Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   BENZINA vs DIESEL (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/2552-benzina-vs-diesel.html)

NeSeCeul 16-11-04 02:07

BENZINA vs DIESEL
 
Ce spuneti de acest topic, eu sa fiu sincer nu pre dau doi bani pe motoare diesel si asta o spun pentru ca nu vad ca un motor diesel sa faca ce face un motor pe benzina. Astept mai multe pareri.

GolfuletzS 16-11-04 07:22

BENZINA :P

Hondarul 16-11-04 08:35

Re: BENZINA vs DIESEL
 
Quote:

Originally Posted by \"NeSeCeul\"
Ce spuneti de acest topic, eu sa fiu sincer nu pre dau doi bani pe motoare diesel si asta o spun pentru ca nu vad ca un motor diesel sa faca ce face un motor pe benzina. Astept mai multe pareri.

Te las pe mana celui care a facut un RX8 cu un Seat Leon Diesel... :lol:

ZYX !!!!!!!!!!!!!! Esti liber sa-i dovedesti omului... :!:

Bogdan_16v 16-11-04 08:42

Topic de mutat la \"VERSUS\"...au mai fost discutii de genul asta, si destul de incinse...
In primul rand, mi se pare aiurea sa compari motoare turbo, marea majoritate a celor diesel, cu motoare aspirate, adica marea majoritate a celor pe benzina...
Comparatia cea mai corecta ar fi turbo vs turbo si aspirat vs aspirat....aici, dieselurile nu prea mai au ce discuta...

luca 16-11-04 11:55

Adica ce vrei sa spui ca un diesel turbo face un motor pe benzina?
Eu am diesel turbo si merge ca melcu, doar cand intra turbo mai misca si el. :cry:

teddy 16-11-04 13:18

se poate modifica turatia la care intra turbo, nu?
ontopic: benzina

lolek 16-11-04 13:22

benzina cand e vb de liniute :)

DnI 16-11-04 14:45

sunt motoare diesel TDI`uri care dau mucu la benzinare destul de tari.
dieselu nu mai este ceea ce a fost cu mult timp in urma. :shock:

NeSeCeul 16-11-04 15:12

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Topic de mutat la \"VERSUS\"...au mai fost discutii de genul asta, si destul de incinse...
In primul rand, mi se pare aiurea sa compari motoare turbo, marea majoritate a celor diesel, cu motoare aspirate, adica marea majoritate a celor pe benzina...
Comparatia cea mai corecta ar fi turbo vs turbo si aspirat vs aspirat....aici, dieselurile nu prea mai au ce discuta...

Sunt de acord cu Bogdan marea majoritate a dieselelor sunt periculoase doar cu un sistem turbo si pe langa asta si unul mai performant dar un motor pe benzina de aceeasi capacitate aspirat cu un diesel normal fara turbo ii cam da batai mari de cap cel pe benzina si aceeasi treaba este si cu turbo la amandoua, deci tot benzina face legea.
P.S. Lamborghini de ce nu se apuca sa faca motoare diesel sau poate nu stiu eu poate au, si sunt multe alte exemple Formula 1 Diesel :lol:

B 68 VLD 16-11-04 17:24

De motorul 5 litrii TD de pe Touareg ce ziceti?!
Sau despre mercedes c30 cdi AMG? :lol: Totusi AMG a ales si un diesel !:wink:

In fine, eu sunt tot pt benzina! :lol:

ESPinoza 16-11-04 19:29

desi am un diesel trebuie sa recunosc ca pt plimbaturi din astea mai sportive benzinaru e mai bun :) am mers si azi cu un maserati 3200 gt si m`am lamurit :lol:

DJ10BOD 16-11-04 21:28

La ce se refera topicu'? la acceleratzie sau la consum?
Dak te gandesti la acceleratzie e mai bun un motor pe benzina dar cand vine vorba de consum... te duce mintea la un diesel, nu?

DJ10BOD 16-11-04 21:34

Quote:

Te las pe mana celui care a facut un RX8 cu un Seat Leon Diesel...
Knd vine vorba de motoare diesel: Volkswagen rules!

Gabi_323i 17-11-04 09:16

ia comparati un motor aspirat diesel vs unu aspirat benzina :)
si unul turbo benzina vs unul diesel
oare ce iese? :D

Bogdan_16v 17-11-04 10:20

Nu, eu am zis ca la capitolul turbo diesel vs turbo benzina, dieselul este batut clar...Am mers si cu turbo si cu normal aspirate pt ambele motorizari si dinamica motorului pe benzina e clar superioara...


All times are GMT +2. The time now is 03:25.

- Copyright 2024 4Tuning