Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-10, 03:14   #2401
flower67

Stage 1
 
flower67's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare !
Am cumparat si eu un kit de distributie pentru un ROVER 75 benzinar de 2000 cm KV6 si am primit in cutie o curea lunga si doua role . Am citit pe forum ca ar mai fi doua curele mici de schimbat la distributie . Asa o fi ? Cineva care a facut distributia , o parere ...
flower67 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 08:11   #2402
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by flower67 View Post
Salutare !
Am cumparat si eu un kit de distributie pentru un ROVER 75 benzinar de 2000 cm KV6 si am primit in cutie o curea lunga si doua role . Am citit pe forum ca ar mai fi doua curele mici de schimbat la distributie . Asa o fi ? Cineva care a facut distributia , o parere ...
Iti mai trebuie si o curea lunga pentru servo si alternator si intradevar cele doua curele mici....De unde ai cumparat nu stia ca trebuiesc toate ??? Acelasi kit l-am cumparat pentru exact acelasi motor....In total 4 curele si 2 role....Daca nu ai unde sa faci distributia iti recomand pe cineva care stie....chiar bun omul si responsabil,rapid si curat.....Sa nu faci prostia sa te duci la Automobile Bavaria....
Sa ai o zi super
sergo is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 19:06   #2403
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Are cineva idee unde as putea gasi o clapeta care deschide capota la motor ?? Clapeta din interior de linga picior...Am nevoie de una...
sergo is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 19:09   #2404
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Wink Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

la dezmembrari fratele meu gasesti aproape orice!iti las pm cu adrese de pe mess vb direct cu ei!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 21:49   #2405
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
la dezmembrari fratele meu gasesti aproape orice!iti las pm cu adrese de pe mess vb direct cu ei!
sunt secrete adresele alea sau de ce le dai pe pm?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 09:55   #2406
ACATRINEI GIGI

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 26
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

O itrebare pt FREE73CONST2010 CE AI MAI FACUT cu inbinarea cotului de la interculer ce vroiai so fac,i postasei tu ceva timpin urma? a mers functioneaza la parametri normali,ce rezultate ai????
ACATRINEI GIGI is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 10:48   #2407
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Unhappy Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

ma-m interesat este buna ideea si tre sa o aplic.de pe forum nu am primit nici un raspuns!cind rezolv scriu pe forum.ptr ca mam gindit sa leg cu 2 coliere o bucata de tub din cauciuc.
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 19:57   #2408
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
ma-m interesat este buna ideea si tre sa o aplic.de pe forum nu am primit nici un raspuns!cind rezolv scriu pe forum.ptr ca mam gindit sa leg cu 2 coliere o bucata de tub din cauciuc.
Da asa am facut si eu am schimbat garniturile am pus cotul la loc si am legat doua coliere de plastic pe orizontala si apoi cu alte doua le-am legat pe verticala intre ele nu cred ca vreun lipici ar rezista la temperatura si uleiurile de acolo!
Ceva de genul asta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	811489f6d9e083dc[1].jpg
Views:	118
Size:	33.6 KB
ID:	1721139  

Last edited by toby75; 01-11-10 at 20:05.
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 22:33   #2409
klaudyu09

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 4
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut. imi cer scuze daca a mai fost discutat acest aspect dar nam reusit sa citesc toate paginile. am un rover 75 si de ceva timp imi face figuri la inchiderea centralizata. usha din dreapta spate cand blochez portierele din telecomanda se inchide da knd sa le deblochez e singura care nu se deblocheaza si se poate deschide numai de prin interior. tot de putin timp daca vreau sa ascult un cd din magazia de cduri nu se aude pe partea dreapta (unde e si portiera cu problema) dar de pe radio se aud in toate portierele. aveti idee macar la una din probleme? sau unde sa apelez? cam cat m`ar costa?

multumesc
klaudyu09 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 23:14   #2410
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut !toby75 ai facut bine!eu vreau sa introduc cotul si capatul de la racitor intr-un tub de cauciuc gen cum este acela care vine pina la cot si sa il prind cu un colier de cot si un colier de capatul de la racitor ,sper sa nu fac vreo prostie dar am intrebat un mecanic si a spus ca este buna ideea deoarece nu crede nici el ca il pot lipi ca sa si tina presiunii care se formeaza!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 10:13   #2411
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by klaudyu09 View Post
salut. imi cer scuze daca a mai fost discutat acest aspect dar nam reusit sa citesc toate paginile. am un rover 75 si de ceva timp imi face figuri la inchiderea centralizata. usha din dreapta spate cand blochez portierele din telecomanda se inchide da knd sa le deblochez e singura care nu se deblocheaza si se poate deschide numai de prin interior. tot de putin timp daca vreau sa ascult un cd din magazia de cduri nu se aude pe partea dreapta (unde e si portiera cu problema) dar de pe radio se aud in toate portierele. aveti idee macar la una din probleme? sau unde sa apelez? cam cat m`ar costa?

multumesc
la problema cu inchiderea trebuie desfacuta usa si verifica incuietoarea (door latch)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	!BqZPoRgBmk~$(KGrHqMOKi0Eu,WgHSwgBLvjDYIr+Q~~_12.JPG
Views:	72
Size:	34.0 KB
ID:	1723208  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 10:24   #2412
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Question Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut player1!aceeasi problema am si eu numai ca este usa stinga spate!fii te rog putin mai explicit,desfac tapiteria,desfac incuietoarea apoi?asa ca sa nu trec pe la macanic .ce ar trebui sa ii fac?multumesc mult!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 10:58   #2413
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
salut player1!aceeasi problema am si eu numai ca este usa stinga spate!fii te rog putin mai explicit,desfac tapiteria,desfac incuietoarea apoi?asa ca sa nu trec pe la macanic .ce ar trebui sa ii fac?multumesc mult!
am sa incerc sa aprofundez putin:

incuietoarea asta are o parte electrica si una mecanica
partea electrica corespunde inchiderii centralizate iar cea mecanica inchiderii/deschiderii manuale si inchiderii/deschiderii centralizate

in cazul in care incuietoarea nu a fost gresata(intretinuta) o lunga perioada de timp, se poate sa functioneze greu sau necorespunzator din cauza depunerilor de praf in combinatie cu vaselina

iar problema poate fi de acolo. se desface fata usii din interior, apoi cele 3 suruburi de pe latura usii unde corespunde cuiul de blocare de pe caroserie si se scoate incuietoarea. este complexa si are multe angrenaje, arcuri , arculete si parghii. nu e prea indicat sa se umble in ea, dar la nevoie de ce nu? cum spuneam se scoate se verifica mobilitatea pieselor, se greseaza, se verifica pinii mufei, contactele de la mufa (sa putem exclude posibilitatea contactelor imperfecte) se verifica parghia "butonasului" de blocare din usa sa fie dreapta ca sa poata iesi usor prin canalul ei

daca toate astea nu remediaza problema atunci problema poate fi din interiorul inchizatorii, de la partea electrica.primeste comanda de blocare, cupleaza, targand parghia butonasului in usa, semn ca usa e blocata, dar cand primeste comanda de deblocare nu mai cupleaza sa iasa butonasul, ea putand fi deblocata doar manual prin comanda mecanica din interior. de aici incolo ori se remediaza problema de natura electrica ori se achizitioneaza o inchizatoare noua (de fapt veche - din dezmembrari- 100-150 de lei)

admit ca problema poate fi in unele cazuri din alta parte (de exemplu un fir intrerupt pe traseul pana la inchizatoarem, mufa defecta,etc)
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 13:45   #2414
jpny13

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 231
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Cam acceasi problema cu usa stanga spate.....!!Din interior se poate deschide..si inchiderea centralizata merge....problema e doar cand vreau sa o deschid de afara.....ce poate fi??o pot rezolva singur sau la mecanic>???mersi!
jpny13 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 13:50   #2415
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

tin sa ii multumesc lui player1! pentru explicatii detaliate.o sa incerc sa o desfac saptamina viitoare cind montez si macaraua fiind rupt plasticul!atunci rezolv totul cu usa asta cu probleme!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -