Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este preferatul tau?
Porsche Cayenne Turbo S 242 55.25%
Mercedes-Benz ML63 AMG 196 44.75%
Voters: 438. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-08, 22:53   #241
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Porsche chayenne...pt ca ML-ul m-a dezamagit vazand unul in aceasta iarna blocat in zapada=))pakat ca nu aveam telefonul la mine ca ii faceam o poza
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 02:53   #242
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

daca avea gume de vara si in sofer prost nu e de mirare.... daca ajung rotile la asfalt c-am greu sa te blochezi cu unul..
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 22:55   #243
BIDI

Stage 1
 
BIDI's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 21
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

porsche clar
BIDI is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 00:08   #244
alexRS

Stage 2
 
alexRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 55
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

interesant.......................cred ca ML.
alexRS is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 12:05   #245
satiriadis

Stage 5
 
satiriadis's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 385
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Cayenne mi se pare ca a fost facut de Porsche ca sa spuna " si noi putem sa facem jeepuri".La fel ca si Touaregul.Insa ML ul are in spate cativa ani,ca sa nu mai vorbesc de adevaratul pimp daddy Mercedes GL varianta patrata

Oricum ML 63/65 AMG rullz
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	g55amg2.jpg
Views:	52
Size:	38.3 KB
ID:	523605  
__________________
YM satiriadis1 / 0733054451 / 0765054451
satiriadis is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 12:10   #246
Ionut90

Stage 3
 
Ionut90's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 137
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Porsche Cayenne 4ever.
Ionut90 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 00:06   #247
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by satiriadis View Post
Cayenne mi se pare ca a fost facut de Porsche ca sa spuna " si noi putem sa facem jeepuri".La fel ca si Touaregul.Insa ML ul are in spate cativa ani,ca sa nu mai vorbesc de adevaratul pimp daddy Mercedes GL varianta patrata

Oricum ML 63/65 AMG rullz
G poate, GL-ul e un camion de negri ca si Q7 ...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 12:34   #248
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

pai e clar ca GL a fost facut mai mult pentru piata din America.. atata timp cat exista G si ML in Europa, aici trebuia ceva mai mic si nu ceva mai mare

acum daca vorbim despre acest versus, noul Cayenne are 550 cai in timp ce ML63 AMG facelift a ramas la aceiasi putere, dar a primit un nou spoiler fata foarte urat.. deci viitorul cam suna a V8 twin turbo
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 17:27   #249
GRIGO

Stage 5
 
GRIGO's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,936
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Virtual Tuning 3D]
[Old School Cars]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Pentru designul mai atragator votez Mercedes-Benz ML63 AMG
GRIGO is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 01:14   #250
copolinox

Stage 4
 
copolinox's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 297
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Porsche are motorul mai mic si totusi mai performant decat 63 amg . Eu aleg Porche fie ca imi place foarte mult si ML'u
copolinox is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 03:11   #251
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Sunt sigur ca cei care au avut Cayenne nu au mers niciodata mult cu unul dar sa-l mai si aiba, ca nu mai votau neam Cayyene.
Vedeti ca, Cayenne nu are treaba cu restul Porsche, nu tot ce zboara se mananca,
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 16:58   #252
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Sunt sigur ca cei care au avut Cayenne nu au mers niciodata mult cu unul dar sa-l mai si aiba, ca nu mai votau neam Cayyene.
Vedeti ca, Cayenne nu are treaba cu restul Porsche, nu tot ce zboara se mananca,
Serios? si eu care credeam ca da clasa la multe "SUV"uri in teren greu, dupa care da niste lectii pe autostrada/circuit unor modele"sport" ..Cayenne ul Turbo mai ales este o reazlizare tehnologica uimitoare, are o polivalenta pe care nu a atins o alt SUV. Cu un AMG de ex nu m as aventura mai departe de un drum forestier. Iar cu un SUV care poate ceva in teren nu ai nici o sansa sa te tii de un Cayenne pe sosea. Cayenne ul e ilustrarea perfecta a conceptului Porsche "performance, in every area.." Iar plangerile tale legate de fiabilitate nu sunt sustiinute de statistici, mai ales daca spui ca ai avut ceva fabricat dupa 2003, nu?

numai bine
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 17:13   #253
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Serios? si eu care credeam ca da clasa la multe "SUV"uri in teren greu, dupa care da niste lectii pe autostrada/circuit unor modele"sport" ..Cayenne ul Turbo mai ales este o reazlizare tehnologica uimitoare, are o polivalenta pe care nu a atins o alt SUV. Cu un AMG de ex nu m as aventura mai departe de un drum forestier. Iar cu un SUV care poate ceva in teren nu ai nici o sansa sa te tii de un Cayenne pe sosea. Cayenne ul e ilustrarea perfecta a conceptului Porsche "performance, in every area.." Iar plangerile tale legate de fiabilitate nu sunt sustiinute de statistici, mai ales daca spui ca ai avut ceva fabricat dupa 2003, nu?

numai bine
Te bagi ca musca-n ....., daca 911 este fiabil nu inseamna ca are legatura cu un Touareg. Si culmea este ca Touareg-ul este bun dar Cayenn-ul ba. Coincidenta face ca un prieten a avut varianta Turbo (eu S) si a fost la fel de fericit cand l-a vandut.
Despre statisticile cui vb, ca in statistici nu am vazut sa apara nici Range Rover si nici Aston Martin, alte exemple de bani aruncati.
Ai vazut cumva declaratie BMW sau statistica referitoare la problemele de ungere la moatoarele M3 E46 (2002-2003).
ETC.
Eu nu am vazut statistici de gen, poate ceva mai rar si mai vag la ADAC.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 17:36   #254
mad_aurel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 373
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Te bagi ca musca-n ....., daca 911 este fiabil nu inseamna ca are legatura cu un Touareg. Si culmea este ca Touareg-ul este bun dar Cayenn-ul ba. Coincidenta face ca un prieten a avut varianta Turbo (eu S) si a fost la fel de fericit cand l-a vandut.
Despre statisticile cui vb, ca in statistici nu am vazut sa apara nici Range Rover si nici Aston Martin, alte exemple de bani aruncati.
Ai vazut cumva declaratie BMW sau statistica referitoare la problemele de ungere la moatoarele M3 E46 (2002-2003).
ETC.
Eu nu am vazut statistici de gen, poate ceva mai rar si mai vag la ADAC.
ok, spune-ne cateva probleme, ce le-ai avut cu al tau Cayenne, sau inconveniente, in legatura cu masina, ca sa stie omul de ce, si la ce capitol nu este bun Cayenne-ul....
mad_aurel is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 18:20   #255
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by mad_aurel View Post
ok, spune-ne cateva probleme, ce le-ai avut cu al tau Cayenne, sau inconveniente, in legatura cu masina, ca sa stie omul de ce, si la ce capitol nu este bun Cayenne-ul....
1. Masina nu a vazut niciodata OFF-Road, an 2003 74 k KM, nu a fost forjata, a facut reviziile la timp, etc.

2 randuri fise bujii (40k km- 70K km), bascule fata aman2 (70k km) , si spate stanga (70k km), troncnea ca o carutza, amortizor dreapta fata (70k km), flansa intermediara cardan (70k km), mecanism stanga bancheta rabatabila, capitonaj dreapta sub volan desprins, cotiera roasa, eroare suspensie pneumatica (s-a rezolvat nu s-a constatat nimic), piele scune ~ si cam atat din ce-mi aduc aminte acum dar oricum pt. o masina de 66 de mii de euro (cu disc.) sa ai atatea probleme in 74 de mii de km mi se pare sub orice critica, cas a nu mai vb de pretul la piese la care platesti piesa x 3 pentru ca este de Porsche, o parte din piese le-am adus din SUA mult mai ieftin.


Masina a fost luata din Germania de noua si Porsche Romania nu a acordat garantie reparatiilor efectuate.

O parte din problemele de mai sus le-a avut si Cayenne Turbo al prietenului.

Last edited by GTR; 06-06-09 at 18:24.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -