Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-11-04, 12:50   #16
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

iara topicul asta, cred ca mai sunt 10 pe tema asta

clar benzina - daca vrei masina rapida
clar motorina - daca vrei sa te plimbi mult cu bani putini
200SX is offline  
Old 17-11-04, 13:06   #17
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Quote:
clar benzina - daca vrei masina rapida
clar motorina - daca vrei sa te plimbi mult cu bani putini
prima afirmatie nu e chiar regula. Depinde ce compari. Ca daca zici doar ceva pe benzina si ceva pe motorina -> cevaurile ar putea fi pe benzina 90 de cai si ceva-ul pe motorina un tdi de 130 de cai... caz in care motorina ar fi mai rapida

a doua insa e cam adevarata

oricum discutia asta poate fi lungita la nesfarsit..... dar pana la urma cand ai de ales intre doua modele de masini si iti doresti sa zicem o masina cat mai rapida, normal ar fi sa fie luate in considerare intai performantele (0-100kmh; 400m etc.) si nu neaparat daca e motorina sau benzina.
RoSonic is offline  
Old 17-11-04, 19:28   #18
HalbaSus

Stage 3
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 104
Default

e adevarat ca motorina e un combustibil mai \"lent\"... dar si benzina e nashpa comparativ cu kerosenul sau cu hidrogenul... sau mai bine imi bag o centrala atomica in masina si va fac pe totzi

Ideea e ca raportul rapiditate/consum (raport care in cazul masinilor sport nu mai conteaza) e net superior unui diesel... in plus nu toti ne folosim masinile la curse... si un audi sau bmw diesel de prin 2000 incoace \"te baga in scaun\" aproape la fel ca unul pe benzina... si dupa 100 oricum nu mai accelerezi ca doar esti inca in oras si nu vrei sa-ti pierzi carnetul daca te vede garda... si un diesel nu consuma mai mult de 10-12 in oras indiferent cat il forjezi (ok, acum depinde si de cmc)... pe cand un benzinar te poate arunca pana la cifre astronomice...

Singurele motive pt care ar fi mai avantajoasa benzina fatza de motorina ar fi doua:
1: vrei sa te duci la curse
2: nu faci foarte multi km/an si masinile diesel sunt in general mai scumpe decat cele pe benzina...

In rest nu vad o diferenta sesizabila de \"feeling\"... comparand un A4 2.5 tdi si un A4 2.4 benzina... ambele \"te baga in scaun\" si ambele merg cu 200+... dar la varianta a doua platesti cam dublu la pompa... desigur daca mergi cu masina la curse atunci ia-ti un turbo pe benzina.
__________________
My car is slow but I still love it - Opel Vectra B 2.0 DTL
HalbaSus is offline  
Old 17-11-04, 19:31   #19
MaF|OtU
Midnight Racers Member

Stage 4
 
MaF|OtU's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 217
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Benzina

Topicul asta trebuie mutat .... s-a mai zis ...
Domnilor moderatori .... mutati topicul ca nu are ce cauta aici ...
Cu respect pentru voi
MaF|OtU is offline  
Old 18-11-04, 18:07   #20
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Benzen

Benzina clar , oricum diesel nu isi justifica banii in plus decat daca faci cam 100-150 mii de km cu masina respectiva !
SpyDer_ThE is offline  
Old 18-11-04, 19:12   #21
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"RoSonic\"
Quote:
clar benzina - daca vrei masina rapida
clar motorina - daca vrei sa te plimbi mult cu bani putini
prima afirmatie nu e chiar regula. Depinde ce compari. Ca daca zici doar ceva pe benzina si ceva pe motorina -> cevaurile ar putea fi pe benzina 90 de cai si ceva-ul pe motorina un tdi de 130 de cai... caz in care motorina ar fi mai rapida

a doua insa e cam adevarata

oricum discutia asta poate fi lungita la nesfarsit..... dar pana la urma cand ai de ales intre doua modele de masini si iti doresti sa zicem o masina cat mai rapida, normal ar fi sa fie luate in considerare intai performantele (0-100kmh; 400m etc.) si nu neaparat daca e motorina sau benzina.
acu si tu, cred ca se deducea ca e vorba de o compratie intre motoare de aceiasi capacitate, aproximativ aceiasi tehnologie de fabricatie, singura diferenta majora trebuia sa fie carburantul ca despre asta discutam

ca doar nu compram motorul de pe tico pe benzina cu nu stiu ce motor turbo de peste 150CP pe motorina,

iar partea cu 0-100km/h 400m sa zicem ca iei o masina pe bezina si una pe motorina cu aceleasi valori 0-100km/h 0-400m, inclin sa cred ca masina pe benzina v-a fi mai ieftina

partea 2: poate cineva sa exemplifice masini cu aspect agresiv/sportiv care au beneficiat de motoare pe motorina

toyota supra disel
200SX is offline  
Old 18-11-04, 20:19   #22
n0namee

Stage 5
 
n0namee's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,313
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"200SX\"
partea 2: poate cineva sa exemplifice masini cu aspect agresiv/sportiv care au beneficiat de motoare pe motorina

toyota supra disel

ce zici mataluta de Opelul Speedster? E agresiv indeajuns? si pentru informatia voastra are un motor pe motorina de 160 de caluti si scoate suta in 5 si ceva!
n0namee is offline  
Old 18-11-04, 22:48   #23
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=74800
http://www.rsportscars.com/eng/cars/speedster.asp

Opel Eco-Speedster

asta e masina?
nu vreau sa par toma necredinciosul dar am cautat pe google sa-mi cumpar si eu o chestie dasta am gasit unele pe la $42.000 dar aveau motoare pe benzina, nu am gasit nici una de vanzare cu motor pe motorina.

in fine sa zicem ca nu am cautat bine deci avem o masina \"fioroasa\" cu motor pe motorina, alta mai este?
200SX is offline  
Old 18-11-04, 22:58   #24
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Opel Speedster pe motorina??? Asta de unde ai scos-o, nene?
Singurele motorizari la Speedster sunt:

2.0 16v turbo
2.2 16v

http://www.autoindex.org/model.plt?no=14&ass=

AMBELE pe benzina...

Daca erau asa de tari dieselurile, de ce nu le-au bagat pe diverse curse?
Degeaba ai cuplu imens, daca n-ai putere mare...
 
Old 18-11-04, 23:08   #25
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

bogdan te contrazic si din pacate nu am chef sa caut acum (am filmulet de prezentare)
opel speedster turbo diesel. performante mai bune ca cel pe benzina
greu de crezut dar .....asa minteau aia acolo

http://www.hydro.com/en/press_room/f...speedster.html

http://www.migweb.co.uk/gallery/showphoto.php?photo=62

iote ca am gasit repede 2 linkuri
COObra is offline  
Old 18-11-04, 23:36   #26
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

http://www.rsportscars.com/eng/cars/speedster_eco.asp

am gasit si eu...este doar un prototip de 1.3 CDTi de 112cp...cam departe de 160cp...iar la 660kg, scuza-ma, dar si Tico ar zburda cu motorul asta...
 
Old 18-11-04, 23:41   #27
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Opel Speedster pe motorina??? Asta de unde ai scos-o, nene?
Singurele motorizari la Speedster sunt:

2.0 16v turbo
2.2 16v

http://www.autoindex.org/model.plt?no=14&ass=

AMBELE pe benzina...

Daca erau asa de tari dieselurile, de ce nu le-au bagat pe diverse curse?
Degeaba ai cuplu imens, daca n-ai putere mare...
chiar exista l-am gasit si eu si se numeste mai exact ECO-SPEED sau ECO-SPEEDSTER dar nu avea date specificatiile, faza aia cu 5 secunde 5.9 secude sunt pt motoarele pe benzina dar atata timp cat nu e de vanzare am sarit peste el si l-am considerat prototip (aicea vorbim sper de masini de serie nu de nave spatiale)
200SX is offline  
Old 23-11-04, 08:54   #28
Catani

Stage 1
 
Catani's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 10
Default

O parere umila din partea mea e ca voi de aceleasi motoare cand vorbiti de Diesel vs Benzina.Cel mai bun exemplu pe care vi-l pot da este sa faceti o comparatie intre un TDI ( motorina) si aceeasi categorie TI(benzina).Sincer...pentru cine a avut ocazia sa vada sau va vedea motoru pe benzina TI nu are nici o sansa in fata unui TDI la aceeasi categorie.Nu mai comparati masinile pe motorina cu cele pe benzina cu motoare aspirate and shit.
Catani is offline  
Old 23-11-04, 09:08   #29
Catani

Stage 1
 
Catani's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 10
Default Re:

partea 2: poate cineva sa exemplifice masini cu aspect agresiv/sportiv care au beneficiat de motoare pe motorina

toyota supra disel [/quote]

Daca tot esti curios eu zic ca Jaguaru asta X-Type e destul de agresiv/sportiv

http://www.babez.de/jaguar/xtype20d.php

Si face banu chiar daca dupa parerea unora e diesel si e naspa
Catani is offline  
Old 23-11-04, 09:33   #30
HalbaSus

Stage 3
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 104
Default

Aspect agresiv/sportiv ?
E30CDI AMG...
unde e aspectul agresiv sportiv ?
Pe spate, acolo unde scrie AMG
Adica alfa 147 nu are aspect sportiv ? sau seatul ? sau A3 sportsback ? sau bmw seria 3 ? ma rog, daca vrei neaparat decapotabile atunci este A4 decapotabil TDI...

Multi spun ca nu e corect sa comparam turbo dieseleruile cu benzinarele aspirate normal... BA E... pt ca motorina difera foarte mult de benzina si o motorina care scoate performante de benzina inca nu s-a inventat (Oricat de super euro 4 ar fi ea)... daca ma supar ma apuc sa compar benzinarele cu dragsterele care merg pe metanol si va fac de rusine benzinarele... sau o sa compar benzina cu kerosenul si cu hidrogenul... facem cursa de avioane benzina versus kerosen... supra-alimentarea reduce din handicapul motorinei... deci mi se pare corect sa se compare astfel motoarele. De altfel dupa parerea mea daca s-ar face o masina de F1 diesel si s-ar da voie folosirea turbinei, probabil ar iesi ceva mai tare decat o masina de F1 pe benzina... bine, probabil ar exploda motorul dupa cateva ture.... dar pana atunci ar face benzinarul... (avand in vedere ca folosind turbina acum 10-15 ani constructorii scoteau performante mai mari din motoare pe jumatate cat sunt cele din ziua de azi)
HalbaSus is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -