Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-04-05, 10:45   #76
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Si daca vrei sa tragi de masina .... ia-ti un diesel si trage de ea pana te duci cu ea la service ca nu stii ce ti s-a mai stricat.
La viteza dieselurile sunt bune... da nu sunt de demaraj .... oricum nu e bine sa tragi de ea ca de o benzina ca nu rezista
SFW is offline  
Old 07-04-05, 17:15   #77
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SFW\"
Si daca vrei sa tragi de masina .... ia-ti un diesel si trage de ea pana te duci cu ea la service ca nu stii ce ti s-a mai stricat.
La viteza dieselurile sunt bune... da nu sunt de demaraj .... oricum nu e bine sa tragi de ea ca de o benzina ca nu rezista
hahaha crezi ca un turbo pe benzina tunat rezista mai mult decat un diesel... nu mai am ce sa spun

am avut lancia delta integrale daca iti spune ceva...
beck is offline  
Old 11-04-05, 14:47   #78
DJ_Primaru

Stage 4
 
DJ_Primaru's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 170
Default

ce ziceti de Skoda Ocatvia 1,9tdi(110cp) vs noul Audi A4 1,8 benzina (163cp)!Skoda avea chip tuning si ink cva,proprietarul kre imi e prieten a spus k akum are 140cp.am fost ku el prin cj l o cursa cu a4!ghiciti cine a kstigat?Skoda!am dat 4 linii!l 3 lam luat l al 4 lea am avut 160 si nea luat!dupa 140 a4 rupe!c vroiam s zic e k si motorina e buna.nu chiar k si benzina,dar f aproape!orikum dpine d masina si asa mai dparte
__________________
Nu ma poti vedea,decat in fata ta!!!
DJ_Primaru is offline  
Old 11-04-05, 15:30   #79
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"DJ_Primaru\"
ce ziceti de Skoda Ocatvia 1,9tdi(110cp) vs noul Audi A4 1,8 benzina (163cp)!Skoda avea chip tuning si ink cva,proprietarul kre imi e prieten a spus k akum are 140cp.am fost ku el prin cj l o cursa cu a4!ghiciti cine a kstigat?Skoda!am dat 4 linii!l 3 lam luat l al 4 lea am avut 160 si nea luat!dupa 140 a4 rupe!c vroiam s zic e k si motorina e buna.nu chiar k si benzina,dar f aproape!orikum dpine d masina si asa mai dparte
mai dj_primarule incearca sa pui toate literele intr-un cuvant, nu de alta, dar nu se intelege nimic, si obosesti pana citesti tot ce-ai scris...
aleks is offline  
Old 12-04-05, 11:34   #80
DJ_Primaru

Stage 4
 
DJ_Primaru's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 170
Default

ce ziceti de Skoda Ocatvia 1,9tdi(110cp) vs noul Audi A4 1,8 benzina (163cp)!Skoda avea chip tuning si inca ceva,proprietarul care imi e prieten a spus ca acum are 140cp.am fost ku el prin cluj la o cursa cu audi a4!ghiciti cine a castigat?Skoda!am dat 4 linii!de 3 ori l-am intrecut si o data a castigat el!aveam 160km/h!dupa 140 audi a4 rupe!ce vroiam sa zic e ca si motorina e buna.nu chiar ca si benzina,dar foarte aproape!oricum depinde de masina,motorizare si asa mai departe!



Acuma ati inteles?
DJ_Primaru is offline  
Old 12-04-05, 11:37   #81
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

asha tata, alta treaba
aleks is offline  
Old 12-04-05, 20:15   #82
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"DJ_Primaru\"
ce ziceti de Skoda Ocatvia 1,9tdi(110cp) vs noul Audi A4 1,8 benzina (163cp)!Skoda avea chip tuning si inca ceva,proprietarul care imi e prieten a spus ca acum are 140cp.am fost ku el prin cluj la o cursa cu audi a4!ghiciti cine a castigat?Skoda!am dat 4 linii!de 3 ori l-am intrecut si o data a castigat el!aveam 160km/h!dupa 140 audi a4 rupe!ce vroiam sa zic e ca si motorina e buna.nu chiar ca si benzina,dar foarte aproape!oricum depinde de masina,motorizare si asa mai departe!
Cam greu de crezut ... doar daca nu stia ala cu a4, altfel .... logic nu are cum. Conteaza si cine e la volan
SFW is offline  
Old 12-04-05, 20:22   #83
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
\"beck
hahaha crezi ca un turbo pe benzina tunat rezista mai mult decat un diesel... nu mai am ce sa spun
N-am zis nimic de motor tunat, nici la diesel nici la benzina. Am zis de motor stock .... si nu e vorba de uzura motorului ... ci de probleme ce pot sa apara daca se trage prea tare de un diesel. Si nu zic ca ii cade motorul ... dar apar tot felul de probleme[/quote]
SFW is offline  
Old 12-04-05, 22:04   #84
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"DJ_Primaru\"
ce ziceti de Skoda Ocatvia 1,9tdi(110cp) vs noul Audi A4 1,8 benzina (163cp)!Skoda avea chip tuning si inca ceva,proprietarul care imi e prieten a spus ca acum are 140cp
E cumva WRS-ul?
Jeff is offline  
Old 13-04-05, 00:16   #85
HAL

Stage 4
 
HAL's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 229
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default

parerea mea daca ai de batut tzara in lung shin lat iatzi un diesel se preteaza mai bine ptr asha ceva si in plus itzi recuperezi investitzia facuta la achizitzionare fatza de un benzinar care e mai ieftin dar consuma mai mult(la cilindree apropiata ma refer)
dieselurile cad mai repede(turbinele) si te costa o revizie de te dor creierii!
cu toate filtrele lor!
in plus in romania inca nu se gaseste o motorina intradevar de calitate!!
am vazut un passat nou noutz care dadea un fum mai ceva ca un tractor!
am avut pe mana un 406 hdi de 130de calutzi shi m-a impresionat fff placut!! zgomot ff redus,acceleratzie f buna incepand din treapta a2a pana la 130-140 dupa care se potoleste un pic dar se duce 200relativ usurel!! toate astea la un consum mediu 7,5 cine nu shiar dorii asha ceva??? dar de, peugeot se spune ca are cele mai bune dieselane!!!

ptr fatzaiala prin oras shi iesiri rare afara parerea mea un benzina maxim 1,8!! dar sa fie raportat la o cutie buna shi nu pe o masina ff grea ca atunci.........
__________________
all good things come to those who wait....at the start line!!!!

www.pbv2.ro
HAL is offline  
Old 13-04-05, 02:15   #86
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SFW\"
Si daca vrei sa tragi de masina .... ia-ti un diesel si trage de ea pana te duci cu ea la service ca nu stii ce ti s-a mai stricat.
La viteza dieselurile sunt bune... da nu sunt de demaraj .... oricum nu e bine sa tragi de ea ca de o benzina ca nu rezista
si fara tuning same shit...

eu nu inteleg cum poti face asemenea afirmatie si pe ce te bazezi...

tot felul de probleme apar la tot felu de masini conduse de tot felul de oameni......

cate tdi-uri crezi ca vad 200k km fara sa se desfaca motorul si cate turbo pe benzina... iti spun eu ... nici un turbo pe benzina nu o sa vada 200k km fara un rk.

nu vezi ca mertu si bmw-u au inceput sa bage diesel pe coupe-uri...

p.s dieselu nu are aprindere
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline  
Old 13-04-05, 09:47   #87
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Am o cunostinta cu Octavia Tdi 90cp, in 50.000km de mers a schimbat volanta, ambreiaj, turbina, debitmetru si un injector. Reparatiile au costat mii de euro, in mare parte platiti de el (garantia nu-ti ofera nimic daca se dovedeste ca ai bagat motorina proasta in ea). Cauza? Motorina slab calitativa si forje la drum lung. Si a pus 70-80% numai euro diesel. Dar acum la toata benzinariile vezi numai euro diesel. La 1.8T am auzit de asemenea de cazuri multe de turbine distruse, si nu de la forje. Tot un motor aspirat e baza. De aia se si oberva o tendinta clara a producatorilor de a renunta la turbina pe benzina, incercand sa scoata performante cu distributii variabile si cu injectii directe. La diesel, nu pot renunta la turbina. Un 2.0 SDI de la VAG are 70cp, cu turbina creste la 140cp. Daca la consum esti rege cu diesel, cand vine vorba de revizii sau piese pentru motor, esti ars. Plus ca nu prea se mai simte economia la buzunar cu scumpirile astea.
 
Old 13-04-05, 10:07   #88
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Am o cunostinta cu Octavia Tdi 90cp, in 50.000km de mers a schimbat volanta, ambreiaj, turbina, debitmetru si un injector. Reparatiile au costat mii de euro, in mare parte platiti de el (garantia nu-ti ofera nimic daca se dovedeste ca ai bagat motorina proasta in ea).
da bogdan dar stii ca mai apare un factor in ecuatie... daca masina este cumparata de la reprezentanta din romania s-ar putea sa ai toate sansele sa cumperi un autoturism din \"esalonul secund\", pentru est-europe, cu teste de calitate mai putin stricte si cu marje de eroare mai largi, asta putand fi de multe ori cauza unor reparatii majore de genul asta la masini practic noi...
aleks is offline  
Old 13-04-05, 11:49   #89
DJ_Primaru

Stage 4
 
DJ_Primaru's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 170
Default

da mah e Wrs-ul!tu nu esti ala cu skoda aia si ai dat o cursa pe aeroport cu el nu?
DJ_Primaru is offline  
Old 13-04-05, 13:00   #90
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default

Da, eu sunt, si-l astept la Arad pe 23, ca nu-s edificat...
Jeff is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -