Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 06-03-10, 23:22   #76
PhattBoy

Stage 4
 
PhattBoy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 198
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Asta da post! Bravo!
PhattBoy is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 09:35   #77
dobro_c

Stage 5
 
dobro_c's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 441
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by Claudiumxg View Post
furtunul de care vb tu este PCv si iti depresurizeaza carterul ca sa poti sa turezi motorul /sa nu ai contrapresiune in spatele pistonului + elimina gazele de carter care contamineaza ungerea, si este extrem de complex si unul dintre secretele ce diferentiaza motorele de yamaha de restu(au turatii astronomice) deci daca vrei sati zboare toate simeringurile si sa se tureze ca un diesel elimina-l sau schimbai pozitia
partea cu admisia de aer am inteles-o, dar aici nu prea... carterul de fapt este un amestec de vapori de ulei, nu? si asta intra inapoi in airbox, iar din cate stiu eu ajuta si la incalzirea aerului pt a avea o temperatura optima cand intra in motor pt ca un aer rece dauneaza... dar dezavantajul este ca vaporii aia de ulei se condeaseaza la loc si murdaresc filtrul de aer, ceea ce nu este bine

daca motorul va fi ultilizat pe pista, in conditii relativ ideale (fara ploaie, temperaturi exterioare peste 20 grade, etc.), cel putin teoretic nu mai e nevoie de acel furtun in airbox, deorece temperatura aerului va fi cat de cat optima, sau nu?

eu nu vreau sa-l astup (asta ar fi chiar stupid), ci sa-l scot in afara. de ce nu ar fi bine, in afara de faptul ca o sa poluez stratul de ozon?
__________________
WE GO FAST!!!
dobro_c is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 14:38   #78
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by dobro_c View Post
partea cu admisia de aer am inteles-o, dar aici nu prea... carterul de fapt este un amestec de vapori de ulei, nu? si asta intra inapoi in airbox, iar din cate stiu eu ajuta si la incalzirea aerului pt a avea o temperatura optima cand intra in motor pt ca un aer rece dauneaza... dar dezavantajul este ca vaporii aia de ulei se condeaseaza la loc si murdaresc filtrul de aer, ceea ce nu este bine

daca motorul va fi ultilizat pe pista, in conditii relativ ideale (fara ploaie, temperaturi exterioare peste 20 grade, etc.), cel putin teoretic nu mai e nevoie de acel furtun in airbox, deorece temperatura aerului va fi cat de cat optima, sau nu?

eu nu vreau sa-l astup (asta ar fi chiar stupid), ci sa-l scot in afara. de ce nu ar fi bine, in afara de faptul ca o sa poluez stratul de ozon?
poate nu m-am exprimat destul de clar, dar o sa reiau:
orice motor termic cu piston datorita tolerantelor necesare compensarii dilatatiilor precum si lubrifierii necesare pt reducerea frecarilor produce gaze de carter adica o parte din gazele din camerea de ardere scapa pe langa segment in interiorul blocului motor/carter. aceste gaze exercita o presiune asupra partii inferioare a pistoanelor; din p=dF/dA rezulta ca apare o forta ce se exercita dinspe interiorul motorului spre camera de ardere care actioneza pe acceasi directie dar sens contrar fortei genrate de explozia amestecului carburant asupra pistonului dinspre camera de ardere ,deci o parte din energia explozie se consuma pe anularea fortei gazelor de ardere ajunse in carter, deci ca sa reducem pierederile trebuie redusa presiunea din carter adica fenomenul de pompaj, cum facem asta ? eliminand gazele. unde? fie in atmosfera fie inapoi in camera de ardere prin furtunul de care vb tu.
1 . daca elimini in atmosfera produci poluare si eliminarea se produce lent deorace gradientul de presiune diferentaiala intre carter si pres atm este mic
2. dac vrei sa fi eficien atunci ai nevoie de cresterea vitezei cu care eliminio gazele din carter. cum? din legea lui bernoulli deduci ca ai nevoie de un gradient diferential mai mare ca sa crezi viteza curgerii fluidelor si atunci cum faci? expui capatul opus al furtunului ce iese din cater unei presiuni mai mici decat cea atmosferica adica celei din admisie . si atunci intelegi de ce acest furtun mereg in airbox. si intra dupa filtru ca sa nu il contamineze
+ ai nevoie de vapori de ulei in cant mica ca sa ungi supapele si partea superioara a pistoanelor
deci acest furtun nu se modifica eventual adaugi un recuperator de vapori daca ai ulei mai caca sau e mai uzat motorul. ce se schimba e supapa PCV de pe acest furtun care se uzeaza in timp
inteles?
PS. ai nevoie de aer rece ca e dens ,deci ai mai multe molecule pe unitate de volum la pres si volum constant, deci e nevoie de aer rece(PV=uRT)
si gazele astea influenteaza prea putin temp aerului admis deoarece acesta sufera o incalzire suplimentara in galeria de admisie

Last edited by Claudiumxg; 07-03-10 at 14:45.
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 19:56   #79
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

ce stiti despre motoarele subaru boxer, si despre potentialul lor?
in speta, ma intereseaza EJ20 si EJ20T.
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 20:05   #80
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

?! ej20 e prea generic sunt de la A la E, motoarele de wrx si sti, cred ca nu necesita o prezentare anume la ce istorie au
ps. ej20t nu exista ad literam
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 20:10   #81
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

da, ai dreptate.
la cele cu turbo ma intereseaza EJ20G, EJ20K si EJ205. EJ20T este o denumire mai larga intr`adevar, neoficiala.

iar cele fara turbo ma intereseaza cel de 2l care s`a pus pe subaru impreza dintre anii 93-99. exista posibilitate de turbo upgrade?
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 20:12   #82
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

da orice bloc atmosferic ej20 poate fi transformat in turbo , no problem, dar trebuie si electronica pe langa hardware mecanic
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 20:14   #83
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

stiu ca trebuie si electronica, eram curios daca e chiar acelasi bloc si rezista la turbo.
se pare ca da
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 20:15   #84
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

exista mici diferente fata de unele jdm-ur gen type ra si cele de omologare dar in principiu blocu e la fel (an la an )
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 22:31   #85
55srt

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 66
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

subaru boxer rules!!!!!!!!!... un actor principal.....in filmul istoriei auto moto modiale...
recomand closed-deck(the best)....sau semiclosed-deck... un mare NU pentr opened deck

Last edited by 55srt; 08-03-10 at 22:33.
55srt is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 08:27   #86
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

da, closed-deck va rezista mai bine la presiuni mari, si nu va praji garniturile de chiulasa (o problema frecventa la modelele <1999 din cate am observat... la fel ca si cutia de viteze), DAR am inteles ca si open-deck rezista foarte bine pana la ~350 cp.

cat de complicat e sa reflash-uiesti un ECU de EJ20~, ma intereseaza in special modelele pre 1999, fata de un vag de exemplu?
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 09:12   #87
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

[QUOTE=bluewmaster;3162941]da, closed-deck va rezista mai bine la presiuni mari, si nu va praji garniturile de chiulasa (o problema frecventa la modelele <1999 din cate am observat... la fel ca si cutia de viteze), DAR am inteles ca si open-deck rezista foarte bine pana la ~350 cp.

cat de complicat e sa reflash-uiesti un ECU de EJ20~, ma intereseaza in special modelele pre 1999, fata de un vag de exemplu?[/QUOTE
pre 99 nu poate fi reflash-uit prin mufa de diagnoza sau pe mufa Ecu-lui ci doar direct pe placa de baza si cu un modul aditional. parametrii sunt f multi, trebuie un ecu standalone, si scapi mai ieftin
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 06:13   #88
jozsi555
VW Driver

Stage 5
 
jozsi555's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 989
Member of:
[VW]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

nu mai stiu unde citisem despre novele de uzina pe threadurile baimarene, dar una dintre nove este pe forum, https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tu...ar-300-cp.html. si eu mai am niste poze, nu format digital, poate le voi scana.
__________________
jozsi555 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 08:28   #89
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

https://www.dailymotion.com/video/x7w...balvanyos_auto https://www.dailymotion.com/video/x7t...nyos-1997_auto
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 10:00   #90
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by jozsi555 View Post
nu mai stiu unde citisem despre novele de uzina pe threadurile baimarene, dar una dintre nove este pe forum, https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tu...ar-300-cp.html. si eu mai am niste poze, nu format digital, poate le voi scana.
dupa cum ziceam, motorul este de Volkswagen
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -