Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Muscle Car vs. Japoneze (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/17485-muscle-car-vs-japoneze.html)

fanete 17-05-06 09:34

Muscle Car vs. Japoneze
 
Eu unul sunt adeptul masinilor japoneze (am o Honda Civic) si cre ca nu exista masina americana care sa stea in fata unei japoneze. nu vad rostul a mii de centimetri cubi care consuma o gramada si la performante cam slabuts. si nu mai zic, daca se face un rapot CP/litru ar iesi ceva extraordinar daca ar fi o masina japoneza cu 4-5 mii de cc cubi
un mic exemplu: o honda civic cu motor de 1800 cc de pe inegra type R modificat a ajuns la 650 cai si nu prea ii statea nimic in fata

mihai88 17-05-06 09:58

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
acum 2 zile a fost pe discovery la ora 5 un documentar cu unu care a facut dintr-un toronado o racheta


si dc zic asta 1000 cp

motor facut special de GM,parca de 8 litri....2 turbine....astea nu le-am uitat,sasiu facut de la 0,ax cardanic din fibra de carbon(asa l-au tradus...daca e gresit nu e vina mea)+multe altele printre care tractiune spate(facuta de ei ptr ca ziceau ca tractiunea fata nu ar face fata la 1000cp)


in concluzie a iesit o racheta,o japoneza nu ar avea sanse in fata la toronado si tineti cont ca e din `66 .......daca sunteti interesati de muscle car,hot-rod-uri,etc uitati-va in fiecare zi la ora 5 pe discovery(ptr cei care nu stiu)


da normal ca as alege o japoneza ptr ca e mai noua si umpic mai fiabila,ma pot bucura de garantie,de un confort mai bun decat in muscle car(chiar si cu tapiteria facuta de curand),e mai altfel intr-o masina noua decat in una din `60-`70


daca ar fi sa aleg :
muscle car:shelby gt500-probabil cea mai renumita masina..performantele sunt date de un motor care este recent......nu cel din `70 cand sa fabricat
japoneaza:honda civic `93....sau una de anu asta :D,sau rx7


nu cred ca e nevoie sa pun datele tehnice de la o muscle car si o japoneza ptr ca diferenta ar fi f mare in favoarea muscle car-ului



salut si sper sa intelegeti ce am scris mai sus :drunk:

B-69-TAU 17-05-06 10:01

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
japoneza as alege si eu!
e fantastica cum urca in ture!

fanete 17-05-06 10:21

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
cind am zis muscle car nu m-am referit neaparat la masinile vechi americane si viper sau ford mustang este un muscle car , mai ales viperul. si filme cu viper cum isi i-a "rusini" de la japoneze pot pune destule , dar cred ca ai vazut si tu.

hai sa facem un raport consum/performante sau CP/litru si cred ca un muscle car iese in pierdere rau de tot. o masina japoneza consuma mult doar cind ii ceri performantele maxime, spre deosebire de una america care consuma foarte mult mereu.

pe linga toate astea faptul ca vad pe bord 10.000 de ture pe mine ma lasa "ud" :) sa schimbi viteza la 7-8 mii de ture in norme de utilizare optime e ceva. sa vezi ca linia rosie incepe de la 8700... e ceva

F.R.Sonic 17-05-06 11:18

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
Japoneze...sunt prea inteligente sa nu-ti placa... :rah:

mihai88 17-05-06 11:24

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
cand vin de la liceu fac io o comparatie intre viper si rx 7 de ex...daca nu face altcineva pana atunci



salut

N3bun3L 17-05-06 14:35

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
si eu sunt de aceeasi parere.....decat una cu mii de cilindrii si putini cai mai bine o masina japoneza cu capacitate mica si putere mare...de exemplu cei de la mitsubishi evo lancer X are motor de 2L si are 400PH.... iar dodge carger are V8 de 6L si are 350PH asa ca nu cred ca s-ar merita sa iti iei una....voi ce credeti?

AdY9005 17-05-06 15:34

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
japoneze clar :)

Lukian_XXX 17-05-06 17:11

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
normal ca aleg japonezele!!

BLinKY 17-05-06 17:45

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
poi mussels cars nu au nimik, dekt cai, multi, viteza =0 :))\

mexicanu 17-05-06 17:57

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
hai sa nu exageram totusi cu japonezele.au si cele americane farmecul lor si aici ma gandesc doar la sunetul motorului V8 ce nu mai e intrecut de nici o japoneza.americanii merg pe cilindree mare si tehnica O si japoo pe rafinament si calitate

pepy 17-05-06 18:39

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
masinile americane au performantzale declarate calculate nu masurate! in europa sau asia se masoara!
eu prefer europenele :D

Race 17-05-06 20:08

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
************************

cioli17 17-05-06 21:11

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
parca mai era un topic aici ca si asta cu multe pagini ..:?
si ca alegere , ar fii un muscle clar , nici nu incape indoiala

muhahahahhah :lol: :lol:

ps: race , watch your language , depasesti limita , daca parerea lui este ca masinile americane ( sa zicem ) sunt de cacat atunci nu poti sa ii spui ca e tampit...
nu vreau sa ma cert cu tine DIN NOU ...parerea mea este o japoneza indubitabil ...

as fii fericit sa imi spui de ce ti-ai dorii in romania un muscle cat decat o japoneza dopata !? astept raspuns , mersi anticipat :wink:

ebh 17-05-06 21:36

Re: Muscle Car vs. Japoneze
 
care este rostul acestui versus daca nu sunt indiscret?

raspunsul logic (pe care il stiu oricum 99% dintre voi) e: pe linie dreapta muscle car si pe circuit japonezele. cu o mica exceptie.... corvette z06 (care tind sa cred ca e doar deschizatorul de drum) care ii da rusine oricarei japoneze (fara exceptie) si pe circuit.

acum, nu stiu despre ce vorbiti voi... daca intrebarea e ce as vrea sa am si sa conduc zi de zi raspunsul e muscle car. unul care nu "le are" cu curbele... din 68-72 (prefer firebird sau camaro... poate chiar un gto). imi place sunetul si cum arata... plus exclusivitatea oferita de o asemenea masina (japoneze vezi pe tot drumul). nu incepeti acum cu prostii gen consuma mult (masina o iei dc ai bani sa o intretii, nu sa o cumperi) sau sunetul motorului otto la 8-9000rpm sau blow-off sau mai stiu eu ce.

LE: "there's no replacement for displacement"
LLE: cam are dreptate race


All times are GMT +2. The time now is 17:59.

- Copyright 2024 4Tuning