| Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari |
11-12-11, 11:14
|
#1
|
Stage 2
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
|
Machete in lucru - Rares w123
Salut.
Am deschis acest thread pentru a va arata machetele mele in lucru.
Eu v-am urmarit de ceva vreme si am incercat sa modific si eu cateva machete.
Pana acum am cateva realizari dar nu sunt lafel ca ale voastre.
In acest moment lucrez la un BMW 645ci de la Welly scara 1/18.
Mai am de terminat o Toyota Land Cruiser 1/24 si de lustruit un parbriz la un Mini cooper 1/18 tot de la Welly.
Mai tarziu o sa fac si neste poze cu acestea.
Sper sa va placa cum lucrez.
Last edited by Rares w123; 11-12-11 at 11:43.
|
|
|
11-12-11, 15:34
|
#2
|
Stage 2
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Acestea sunt machetele.
La Bmw am ceva de lucru fata de Mini si de Toyota.
La Mini trebiue sa rezolv problema cu parbrizul,la Toyota trebuie sa ii fac un sistem de prindere a axului pentru roti.
|
|
|
11-12-11, 15:49
|
#3
|
Stage 2
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Detalii:
La Mini interiorul este pochetat de mine cu ajutorul prelandezului si a unei lavete de sters ochelarii.
La inceput macheta erea visinie interiorul nu era mochetat bordul era rosu.
Acum cum se vede si in imagini pragul de jos lam nichelat iar macheta am vopsito negru mat.
Mai urmeaza sa ii fac farurile si neoane pe sub ea.
La inceput toyota era jeep de culoare gri.
Acum iam pus bara de protrectie fata-spate, am transformato in furgoneta iam facuto podea din imitatie de piele i-am lipit doua scaune + un semn de toyota confectionat dintr-un breloc  ,un tub de Nos confectionat dintr-un capac de parfum.
|
|
|
11-12-11, 17:00
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of: [Moderators] [Colectionar Machete]
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
De unde sa incep?
In primul rand regulamentul spune 2 machete pe zi, tu ai pus 3 (trecem cu vederea, esti nou pe aici).
Trecem la realizarile propriu-zise: Mini-ul e tragic. Nu ai finisat aproape deloc ce ai facut la ea; ideea in sine nu e rea, dar trebuie mai multa rabdare la detalii. Eh, daca Mini-ul e tragic, Toyota e catastrofa  Bull-bar-ul e de la o cu totul alta scara, scaunele dau ca nuca in perete cu un SUV, la fel ca la Mini nu ai acordat deloc atentie finisajelor si rezultatul se vede.
BMW-ul e inca in lucru, ia-ti revansa si demonstreaza-ne ca se poate.
|
|
|
11-12-11, 17:10
|
#5
|
Stage 2
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Quote:
Originally Posted by bmwh548
De unde sa incep?
In primul rand regulamentul spune 2 machete pe zi, tu ai pus 3 (trecem cu vederea, esti nou pe aici).
Trecem la realizarile propriu-zise: Mini-ul e tragic. Nu ai finisat aproape deloc ce ai facut la ea; ideea in sine nu e rea, dar trebuie mai multa rabdare la detalii. Eh, daca Mini-ul e tragic, Toyota e catastrofa  Bull-bar-ul e de la o cu totul alta scara, scaunele dau ca nuca in perete cu un SUV, la fel ca la Mini nu ai acordat deloc atentie finisajelor si rezultatul se vede.
BMW-ul e inca in lucru, ia-ti revansa si demonstreaza-ne ca se poate.
|
Mersi pentru ca mi-ai citit topicul si am sa incep sa retusez mai bine machetele
|
|
|
12-12-11, 16:26
|
#6
|
|
Skoda Driver
  Stage 5
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of: [Colectionar Machete] [SKODA] [4Tuning International]
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Eh, mai ai de invatat. Exerseaza mai mult si uite-te pe aici ca sa inveti ce si cum. Incearca sa ai o idee despre ce vrei sa faci si sa pastrezi proprtiile, cum sa fie ala tub de NOS cand arata ca un butoi? Si embelma e prea mare pt o asa masina...
Spor la treaba si asteptam rezultate mai bune.
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style
|
|
|
12-12-11, 16:42
|
#7
|
|
Old School Cars
 Stage 5
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of: [Colectionar Machete] [Old School Cars] [FORD]
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Quote:
Originally Posted by eddycdk
Eh, mai ai de invatat. Exerseaza mai mult si uite-te pe aici ca sa inveti ce si cum. Incearca sa ai o idee despre ce vrei sa faci si sa pastrezi proprtiile, cum sa fie ala tub de NOS cand arata ca un butoi? Si embelma e prea mare pt o asa masina...
Spor la treaba si asteptam rezultate mai bune.
|
Bine era sa fie butelia de NOS atata 
Eu credeam ca-i tub dinala de bass 
Oricum...Rares.Citeste topicul de tutoriale.Si nu te grabi ! Incet, fara graba.Cum a zis si Eddy incearca sa ai o idee exacta asupra modificarilor pe care vrei sa le aduci.Sa stii exact ce vrei sa iasa.
|
|
|
12-12-11, 17:24
|
#8
|
Stage 2
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Quote:
Originally Posted by FED express
Bine era sa fie butelia de NOS atata 
Eu credeam ca-i tub dinala de bass 
Oricum...Rares.Citeste topicul de tutoriale.Si nu te grabi ! Incet, fara graba.Cum a zis si Eddy incearca sa ai o idee exacta asupra modificarilor pe care vrei sa le aduci.Sa stii exact ce vrei sa iasa. 
|
V-am si spus mai sus ca vam urmarit de ceva timp si am incercat dar aceste greseli vor fi remediate.
|
|
|
12-12-11, 17:28
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,311
Member of: [Colectionar Machete]
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Spor la lucru, si ai grija la gramatica.
|
|
|
14-12-11, 20:06
|
#10
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of: [Opel] [Colectionar Machete]
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Quote:
Originally Posted by lusian
Spor la lucru, si ai grija la gramatica.
|
Chiar ... la 13 ani, in clasa a 7-a (presupun), nu ai invatat sa scrii corect ?
De machete nu zic nimic, pentru ca ti-ai batut joc de ele din toate punctele de vedere. E oarecum de inteles curiozitatea ta, dar finalizarea lucrarii este extrem de slaba.
|
|
|
14-12-11, 22:01
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of: [Moderators] [Colectionar Machete]
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Mare grija la scris, altfel inchidem atelierul de creatie!
|
|
|
08-04-12, 12:38
|
#12
|
Stage 2
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Salutare.
Ieri am inceput sa lucrez la interiorul Porsche-lui trimis de catre Emil (FED express).
Din cate se vede in imagini am vopsit interiorul din rosu in negru.
Pe parcurs am sa lucrez si la caroserie.
|
|
|
10-04-12, 21:44
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2012
Posts: 869
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Rares din cate stiu eu trebuie sa prezinti si macheta nu numai poze cu interiorul.
|
|
|
10-04-12, 21:48
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of: [Moderators] [Colectionar Machete]
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Prezinta ce are terminat la momentul asta...
|
|
|
10-04-12, 21:49
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2012
Posts: 869
|
Re: Machete in lucru - Rares w123
Quote:
Originally Posted by 2010
Prezinta ce are terminat la momentul asta...
|
E bine si asa.
|
|
|
|
|