Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-05-06, 15:54   #121
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

SCaCkI Citeste dinou thread-ul de la inceput ca au incercat mai multi sa explice diferentele, nu are importanta ca esti in romania sau nu, dar si un copil mic stie ce e ala Muscle Car! si ce e aia masina sport! daca are motor in V8 e Muscle Car? Cand am zis "Kids time to go to school" am zis bine pentru ca au incercat mai muti sa va explice ca acest thread nu face nici o comparatie buna, o tineti cu jignirile si nici macar nu aveti raspunsuri concrete, decit ca japoneza e mai viabila blah blah blah, la circuit la tuning la blah blah blah.... Am avut masini japoneze si inca am, masini care sint extraordinare si cu care nu am avut absolut nici o mica problema. Am incercat sa fiu diplomat dar vad ca nenea "fanete" nu are nici macar 3 clase de educatie, se oftica ca un copil de tita!
__________________
Anonymous
_________motorsport
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 15:55   #122
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Daftek, Fishbone - chiar daca sintem totzi de aceeasi parte a baltzii...tot avem ceva diferentza in opinii. Dar nu vi se pare ca de partea ailalta a baltzii...majoritatea covarsitoare a interlocutorilor ne vorbesc despre "realitatea" de aici - din State - cu atita autoritate si incredere...? Si cind te gindesti ca in general ei ne vorbesc din ziare, reviste, filme, documentare la TV si povesti auzite la radio...

Mie unul mi se face parul maciuca. Pe talpa piciorului !

Fish-modR8R-bone...exista vreo posibilitate sa "ignore" vre-un anumit thread. Asa cum exista "subscribe"...potzi sa il si "ignore"...sau trebuie aplicat filtrul mental si vizual...la "end-user" ?
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline  
Old 24-05-06, 15:55   #123
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Deci eu n-am zis ca-s mai rezistente, normal, am zis si eu ca as prefera americanele, dar am facut comparatia la pret, normal ca oricine ar alege americanele, care sa fim sincer acum , nu costa mai mult???
BLinKY is offline  
Old 24-05-06, 16:00   #124
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by fishbone
Subscriu

Aici nu mai e vorba de preferinte, aici e vorba de argumente stupide pe care nici eu si nici altii nu le putem digera, indiferent ca sunt de partea japonezelor sau americanelor. Please cut the bullshit.
Fishbone, no offense dar nu am jignit cu tractoare alea alea, sau cum a mai jignit alti mai sus pe alti si nimeni nu a zis nimic!!! In final sa incercat explica tot dar baiatu e incapatinat asa ca.....

I stand by my quote! "KIDS GO BACK TO SCHOOL!"
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 16:03   #125
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Stiti ce zic sa o dam toti la pace si sa recunostem la AMERICANELE>JAPONEZE la rezistenta lux, impresie si JAPONEZE > AMERICANE LA pret
BLinKY is offline  
Old 24-05-06, 16:15   #126
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by fanete
dar dece comentati doar despre lucrurile relatieve postate pe site. de exemplu despre acest civic dece nu comentati, sau nu gasiti un argument mai puternic.
Deci in final asta era subiectul acestui thread, faptul ca ai tu un civic si vrei sa demonstrezi lumi ca ai o masina asa de tare si esti de partea japoneza acum, dar in final nu ai dovedit decit ca nu ai nici un fel de experienta in domeniul auto, ai sustinut ca Asa cum le zici tu "Muscle Car" nu sint bune decit la cursa de 400 de metri unde ti sa spus deja de 3 ori ca pe anu trecut au castigat la drifting 3 masini de marci americane, aici nu e vorba ca eu am marca x si tu ai marca y aici e vorba ca tu nu ai nici un fel de experienta in domeniul auto sa poti face o comparatie cu cap! In final tu singur te-ai dovedit. Eu te-am invitat la o cursa daca doresti cu o masina "Muscle Car" care este in romania nici de gand un 4X4 dar tu fara bun simpt ai preferat sa ma jignesti cu replica adu TRACTORU! Daca ti-ai pus o toba si 4 roti pe Civic crezi ca cunosti domeniu de tuning si ai devenit expert? Sint zecide baieti daca nu sute pe acest forum care cunosc si stiu ce e ala tuning la o masina, si eu unu ma bucur sa vad asta in romania pentru ca dovedeste pasinuea pe care a avuto mereu! Esti copil frate....
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 16:18   #127
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by DAFTEK
.......nu are importanta ca esti in romania sau nu, dar si un copil mic stie ce e ala Muscle Car! si ce e aia masina sport! daca are motor in V8 e Muscle Car? .......... Am incercat sa fiu diplomat dar vad ca nenea "fanete" nu are nici macar 3 clase de educatie, se oftica ca un copil de tita!
intr-adevar aveam o traducere gresita in mintea mea asupra termenului "muscle car" si este o parerea care este identica cu a multora insi din romania. s-a generalizat cum s-au generalizat multi termeni in romania ex: xerox, jeep, adidasi etc... traducerea exacta a acestui termen o stiu cred ca destul de bine, dar exact cum poti spune "mi-am luat adidasi puma" sau "am facut o copie xerox" si copiatorul fiind minolta... poti spune si "muscle car vs japanese" si romanul stie la ce te referi.

nu ma oftic, nu am dece , nu produc eu masinile japoneze sa ma oftic ca imi spui tu ca eu produc masini "slabe"

educatie si mai ales respect cred ca am fata de toata lumea indiferent de virsta lor, spre deosebire de tine care in ultimele post-uri m-ai jignit, ignorat sau luat peste picior fara pic de respect pentru opinia si parerea mea.

despre numele acestui topic eu zic ca este foarte bine pus , pentru ca acest nu l-am pus dupa ce am citit alte topicuri de pe multe alte site-uri din afara cu acelasi nume. daca ai sa dai un search pe google dupa muscle car vs japanease
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline  
Old 24-05-06, 16:24   #128
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by fanete
Eu unul sunt adeptul masinilor japoneze (am o Honda Civic) si cre ca nu exista masina americana care sa stea in fata unei japoneze. nu vad rostul a mii de centimetri cubi care consuma o gramada si la performante cam slabuts. si nu mai zic, daca se face un rapot CP/litru ar iesi ceva extraordinar daca ar fi o masina japoneza cu 4-5 mii de cc cubi
un mic exemplu: o honda civic cu motor de 1800 cc de pe inegra type R modificat a ajuns la 650 cai si nu prea ii statea nimic in fata
Pai atunci sa incepem dinou de la post #1 Cititi bine.......
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 16:28   #129
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Quote:
Originally Posted by DAFTEK
Pai atunci sa incepem dinou de la post #1 Cititi bine.......

sa incep cu ce? sa raspund la "intrebarea" pusa de mine sau ce, ca nu inteleg. dar , ok hai sa inepem. ai onoarea
fanete is offline  
Old 24-05-06, 16:28   #130
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

lol dude, grow up! cu ce *** te-am jignit eu pe tine cand tu pur si simplu ai inceput cu TRACTOARELE si porma o dai la intors! Daca te-ai simptit KID! si era cazu sa te duci inapoi la scoala atunci e bine Tu nu vezi ca nici macar nu citesti ce scri sau scrie alti! Daia te-am si facut copil...............

Last edited by DAFTEK; 24-05-06 at 16:31.
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 16:36   #131
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

daca ti-am jignit masina... scuze . dar eu asta vad in masina ta. chiar nu imi plac deloc masinile mari, monstri pot spune. fac pariu ca ai un v8 sub capota care produce un cuplu enorm si cu 350 de cai maxim (corecteaza-ma daca ma insel) exact ca un tractor.

PS. hai sa terminam cu discutiile astea in tensiune. chiar vroiam sa fie un thread frumos si fara jigniri. nu imi sta in caracter
fanete is offline  
Old 24-05-06, 16:55   #132
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Pastreazati opinia ta personala inainte sa jignesti obiectul altcuiva. Mai ai de invatat multe si unul din lucruri sa apreciezi un efort si suflet pus in munca cuiva. Masina pe care o conduc in tara acel "tractor sau caruta" cum ai facuto tu e facuta pentru un singur lucru, sa mearga unde Honda Civic pe care o ai tu nu poate cu o familie de 6 insi si 10 valize in siguranta offroad & onroad.....
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 17:03   #133
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Uitete putin aici https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/17531-american-muscle-power.html

Si poate vei intelege cultura americana si diferentele intre Hot Rods, Muscle Cars, Funny Cars, NASCAR's, Sport Cars, Drift Cars, SUV's si altele.
DAFTEK is offline  
Old 24-05-06, 17:55   #134
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

inca odata imi cer scuze pentru ca stiu ce inseamna sa pui suflet in ceea ce faci pentru o masina, de orice natie o fi ea, pentru ca asta fac si eu pentru masina mea. dar bine, dupa cum am mai spus, sunt limitat de buget si de faptul ca piesele pentru masinile japoneze sunt greu de gasit. si sa stii ca nu m-am limitat doar la o toba si la o pereche de jante. am acasa mototr pentru un swap (d16z6) amortizoare, discuri de frina , filtru de aer si alte cateva nimicuri plus piesele care le astept sa imi seseasca si apoi le voi pune toate pe masina.

bineintele ca masina mea nu o sa ajunga unde ajunge a ta doar din pofida faptului ca masina ta este de teren . cit despre faptul ca nu este incapatoare, ceea ce tu probabil ai nevoie, pe mine nu ma deranjeaza pentru ca nu ma gandesc sa ajung acolo asa de curind, la insuratoare ma refer. ma intereseaza sa incap eu cu prietena si atit. sipoate daca vor mai intra doi insi in spate lejer

da nu mi-ai raspuns, ce motor ai pe a ta?
fanete is offline  
Old 24-05-06, 18:03   #135
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re: Muscle Car vs. Japoneze

Daftek cit platesti benzina ?

Cind trebuie sa pui premium si sub 3.34 galonul nu gasesti - sigur se schimba socoteala. Si apoi...with all due respect...Chicago nu este intre Nebraska si Illinois. Cind stai in trafic bara la bara si parcurgi 10 mile pe freeway in 50 de minute de scotzi 12 mpg cu o masina care scoate 30 lejer la 70 mph...incepi sa te gindesti si la altceva decit supercharged 4.7 L V8 OHV !
f1anatic is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -