Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: ?
BMW M3 60 45.11%
Maserati 3200GT 73 54.89%
Voters: 133. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-06, 19:46   #31
AfUr|sIt

Stage 2
 
AfUr|sIt's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 39
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

mai dar le-ai pus si tu mai bine puneai un CSL care pe Nurburgring a batut cu o secunda SLR-ul. Cred ca daca iubesti BMW iti iei BMW iar daca-ti plac italienele iti iei Maserati.
AfUr|sIt is offline   Reply With Quote
Old 11-05-06, 20:09   #32
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by AfUr|sIt
mai dar le-ai pus si tu mai bine puneai un CSL care pe Nurburgring a batut cu o secunda SLR-ul. Cred ca daca iubesti BMW iti iei BMW iar daca-ti plac italienele iti iei Maserati.
daca nu ai bani de Ferrari
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-06, 23:05   #33
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

aleg m3

daca e sa-ti iei o masina nu te uiti la ea numai din prisma performantelor sau la cum se uita lumea la tine pe strada

1.e mult mai comod de utilizat un m3 in uz cotidian
2.intretinerea e mai ieftina la bmw chiar daca bavaria de fiecare data cand te duci la ei te usuca de bani sa fie siguri ca nu mai vii pe la ei
3.piesele comandate la bavaria chiar daca ajung de fel in 7-10 zile ajung mai repede decat la maserati (modulele electronice pt un Quattroporte au ajuns intr-o luna)
4.la eventuala revanzare,un maserati are un pret mai bun dar trebuie sa arate exceptional si ca sa arate asa trebuie sa investesti multi bani in ea sau sa faci km putini si sa umbli ca pe oua cu ea
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 11-05-06, 23:55   #34
AfUr|sIt

Stage 2
 
AfUr|sIt's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 39
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

de la bun inceput nu le-ai asortat cum trebuie M3 il puteai compara cu un Volvo T6 sau un AMG de la Mercedes. Maseratiul il putai compara cu M6 de la BMW . M6-le il manaca la tot.poate doar imagina sa-l mai salveze pe Italian

Last edited by AfUr|sIt; 11-05-06 at 23:59.
AfUr|sIt is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 00:54   #35
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Am condus M3...si am si zis ca e una dintre masinile mele preferate...dar eu tot aleg Maserati...tocmai pentru ca nu am condus si e posibil sa nu conduc niciodata, pentru ca e o masina destul de unica, pentru ca e o firma destul de rara...pentru ca e o sportiva adevarata...
Nu zic ca M3 nu ar fi o sportiva adevarata,dar ea e doar un BMW rapid...in timp ce Maserati e....hmmm....Maserati...firma care inspira sportivitate....masina care are un design mult mai sportiv...
Sper ca nu trebuie sa mai fac 7 posturi ca sa explic de ce aleg Maserati...
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 01:54   #36
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

M3-nush poate doar pentru ca e M.
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 12:05   #37
AfUr|sIt

Stage 2
 
AfUr|sIt's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 39
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

e pb ta care-ti place mai mult. Dar niciodata nu o sa vezi un BMW facut de un Maserati. Maseratii si-a luat-o de la BMW si in LeMans ba chiar GTR-ul a castigat cursa de la LeMans
AfUr|sIt is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 12:13   #38
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Nu vad de ce ar fi o problema...si nu a zis nimeni ca Maserati ar avea performante mai bune....
Si nu sunt asa sigur ca nu voi vedea niciodata un BMW batut de un Maserati....
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 12:27   #39
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by SHOGUN-A8
Am condus M3...si am si zis ca e una dintre masinile mele preferate...dar eu tot aleg Maserati...tocmai pentru ca nu am condus si e posibil sa nu conduc niciodata, pentru ca e o masina destul de unica, pentru ca e o firma destul de rara...pentru ca e o sportiva adevarata...
Nu zic ca M3 nu ar fi o sportiva adevarata,dar ea e doar un BMW rapid...in timp ce Maserati e....hmmm....Maserati...firma care inspira sportivitate....masina care are un design mult mai sportiv...
Sper ca nu trebuie sa mai fac 7 posturi ca sa explic de ce aleg Maserati...
ai condus tu M3 ? cati ani ai ?
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 12:52   #40
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Am aproape 19 ani...si da,am condus M3...
Si chiar daca nu as fi condus....tot alegeam ce vroiam...
Ce atata neintelegere?!?
M3-ul este al unui prieten,data viitoare cand ma mai intalnesc cu el o sa filmez cum conduc daca e vreo problema...
Daca ai tu M3 bravo tie...dar asta nu inseamna ca M3-ul e cea mai tare masina din lume...
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 12:53   #41
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by AfUr|sIt
de la bun inceput nu le-ai asortat cum trebuie M3 il puteai compara cu un Volvo T6 sau un AMG de la Mercedes. Maseratiul il putai compara cu M6 de la BMW . M6-le il manaca la tot.poate doar imagina sa-l mai salveze pe Italian
eu am facut acest versus pt ca peste 2 luni ash vrea sa imi iau o mashina pe la vreo 35.000 de euro si am vazut ca ash putea sa`mi iau una din astea doua la mana a 2.. miahs lua maserati fara discutzii e mult mai exotica.. e un pur sange italian.. dar mi`e frica ca n`am sa mi`o pot permite sa o intretin..
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 13:15   #42
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Ma gandeam eu ca tu vrei sa iti cumperi una dintre ele....
Acum...daca stau si ma gandesc mai bine....nici nu stiu ce as alege...sa am banii in mana...sa ma uit la una....apoi la cealalta.......
Probabil ca eu tot la Maserati as ramane...deoarece este o masina mai rara...si e putin mai exclusivista...
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 13:59   #43
AfUr|sIt

Stage 2
 
AfUr|sIt's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 39
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

tovarase dac aai 35.000 de euro citeste threadul meu de la Discultii generale despre masini si poate dai vreun raspuns ca si eu sunt aceeasi dilema. Inclin spre un Astra OPC.
AfUr|sIt is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 10:50   #44
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

espinoza,daca vrei sa-ti iei o masina iei masina care-ti place tie si nu cere sfatul unor pusti care in afara de "cat baga nene la ora asta" nu stiu ce sfat ti-ar da

cand cumperi o masina o iei pe aia care o poti intretine si nu pe cea care ti-o poti permite

si apoi ai cunostinte in italia care sa-ti furnizeze mai repede consumabilele si piesele care se uzeaza mai rapid si cunostinte la banca care sa-ti acorde un imprumut ca sa platesti acele piese?

nu dau costul unor consumabile la un Quatroporte pt ca nimeni nu o sa ma creada

acum tu alegi,eu unul as inclina spre M3
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 12:31   #45
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: BMW M3 vs Maserati 3200GT

Quote:
Originally Posted by 300zxtt
espinoza,daca vrei sa-ti iei o masina iei masina care-ti place tie si nu cere sfatul unor pusti care in afara de "cat baga nene la ora asta" nu stiu ce sfat ti-ar da

cand cumperi o masina o iei pe aia care o poti intretine si nu pe cea care ti-o poti permite

si apoi ai cunostinte in italia care sa-ti furnizeze mai repede consumabilele si piesele care se uzeaza mai rapid si cunostinte la banca care sa-ti acorde un imprumut ca sa platesti acele piese?

nu dau costul unor consumabile la un Quatroporte pt ca nimeni nu o sa ma creada

acum tu alegi,eu unul as inclina spre M3
am cunostinte care sa`mi furnizeze orice piese intr`un maxim de 2 saptamani.. pt ca mai am un alfa romeo 166 de vreo 5 ani si am trecut prin multe cu el.. dar piesele sunt foarte scumpe la alfa... apui la maserati... si ai dreptate cand ai spus ca mai bine o iei pe aceea care tzio potzi intretine.. eu ma gandeam la ceva de genu.. ca mai am alte mashini cu care circul si ash putea sa`mi iau ceva de genul asta si sa ma plimb cu ea numai cand e frumos afara oricum numai o revizie ma costa 20 de milioane pe putin
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -