Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-09, 00:36   #541
SweetmC

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Ms mult

Si sper ca toamna sa ma prinda cu un rover 75.
SweetmC is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 05:25   #542
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

modelul face-lift: are face-liftul....in plus...sau minus.....dupa gusturi...
si cu cat modelul este mai nou...chiar daca este full este facu mai din "saracie" cu ce au mai gasit prin stocuri...
mai are si mici variatiuni pe la senzori 2 3 in plus...care ii poti sunta lejer...
asta la cdt...eu asta am..la benzen nu stiu ce modificari mai are
recomandare:
1. dupa gust face-lift or not
2. incearca sa fie 131 cai si cdti
3. sa fie cat mai full....aici trebuie sa studiezi fffff bine..sunt multi care zic ca este full dar nu este....*pe tema asta putem discuta
4. preferabil sa aiba peste 125 k sa scapi de schimbat kit - ambreaj
5. verifica bine bine....masina inainte de a o cumpara...
6. la face lift sunt ceva piese mai rare..dar nu f rare..se gasesc totusi..

etc...si multa bafta

M.
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 07:15   #543
valy_leo

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 80
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
modelul face-lift: are face-liftul....in plus...sau minus.....dupa gusturi...
si cu cat modelul este mai nou...chiar daca este full este facu mai din "saracie" cu ce au mai gasit prin stocuri...
mai are si mici variatiuni pe la senzori 2 3 in plus...care ii poti sunta lejer...
asta la cdt...eu asta am..la benzen nu stiu ce modificari mai are
recomandare:
1. dupa gust face-lift or not
2. incearca sa fie 131 cai si cdti
3. sa fie cat mai full....aici trebuie sa studiezi fffff bine..sunt multi care zic ca este full dar nu este....*pe tema asta putem discuta
4. preferabil sa aiba peste 125 k sa scapi de schimbat kit - ambreaj
5. verifica bine bine....masina inainte de a o cumpara...
6. la face lift sunt ceva piese mai rare..dar nu f rare..se gasesc totusi..

etc...si multa bafta

M.
Eu am unul din 2005 si este superb cdti 131cai ,2000cm3..are consum mic(5% la 150 la ora afara) .Sfatul meu este sa cumperi cat mai nou ptr faptul ca este mai....nou nu?grija la benzinare ca, consuma mult din cate am auzit, mai ales in oras....in rest, bafta si toate cele bune
valy_leo is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 07:26   #544
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valy_leo View Post
Eu am unul din 2005 si este superb cdti 131cai ,2000cm3..are consum mic(5% la 150 la ora afara) .Sfatul meu este sa cumperi cat mai nou ptr faptul ca este mai....nou nu?grija la benzinare ca, consuma mult din cate am auzit, mai ales in oras....in rest, bafta si toate cele bune
....da trebuie sa se hotarasca intai....motorina sau benzina...

valy_leo te asteptam pe 14 ???
..daca imi dai nr de tel pe pm..promit sa te sun si sa iti sun si sa iti aduc aminte ora


M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 10:46   #545
SweetmC

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Pai daca va fi modelul facelift m-as incadra in modelul de 1.8 pe benzina.Daca nu gasesc,sunt putin mai rare pe afara sau prin tara de vanzare voi cauta un rover pe culoare negru fara facelift.Arata bestial si parerea mea putine masini se pot lauda cu asemenea forme.Bine e vorba de gusturi,dar cu tot tam tamul cu piesele eu voi risca doar pt faptul ca sa ma simt bine intr-o masina pe care nu o vad pe toate colturile.
Va multumesc mult pt sfaturi si voi reveni cu noutati si intrebari
SweetmC is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 11:06   #546
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by SweetmC View Post
Pai daca va fi modelul facelift m-as incadra in modelul de 1.8 pe benzina.Daca nu gasesc,sunt putin mai rare pe afara sau prin tara de vanzare voi cauta un rover pe culoare negru fara facelift.Arata bestial si parerea mea putine masini se pot lauda cu asemenea forme.Bine e vorba de gusturi,dar cu tot tam tamul cu piesele eu voi risca doar pt faptul ca sa ma simt bine intr-o masina pe care nu o vad pe toate colturile.
Va multumesc mult pt sfaturi si voi reveni cu noutati si intrebari
..apropo de sfaturi ..la modelul 1.8 pe benzina...atentie cu garnitura de chiuloasa...in rest mai sapa si tu pe forum pe aici ..sa afli ce probleme mai sunt

daca o aduci de afara si vrei ceva 2004 la inceput pe urma a aparut face-liftul....taxa te omoara ca este euro 3......cam 2350 euro....la 2.0 ctdi
consumul cred ca este bun ..afara...

ai grija daca cumperi din tara ...cam toate masinile sunt de cel putin un an la vanzare.....este un model greu vandabil....

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 11:14   #547
SweetmC

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Da stiam de problema tipica dar credeam ca era doar la modelele pana in anul 2002 2003 de 1.8,nu stiam ca problema este si pe cele dupa.
Stiu de taxa marisoara dar in tara nu prea am incredere de ce vad la vanzare,nu ca afara ar fi neaparat mai bine dar oricum am drum in colo.
In legatura cu taxa exista un proiect de lege ce stipuleaza ca urmeaza sa fie scoasa de anul viitor si inlocuita cu un impozit pe toate masinile.Si de stau cu numere rosi si tot le prelungesc pana scade daca nu se scoate taxa
Chiar daca e greu sa o vinzi daca imi iau o masina buna nu intentionez sa o vand o tin cativa ani daca totul merge bine
SweetmC is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 14:02   #548
Zebeleizis

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 15
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Salut,
şi eu urmăresc de ceva vreme să-mi iau unul, pe care să nu-l mai vând; prefer modelul fără face-lift datorită interiorului - chiar cele cu face-lift şi interior „clasic” mi se par mai puţin atractive. Referitor la dotări, de obicei am verificat cele cinci butoane suplimentare de sub climatizare plus proiectoare, siroco pe diesel (şi pieie şi aspectele referioare la navigaţie, deşi neimportante).
Pentru că aţi adus vorba de motoarele 1.8, şi eu am citit că de obicei problemele apar la motoarele turbo şi că ele nu s-ar regăsi şi la cele fabricate începând din 2004 (cu sau fără face-lift). Vă rog să-mi spuneţi dacă merită cumpărat un 1.8 turbo, fabricaţie 2004 sau 2005, şi dacă „legendele” referitoare la chiulasa se confirmă şi în cazul lor.
Mulţumesc!
Salut!

Last edited by Zebeleizis; 11-06-09 at 14:04.
Zebeleizis is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 14:58   #549
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Zebeleizis View Post
Salut,
şi eu urmăresc de ceva vreme să-mi iau unul, pe care să nu-l mai vând; prefer modelul fără face-lift datorită interiorului - chiar cele cu face-lift şi interior „clasic” mi se par mai puţin atractive. Referitor la dotări, de obicei am verificat cele cinci butoane suplimentare de sub climatizare plus proiectoare, siroco pe diesel (şi pieie şi aspectele referioare la navigaţie, deşi neimportante).
Pentru că aţi adus vorba de motoarele 1.8, şi eu am citit că de obicei problemele apar la motoarele turbo şi că ele nu s-ar regăsi şi la cele fabricate începând din 2004 (cu sau fără face-lift). Vă rog să-mi spuneţi dacă merită cumpărat un 1.8 turbo, fabricaţie 2004 sau 2005, şi dacă „legendele” referitoare la chiulasa se confirmă şi în cazul lor.
Mulţumesc!
Salut!
Sal,
Bine ai venit in randul nostru...deocamdata doar pe forum.....
Interiorul ca si design este la fel la toate modele, nu exista decat varatiuni de culoare a bordului si tapiteriei.(exterior mai este o varianta SHADOW nu are deloc crom pe spoilerul fata + spate)
Butoanele intradevar au importanta lor, dar numai 4 sunt mai importante.....(1. incalzire scaun stanga, 2. perdeluta electrica luneta, 3. pilot automat, 4. dezactivare esp, 5. incalzire scaun dreapta), mai exista scaune cu reglaj electric..cu memorii....oglinzi ful electrice (reglaj, pliere, heliomate, cu degivrare)..stropitori parbriz cu degivrare, parktronik....navigatie....oricum la modele noi 2005 sunt struto-camile....nu am vazut nici una full full an de fabricatie 2005....au una dar nu au alta....sa nu uit xenon.....nr de airbaguri...computer de bord.....sunt multe...o sa incerc sa le pun pe hartie in ordine....
Cu 1.8 pe benzina...nu stiu nimic sigur ....ca in 2005 au rezolvat problema cu garnitura....in schimb englezii au facut asa: au pus un radiator mai mare si 2 ventilatoare puternice sau unul mare...fata de 1 mic si radiator mai mic....este de sapat de forumul englez...
Eu am un cdti din 2004 luna 8 si are si piese din 2002 pe el.....cam tot ce a fost facut dupa 2004 luna 5 sunt facute cu ce a mai ramas....prin magazii
....
Bafta la cautat.
M.

Last edited by marcellr; 11-06-09 at 20:02.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 17:51   #550
valy_leo

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 80
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
Sal,
Bine ai venit in randul nostru...deocamdata doar pe forum.....
Interiorul ca si design este la fel la toate modele, nu exista decat varatiuni de culoare a bordului si tapiteriei.
Intradevar au importanta lor dar numai 4 sunt mai importante.....(1. incalzire scaun stanga, 2. perdeluta electrica luneta, 3. pilot automat, 4. dezactivare esp, 5. incalzire scaun dreapta), mai exista scaune cu reglaj electric..cu memorii....oglinzi ful electrice (reglaj, pliere, heliomate, cu degivrare)..stropitori parbriz cu degivrare, parktronik....navigatie....oricum la modele noi 2005 sunt struto-camile....nu am vazut nici una full full an de fabricatie 2005....au una dar nu au alta....sa nu uit xenon.....nr de airbaguri...computer de bord.....sunt multe...o sa incerc sa le pun pe hartie in ordine....
Cu 1.8 pe benzina...nu stiu nimic sigur ....ca in 2005 au rezolvat problema cu garnitura....in schimb englezii au facut asa: au pus un radiator mai mare si 2 ventilatoare puternice sau unul mare...fata de 1 mic si radiator mai mic....este de sapat de forumul englez...
Eu am un cdti din 2004 luna 8 si are si piese din 2002 pe el.....cam tot ce a fost facut dupa 2004 luna 5 sunt facute cu ce a mai ramas....prin magazii
....
Bafta la cautat.
M.
Domnilor, nu trebuie sa speriati omul...masinile dupa 2004 sunt executate cu aceleasi standarde de calitate si cu aceeasi rigurozitate tipic englezeasca.Chiar daca s-a folosit poate un subansamblu made in 2002....crezi k numai ei au facuta asta? La modul general vorbind eu as avea numai pareri bune despre aceasta masinuta si aici ma refer la cdti-ul meu din 2005 (altele nu cunosc),chiar daca la 77000 km m-a lasat pompa de injectie(dadea o eroare la presiune si am schimbat-o). o am si pe cea veche care am trimis-o unui tip sa vada daca mi-o poate aduce la standard.... si am schimbat si kitul de ambreiaj tot ptr ca sunt tipicar si imi place sa am o masina perfecta...(am ramas fara likid in pompa de la pedala).Singura nemultumire care o am e ca s-a urcat o pisica pe portbagaj si mi-a lasat niste zgarieturi frumoase ....si am gasit-o in parcare zgariata pe aripa spate dreapta+prag dreapta infundat putin....in rest numai laude despre cdti si chiar daca e mai scump decat benzina face toti banii pana la fiecare cent(131 cai).deci....toti posesorii sa fie fericiti si viitori posesori la fel... eu nu l-as schimba nici cu un mercedes clasa c (poate cu un E)....sau A6...din 2005 incoace...
valy_leo is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 17:57   #551
valy_leo

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 80
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
....da trebuie sa se hotarasca intai....motorina sau benzina...

valy_leo te asteptam pe 14 ???
..daca imi dai nr de tel pe pm..promit sa te sun si sa iti sun si sa iti aduc aminte ora


M.
marcell.....te referi la intalnirea nationala?.....nu stiu daca o sa pot merge...tocmai am platit 40.000 euro avans la un apartament si trebuie sa mai dau 15.000 pana la 01 septembrie....asa ca....buget de austeritate(stii ca ma gandeam kiar sa vand masina si sa cumpar ceva ieftin, o vechitura la 2000 sa am cu ce duce fetita la scoala dar mi-a sarit familia in cap si nu ma lasa s-o vand....deci daca ma atentionezi ptr o intalnire loco....e perfect...in concediu o sa merg doar cateva zile la mare...ptr fetita .atat...fara munte fara alte privilegii....valy_leo2000@yahoo.com este id meu...welcome!
valy_leo is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 19:48   #552
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valy_leo View Post
Domnilor, nu trebuie sa speriati omul...masinile dupa 2004 sunt executate cu aceleasi standarde de calitate si cu aceeasi rigurozitate tipic englezeasca.Chiar daca s-a folosit poate un subansamblu made in 2002....crezi k numai ei au facuta asta? La modul general vorbind eu as avea numai pareri bune despre aceasta masinuta si aici ma refer la cdti-ul meu din 2005 (altele nu cunosc),chiar daca la 77000 km m-a lasat pompa de injectie(dadea o eroare la presiune si am schimbat-o). o am si pe cea veche care am trimis-o unui tip sa vada daca mi-o poate aduce la standard.... si am schimbat si kitul de ambreiaj tot ptr ca sunt tipicar si imi place sa am o masina perfecta...(am ramas fara likid in pompa de la pedala).Singura nemultumire care o am e ca s-a urcat o pisica pe portbagaj si mi-a lasat niste zgarieturi frumoase ....si am gasit-o in parcare zgariata pe aripa spate dreapta+prag dreapta infundat putin....in rest numai laude despre cdti si chiar daca e mai scump decat benzina face toti banii pana la fiecare cent(131 cai).deci....toti posesorii sa fie fericiti si viitori posesori la fel... eu nu l-as schimba nici cu un mercedes clasa c (poate cu un E)....sau A6...din 2005 incoace...
NU vreau sa il sperii....
Indiferent de anul de fabricatie calitatea este f buna.
Din punct de vedere al dotarilor si optiunilor sunt amestecate....rau....si a anului in care sunt facute piesele......cele din 2005 si sfarsitul lui 2004....
Am intalnit masina ful in adevaratul sens al cuvantului ....numai ca avea numai 2 geamuri electrice.... fab 2005..
(acum totusi ca informatie pe care o si documentez daca este cazul, au cam facut ceva economii la fabricarea masinii....ex si eu si valy_leo nu avem broasca la portbagaj, numai deschidere electrica bord.....economie o broasca...etc)
Este o masina de clasa Premium-calitate si dotari in consecita
DAR>>> mai are si o forma demna de invidiat (in mod special ante face-lift), face-liftul sa cam "uzat" de cand audi a copiat tot botul...inclusiv masca mare la radiator.....
Oricum totalul formelor sunt o realizare de exceptie.
Merita.
M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 19:56   #553
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valy_leo View Post
marcell.....te referi la intalnirea nationala?.....nu stiu daca o sa pot merge...tocmai am platit 40.000 euro avans la un apartament si trebuie sa mai dau 15.000 pana la 01 septembrie....asa ca....buget de austeritate(stii ca ma gandeam kiar sa vand masina si sa cumpar ceva ieftin, o vechitura la 2000 sa am cu ce duce fetita la scoala dar mi-a sarit familia in cap si nu ma lasa s-o vand....deci daca ma atentionezi ptr o intalnire loco....e perfect...in concediu o sa merg doar cateva zile la mare...ptr fetita .atat...fara munte fara alte privilegii....valy_leo2000@yahoo.com este id meu...welcome!

raspuns.....
citat ..intalnire nr 2...valy_leo....
Nu stiu de ce retinusem ca intalnirea de la academie trebuia sa fie la ora 11.00.....in concluzie ....

pentru intalnirea de pe 14 Bucuresti ..te sun sa iti spun ora exacta.....)

cu concediul...e greu pentru toti.......sper sa ai sansa sa poti veni la munte un weekend cand facem intalnirea nationala.....oricum acum nu va fi decat prima...sigur vor urma si altele....
Ps. am sa dau ad la yd tau ...chiar cu placere
Incet incet se pare ca ne strangem si noi ....

M.

Last edited by marcellr; 11-06-09 at 20:03.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 21:15   #554
flower67

Stage 1
 
flower67's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare !
Am si eu o problema , cred ca am mai vazut chestia asta pe forum da' nu mai stiu unde... Imi sta aprins becul de ABS . Lichid de frana este , siguranta e buna ... Ce-ar putea fi ?
flower67 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 22:07   #555
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by flower67 View Post
Salutare !
Am si eu o problema , cred ca am mai vazut chestia asta pe forum da' nu mai stiu unde... Imi sta aprins becul de ABS . Lichid de frana este , siguranta e buna ... Ce-ar putea fi ?
Primul suspect e unul din senzori.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -