Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > EUROPENE

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-12, 21:05   #346
Iulian.G

Stage 1
 
Iulian.G's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 13
Default Re: Dune Buggy Project

salutare! zilele astea o sa aduc acasa matizul pe care l-am busit, e dauna totala dar motorul+cutia, rotile, suspensile etc sunt impecabile.
motorul este euro 4 si are 100k km.
vreau sa fac un buggy pickup, locuiesc langa bucuresti si mi-ar fi util pentru carat diverse (moloz, pamant, gunoi, lemne etc)
eu m-am gandit sa folosesc cat pot de mult de la matiz. vreau sa las motorul pe fata, 2 scaune si in spate sa fie o platforma. nu o sa iasa mai lung decat matizul.

cer niste sfaturi:
-il fac din teava rectangulara, nu am cum sa indoi teava normala. ce dimensiuni sa aiba? eu m-am gandit la 50/50/3mm doar sasiul (dreptunghiul pe care sta motorul si rotile iar in rest sa folosesc 30/30/1.5 mm. credeti ca este de ajuns?
-basculele de pe fata nu sunt paralele cu axul rotilor, sunt indreptate inspe inainte (ca in poza atasata). pot sa le fac paralele cu axul? nu e cam mica bascula asta, sub forma de bara... sau sa folosesc alte bascule, sub forma de triunghi?

ce parere aveti de un buggy pick-up cu motor fata (logic)?

am inteles ca se poate inmatricula la primarie ca vehicul agricol. asa este?
in caz ca nu se poate inmatricula ce risc daca il conduc prin comuna? mentionez ca am carnet categoria B.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 2.png
Views:	139
Size:	93.1 KB
ID:	2496758  

Last edited by Iulian.G; 15-07-12 at 21:16.
Iulian.G is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 20:36   #347
madmaxhwz
Renault Driver

Stage 5
 
madmaxhwz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 511
Member of:
[RENAULT]
[CITROEN]
Default Re: Dune Buggy Project

da se poate inmatricula pe primarie,nu cred ca ar fi bn pt tine sa mergi cu el neinmatriculat chiar daca ai permis de conducere,incearca sa il inmatriculezi totusi,bascula o poti trage la drept avand in vedere ca la butuc se prinde prin pivot(logic) conteaza cum faci prinderea pe sasiu adica daca pastrezi partea fata de la matiz sau faci tu tot din teava(caz in care merge faza cu trasul la drept)
__________________

Last edited by madmaxhwz; 21-07-12 at 20:41.
madmaxhwz is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 21:20   #348
Iulian.G

Stage 1
 
Iulian.G's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 13
Default Re: Dune Buggy Project

am inteles ca depinde de fiecare primarie cum isi face legile. m-am interesat si cica pot inmatricula ca masina de taiat lemne. oare trebuie sa o vada mai intai (nu vreau sa pun roata fierastraului si nici nu stiu cum sa o fac functionala) sau pot face actele si sa primesc numerele fara sa vada jucaria?

ma gandeam sa fac totul din teava dar un prieten mi-a zis ca ar fi mai simplu sa pastrez botul si podeaua de la matiz, iar pe ea sa fac o ranforsare din teava. eu cred ca va arata urat. cum e mai simplu? nici nu am banii pentru teava (am calculat ca sunt necesari cam 1000 lei.)
Iulian.G is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 21:27   #349
madmaxhwz
Renault Driver

Stage 5
 
madmaxhwz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 511
Member of:
[RENAULT]
[CITROEN]
Default Re: Dune Buggy Project

dap,la primarie vezi si tu cum te descurci,incearca sa il inmatriculezi ca utilaj gospodaresc daca te descurci,nus cum sa zic ca ar fi mai simplu,normal ar fi sa pastrezi fata matizului ca sa iti fie mai simplu adica sa nu mai stai sa masori si alte chestii deastea dar acum depinde si de tine,eu pe al meu l-am facut din teava de la 0 cum se zice
madmaxhwz is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 09:54   #350
Iulian.G

Stage 1
 
Iulian.G's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 13
Default Re: Dune Buggy Project

nu stiu ce teava sa folosesc. as face un schelelt mai ranforsat dar din teava mai mica/subtire decat sa fac un cadru simplu dar gros.
Iulian.G is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 00:54   #351
jambon

Stage 5
 
jambon's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 315
Default Re: Dune Buggy Project

Orice ai face tu cu motor in fata ala nu se mai cheama buggy,oricum din ce am inteles tu vrei ceva care sa mai cari una alta mai bn ai lasa podeaua masinii ptr.ca daca ai cv de carat nus ce ai sa faci tu cu teava subtire indiferent de ranforsare si ar fi mai indicat sai pui o punte de dacie pe spate e mai rezistenta si tamburii sunt ceva mai mari ai frane mai bune,o gasesti la remat cu 2 lei buc.)daca tot pui motorul in fata,in rest folosesti kam tot ce ai de la masina fuzete brate arcuri telescoape.
jambon is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 00:56   #352
Iulian.G

Stage 1
 
Iulian.G's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 13
Default Re: Dune Buggy Project

nu o sa arate penibil daca pastrez podeaua? usurand cateva sute de kg imi permit sa las puntea asa cum e, nu are rost sa ma mai complic cu alte improvizatii.
Iulian.G is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 01:05   #353
jambon

Stage 5
 
jambon's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 315
Default Re: Dune Buggy Project

Nu o sa arate urat deloc este cineva aici pe forum care a facut dintr-o broscuta un buggy tare misto a pastrat podeaua cu totu,bine ca el deja avea motorul pe spate da nici in cazul tau nui rau odata ce motorul il lasi pe fata,asi si tunelul ala de la frana de mana nu il tai ca banuiesc ka pe sub tunel adica sub podea e scobit pentru evacuarea completa nus exact cum e la matiz,da eu zik ca pentru ce vrei tu sa faci e ok,doar sudezi un schelet dupa podeaua care o ai eventual o mai si lungesti daca vrei un pik-up\doar ca tiam zis nus ce rezistenta are puntea de matiz oricum mai slaba decat dacia 1310 eu zik ca un 300 350 kg pe punte de matiz cam maxim ce poti scoate daca pui mai mult si mai mergi si pe drum nasol sigur o rupi.
jambon is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 07:52   #354
Iulian.G

Stage 1
 
Iulian.G's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 13
Default Re: Dune Buggy Project

eu am citit tot topicul asta si nu am vazut pe nimeni cu broscuta. poate ma ajuti tu cu un link.
nu tai tunelul unde e frana de mana, are rol de ranforsare.
Iulian.G is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 08:39   #355
george_geroge

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Wink Re: Dune Buggy Project

Quote:
Originally Posted by Iulian.G View Post
eu am citit tot topicul asta si nu am vazut pe nimeni cu broscuta. poate ma ajuti tu cu un link.
nu tai tunelul unde e frana de mana, are rol de ranforsare.
sall .st nou p forum. vreau sa fac si eo o jucarie off road dar nu gasesc o cv de oltcit stiti de unde pot lua una mai ieftina de preferat? app st din curtea de arges
george_geroge is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 08:45   #356
george_geroge

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Default Re: Dune Buggy Project

cineva? o idee
george_geroge is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 09:20   #357
1teo1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 35
Default Re: Dune Buggy Project

te duci la un remat si gasesti acolo masini.Iti recomand o dacia sa folosesti. Daca vei citi toata discutia asat , chiar daca e mare , o sa vezi poze si indicatii. Daca ai nedumeriri inca , asteptam intrebari . Numa' bine !
1teo1 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 09:23   #358
george_geroge

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Default Re: Dune Buggy Project

Quote:
Originally Posted by george_geroge View Post
sall .st nou p forum. vreau sa fac si eo o jucarie off road dar nu gasesc o cv de oltcit stiti de unde pot lua una mai ieftina de preferat? app st din curtea de arges
Quote:
Originally Posted by 1teo1 View Post
te duci la un remat si gasesti acolo masini.Iti recomand o dacia sa folosesti. Daca vei citi toata discutia asat , chiar daca e mare , o sa vezi poze si indicatii. Daca ai nedumeriri inca , asteptam intrebari . Numa' bine !
la dacie nu.mi place cutia j d.aia vreau sa pun o cv d oltcit p motor dacia 1310. j la remat nu gasesc oltcit
george_geroge is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 09:25   #359
1teo1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 35
Default Re: Dune Buggy Project

mai cauta sigur gasesti un oltcit pe net undeva
1teo1 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 09:27   #360
george_geroge

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Default Re: Dune Buggy Project

Quote:
Originally Posted by 1teo1 View Post
mai cauta sigur gasesti un oltcit pe net undeva
am gasit dar cer mult pe ele 1000 1500 lei j nu.mi convine doar pt cv
george_geroge is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -