Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este preferatul tau?
Porsche Cayenne Turbo S 242 55.25%
Mercedes-Benz ML63 AMG 196 44.75%
Voters: 438. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-07, 23:54   #196
satiriadis

Stage 5
 
satiriadis's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 385
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Eu zic ca daca ai bani merita amandoua.Oricum 90% din cei care le cumpara nu le folosesc la 700 + km/h cat scrie in fisa tehnica .La acest nivel e o chestiune de gust,pt ca nu poti sa zici k sunt urate aceste 2 masini.Reprezinta modele de varf in gama lor,ML 63 AMG fiind mai exclusivist(cel putin din ce am vazut in Bucuresti,unde toti au Cayenne).Personal ma atrage ML ul pt cum arata si k e AMG(luv ).Insa nu ma lasa indiferent NOUL Cayenne TURBO
__________________
YM satiriadis1 / 0733054451 / 0765054451
satiriadis is offline   Reply With Quote
Old 04-11-07, 00:29   #197
danyutz

Stage 4
 
danyutz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 238
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

hm, dupa conceptia mea Porsche nu are ce cauta in segmentul asta, drept ca in conditii nefavorabile de drum, nu e chiar distractiv sa te dai cu un 911 turbo(ma refer la iarna, polei) si au scos ei un SUV/SAV(ce-o fi), dar tare ma indoiesc ca cei de la Porsche au gandit asa, zic eu ca s-au gandit la inca o modalitate de a scoate bani. Ce vad eu la Cayenne e un 911 pus pe roti si suspensie mai mare.

Despre ML ma abtin, nu-mi place de nici o culoare MB, sunt obiectiv....dar totusi tuna bine motorul ala
__________________
danyutz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 09:44   #198
adiandrei

Stage 3
 
adiandrei's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 104
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

am avut ocazia sa le conduc pe amandoua ,voi aici va referiti la cayennu de 450 cp si turbo s de 521 cp comparativ cu ml 63 amg de 514 cp.Ml-u pleaca mult mai bine decat cayennu dar din mers fuge mai bine cayennu asta turbo da din 2007 face lift de 500 cp.Ml-u are o acceleratie de iti rupe capu nu iti vine sa crezi ca ditamai masina poate sa faca asa ceva. ml-u a facut liniutza cu un s8 2007 de 450 cp si la facut praf
adiandrei is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 10:28   #199
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by satiriadis View Post
Eu zic ca daca ai bani merita amandoua.Oricum 90% din cei care le cumpara nu le folosesc la 700 + km/h cat scrie in fisa tehnica .La acest nivel e o chestiune de gust,pt ca nu poti sa zici k sunt urate aceste 2 masini.Reprezinta modele de varf in gama lor,ML 63 AMG fiind mai exclusivist(cel putin din ce am vazut in Bucuresti,unde toti au Cayenne).Personal ma atrage ML ul pt cum arata si k e AMG(luv ).Insa nu ma lasa indiferent NOUL Cayenne TURBO
La Bucuresti Cayenne Turbo S se vinde la jumate de pret sau cum de are toata lumea asa ceva ??

Quote:
Originally Posted by Skylin3 View Post
hm, dupa conceptia mea Porsche nu are ce cauta in segmentul asta, drept ca in conditii nefavorabile de drum, nu e chiar distractiv sa te dai cu un 911 turbo(ma refer la iarna, polei) si au scos ei un SUV/SAV(ce-o fi), dar tare ma indoiesc ca cei de la Porsche au gandit asa, zic eu ca s-au gandit la inca o modalitate de a scoate bani. Ce vad eu la Cayenne e un 911 pus pe roti si suspensie mai mare.

Despre ML ma abtin, nu-mi place de nici o culoare MB, sunt obiectiv....dar totusi tuna bine motorul ala
https://www.youtube.com/watch?v=-0UK46mBRog

eu zic ca se descurca destul de bine 911-le asta "pus pe roti si suspensi mai mari"

scuze de offtopic dar imi "plac" posturile fara sens
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 21:19   #200
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
La Bucuresti Cayenne Turbo S se vinde la jumate de pret sau cum de are toata lumea asa ceva ??
nu asa e, cat am fost acolo aproape o luna, am vazut o tona de Cayenne si Q7, si parca chiar mai multe Grand Cherokee (majoritatea mai vechi insa) decat ML-uri
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 23:12   #201
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
nu asa e, cat am fost acolo aproape o luna, am vazut o tona de Cayenne si Q7, si parca chiar mai multe Grand Cherokee (majoritatea mai vechi insa) decat ML-uri
Ma gandesc ca sunt Cayenne-uri dar baiatul acela se referea ca toate sunt Turbo S. Sincer nu stiu daca stie care e diferenta intre S , Turbo si Turbo S
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 20:56   #202
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Ma gandesc ca sunt Cayenne-uri dar baiatul acela se referea ca toate sunt Turbo S. Sincer nu stiu daca stie care e diferenta intre S , Turbo si Turbo S
cred ca ai dreptate, fiindca nu am vazut decat cayenne de baza, parca un singur S, dar nici un turbo
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 08:56   #203
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
cred ca ai dreptate, fiindca nu am vazut decat cayenne de baza, parca un singur S, dar nici un turbo
Eeeh!,asta sa fie problema...bine ca nu exista motoare diesel pe Cayenne...ca altfel n-ai mai fi vazut nici S nici turbo doar "TDI"
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 08:58   #204
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Le tuneaza rablane si le face tdi
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 19:34   #205
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Eeeh!,asta sa fie problema...bine ca nu exista motoare diesel pe Cayenne...ca altfel n-ai mai fi vazut nici S nici turbo doar "TDI"
cine stie, poate inca mai e timp... cica porsche lucreaza la un motor hibrid, deci cine stie, poate scot un Cayenne hibrid pt estul europei, cu un motor de 2L TDI de pe la un VW cuplat cu un motor electric mmmmmmmmmmm yummy

Last edited by AlliedComposites; 22-11-07 at 19:36.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 14:27   #206
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

partea interesanta e ca niciunul dintre aceste 2 modele nu e "big boy" (Mercedes are, totusi, GL Klasse. Cayenne pentru mine reprezinta o dezamagire, si nu pentru ca ar fi o masina slaba, dar a creat acelasi sentiment in mine ca si cum as fi vazut un SUV Alfa Romeo sau Ferrari.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 14:56   #207
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

bai frate topicul asta e resurscitat! de cand intru pe 4tuning asta e tinut sus si nu inteleg motivul !?
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 15:07   #208
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

are sticky, nu-i resuscitat
legat de BIG BOY, ML63 AMG e cel mai performant SUV de la Mercedes, cu cel mai mare motor.. in cazul asta, BIG se refera la motor si nu la dimensiune..
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 17:45   #209
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Fiecare marca trebuie sa ofere si sa faca fata cerintelor pietei. Ex: Q7, Panamera, R-Klasse , Cayenne, A2, si alte masini care acum 20 de ani ni-i s-ar fi parut concepte sau aberatii. Asa s-a dezvoltat industria auto si este benefic pentru fenomenul auto, dezvoltarea de noi tehnologii si inovatii.
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 14:19   #210
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

perfoamante asemanatoare,lux si bun gust pt amandoua dar porschele ma dezamageste ca e facut pe platforma celui mai "eftin" SUV din germania....cam ciudat, cel mai scump "jep" sa fie facut pe platforma celui mai eftin.ceea ce ma dezamageste.deci ML plus ca`mi place ceva mai mult
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -