Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-05-06, 23:17   #61
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

"Race" Frate mai spart cu poza aia, tot ma uit ca prostu si ma intreb cit efort o fi pus sa faca schimbarea.... Si cum o fi so conduci, find asa mica si usoara... cred ca e nebunie, plus ca a eliminat durerile de cap rotative.... Fantastic.... Singurul minus care il vad ea ar fi ca nu mai e split 50/50 weight ratio... but who cares with a T56???.... lol
__________________
Anonymous
_________motorsport
DAFTEK is offline  
Old 19-05-06, 23:17   #62
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by Race
Ai pus un link cu 7000 de filmulete,fii multumit ca am avut bunavointa sa le caut pe alea de care ai zis.Cand pui un link,pune-l la obiect.
Bun,nu sunt stock...deci ce ai dovedit ? Ca se poate ca o masina care stock e mai lenta ca alta sa devina mai rapida dupa modificari ?! O Doamne,ce surpriza,nu ma asteptam la asta


Nu-i nimic,le mai fac eu stupide inca o data si gata
Ca tot suntem la subiect,o idee de tuning pentru RX-7 :
LS1 cu ceva modificari+T56,429 RWHP (adica la roti,pentru cei neatenti),crestere de masa fata de stock de 12 kg
RACE
Pai iar vorbesti ca sa te aflii in treaba. In primul rind erau numai vreo 15 nu 7000. In al doilea rind...de ce presupui ca masina aia era stock ? Vorbesti - cu toata convingerea - de parca erai acolo cind s-a intimplat si te-ai mai uitat si sub capota.

Eu am pus un link. Edificator pt oricine cu creier si atentzie. Nu am facut nici o alta afirmatzie. Tu mi-ai atribuit idei sau ginduri fara sa fie fondate. Repet...unde este precizat ca ambele masini erau stock ? Camaro sau Mustang-ul ? De fapt si de drept...Camaro chiar putea fi...la start s-ar fi intimplat la fel.

RACE & DAFTEK

Am un prieten cu un LS-1 Mazda RX-7 ! Puristii o considera "blasphemy"... dar are cam 450 la rotzi.
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline  
Old 19-05-06, 23:19   #63
Tengu

Stage 5
 
Tengu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 806
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by Race
Ai pus un link cu 7000 de filmulete,fii multumit ca am avut bunavointa sa le caut pe alea de care ai zis.Cand pui un link,pune-l la obiect.
Bun,nu sunt stock...deci ce ai dovedit ? Ca se poate ca o masina care stock e mai lenta ca alta sa devina mai rapida dupa modificari ?! O Doamne,ce surpriza,nu ma asteptam la asta


Nu-i nimic,le mai fac eu stupide inca o data si gata
Ca tot suntem la subiect,o idee de tuning pentru RX-7 :
LS1 cu ceva modificari+T56,429 RWHP (adica la roti,pentru cei neatenti),crestere de masa fata de stock de 12 kg

Asta dovedeste cat esti de ingust la minte ..... oricum eu nu imi dau rotary pe 10 v8 de ale tale !!! daca tot vb atata si te bati in piept cu v8 esti invitatu meu ...... stii tu la ce ma refer !!
__________________
Tengu is offline  
Old 19-05-06, 23:21   #64
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Are we still on topic?Cred ca mi-a ajuns pe ziua de azi, ma duc la sala ca am facut deja burta decand stau in fata la ecran...
DAFTEK is offline  
Old 19-05-06, 23:38   #65
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

f1anatic nu stiu ce vrei sa spui sau sa demonstrezi,dar ideea e ca atata timp cat masinile alea nu sunt stock ambele nu are relevanta cursa.Sau macar o lista de modificari+costuri pentru fiecare...

Quote:
Singurul minus care il vad ea ar fi ca nu mai e split 50/50 weight ratio
Interesanta problema
Si mai interesant ca masina a fost cantarita inainte si dupa swap,si uite rezultatele (mase pe fiecare din cele 4 roti masurate in lbs ca nu mai am chef de calcule):
LF 729 RF 695
LR 705 RR 692
Total - 2821

LF 748 RF 717
LR 683 RR 700
Total - 2848

Deci initial raportul fata/spate era 50,48 %,dupa modificari ajungand la 51,44 %...nu cred ca e chiar asa o tragedie.

Quote:
Asta dovedeste cat esti de ingust la minte ..... oricum eu nu imi dau rotary pe 10 v8 de ale tale
De ce ? Masina e nesimnificativ mai grea,se va comporta la fel pe viraje si e MULT mai rapida in linie dreapta.
Race is offline  
Old 20-05-06, 02:15   #66
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Intradevar nu e nici o tragedie, si chiar nu ma asteptam la cifrele alea, 1% e un nimic, daca stiam pina sa fac si eu swap cu 3rotor fi sigur ca ma dadeam pe un LS1 si ma costa cred jumate cit a costat cel de 3rotor adus din japonia, si nici numai aveam dureri de cap porma, avantaju ar fi ca poti sa fortezi si mama lui de LS1 fara sa duci grija cum o duci pe rotor, daia ele nu rezista asa mult si dai de fel si fel de probleme la turatile pe care le scoate. Oricum nu cred ca o sam stea rau nici in Z06 e putin mai mare dar e mult mai confortabila fata de RX.
DAFTEK is offline  
Old 22-05-06, 02:42   #67
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Concluzia topicului e ca fiecare cu ce vrea el. Mie nu imi place feel-ul americanelor. Le lipseste un anumit grad de rafinament cu care eu m-am obisnuit de pe europene si japoneze.
Atuul americanelor e ca sunt ieftine si usor de modificat. In final potentialul motoarelor este limitat de fonduri si vointa.
Iar Z06, indiferent de ce spun nay-sayers, este o supermasina din toate punctele de vedere, incepand la mai putin de 60 de mii USD aici "la noi".
Inca o masina care desi nu imi place, o respect este SRT-4. Gasiti-mi o concurenta la acelasi pretz.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline  
Old 22-05-06, 12:01   #68
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

salutare, imi pare rau ca nu am mai intrat de vineri sa fiu si eu in centrul discutiei. nu imi vine sa cred ca in doua zile de la 5 post-uri Thread-ul asta a ajuns la 5 pagini.
dar hai sa revenimm la oile noastre.

Bineinteles ca fiecare cioara isi lauda puiul ei. asa cu noi aici. dar hai sa privim in afara acestui "cerc" si sa analizam totul la rece.
dece marcile america nu sunt in japonia si dece cele japoneze sunt in america. nu ti-ai pus putin intrebrea asta. nu te-ai gandit putin ca cei care aleg americanele si spun despre ele ca sunt cele mai bune poate sunt niste "patrioti" inraiti care nu vor sa gandeasca ca este ceva mai bun decat ceea ce produce el. Intradevar sunetul produs de un V8 este ca o orchestra pentru urechea un dirijor, ceea ce imi place si mie. dar... atat este frumos, parerea mea.

dar vad ca v-ati axat doar pe rotary motor si v8 , nici americanii si nici japonezii nu au facut decat atat. sper ca ati auzit si voi de un b18c6 unul dintre cele mai fiabile si performante motoare scoase de honda. motor care are potentialul de a ajunge la 700 hp cu investiti de 15-20k $ si care stock are 210 hp. subliniez faptul care are doar 1800 cc.
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline  
Old 22-05-06, 14:14   #69
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

lol
DAFTEK is offline  
Old 22-05-06, 17:38   #70
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

JAPONEZE ca is port, dar ma ofik ca aia n-au auzit si ei de motoare de 4 si 5 litrii
BLinKY is offline  
Old 22-05-06, 19:57   #71
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

parerea mea ca masinile ameicane sunt net superioare celor japoneze mai ales prin forma lor si motoarelor si multe alte lucruri de care japonezii nu au auzit pana acum
SirNenea is offline  
Old 22-05-06, 20:24   #72
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by ScAcKi
JAPONEZE ca is port, dar ma ofik ca aia n-au auzit si ei de motoare de 4 si 5 litrii
Daca ai avea idee ce restrictii sunt in Japonia nu cred ca te-ai mai mira. Plus ca mai e vorba de multe alte lucruri, precum filosofie si mai ales marketing. Nu-ti suna ridicol un Nissan , o berlina cu tractiune spate si motor V8 de 6 litri? Cine-l cumpara? Entuziastii americani dupa muscle cars? Fi serios, le rad in fatza. Si daca nu ai cui sa le vinzi, de ce sa le produci?
fishbone is offline  
Old 22-05-06, 20:34   #73
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Vrei Sa Zici Ca Masinile Americani Fac P Circuit Pe Cele Japoneze?
BLinKY is offline  
Old 22-05-06, 23:24   #74
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Habar n-am cu cine vorbesti sau de unde ai tras concluzia ca asta spun, in caz ca pe mine ma intrebi.
fishbone is offline  
Old 23-05-06, 02:23   #75
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by ScAcKi
JAPONEZE ca is port, dar ma ofik ca aia n-au auzit si ei de motoare de 4 si 5 litrii
Japonezii vind bine masini cu 4 cyl si cu 6 cyl. Cred de altfel ca cel mai mare V8 se afla in Lexus LS 430 si anume 4.3 L V8 si aia e cam cea mai mare masina japoneza. Poate infinity M45 sa fie la fel...oricum...Toyota, Nissan, Honda NU vind masini cu V8 ci doar prin diviziile de lux. Divizii de lux care oricum sint importante la vinzarile globale dar nu reprezinta grosul. Deci...de ce sa le construiesti...cind ai vinzari oricum ?
f1anatic is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -