Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > EUROPENE

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-07, 13:10   #1
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Dune Buggy Project

m-am cam gandit sa ma bag la un proiect...sa imi fac o combinatie intre kart si dune buggy. am un motor de mobra si ceva piese..... si m-am gandit sa imi face ceva de genul dune buggy cu un singur loc. o sa atasez ceva poze. faza e ca am nevoie de ceva mai multe informatii legate de constructie. asa ca aca stiti ceva va rog sa postati aici . multumesc anticipat. uitati pozele ... ceva de genul vreau sa iasa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scorpion_nz.jpg
Views:	2019
Size:	25.0 KB
ID:	318887   Click image for larger version

Name:	PIC00030.jpg
Views:	2986
Size:	70.0 KB
ID:	318888   Click image for larger version

Name:	raidermax250_single.JPG
Views:	1558
Size:	41.5 KB
ID:	318889  

Click image for larger version

Name:	oimg_GC00915963_CA00915994.jpg
Views:	1286
Size:	44.8 KB
ID:	318890  
__________________
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 05:55   #2
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dune Buggy Project

si ce motor vrei sa pui pe ea?
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 06:01   #3
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: Dune Buggy Project

a zis omu da tu esti chior sau nu sti sa citesti
motor de MOBRA
49 cm 2t
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 06:04   #4
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dune Buggy Project

ma interesa ce motor de mobra...si calmeaza-te sa nu ti se sparga vreo vena
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 14:02   #5
b0gdan_

Stage 1
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 10
Default Re: Dune Buggy Project

uite aici un link poate iti e de folos http://kartbuilding.net/
b0gdan_ is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 14:06   #6
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dune Buggy Project

sincer ce-ai sa faci cu acel motor nu stiu ! cauta un motor de 125 sa te poti misca si urca un deal ceva ! in rest iti ramane sa cumperi cusca sau sa o faci tu dupa alta... roti,suspensie ... sunt mai multe feluri de a construi un buggy ! oricum motorul e baza iar ala de mobra este prea mic
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 14:19   #7
dragos002

Stage 5
 
dragos002's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 709
Default Re: Dune Buggy Project

Bafta la proiect dar iti trebe un motor un mai mare de 125 sau 150 daca vrei sa faci ceva frumos...
dragos002 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 15:59   #8
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Dune Buggy Project

asupra modelului m-a hotarat . va ramane aceasta din poza. cardul il voi face de la zero din teava. nu vreau sa iau ceva gata facut. motorul va fi cel de mobra s50 , motor de 49 cc, 6 cp (daca nu ma insel) am aprindere noua ducatti originala care trebuie sa o montez. voi incerca sa fac cat mai multe piese de la zero cu mana mea. eu zic ca este de ajuns motorul de mobra,nu vreau ceva mai mare pt ca nu am de gand sa zbor cu ea, imi ajunge sa merg cu 50 km\h , oricum daca o sa stau bine cu banii probabil o sa maresc cilindreea la motor si o sa pun un set de motocicleta si astfel voi ridica puterea undeva pe la 70 cc. am optat pt motorul de mobra pt ca il am complet si nu are rost sa cumpar altul si este destul de mic ca marime,are racire pe aer (pt cei care vor sa faca pe desteptii exista si motoare de motocicleta cu racire pe apa) si este simplu de reparat. nu am inceput inca nimic la proiect pentru ca vreau sa ma documentez foarte mult inainte sa incep si inca nu am gasit roti. cred ca voi folosi roti de roaba ... . merci pt acel link . si voi mai modifica si transmisia, voi folosi pinioane de la cutie de hoinar sau de la o motocicleta si va creste puterea. in rest,un filtru sport la carb,si mai am 2 carb de mobra pe care o sa fac experimente...jiglere marite...sa vad cum trage sau daca se ineaca....si voi mai incerca cu un carb de motocicleta,sa vad ce gasesc. uitati modelul la care voi ramane.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scorpion_nz.jpg
Views:	924
Size:	25.0 KB
ID:	320712  

Last edited by **COSMIN**; 10-08-07 at 16:01.
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 16:08   #9
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Dune Buggy Project

Quote:
Originally Posted by TuningBoy View Post
sincer ce-ai sa faci cu acel motor nu stiu ! cauta un motor de 125 sa te poti misca si urca un deal ceva ! in rest iti ramane sa cumperi cusca sau sa o faci tu dupa alta... roti,suspensie ... sunt mai multe feluri de a construi un buggy ! oricum motorul e baza iar ala de mobra este prea mic
urca deal si cu motorul de mobra,cunosc motorul de mobra de 10 ani si cu modificari la carb si la transmisie va fi suficient nu o sa il fortez prea mult la deal . faza e ca nu gasesc roti. vreau sa construiesc ceva low buget pt ca banii vreau sa ii pun deoparte pt oltcit. am de gand sa dau bani doar pe teava pt cadru,roti,filtru de benzina,si bujii. am aprindere noua,fise de toyota,3 carb,evacuare. volan o sa fac eu,o sa iau de la un mitshu' space wagon coloana de dirctie, si suspensii nu voi folosi si scaunul tot eu o sa il fac. vreau sa aiba cadru cat mai rigind. si filtrul de aer deja este in constructie
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 16:16   #10
andy_x3m

Stage 5
 
andy_x3m's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 356
Default Re: Dune Buggy Project

e cam off-topic dar,
cauta pe forum ca 100% mai sunt proiecte gen. era unul care facea un beach buggy pe platforma de oltcit si inca unul care facea, sau ma rog zicea ca face:P exact ce vrei tu.
on-topic 49 de cm3 e mai mult decat suficient. daca il duci in 8-9 cai, pui o transmisie cu lantz la rotile din spate (chiar fara cutie sau reductor) si ajunge. in loc de roti de roaba, care sigur nu o sa reziste, nu sunt centrate etc, poti folosi roti de semanatoare(sau motosapa sau cum le'o zice) sau de ATV.

multa bafta
__________________
Viteza poate fi limitata electronic, prostia nu! |#|#| Logan 1,4 MPI in curs de modificare vizuala
andy_x3m is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 22:32   #11
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Dune Buggy Project

roti de atv am gasit pe net la 150 de euro cu tot cu caucicuri...sunt SH ... si sunt destul de scumpe....nu imi permit.... o sa incerc cu roti de roaba...sau o sa gasesc alte roti...sper. oricum zic ca un carburator de motocicleta sau chiar jiglere marite la carb actual o sa fie de ajuns... motorul ala oricum trage in treptele 1 si 2 , 3 si 4 fii pt viteza. maine o sa caut ceva metal pt cadru. sper sa gasesc prin curte ceva cu profil patrat sa fac cadrul...daca nu.. astept sa mai buseasca cineva masina sa fiu chemat la locul de munca :P si sa mai iau un ban ca sa imi cumpar teava pt cadru. roll cage-ul va fi oricum din teava rotunda. acum sa vad ce carburator ar fi potrivit pt motorul de mobra si cat de repede il gasesc...si la ce bani ...
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 19:23   #12
Teroarea

Stage 5
 
Teroarea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,245
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Dune Buggy Project

o sa se miste greu cu motorashu de mobra ,la plecare o sa aiba probleme oricum bafta cu proiectu
Teroarea is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 00:01   #13
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Dune Buggy Project

cosmine se mai aude ceva???
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 11:19   #14
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Dune Buggy Project

bai se aude ca tre' sa ma duc sa radiez mobra.... ca sa pot intra in posesia motorului si a celorlalte piese....pt ca a zis tata ca nu plateste impozit la cartul meu . deci...stie cineva unde trebuie sa ma duc ca sa radiez mobra (asta in afara de politie ) si ce acte trebuie sa iau la mine ??
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 22:49   #15
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Dune Buggy Project

astazi am demontat motorul dupa mobra si am mai salvat ceva piese de care o sa am nevoie la Dust Buggy, stop spate,evacuare,pinion,condensator,bobina,suruburi multe si bine inteles motorul. acum trebuie sa curat motorul, sa ii schimb chiuloasa,sa imi iau bujii noi (si nu sunt hotarat sa-mi iau BOSH sau NGK...cred ca o sa iau o bujie Bosh si una NGK si sa vad cu are am aprinderea mai buna) sa mai iau un filtru de benzina de dacia,niste furtune,kit de frana.... sa imi fac cadrul...mai sunt multe de facut dar prioritatea este curatarea motorului si sper zilele astea sa-mi fac o toba sport si un volan de kart. poze cand o sa curat motorul si cand o sa le pot scoate dupa tel .
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -