ofera satisfactie la condus!

Dieselul iti poate oferi satisfactii si la viteze mici dar si la viteze mari ! La viteze mici ca poti sa te bagi repede si ai cuplu de jos, iar la viteze mari, ca merge relaxat si nu prea il auzi .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 19:57   #1671
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cand o sa ai un diesel oarecum puternic ( peste 150cp ), si o sa te enerveze vrunu prin oras cu 20 la ora, atunci sa vezi ce frumos trage turbo dieselu ( mai ales cand tre sa te bagi repede ). Nu poti sa zici ca dieselul nu iti ofera satisfactie la condus!

Dieselul iti poate oferi satisfactii si la viteze mici dar si la viteze mari ! La viteze mici ca poti sa te bagi repede si ai cuplu de jos, iar la viteze mari, ca merge relaxat si nu prea il auzi .
un benzinar aspirat de 150 de cai iti poate oferi satisfacztii la fel de multe ca un turbo diesel de acelasi nr de cai,singura conditie este sa fie la peste 3000 si ture.am impresia ca tu nu prea ai mers decat cu dieseluri in viata ta,sau in ultimu timp cel putin...trancanitu de diesel se aude si la 120 si la 160 si la 180.nu mai spune tu ca o benzina e sugrumata si se chinuie la 140-160 dar un diesel,nu....
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 20:00   #1672
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cand o sa ai un diesel oarecum puternic ( peste 150cp ), si o sa te enerveze vrunu prin oras cu 20 la ora, atunci sa vezi ce frumos trage turbo dieselu ( mai ales cand tre sa te bagi repede ). Nu poti sa zici ca dieselul nu iti ofera satisfactie la condus!

Dieselul iti poate oferi satisfactii si la viteze mici dar si la viteze mari ! La viteze mici ca poti sa te bagi repede si ai cuplu de jos, iar la viteze mari, ca merge relaxat si nu prea il auzi .
ai cuplu de jos pana la 2500 dupa care isi da duhul.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 20:01   #1673
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Benzina sau motorina ?

intamplator sau nu am avut pana acum vreo 10 masini personale in timp ... toate benzina (de la 1.400 la 4.000 cmc)
acum conduc un diesel de 140 cp (nu este si nici nu va fi singura masina *slava domnului)
am zis hai sa merg si eu pe economie a ajuns criza si la mine o masina de zi cu zi si alta ptr placere ...

vreau sa zic dupa 4000 km parcursi cu el ca abia astept sa il vand si sa imi iau un motor pe benzina (orice motor pe benzina chiar si de 100 cp)
drumul meu zilnic pana la servici si inapoi este de 5 km dus si 5 km intors si dureaza aprox 10-12 min timp in care imi ingheatza organele interne pana se incalzeste masina adica exact cand o parchez in fata firmei se ridica temperatura ... nu mai zic de zgomotul absolut oribil al motorului cat e rece si de faptul ca nu e bine sa o calc cat motorul nu este la temp optima deci merg ca un melc
lagul este foarte mare motorul functioneaza corect doar intre 2000 si 3000 rpm in rest ori nu se intampla nimik ori zici ca se rupe in doua (si tot nu se intampla nimic)
plus ca pana accelerezi pana la viteza dorita te urmareste un zgomot de ... tractor

la un 15 mii de km pe an cat fac eu cu ea economisesc cam 500 euro din carburant
bani pe care ai arunc in mod sigur pe consumabilele mai scumpe sau pe vreun injector

intradevar am mers cu diesel in 6 cilindri (530d e39) si intradevar este altceva
motor echilibrat fara vibratii trage bine si de la 1500 rpm cand urca mai mult in ture nu ai impresia ca se rupe ceva in el ... dar de la diesel ragusit in 4 cil din grupul VAG (pe care il conduc) la asta ... sunt ani lumina

pentru mine pana acum dieselul asta s-a dovedit a fi o mare teapa
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 20:14   #1674
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
un benzinar aspirat de 150 de cai iti poate oferi satisfacztii la fel de multe ca un turbo diesel de acelasi nr de cai,singura conditie este sa fie la peste 3000 si ture.am impresia ca tu nu prea ai mers decat cu dieseluri in viata ta,sau in ultimu timp cel putin...trancanitu de diesel se aude si la 120 si la 160 si la 180.nu mai spune tu ca o benzina e sugrumata si se chinuie la 140-160 dar un diesel,nu....
am condus destule, ideea e ca la diesel in treapta a 6-a la 160-180 la ora masina nu se aude ! ( decat daca e ceva gen: dacia), eu unul in w203 si golfmk5 n-am simtit nici o vibratie, nici un zgomot !

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
ai cuplu de jos pana la 2500 dupa care isi da duhul.
intai ia permisu ala si apoi mai vorbim ! , la un diesel i se taie undeva pe la 4000, de la 2500 incepe sa traga si mai bine ca atunci cam intra in functiune turbina

@daniwmk: la distante foarte mici, chiar nu se merita diesel ! Diesel iti iei daca faci de la 30.000km pe an .. in sus. ( si da..se incalzeste mai greu un pic.. si mie imi cam ingheata organele dimineata )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 20:15   #1675
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

@dani

Daca e sa fii corect ar trebui sa spui ca nici un 1.2 1.4 1.6 benzina aspirat nu e vreun thriller de condus... Mai ales pe masini din astea mai noi care au ~1400 kg, te rogi de ele in depasiri and shit.

@dolb

daca in golf 5 diesel nu simti vibratii inseamna ca ai nevoie de control medical haha, ai o problema, serios iti spun.

@anaconda

Sunt o gramada de oameni care nu au condus decat diesel si cand le dai o benzinara schimba complexati la 2500, cand sunt terorizati schimba la 3000 si li se pare ca nu trage masina and shit. Valabil si la petrol heads care tureaza dieselurile de le sar pistoanele prin capota si li se par sugrumate.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 04-11-09 at 20:21.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 20:18   #1676
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cand o sa ai un diesel oarecum puternic ( peste 150cp ), si o sa te enerveze vrunu prin oras cu 20 la ora, atunci sa vezi ce frumos trage turbo dieselu ( mai ales cand tre sa te bagi repede ). Nu poti sa zici ca dieselul nu iti ofera satisfactie la condus!

Dieselul iti poate oferi satisfactii si la viteze mici dar si la viteze mari ! La viteze mici ca poti sa te bagi repede si ai cuplu de jos, iar la viteze mari, ca merge relaxat si nu prea il auzi .
Si benzina iti poate oferi satisfactii si mai mari, asta era toata ideea. Benzina nu trage la 20 la ora ? ? Cand faci 0-110 in treapta 2 (60 in TR1, 50 in TR2) pe un benzinar de ~2000 cmc sa vezi cum trage si te.... pe ala care te enerveaza in oras.

Chestia cu relaxatul la viteze mari parca tocmai am discutat-o, este de partea benzinei care este mult mai relaxata ca un diesel. Ia de exemplu 3.0 TDI sau 530D sau ce vrei tu vs S4 (3.0 TFSI). Pentru 220-240km/h acele diesel-uri o sa fie aproape de plafonare in zona de PMax in timp ce 3.0 TFSI-ul este mult sub zona de putere maxima si mult sub zona unde se plafoneaza in ultima treapta (evident sub zona de turatie unde taie alimentarea) asa ca las-o moarta cu relaxatu la viteze mari si cu auzitul (capitol unde tot benzina castiga - silentiozitatea)

Devine chiar aiurea, trebuie scris de 100000 ori ca sa fie inteles ? Ce e asa greu sa te obisnuiesti cu ideea ca in afara de consum nu ai NICIUN avantaj la diesel ? Restul de la performante, plaja de turatie, plaja de cuplu, putere, potential de tuning, silentiozitate, timpul in care se incalzeste motorul si orice altceva e de partea benzinei ? E asa greu ? Dupa 100+ pagini scrise ? Aceleasi discutii din 5 in 5 pagini ? Cred ca ar fi mai bine sa recitesti paginile alea decat sa fie scris din nou.

Dupa cum spunea a3ds la partea cu vibratiile... Am mers ca pasager cu masini mult mai rafinate ca un banal Golf V si vibratiile inca exista la un diesel, mai multe ca la un motor pe benzina. Nu neaparat deranjant dar in niciun caz nu imi spui tu mie ca la 180 km/h nu simti nimic si nu se aude (daca era vorba de vreun S Klasse era mai plauzibil). Singura posibilitate ar fi sa ai sistemul audio dat la maxim + geamuri deschise + trapa deschisa, asa sunetul masinii ar fi acoperit de muzica / turbulentele aerului .

@ a3ds Sunt foarte consitent de sindromul ala cu subturatul si din pacate exista si la oameni care nu au condus diesel niciodata, 80 in tr5 @ 2000 RPM si te vaiti ca nu trage masina, multi sufera de el, sechele de pe vremea daciei 1310 cand dupa 3000 ziceai ca sar pistoanele prin capota, lumea uita ca un benzinar are PMax pe la 5000-6000 RPM si cand te bagi in depasire sa ai minim 3500 RPM ca sa isi faca simtita prezenta acceleratia, mai ales la 70-90CP. De acolo si falsa impresie ca un 2.0 TDI ar fi mai vivace ca un 2.0 FSI (pe un passat de ex) daca e condus de cineva care nu sare de 3000 RPM la benzinar, desi exploatate corespunzator ai fi mai rapid cu FSI-ul.

Last edited by _anaconda_; 04-11-09 at 20:28.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 20:25   #1677
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by daniwmk View Post
motorul functioneaza corect doar intre 2000 si 3000 rpm in rest ori nu se intampla nimik ori zici ca se rupe in doua (si tot nu se intampla nimic)
)))))))) foarte tare asta =))))))

@ Dolb ~ daca tie iti intra turbina abia la 2500 rpm iti recomand cel mai apropiat service
Si adevarata faza ca zgomotul de diesel dimineata pe racoare e foarte aiurea( din ce am vazut/auzit eu pana acum) .
Cat despre benzinar ca nu te ajuta la depasiri rapide and shit , daca incerci cu a 3-a la 30-40 km/h sa faci o depasire intr-adevar, este naspa numai ca mai exista si varianta " inferioara siii ... blana "
fasso is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 20:29   #1678
spahiudrifter19
BMW Driver

 
spahiudrifter19's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 105
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu cred ca o sa vedem vreodata un m3,skyline,lancer shi alte masini cu adevarat de performanta sa fie diesel,diesel=economie,benzina=performanta
spahiudrifter19 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:00   #1679
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
)))))))) foarte tare asta =))))))

@ Dolb ~ daca tie iti intra turbina abia la 2500 rpm iti recomand cel mai apropiat service

Si adevarata faza ca zgomotul de diesel dimineata pe racoare e foarte aiurea( din ce am vazut/auzit eu pana acum) .
Cat despre benzinar ca nu te ajuta la depasiri rapide and shit , daca incerci cu a 3-a la 30-40 km/h sa faci o depasire intr-adevar, este naspa numai ca mai exista si varianta " inferioara siii ... blana "
am scris si un "cam" pe acolo! defapt imi intra undeva la 1900
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:26   #1680
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
am scris si un "cam" pe acolo! defapt imi intra undeva la 1900
asta-i altceva
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -