Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-09, 15:45   #556
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

Haideţi să gāndim şi altfel cazul BMW-ului care a lovit pietonul.

BMWul avea verde, deci, teoretic, circula regulamentar.
Pietonul avea roşu, deci, trecānd strada - chiar şi pe trecere - a făcut ceva neregulamentar.
BMWul a lovit pietonul şi l-a făcut să zboare. Poate dacă avea viteza maximă admisă pe acea stradă, putea frāna astfel īncāt să nu lovească pietonul.

Nu ştiu exact la ce distanţă de trecerea de pietoni este semaforul (deşi am o vagă idee), dar pot presupune că plecarea de la semafor n-a fost tocmai la "relanti".

Faptul că şoferul BMW-ului a avut viteză, este o circumstanţă agravantă, sau o culpă comună, sau, părerea mea, aşa ar trebui considerată.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 15:53   #557
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

stiu ce se intampla cand depasesti cu 50km/h. am citit tot codul rutier acum 2 luni. dar n-am citit toate sanctiunile si infractiunile. am avut si eu carnetul suspendat pt ca am incercat sa-l evit pe un dobitoc care a trecut pe rosu si m-am ales cu neacordare de prioritate.
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 16:35   #558
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Pietonul era mascat de cealalta masina.
Bmw-ul era un m3 si putea sa aiba o viteza muult mai mare.
Nu cred ca avea mai mult de 80.
+ ca din cate se vede in filmulet chiar incearca sa il evite prin spate dar pietonul face simultan un pas in spate.
Daca l-a mancat sa traverseze.
Superman!
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:19   #559
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: ACCIDENTE

Am mai scris si pe alt topic :
Din sursa sigura(de la un tip care a plecat cu ei de la semafor) stiu ca cei doi se dadeau(sau cel putin mergeau amandoi destul de tare in acelasi sens). Cel cu M3-ul probabil ca nu l-a vazut datorita celei de-a 2 masini. In ceea ce priveste viteza am inteles ca era destul de mare. (prietenul meu nu e radar dar aproxima ~ 120, in contextul in care el avea 70 si era cu mult in spate)
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 21:43   #560
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Roxan20 View Post
daca legea la noi in tara era ceva de genu: ai calcat un pieton pe trecere de pietoni, esti vinovat; ai calcat un pieton care a traversat neregulamentar, nu esti vinovat atunci era altceva. asa este in tarile civilizate. iti garantez 100% ca daca eu calc un pieton(doamne fereste) care a traversat neregulamentar, tot pe mine ma ia de vinovata + ca as avea pe constiinta toata viata
Nu e adevarat...ce spui tu era valabil in vechiul cod rutier acum insa poti sa calci un bezmetic din asta care trece aiurea strada ca nu patesti nimic. Daca il calci insa cand el are prioritate (pe zebra adica) e mai nasol, poti sa faci puscarie ani buni.Dar banuiesc ca asta stiai deja


Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
pai de ce sa scape cu bine? te ai uitat atent la filmare? ti se pare ca avea 50 km/h ? sa suporte consecintele , daia este limita in oras 50 km/h indiferent ca sunt 4 benzi pe sens, se poate intampla sa ti apara ceva in fata si daca ai 50 km/h ai sanse mai mari sa poti evita.
"Se poate intampla" numai atunci cand un idiot de pieton traverseaza cand nu e cazul. Ideea e nu te apuci sa treci strada la pas cand stii ca pe acolo circula masini cu viteza, si mai ales atunci cand NU AI PRIORITATE ! Iar daca tinea neaparat sa treaca pe rosu, putea macar sa se grabeasca un pic, el nu, mergea de zici ca era pe bulevard...asa-i trebuie, daca e prost, sa plateasca.

Si inca ceva: limita aia de 50 in oras e STUPIDA si oricum n-o respecta nimeni, asa cum se intampla si cu aia de 90 km/ora din afara localitatilor.
De fapt chiar as vrea sa te vad pe tine in masina aia (ma refer la M3) cum mergi cu 50 la ora pe o strada cu 4 benzi, in conditiile in care ea accelereaza de la 0 la 100 in 4 secunde si ceva. Ar insemna sa nu apesi pedala de acceleratie mai mult de 2 secunde, ceea ce crede-ma, oricat de mult ai vrea tu sa respecti "viteza legala", n-ai sa reusesti.

Ceea ce ne duce la urmatoarea dilema: DE CE ESTE PERMIS SA DETII MASINI CARE PRIN INSASI NATURA LOR SUNT FACUTE SA INCALCE VITEZA LEGALA ?? De exemplu bmw-ul respectivului prinde 200 la ora in acelasi timp in care o masina "normala" prinde suta. Deci cu acelasi impuls din partea soferului (adica fara ca soferul bmw-lui sa faca vreun efort in plus), el se pisa practic pe viteza legala. Si asta fara ca el sa vrea neaparat acest lucru. Pur si simplu nu are cum s-o respecte, data fiind puterea masinii pe care o are la indemana.

Si intre noi fie vorba, masina aia prinde lejer 250 la ora, dar sunt altele care prind si 300+. Asta in conditiile in care teoretic nu trebuie sa depaseasca 90 ! De fapt mai toate masinile straine comercializate in romania sunt capabile de viteze de peste 200 km/h...dar soferii, nu-i asa, trebuie sa faca in asa fel incat sa nu treaca de 90. Adica sa nu se foloseasca decat de vreun sfert din puterea masinii pe care au cumparat-o. Aberant. (si vezi ca eu nu spun ca pe o sosea cu 2 benzi care mai e si aglomerata pe deasupra sa mergi cu 200, dar un 140-160 cand nu e trafic poti sa-i dai; la fel in oras, noaptea, cand e strada libera, nu vad de ce n-au putea sa mergi cu 100)

Quote:
o fi ala tampit si nu s a asigurat cand a traversat dar daca nu ai viteza ai sanse mai mari sa eviti , daca se stabileste ca a avut viteza(din inregistrare pare ca avut viteza) va avea partea lui de vina.
Da, are vina ca si-a cumparat M3. Trebuia sa-si ia un tico, asa ar fi evitat mai mult ca sigur accidentul respectiv, care de fapt s-a produs din vina unui idiot care a traversat cand nu avea voie. Si chiar daca nu l-ar fi evitat, nu era nici o problema, pentru ca oricum se dezintegra la impact (bmw-ului i-a sarit numai capota, la tico banuiesc ca-i sareau si rotile, usile, caroseria, tot ).

Quote:
au numai basini ieftine pe blvd ala ,din anonimat se trezesc in bmw uri si se vad baieti de centru si cand li se intampla ceva se poarta ca piz...le si trebuie sa ne fie mila de ei ,mie nu mie mila, sa le fie la altii
Aha, deci asta era problema, ca avea benveu, daca avea o dacie si mergea cu aceiasi viteza si ii sarea ala in fata nu mai ziceai nimic, corect ?

Last edited by C63 AMG; 22-07-09 at 22:04.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 21:55   #561
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Cineva nu si-a luat pastilele.
Legea nu e pentru toti sau M3-ul asta nu-ti permite sa circuli cu 50km/h ?!

Ce-ar trebui noi, muritorii de rand, sa ne dam din calea tuturor pustilor corditi cu sute de cai sub fund, ca de asta si-au luat masini, sa le alerge, nu ?
Vreau sa vad cui o sa-i mai iei apararea cand un individ de asta o sa-ti ia pe capota o persoana apropiata...
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 22:08   #562
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

[QUOTE=C63 AMG;2505970]Nu e adevarat...ce spui tu era valabil in vechiul cod rutier acum insa poti sa calci un bezmetic din asta care trece aiurea strada ca nu patesti nimic. Daca il calci insa cand el are prioritate (pe zebra adica) e mai nasol, poti sa faci puscarie ani buni.Dar banuiesc ca asta stiai deja

Off topic si sry :
Treziti-va frate!! suntem in Romania. Tara tuturor posibilitatilor. Legi sunt cat sa te saturi. Dar sunt facute ca sa fie incalcate chiar de cei care le-au creat!
Suntem singura tara din UE care plateste taxa de prima inmatriculare... acum cica s-au mai schimbat dar...
Stiu pt ce se face dosar penal.Ma feresc de chestiile astea.

On topic:
Sa vedem verdictul final pe care il va da politia in cazul baiatului.Si asta inconstient: umbla cu viteza pe magheru. Acum 20 de min am trecut pe acolo... de frica, 50 nici ca depaseam
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 23:04   #563
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

e mai simplu si usor sa gresesti cand te apara o caroserie prevazuta pentru tot felul de accidente...greseala este comuna dar numai unul sufera mai mult. Vi se pare corect?

Daca ala nu avea peste 50 km/h, si mergea si el normal, fara sa se creada protejatul lui tata...nu ar fi fost bine si pentru pietonul ala acum?! Il injura si mergea mai departe, si ala traia bine sanatos in continuare. Basiti dintr-astia cu masini puternice, va vor lua persoanele dragi voua.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 23:17   #564
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by BC-20-LET View Post
Cineva nu si-a luat pastilele.
Legea nu e pentru toti sau M3-ul asta nu-ti permite sa circuli cu 50km/h ?!
BA iti permite sa circuli si cu 20 km/h, daca tii neaparat, dar nu cred ca asta era problema...problema e ca intr-o masina ca aia nici nu-ti dai seama cand ai ajuns la 100, d-apai la 50...

Quote:
Ce-ar trebui noi, muritorii de rand, sa ne dam din calea tuturor pustilor corditi cu sute de cai sub fund, ca de asta si-au luat masini, sa le alerge, nu ?
Nu, adevarul e ca cel mai bine e sa sariti direct in fata lor, si pe rosu daca se poate...uite, de exemplu pietonul de ieri a reusit sa-i zboare lu ala capota de la m3, inainte sa zboare el la cateva zeci de metri...cine stie, poate data viitoare (daca se mai antreneaza un pic) o sa intre direct prin parbriz si o sa-l omoare pe pustiu' cordit de la volan, ca de ce el are benveu si el nu.

Quote:
Vreau sa vad cui o sa-i mai iei apararea cand un individ de asta o sa-ti ia pe capota o persoana apropiata...
Omule, tu chiar nu intelegi ca vina ii apartine in totalitate celui a incercat sa traverseze strada pe ROSU ? Daca astepta pana se facea verde, nu mai patea nimic, ce-i asa greu de inteles ? Si chiar daca ai verde, nu te bagi sa treci strada pana nu vezi ca masinile s-au oprit la semafor (cu atat mai mult daca stii ca strada respectiva e folosita pe post de pista de curse noaptea!). Valabil si pt trecerea de pietoni. Ca daca unul e tampit/neatent/etc si nu opreste, tu te faci afis, nu el, e la mintea cocosului. Adica el cel mult intra la puscarie, pe cand tu intri in pamant..

Last edited by C63 AMG; 22-07-09 at 23:23.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 23:23   #565
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
Am mai scris si pe alt topic :
Din sursa sigura(de la un tip care a plecat cu ei de la semafor) stiu ca cei doi se dadeau(sau cel putin mergeau amandoi destul de tare in acelasi sens). Cel cu M3-ul probabil ca nu l-a vazut datorita celei de-a 2 masini. In ceea ce priveste viteza am inteles ca era destul de mare. (prietenul meu nu e radar dar aproxima ~ 120, in contextul in care el avea 70 si era cu mult in spate)

Eu nu cred ca se dadeau ptr. ca cel din Bmw-ul care a lovit pietonul era cu parintii in masina. ( din ce-am vazut in reportaj)
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 23:25   #566
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Si chiar daca ai verde, nu te bagi sa treci strada pana nu vezi ca masinile s-au oprit la semafor (cu atat mai mult daca stii ca strada respectiva e folosita pe post de pista de curse noaptea!). Valabil si pt trecerea de pietoni. Ca daca unul e tampit/neatent/etc si nu opreste, tu te faci afis, nu el, e la mintea cocosului. Adica el cel mult intra la puscarie, pe cand tu intri in pamant..
Mare dreptate ai...
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 23:31   #567
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: ACCIDENTE

In data de 16.07.2009 un autotren a intrat in gardul de protectie al statiei de tramvai de la intersectia B-dul Timisoara si Valea Oltului. In urma impactului nimeni nu a fost ranit dar rezervorul capului tractor a fost perforat si toata motorina s-a scurs pe sosea.


PS: Nu am putut sa postez mai devreme pentru ca am avut niste probleme cu telefonul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SNC00112.jpg
Views:	140
Size:	1.27 MB
ID:	1017380   Click image for larger version

Name:	SNC00114.jpg
Views:	96
Size:	1.56 MB
ID:	1017381  
Attached Files
File Type: mpg SNC00111.mpg (27.62 MB, 18 views)
File Type: mpg SNC00113.mpg (18.96 MB, 7 views)
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!

Last edited by Angel 5; 22-07-09 at 23:33.
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 23:52   #568
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Roxan20 View Post
Off topic si sry :
Treziti-va frate!! suntem in Romania. Tara tuturor posibilitatilor. Legi sunt cat sa te saturi. Dar sunt facute ca sa fie incalcate chiar de cei care le-au creat!
Suntem singura tara din UE care plateste taxa de prima inmatriculare...
Si ce legatura are una cu cealalta ?? Taxa se plateste in baza unei legi, si la fel
in baza unei legi esti exonerat de raspundere daca accidentezi un pieton care traverseaza neregulamentar, indiferent de ce viteza ai tu la momentul respectiv. Cel mult, primesti puncte de penalizare/ti se suspendeaza permisul pentru ca ai depasit viteza legala (desi asta presupune ca un echipaj de politie sa te fi inregistrat pe radar chiar in acel moment, ceea ce e destul de implauzibil ), dar atat. Sau cunosti tu vreun caz in care s-a intamplat altfel ? Daca da, te rog sa nu-l spui si noua, astia mai somnorosi

Quote:
On topic:
Sa vedem verdictul final pe care il va da politia in cazul baiatului.Si asta inconstient: umbla cu viteza pe magheru. Acum 20 de min am trecut pe acolo... de frica, 50 nici ca depaseam
H@H@H@. Esti amuzant(a), pe bune ! (apropo, inca nu m-am prins daca "Roxan" e nume de fata sau de baiat )

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
e mai simplu si usor sa gresesti cand te apara o caroserie prevazuta pentru tot felul de accidente...greseala este comuna dar numai unul sufera mai mult. Vi se pare corect?
Greseala e comuna ? Cred ca glumesti. Greseala ii apartine in totalitate celui care s-a angajat sa treaca strada pe rosu, noaptea, la pas, cand stia foarte bine la ce riscuri se expune.

Quote:
Daca ala nu avea peste 50 km/h, si mergea si el normal, fara sa se creada protejatul lui tata...nu ar fi fost bine si pentru pietonul ala acum?!
E clar, soferul e vinovat pentru ca dobitocul ala n-a putut sa mai astepte cateva secunde pana sa se faca verde...si ca mergea ca pe trotuar cand el de fapt n-avea ce sa caute acolo ! Si inca ceva, daca te uiti la film, ala cu bmw-ul nici n-avea cum sa-l vada, din cauza celeilalte masini care mergea concomitent cu el, deci chiar daca avea 50 tot nu cred ca putea sa-l evite la timp. Dar asta cu limita de 50 in oras e o gluma oricum, mai ales pe o strada cu 4 benzi si in conditiile in care strada era goala...si mai ales cand ai 400 de cai sub capota Dar cum tu nu te-ai urcat in viata ta decat in masini care prind suta in 1000 de ani, evident ca n-ai de unde sa stii asta.


Quote:
Basiti dintr-astia cu masini puternice, va vor lua persoanele dragi voua.
Fratilor eu inteleg ca sunteti frustrati ca parintii vostri nu-si permit sa va ia si voua un M3 cum isi permit parintii baiatului respectiv, dar nici chiar asa...de fapt nu stiu de ce dar am impresia ca ati gresit forumul pe care sa va expuneti aceste frustrari ! Zic asta pentru ca majoritatea celor care activeaza aici indragesc masinile puternice (indiferent de cine sunt ele conduse!), si de asemenea sunt constienti ca acestea nu sunt facute pentru ca soferii lor sa respecte "viteza legala".. De fapt nimeni nu o respecta, sa fim seriosi !

Last edited by C63 AMG; 23-07-09 at 00:12.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 00:06   #569
Roxan20

Stage 2
 
Roxan20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 33
Member of:
[Opel]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Si ce legatura are una cu cealalta ?? Taxa se plateste in baza unei legi, si la fel
in baza unei legi esti exonerat de raspundere daca accidentezi un pieton care traverseaza neregulamentar, indiferent de ce viteza ai tu la momentul respectiv. Cel mult, primesti puncte de penalizare/ti se suspendeaza permisul pentru ca ai depasit viteza legala (desi asta presupune ca un echipaj de politie sa te fi inregistrat pe radar chiar in acel moment, ceea ce e destul de implauzibil ), dar atat. Sau cunosti tu vreun caz in care s-a intamplat altfel ? Daca da, te rog sa nu-l spui si noua, astia mai somnorosi
era off topic si este.era un exemplu ca legile oricum sunt facute ca sa fie incalcate... sry ca nu avea legatura cu acest subiect.
si ma bucur ca te amuz dar eu chiar am mers doar cu 50
si de fapt era roxana dar nu gasesc unde dumnezeu sa schimb numele
am incercat sa-ti trimit msg pe pm ( C63 AMG) dar nu merge la tn.nu de alta dar sa nu mai pun off topic
Roxan20 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 02:34   #570
Agatha

Stage 3
 
Agatha's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 118
Default Re: ACCIDENTE

http://www.************/noutati-auto-...agheru-4679587

Se pare ca pieton(t)ul a murit...

Pietonul are(a avut) cea mai mare parte din vina ca s-a gandit sa treaca pe rosu (nici macar nu s`a asigurat),pe un bulevard aglomerat in care seara e teroare ca ies toti teribilistii sa-si scoata in evidenta talentul in spatele covrigului.Nu e prima si nici ultima oara cand o sa fie accidente(nu neaparat pe Magheru'),dar in ultima vreme parca s-au tampit toti.90 % din accidente sunt comise de pusti care se cred minim Schumacher...
Revenind la accidentul de pe Magheru, chiar daca soferul scapa cu ajutorul lu' tati, tot ramane marcat pe viata,cu traume...ca totusi a luat viata unui om..e mai nasoala treaba decat pedeapsa cu inchisoarea

Last edited by Agatha; 23-07-09 at 02:40.
Agatha is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -