Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-12, 00:51   #4801
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
destul de interesant 148hp

Pt diesel aspirat stiti ceva recorduri?
La aspirat limita s-a atins demult <40cp/litru
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 01:25   #4802
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
de acord.dar cu aia 25 nu ajungem prea departe, nici nu iesim macar din tara. posesorii acestei masini spun ca rupe masina asta la consum, iar in oras se conduce la fel de usor ca un tanc, numai din astea iti dai seama ce consum scoate.
rupe rau de tot... mai ales cand vorbesti din auzite in oras se conduce cum vrei tu. eu fac in medie 90% din km in Bucuresti si m-am obisnuit cu "tancu" asta despre care tu vorbesti doar din auzite. si cand ma gandesc ca mai bine mi-as fi luat si eu un golf tdi.... pfoai ce am putut sa ratez....
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 10:59   #4803
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
La aspirat limita s-a atins demult <40cp/litru
????????
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 12:35   #4804
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
rupe rau de tot... mai ales cand vorbesti din auzite in oras se conduce cum vrei tu. eu fac in medie 90% din km in Bucuresti si m-am obisnuit cu "tancu" asta despre care tu vorbesti doar din auzite. si cand ma gandesc ca mai bine mi-as fi luat si eu un golf tdi.... pfoai ce am putut sa ratez....
degeaba vrei sa faci pe glumetul ca nu iti iese, daca vrei iti postez si aici citatul unui posesor cinstit de masina ca a ta, de pe forumul dedicat, ca sunt si multi posesori de ford care le lauda desi sunt masini cu mari probleme de fiabilitate si consum maxim, dar sunt si persoane care recunosc cinstit ce si cum despre fordul lor. doar cauta consum ford focus st si te vei lua cu mainile de cap afland cat sunt de sinceri unii posesori de ford.asa ar trebui sa fie toti, insa unii cred ca e mai cool sa minti ca masina ta nu consuma nimic.

am avut si eu masini ford, chiar 2, dar consumau ceva, nu mergeau doar pe vapori.
daca sunt asa bune si se vand ca painea calda cu tot cu designul lor eco de ce acum au oferte la noul focus de minus 3500 euro din pretul afisat?

am amic cu fiesta care de noua la nici 5000km nu ii mai arata corect consumul de carburant, probabil tot din cauza ca sa creada ca merge doar cu aer.

in concluzie nu recomand nimanui de aici ford nici pe benzina nici pe motorina.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 15:46   #4805
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
????????
!!!!!!!!!!!!
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 20:11   #4806
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
!!!!!!!!!!!!
Ai scris asa:

"La aspirat limita s-a atins demult <40cp/litru"

Asica, "La aspirat s-a atins demult sub 40cp/litru" - nu inteleg ce vrei sa spui!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 20:18   #4807
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

limita s-a atins demult, este sub 40cp/litru.
Scuze pt exprimare.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 20:23   #4808
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
de acord.dar cu aia 25 nu ajungem prea departe, nici nu iesim macar din tara. posesorii acestei masini spun ca rupe masina asta la consum, iar in oras se conduce la fel de usor ca un tanc, numai din astea iti dai seama ce consum scoate.
Pai daca e sa platesc benzina pt turul europei, ma duc eu.
Faptul ca are unghiul de bracare mai mare nu inseamna ca si consuma mai mult.. poate se conduce mai greu decat un hatchback/compact, dar nu cred ca mai greu decat un sedan de 4.5m.

Quote:
degeaba vrei sa faci pe glumetul ca nu iti iese, daca vrei iti postez si aici citatul unui posesor cinstit de masina ca a ta, de pe forumul dedicat, ca sunt si multi posesori de ford care le lauda desi sunt masini cu mari probleme de fiabilitate si consum maxim, dar sunt si persoane care recunosc cinstit ce si cum despre fordul lor. doar cauta consum ford focus st si te vei lua cu mainile de cap afland cat sunt de sinceri unii posesori de ford.asa ar trebui sa fie toti, insa unii cred ca e mai cool sa minti ca masina ta nu consuma nimic.
Cate din persoanele alea au masini luate de noi, intretinute cum trebuie? normal ca o rabla din germania cu 250.000km pe care-o vinde neamtul sa scape de ea nu mai e in mintile ei. Eu legat de consum pe ST am gasit asta, si anume 32mpg, care inseamna 7.35L/100km.

http://www.car-emissions.com/cars/in...0estate/page:3

Quote:
daca sunt asa bune si se vand ca painea calda cu tot cu designul lor eco de ce acum au oferte la noul focus de minus 3500 euro din pretul afisat?
E "criza", daca e s-o luam asa, inseamna ca si Mercedes face masini de rahat din moment ce ofera discount 3000 euro. Noile modele ford arata intr-adevar penibil, dar asta e trendul mondial, se fac masini din plastic cu forme ovale, care minuneaza prin consumul lor "mic". Eu personal prefer sa umblu cu masina SH luata la un sfert de pret, costuri de intretinere la acelasi sfert de pret si care consuma cu 10-15-20% mai mult.

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
????????
Se referea la probabil la maximul de ~40HP/litru scosi dintr-un motor diesel aspirat.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 20:48   #4809
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

A-mi aduc aminte cand aveam benzinare. Probleme, cu delcou, ca trebuie schimbate bujiile, apoi fisele, apoi mai erau la masinile cu carburator care aveau platina, ca platina trebuia de fiecare data curatata cu smirghel, ca se tot lipea. Dar problema cea mai des antalnita la benzinare, este : relantinu. Eu cate benzinare am avut, la toate, relantinu era instabil, se tot misca. Ba cobora an ture si tremura motoru, ba a-si revenea la loc. Si la masini mai noi, pe benzina, am vazut chestia asta, cu relantinu instabil. Treaba asta, este foarte des antalnita la benzinare.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 21:12   #4810
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Vezi ca ai luat MPG-ul din Imperial si l-ai transformat cu galonul US

Daca dai pe detalii, ajungi aici
http://www.car-emissions.com/cars/view/8136
unde scrie 6.9 la extraurban.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 21:24   #4811
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Vezi ca ai luat MPG-ul din Imperial si l-ai transformat cu galonul US

Daca dai pe detalii, ajungi aici
http://www.car-emissions.com/cars/view/8136
unde scrie 6.9 la extraurban.
http://www.auto-types.com/ford-focus...ual-17349.html

The urban economy is measured using the test cycle known as ECE-15, first introduced in 1970 by EC Directive 70/220/EWG and finalized by EEC Directive 90/C81/01 in 1999. It simulates a 4,052 m (2.518 mile) urban trip at an average speed of 18.7 km/h (11.6 mph) and at a maximum speed of 50 km/h (31 mph).
The extra-urban cycle or EUDC lasts 400 seconds (6 minutes 40 seconds) at an average speed 62.6 km/h (39 mph) and a top speed of 120 km/h (74.6 mph).[29]

deci:
Focus 2.0 16V ST170

Topspeed: 215 km/h
Acceleration 0-100 Km/h - 8,2s

Fuel consumption city - 12,4 l/100km
Fuel consumption highway - 7,2 l/100km
Combined - 9,1 l/100km;

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
focus mk1 st a consumat la drum lung cam 7.7 si nu s-a mers deloc batraneste cu el. viteza a fost de la 140 la 220 iar in cea mai mare parte a drumului 160
Minciuna, stupiditate, tipic romanesc. Niciodata la stilul de mers de 140-220 km/h cu 160 km/h in general nu o sa ia in medie sub 10%.
.
.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 22-10-12 at 21:35.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 01:52   #4812
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

aveam o complet alta parere despre GTR, credeam ca in adunatura asta de oameni care vor sa se afle in treaba ce frecventeaza forumu asta esti mai rasarit si pana acum chiar ai aratat asta, dar se pare ca m-am inselat.

eu sunt surprins ca stiu altii mai bine, care cauta niste cifre pe net (valorile date de mine sunt mai mari fata de ce declara producatorul, iar la 4000 ture masina are 160) fata de mine care o conduc zilnic.

inca regret ca nu am ales golf 4 TDI, ca sa fiu in randul lumii
steffan is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 07:46   #4813
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
aveam o complet alta parere despre GTR, credeam ca in adunatura asta de oameni care vor sa se afle in treaba ce frecventeaza forumu asta esti mai rasarit si pana acum chiar ai aratat asta, dar se pare ca m-am inselat.

eu sunt surprins ca stiu altii mai bine, care cauta niste cifre pe net (valorile date de mine sunt mai mari fata de ce declara producatorul, iar la 4000 ture masina are 160) fata de mine care o conduc zilnic.

inca regret ca nu am ales golf 4 TDI, ca sa fiu in randul lumii
tu chiar nu intelegi ca nu are nimeni nimic cu tine sau cu masina ta? din partea mea poate sa consume si 1 l/100 km, chiar m-as bucura pentru tine, insa nu ajuta pe nimeni daca mintim pe forum, chiar si fara intentie, ca nu ne iese noua, voit sau nu, un calcul matematic. e liber fiecare sa conduca ce masina vrea cu motor de la 900 cmc pana la 7000 cmc, dar daca vine aici si spune ca masina lui de 12 l in V consuma cat un ford de 1 l atunci avem tot dreptul sa ii atragem atentia ca undeva a gresit la calcule.altfel prin inactiunea nostra am deveni complici.

si daca la mine te refereai cu moda nici eu nu am golf 4, deci nici eu nu sunt in trend.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 09:12   #4814
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
aveam o complet alta parere despre GTR, credeam ca in adunatura asta de oameni care vor sa se afle in treaba ce frecventeaza forumu asta esti mai rasarit si pana acum chiar ai aratat asta, dar se pare ca m-am inselat.

eu sunt surprins ca stiu altii mai bine, care cauta niste cifre pe net (valorile date de mine sunt mai mari fata de ce declara producatorul, iar la 4000 ture masina are 160) fata de mine care o conduc zilnic.

inca regret ca nu am ales golf 4 TDI, ca sa fiu in randul lumii
Sincer, imi pare rau ca te-am dezamagit, dar pana acum nu prea am vazut nici o masina pe benzina care sa mearga in stilul de mers descris de tine si sa consume mai putin de 8.5%, chiar daca vorbim de masini cu motoare pe benzina renumite pentru eficienta consumului de combustibil. Mie-mi place masina ta, dar sincer iti spun, daca scoti consumul ala, este demna de expozitie si studii ingineresti.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 11:45   #4815
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sunt destule cazuri cand o masina "cipuita" are un consum mai mic decat alta "standard".
Cred si eu ca daca mai pune acolo un 0.3 la suta si ajunge la 8% se poate la 160
run_forest is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -