Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: ?
BMW M3 60 45.11%
Maserati 3200GT 73 54.89%
Voters: 133. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-06, 20:51   #106
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by SirNenea
eu te asigur ca are ce sa caute si ca exista daca te-ai mai documenta ai vedea si chiar fuge masina
si ca sa sti si u diselul nu prea mi se mai pare asa de puturos si de zgomotos
p.s. asta e ultimu off topic
320cdi are 240 de cai , 7,4 suta ... nici eu nu il vad deloc puturos sau sa sune a tractor... asta ee nu mai zic nimic ... nu are rost
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 20:51   #107
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

wtcvictim: acuma fa pe desteptu ca am insultat un motor ca si cel de pe c-klasseu din semnatura ta, dar no...totdeauna se nimereste cate unu care sa zica "tu esti prost si eu stiu asta si nu zic de ce".
Imi pare rau dar voi nu ati venit cu nici un argument pentru care un cdi nu e tractor. Evident ca nu e ca un rahat de tdi, totusi acuma, dar pe o masina de lux , benzina este evident cel mai bun combustibil. si nu mai scrie tampenii cu NFS, ca nu esti deloc mai interesant.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 20:55   #108
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

SirNenea: dieselu nu e puturos si sunt absolut sigur ca fuge, mai ales datorita cuplului ridicat care il au turbodieselurile in general, au progresat fmult dieselurile, dar tot nu sunt ca si una pe benzina si diferenta majora o reprezinta sunetul.

Oricum nu stiu cum s-a ajuns de la Maserati la S320cdi, eu as alege M3, chit ca nu e asa exclusivista, e totusi un BMW si cel mai probabil nu se va strica asa devreme.
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 00:18   #109
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by GabiByte
wtcvictim: acuma fa pe desteptu ca am insultat un motor ca si cel de pe c-klasseu din semnatura ta, dar no...totdeauna se nimereste cate unu care sa zica "tu esti prost si eu stiu asta si nu zic de ce".
Imi pare rau dar voi nu ati venit cu nici un argument pentru care un cdi nu e tractor. Evident ca nu e ca un rahat de tdi, totusi acuma, dar pe o masina de lux , benzina este evident cel mai bun combustibil. si nu mai scrie tampenii cu NFS, ca nu esti deloc mai interesant.
scuze dar pur si simplu nu mai dau importanta la astfel de mesaje... argumente nu o sa itzi dau eu , cautatzi singur

atat mai am de zis : eu sincer nu stiu cine e mai "taran" sau "incult" cel care sta si carcoteste pe marginea drumului cand vede un S320 cdi sau cel de la volan ... ..
__________________

Last edited by Bogdan_mb; 17-05-06 at 00:22.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 00:40   #110
MARIO_BMW

Stage 4
 
MARIO_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 219
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

O dati deja in SF-uri... iar se ajunge numai la jigniri la persoana..tipic romanesc

Dieselul a progresat mult zgomotul nu mai este asa de enervant, este completat in bine cu sunetul turbinei...

DAR ... raman pe BENZINA sound-ul, derapajele mult mai lungi decat la diesel, acceleratiile in curbe, etc etc sunt un plus in fata dieselului...totusi pe podiumul lui Jeremy Clarkson ( Top gear ) inca sta pe 1 loc benzina...si eu zic ca acest om a condus ceva masini la viata lui incat sa aiba o parere mai mult decat obiectiva si foarte pertinenta...nu stiu cine poate contesta asta...
__________________
BMW 530d-M\\\ BMW MOTORSPORT DTMPOWER.net...
MARIO_BMW is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 00:43   #111
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by MARIO_BMW
O dati deja in SF-uri... iar se ajunge numai la jigniri la persoana..tipic romanesc

Dieselul a progresat mult zgomotul nu mai este asa de enervant, este completat in bine cu sunetul turbinei...

DAR ... raman pe BENZINA sound-ul, derapajele mult mai lungi decat la diesel, acceleratiile in curbe, etc etc sunt un plus in fata dieselului...totusi pe podiumul lui Jeremy Clarkson ( Top gear ) inca sta pe 1 loc benzina...si eu zic ca acest om a condus ceva masini la viata lui incat sa aiba o parere mai mult decat obiectiva si foarte pertinenta...nu stiu cine poate contesta asta...
asta e altceva.. deci nu am zis ca diselurile sunt mai tarzi ca benzinarele.. dar nici nu se poate zice de un s320cdi ca are motor de tractor corect? cum zice gigabyte asta cred ca are de amandoua de a facut o asemenea comparatie in fine am vazut multe posturi proaste de ale lui da nu l`am bagat in seama prost am facut ca nu l`am ignorat si pe asta
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 00:45   #112
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by MARIO_BMW
O dati deja in SF-uri... iar se ajunge numai la jigniri la persoana..tipic romanesc

Dieselul a progresat mult zgomotul nu mai este asa de enervant, este completat in bine cu sunetul turbinei...

DAR ... raman pe BENZINA sound-ul, derapajele mult mai lungi decat la diesel, acceleratiile in curbe, etc etc sunt un plus in fata dieselului...totusi pe podiumul lui Jeremy Clarkson ( Top gear ) inca sta pe 1 loc benzina...si eu zic ca acest om a condus ceva masini la viata lui incat sa aiba o parere mai mult decat obiectiva si foarte pertinenta...nu stiu cine poate contesta asta...
mario , nu am jignit pe nimeni ,nu as rezolva nimic , dar totusi sunt un pic frustrat cand faci un S class (240cp) tractor sau mai stiu eu ce
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 00:50   #113
MARIO_BMW

Stage 4
 
MARIO_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 219
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by wtcvictim
mario , nu am jignit pe nimeni ,nu as rezolva nimic , dar totusi sunt un pic frustrat cand faci un S class (240cp) tractor sau mai stiu eu ce

Generalizam nu aratam neaparat cu degetul ...pur si simplu cu impresia asta am ramas cand am rasfoit paginile anterioare cu mouse-ul...


Normal ca S class 320 CDi nu este tractor... dar dupa zeci de ani de benzina ... si cativa ani in care apareau cateva dieseluri SDi... normal ca lumea are ceva batut bine in cap....benzina klar superioara( si inca este ); acum cand s-a inceput investirea in tehnolgia motoarelor diesel ar trebui sa se recunoasca progresul lor...
MARIO_BMW is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 00:57   #114
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

totusi ati deviat EXTRAORDINAR DE MULT de la subiect, ia-ti ma baiatule maserati si gata daca ai bani
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 00:57   #115
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by MARIO_BMW
Generalizam nu aratam neaparat cu degetul ...pur si simplu cu impresia asta am ramas cand am rasfoit paginile anterioare cu mouse-ul...


Normal ca S class 320 CDi nu este tractor... dar dupa zeci de ani de benzina ... si cativa ani in care apareau cateva dieseluri SDi... normal ca lumea are ceva batut bine in cap....benzina klar superioara( si inca este ); acum cand s-a inceput investirea in tehnolgia motoarelor diesel ar trebui sa se recunoasca progresul lor...
pai stiu , recunosc, benzina e totusi benzina... dar nu potzi zice tractor la un motor pe motorina , care oricine stie ca sunt foarte fiabile, si ofera deja performante foarte apropiate cu motoarele pe benzina , in unele cazuri chiar depasindu-le(ma refer la audi).. in fine ajunge cu offtopicul .... sa fiu si ontopic: dintre cele doua aleg M3.. imi place mai mult designul..
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 18:02   #116
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

ok, ultimul mesaj pe tema asta tampita.
n-am spus ca NU FUGE DIESELUL, am spus ca e penibil sa mergi cu S-ul la curse. atat! n-am facut masina tractor - doamne fereste, S klasse e 'masina suprema' cand vorbim de masini de serie... si asa a fost in ultimele decenii.
daca esti fan diesel probabil motoarele de pe S, 7er si A8 sunt the best you can buy.
cam atat pe tema asta.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 22:17   #117
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by teddy
ok, ultimul mesaj pe tema asta tampita.
n-am spus ca NU FUGE DIESELUL, am spus ca e penibil sa mergi cu S-ul la curse. atat! n-am facut masina tractor - doamne fereste, S klasse e 'masina suprema' cand vorbim de masini de serie... si asa a fost in ultimele decenii.
daca esti fan diesel probabil motoarele de pe S, 7er si A8 sunt the best you can buy.
cam atat pe tema asta.
acuma suna altfel eu zic ca ajunge cu offtopicul ...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 20:13   #118
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

ESPinoza daca nu poti sa citesti atent inainte sa te arunci pe posturi tampite atunci sincer nu mai posta.
Evident exista o neintelegere cu tractoru asta, nimeni nu a zis ca e tractor sau probabil a zis la misto.

in fine timpu de pe nurburgring pentru maserati il are cineva? Chiar is curios sa vad cum s-a descurcat in fata m3ului.
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 21:39   #119
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by mihai88
m3 febletea mea

m3 da praf la masserati
In ce vis ? eu zic sa va uitati la intreceri nu in carti, sau ce maserati ? din 90 ? Nu-mi spune ca bmw e mai tare la motoare de fuga ca maserati (Ferrari). Cred ca daca bagi in m3 numai motoare nu face un MC12
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 22:00   #120
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by AfUr|sIt
e pb ta care-ti place mai mult. Dar niciodata nu o sa vezi un BMW facut de un Maserati. Maseratii si-a luat-o de la BMW si in LeMans ba chiar GTR-ul a castigat cursa de la LeMans
Ce spui tu straine, si-a luat-o o data sau ce, cine e campion de 2 ani cu MC 12, maserati nu prea a mai participat la curse dar de doi ani de cand a reintrat face legea. si in wttc bmw ia bataie de la Alfa la greu. Asa ca dominatie italiana. Pana si la intreceri cu barci bmw si-o fura de la alfa. BMW e un nume greu dar o italianca isi face posesorul sa o iubeasca, sa traiasca o data cu ea, in italience traiesti senzatii unice. Si ce evolutie are bmw in F1. Si daca nu stiai Maserati = Ferrari aceleasi motoare, asa ca mai gandeste-te.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -