Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-02-12, 22:50   #1
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Machete in lucru - Lancer

deci achizitionat oltcitul de la DeAgostini

clar culoarea nu imi place dar cum am colectia completa un exemplar o sa ramana asa

Una din machete va fi clar copia mai mica a unuia din oltciturile care le am in curte in speta 11R-ul lui taicameo ... am eu o simpatie mai mare pt aceasta masina fata de al meu OLTCIt... probabil din simplul fapt ca a fost de noua in casa noastra, a fost prima masina la care m-am urcat la volan si multe altele

pt aceasta in plan ar fi :

- o modificare minora a pragurilor(si asa cele ale machetei seamana foarte mult cu unele de fibra)
-aparatori noroi roti fata
-culoare rosie
-vopsire interior in culorile originale (gri)
-modificare volan (mi se pare mie prea lung axul)
-cateva elelente de care nu au avut grija chinezii si anume :
- oglinda pe partea dreapta,
- antena
- redesenarea elementelor de design(manere usi, ornament streasina,chedere geamuri) si desenarea celor care nu au existat pe macheta initiala in speta stropitoarele de parbriz, semnalizatoarele laterale, ornamentul haionului

poze cu stadiul lucrarii mai jos ...si prima problema aparuta ...un defect de turnare la aripa dreapta ... uitandu-ma apoi si la restul exemplarelor de le mai am am costatat ca vopseaua le atenueaza dar nu le ascunde

Imi cer totusi scuze pentru calitatea pozelor ..dar telefonul meu nu stie mai mult...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_220854.jpg
Views:	73
Size:	438.9 KB
ID:	2329651   Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_224119.jpg
Views:	78
Size:	411.6 KB
ID:	2329652   Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_221924.jpg
Views:	61
Size:	306.1 KB
ID:	2329653  

Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_230423.jpg
Views:	61
Size:	310.0 KB
ID:	2329654   Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_225013.jpg
Views:	57
Size:	416.4 KB
ID:	2329655   Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_225830.jpg
Views:	55
Size:	286.5 KB
ID:	2329670  

Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_221815.jpg
Views:	50
Size:	302.7 KB
ID:	2329671   Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_225139.jpg
Views:	63
Size:	412.8 KB
ID:	2329672   Click image for larger version

Name:	IMG_20120216_221712.jpg
Views:	55
Size:	333.1 KB
ID:	2329673  

__________________
DJ-01-KNK

Last edited by lancer; 16-02-12 at 23:00.
lancer is offline  
Old 17-02-12, 06:32   #2
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: machete in lucru - Lancer

Te rog sa nu te mai grabesti atunci cand scrii!
Incearca poze la pervaz unde ai lumina de afara
2010 is offline  
Old 17-02-12, 08:51   #3
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: machete in lucru - Lancer

suna bine,succes
dog99 is offline  
Old 17-02-12, 12:20   #4
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 588
Member of:
[Oltcit]
Default Re: machete in lucru - Lancer

Bravo domnule, hai sa vedem ce iese, spor cu pragurile, eu m-am enervat ca nu rezista chitul in fasie subtire si am dat dracu masina aseara, in seara asta ma pun pe ea, eventual mai bag si eu o vopsea....am infundat gaurile la spate unde vine bara si am tras chit intre urechi...ramane fara bara spate masinuta. Vezi ca farurile nu merg curatate cu lichid de frana, cu acetona am sa incerc poate asa o sa mearga. poate poate rezolvam trabantul in seara asta, inca sunt indecis daca sa incerc sau sa-l mai las.
Defectul de pe dreapta, trebuia sa finisesi incat sa ramana vopsea in gaura aia, cu ce ai curatat, cu lama? merge cu lichid de frana stas....doar bagi cateva zgarieturi pana la metal si las-o in lichid de frana peste zi, la caldura, si apoi o iei cu lama, merge blana, se inmoaie vopseaua, ii moare priza.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline  
Old 17-02-12, 15:51   #5
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

ce lichid de frana??? s-au inventat solutiile decapante ... nu e prea cine stie ce decanolul de la policolor ..dar isi face treaba .... asa arata la cea de-a doua inmuiere pe interior nu am avut rabdare ca lumea sa o frec cu carpa si periuta de dinti si am folosit o lama de cuter ... si a fost treaba de 3-4 ore de la inceput pana la sfarsit ...timp in care am facut o gramada de alte treburi

mersi de urari dog
lancer is offline  
Old 17-02-12, 15:59   #6
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 588
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Eu lichid de frana folosesc si functioneaza se inmoaie vopseaua si se desprinde nu la carpa dar la o lama sare imediat. Eu am lasat masinuta de pe o zi pe alta, bineinteles, nu trebuie sa stai langa ea cat sta in solutie.
don_eduardo37 is offline  
Old 17-02-12, 23:50   #7
Auras 26

Stage 5
 
Auras 26's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 437
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Felicitari pentru ideea cu lucrarea machetei dupa masina originala. succes
Auras 26 is offline  
Old 18-02-12, 12:29   #8
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Salut! Imi place cum lucrezi dar as avea si eu o intrebare. Vazant ca geamurile de la Oltict sunt nituite, as dori sa-mi spui si mie cu ce le-ai decapsat dar fara sa le crapi/spargi? Spor la treaba!
aditza579 is offline  
Old 18-02-12, 12:54   #9
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Salut! Imi place cum lucrezi dar as avea si eu o intrebare. Vazant ca geamurile de la Oltict sunt nituite, as dori sa-mi spui si mie cu ce le-ai decapsat dar fara sa le crapi/spargi? Spor la treaba!
Cu un burghiu spargi capul nitului.
FED express is offline  
Old 18-02-12, 13:51   #10
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

exact cum spune FED express... se ia un burghiu ...un pic mai mare decat capul nitului si se taie acel cap ca sa poti scoate geamul fara probleme ... ulterior geamurile se lipesc nu se mai nituiesc
lancer is offline  
Old 18-02-12, 14:20   #11
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Da, merci de sfat. Am facut marea greseala de a incerca sa tai un nit cu un spiral mai mic decat capul nitului si m-am chinuit si am reusit sa sparg plasticul din jurul nitului. Merci inca odata!
aditza579 is offline  
Old 18-02-12, 21:56   #12
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

incet incet
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010292.JPG
Views:	103
Size:	564.3 KB
ID:	2332186   Click image for larger version

Name:	P1010293.JPG
Views:	98
Size:	550.5 KB
ID:	2332187   Click image for larger version

Name:	P1010305.JPG
Views:	66
Size:	529.5 KB
ID:	2332188  

Click image for larger version

Name:	P1010307.JPG
Views:	67
Size:	502.4 KB
ID:	2332189   Click image for larger version

Name:	P1010306.JPG
Views:	98
Size:	520.8 KB
ID:	2332190   Click image for larger version

Name:	P1010312.JPG
Views:	82
Size:	583.5 KB
ID:	2332191  

Click image for larger version

Name:	P1010317.JPG
Views:	65
Size:	515.2 KB
ID:	2332192  
lancer is offline  
Old 18-02-12, 22:39   #13
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 588
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Modelul Sport GTI?
Neaparat o culci cat de cat la pamant...
Superb, eu mai am pragul pe la sofer...
don_eduardo37 is offline  
Old 18-02-12, 23:07   #14
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

nee ... alea au buza + curbura e pe invers spre interior + ca sunt mai late ca astea ... din alea am pe a mea ... astea se vor normale primul model aparut pe piata ... dar asa iesira ... oricum mai am de lucru la ele ...sa vad cum fac poate le las si asa ...multi vad putini pricep ... dar pentru linistea mea sufleteasca s-ar putea sa le modific
lancer is offline  
Old 18-02-12, 23:32   #15
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 588
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Din ce le-ai facut taica de ti-au iesit asa subtiri?
Eu am rezolvat pragurile, spatele, am taiat busonul de la hayon, mai am golurile din aripile fata sa le umplu si e stas>
P.S. Edit, tot Sport GTI am si eu, doar ca-s mult mai jos, acum stiu cu ce seamana astea facute de tine, pe spate m-a indus in eroare, aveam pe DBC si eu niste ceva praguri de tigra cred, cu ceva evazare in spate....alea seamana tare.

Last edited by don_eduardo37; 18-02-12 at 23:41.
don_eduardo37 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2026 4Tuning -