Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-05-06, 21:21   #106
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

oooo, e bun mustangul ala!
BLinKY is offline  
Old 24-05-06, 09:51   #107
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by DAFTEK
Daca citesti la video ala mai sus subliniatu scrie asa "1462whp Mustang with turbo thats bigger than a Civic!" adica doar Turbo de pe el a mai mare decit un civic intreg

FYI: whp=Wheel Horse Power.... Pentru cei care nu stie...
intra-adevar.... foarte multa putere... un turbo imens. da aia nu se mai poate considera o masina , sincer, este facut doar pentru 400m. crezi ca tipu' ala dupa ce face cursa conduce masina pina acasa... eu cred ca nu.

arata-mi o masina cu care mai poti merge si pe strada sa te poti urca in ea si sa poti merge si cu o fata in dreapta

cit despre cursa noastra ... la cita masina ai tu ... poate sa faci un monter truck cu masina mea cel putin deocamdata ca dupa cum am mai spus sunt limitat de buget. dar intr-un an sigur vom concura.

PS ce putere are motorul tau?

aceasta discutie nu se va termina niciodata, toti americanii nu vor sa accepte acest lucru, ca o gagalice de masina (civic) ii sta in fata si nu o poate depasi. bineinteles nu trebuiesa generalizam ca nu este valabil in toate cazurile, cum putem spune ca mercedes este mai bun decat dacia.

Quote:
Originally Posted by fishbone
Majoritatea care se dau la clasa "adevarata", adica in segmentul de 400 metri 13 secunde si mai putin sunt americane. Evident ca mai apare cate un Civic de 12 secunde care face legea, dar astea sunt raritati.
raritatile astea fac americanele sa fie mai prejos. sunt raritati pentru ca o masina japoneza are mai multe optiuni de "tuning" (parerea mea) exterior, interior, muzica, etc si fiecare isi prepara masina cum ii place. dar sunt si cei care vor sa scoata si ultima picature de putere dintr-un motor cu este exemplul asta. un civic cu 1800cc de 650 hp. subliniez 1800cc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	wNzE5MjI4NnM0MTNkZmQzMXk1NDE=.jpg
Views:	37
Size:	65.8 KB
ID:	105415   Click image for larger version

Name:	wNzE5MjI5NnM0MTNkZmQzMXk1NDE=.jpg
Views:	46
Size:	71.2 KB
ID:	105416  
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline  
Old 24-05-06, 12:17   #108
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Da, asa este, japonezele sunt mai ieftine dekt amerianele, si sunt mult mai fiabile, mai usor de tunat, si tot ce a mai zis el...............

masinile americane au motoare imense, care consuma excesiv,si care sunt greu de tunat, pe cand un motor de 1,8l de la civic ai vazut si u la ce putere se ridica.

Eu n-am auzit de cinebva care ia un mustang si-l tuneaza dupa cum vrea el, mai sunt dar putin, mult mai putin dect cei care-si ridica japonezele la puteri din astea enorme.

Masinile americane mi se pare mie sau poate ca sunt pt aia care vor sa faca impresie, si care au ceva buzunare pline , pe cand japonezii le iau pt tuning, pt circuite, pt liniut, competiti, sasmd....

Japonezii s-au specializat in motoare mici, americanii in motoare mari, fiecare cum au gusturile.
BLinKY is offline  
Old 24-05-06, 14:22   #109
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Kids, time to go to school!
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 14:55   #110
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

vad ca esti ignorant si nu e frumos. asta inseamna ca esti lipsit de respect si bun simt. ramai tu cu americanele tale si noi cu japonele noastre. si cat de curand sper sa facem o liniuta, eu cu civicu si tu cu tractoru tau.

PS. acum vreo doua luni un prieten cu un Type R s-a luat cu un bmw x5 cu un V8 4200 si abia l-a facut ala cu X5-u. gandestete ca sunt aproape inca 200 de cai diferenta intre masini. daca tractorasu' tau are fo' 400 de cai eu ar trebui sa vro 210 ca sa iti dau kix. si asta doar pentru ca am o masina japoneza
fanete is offline  
Old 24-05-06, 14:58   #111
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Japonezele is cele mai fiablie si ieftine un impreza e cat 325i
BLinKY is offline  
Old 24-05-06, 15:01   #112
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by fanete
vad ca esti ignorant si nu e frumos. asta inseamna ca esti lipsit de respect si bun simt. ramai tu cu americanele tale si noi cu japonele noastre. si cat de curand sper sa facem o liniuta, eu cu civicu si tu cu tractoru tau.

PS. acum vreo doua luni un prieten cu un Type R s-a luat cu un bmw x5 cu un V8 4200 si abia l-a facut ala cu X5-u. gandestete ca sunt aproape inca 200 de cai diferenta intre masini. daca tractorasu' tau are fo' 400 de cai eu ar trebui sa vro 210 ca sa iti dau kix. si asta doar pentru ca am o masina japoneza
ce argument aiurea
ESPinoza is offline  
Old 24-05-06, 15:05   #113
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Tractor? Respect? Ignorant?
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 15:11   #114
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Deci daca unul zice ca prefera o japoneza, u tot timpul zici ceva

Nu ca am ceva cu tine, dar eu n-am zis chestii din alea time to go to school, dak iti plac iti plac americanele trebuie sa zici de ce iti plac nu argumente de 2 bani
BLinKY is offline  
Old 24-05-06, 15:26   #115
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

"ScACki" In primul rind nu ma refeream la tine dar daca te-ai bagat ca musca in ceai hai sati raspund! Eu cred ca nici tu nici tu "ScACki" nici ala "fanete" cu cutia de conserva nu cititi posturile in acest thread care e pur si simplu inutil si fara o comparatie specifica in care a incercat mai multi sa va explice, in primul rind trebui sa te duci si tu si el la scoala sa invatati ori engleza ori romaneste, Muscle Car vs. Japoneze? Vorbiti ca si cand aveti o experienta suprema si totusi prin ce scrieti aici se vede clar ca nici macar nu stiti ce este un Muscle Car ca sa faceti o comparatie, daca era vorba de "American vs. Japanese" mai intelegeam! deci in final "GO BACK TO SCHOOL"
__________________
Anonymous
_________motorsport
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 15:39   #116
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

imi pare rau dar topicul asta era facut pentru romani care traiesc in romania si stiu toate expresiile care merg pe aici. daca as fi zis americane inseamna ca ma refeream si la cadilac-uri, buick-uri si dodge si restu. dar eu m-am referit doar la masinile "muscle car" care in romania se refera la masinile americane cu un cuplu de tractor si cai putere ioc. ceea ce este valabil si pentru carutsa ta (in caz ca mai stii ce este aia o carutsa - stii ... e chestia aia parcata la tine in garaj)

daca vrei sa continuam cu insultele, imi pare rau dar eu nu pot sa continui pentru ca sunt un om cu bun simt si nu sunt cel care ti-a jignit masina sau pe tine. doar ti-am raspuns cu aceeasi moneda.

dar se pare ca esti exact cum am descris mai devreme, un malac d'ala mare "muscle man" cu foarte multa forta , dar rezistenta, tehnica ioc si creier ioc. da in stinga da in dreapta fara a gindi prea mult.

demonstreaza-mi ca nu este asa si sa purtam o discutie civilizata despre masini si strict numai despre masini, fara a mai aduce injurii si insulte degeaba.
fanete is offline  
Old 24-05-06, 15:42   #117
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Esti copil....
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 15:43   #118
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Deci stai asa, eu n-am zis ca -s mai bune, am zis ca-s mai rapide pe circuit, ca lux, intradevar americanele, la sunet la fel, la preturi nu prea, o americana atrage mai multe privir normal, si eu tot americane as lua, sincer, m-am gandit mult, dar dak ar fi sa le aleg pt tunat, as alege japoneze.
DAr japonezele sunt mai accesibile omului de rand, normal ca dak as fi vedeta la holy, mi-as lua americana ca alea de faim, normal,dar tuningul unei americane costa mai mult dekt la jaoneze
BLinKY is offline  
Old 24-05-06, 15:45   #119
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by fanete
o masina japoneza are mai multe optiuni de "tuning" (parerea mea) exterior, interior, muzica, etc si fiecare isi prepara masina cum ii place
Da, parerea ta, si este gresita. Orice audio pui pe o japoneza o pui si pe domestica. De tuning nu mai discut, aici in SUA piesele si tot ce vrei sunt gasite in aceasi masura. Domesticele insa raman mai usor si ieftin de tunat. Te rog nu mai vorbi in ignoranta, citeste ce-am scris mai sus. Un supercharger pe 350z cu manopera cu tot ma costa catre 4500-5 mii de dolari si puterea obtinuta este discutabila in functie de implementare. Un Mustang GT la aceiasi bani va iesi net superior. Are 2 cilindri in plus si o capacitate mai mare. Inca odata va spun, terminati cu "parerea mea" si discutati la concret.

Quote:
Originally Posted by ScAcKi
Da, asa este, japonezele sunt mai ieftine dekt amerianele, si sunt mult mai fiabile, mai usor de tunat, si tot ce a mai zis el
Probabil in Targu Jiu da. Aici in SUA e invers. Mult mai fiabile ... Da, deci un motor de 1.8 litri in 4 cilindri dus la 600 de cai putere te va tine mult mai mult decat un motor de 8 cilindri, 6 litri, tot la aceasi putere. Tu chiar nu-ti dai seama ce enormitati scri?
Quote:
Eu n-am auzit de cinebva care ia un mustang si-l tuneaza dupa cum vrea el, mai sunt dar putin, mult mai putin dect cei care-si ridica japonezele la puteri din astea enorme.
Din nou, asta unde? In Romania?
Quote:
Masinile americane mi se pare mie sau poate ca sunt pt aia care vor sa faca impresie, si care au ceva buzunare pline , pe cand japonezii le iau pt tuning, pt circuite, pt liniut, competiti, sasmd....
Evident nu mai exista muscle car enthusiast, roadster builders si custom hot rod designers aici in SUA. Au disparut toti cu desavarsire.

Quote:
Originally Posted by Daftek
Kids, time to go to school
Subscriu

Aici nu mai e vorba de preferinte, aici e vorba de argumente stupide pe care nici eu si nici altii nu le putem digera, indiferent ca sunt de partea japonezelor sau americanelor. Please cut the bullshit.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2

Last edited by fishbone; 24-05-06 at 15:48.
fishbone is offline  
Old 24-05-06, 15:52   #120
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

dar dece comentati doar despre lucrurile relatieve postate pe site. de exemplu despre acest civic dece nu comentati, sau nu gasiti un argument mai puternic.
fanete is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -