Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-11, 00:17   #5626
ionutblv

Stage 5
 
ionutblv's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,012
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

unde in tudor?ca la semaforul care face dreapta spre primaverii parca au cazut 100 bombe
ionutblv is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 12:09   #5627
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Au mai facut asa si cu alte strazi din iasi... le-au asfaltat numai intr-un singur sens.
Rusine inutilitiei rutiere care nu intervine in aceste cazuri, pentru ca astfel de moduri de a asfalta duc la foarte multe probleme datorate faptului ca soferii care vin pe sensul neasfaltat sint tentati sa mearga pe portiunea care mai poate fi numita drum public.

De asemenea aia care au marcat bulevarde (cica) cu hirtoape (precum Carol/Copou) in tari cu oameni as face inchisoare intre 3 si 6 luni sau ceva. La noi sint felicitati.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 17:59   #5628
N3n3a

Stage 5
 
N3n3a's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 559
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

sa aveti grija pe splai bahlui cum te duci spre tudor dupa podul in forma de piramida, este o groapa de toata "frumusetea", daca ai "norocul" de a o lua ai toate sansele sa pleci cu masina de acolo pe platforma.
__________________
N3n3a is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 18:46   #5629
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by N3n3a View Post
sa aveti grija pe splai bahlui cum te duci spre tudor dupa podul in forma de piramida, este o groapa de toata "frumusetea", daca ai "norocul" de a o lua ai toate sansele sa pleci cu masina de acolo pe platforma.
da da stiu stiu...a ajuns la forma asta in doar 2 luni..stiu ca trec mai zilnic pe acolo
SeRee is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 18:50   #5630
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by ionutblv View Post
unde in tudor?ca la semaforul care face dreapta spre primaverii parca au cazut 100 bombe
Exact, am trecut si eu astazi de doua ori si tot asa e, zdranc bang zdrang =))
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 20:24   #5631
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by mituc View Post
Alex, intersectia aia e marcata in cel mai idiot mod posibil. Ma rog, atit cit se mai vad marcajele alea de acuarela. Ineficienta marcajelor se refera insa doar la manevrele de schimbare de banda pe care tre' sa le faci pentru a ajunge undeva:
- daca vii de pe palat pe banda 1 si nu schimbi banda nu ai incotro si tre' s-o iei inapoi pe splai;
- daca vii pe banda 2 (linia de tramvai) si nu schimbi banda te trezesti ca banda ta se duce pe sos. nationala.

Probabil tot din acest motiv in acea intersectie circulara foarte multi lasa bunul simt si codul rutier la o parte si folosesc prioritatea "de tot inainte". Cind mergi pe cimp "tot inainte" e acolo unde vezi cu ochii. Cind mergi pe strada tot inainte e acolo pe unde ti-e banda.
Acelasi lucru se intimpla in mai multe locuri, unul in care o poti pati relativ usor e in tg. cucu, cind te incadrezi pe banda 1 sa urci pe sararie si te trezesti cu tot felul de "cunoscatori" care se urca pe tine de pe banda 2 sau 3, fara semnalizare si cu tupeu maxim precum cel care voia sa iasa din intersectie de pe banda 3 (care cred ca mai avea putin si o scurta ocolind prin stinga sensul, bineinteles cu pretentia de prioritate fata de toti si toate).

Practic tot ce-ti spun acum e sa te pun in garda mai ales ca spui ca esti incepator, pentru ca de procedat ai procedat corect si conform regulilor de circulatie. Si-ti recomand sa ramii asa incepator ca acum cit mai mult, cu cunostintele proaspete si corecte si "apucaturi" de sofer decent.

Teoretic intr-o intersectie circulara trebuie sa semnalizezi in 2 situatii:
1. la intrare, intentia de intrare, inevitabil calci linii de separare a benzilor, desi la intrarea dinspre palat in cazul de fata nu e necesar, benzile alea par sa fie punctul din care se definesc restul marcajelor in intersectie (e singura intrare cu prioritate in acea intersectie, exceptind banda 1 dinspre bd. tutora spre sf. lazar).

2. la iesire, pentru ca iar calci benzi.
In intersectie in principiu mergi pe banda ta, insa la noi e bine sa tii semnalul ca sa inteleaga ceilalti unde te duci (din cauza traficului haotic de la noi foarte putini vor crede ca ai de gind sa schimbi banda in intersectie). Tot caz particular in aceata intersectie e iesirea spre str. palat unde nu mai calci benzi (sint ceva exceptii nefiind sens giratoriu pur, ci o intersectie circulara dirijata).

Offtopic:
Tot in minunata intersectie din podul ros, cum vii din directia sos. nicolina si faci stinga pe splai, ai 2 benzi pentru la stinga. Idiotii de la primarie s-au gindit sa fure ei niste bani europeni pentru o pista de biciclete (eu sint si biciclist, desi ar trebui sa fiu incintat de initiativa sint de-a dreptul scirbit) si in loc s-o faca asa cum trebuie au restrins una dintre benzile de circulatie de pe splai asfel incit 2 benzi de pe pod ajung intr-o banda jumate. Daca esti pe banda 2 (1 si 2 sint pentru la stinga, 3 de linga bordura/fostul refugiu) poti avea surpriza ca acelasi gen de soferi sa vina pe banda ta.
Oricum, cunoscind situatia tre' sa le faci putin loc sa incapa si ei fara a trece insa (prea mult) peste linia continua spre banda rezervata celor care fac dreapta de pe splai. insa chiar si asa sint multi care de pe banda aia vor sa sara linga bordura daca se poate.

Pina acum am semnalat atit celor de la rutiera cit si celor de la primarie problemele de pe pista aia de biciclete in vreo 2 rinduri (sint mai multe, acolo in podul ros e una, in tudor mai sint vreo 2 sau 3 nereguli), insa evident ca bunul simt nu va invinge niciodata manelismul, cel putin nu in patria manelismului cleptomanico-idiocratic.
Sunt total de acord cu tine. Asta cu furatul banilor si cu pistele de biciclisti o stiu "pe surse". Iar in ceea ce priveste circulatul "pe unde vad" sau pe "de-a dreptul" am patit-o si eu azi cand veneam din independentei spre tg cucu, in fata la AJOFM sunt niste "serpuiri" ale benzii. Incercand sa "imi tin" banda mea ma trezesc cu o dudana cu un audi mai mai sa intre la mine in portbagaj... Ea mergea pe sistemul "tot inainte", marcajele neavand nici o importanta pentru ea... Ma minunez cate o data...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 22:16   #5632
2slow4u
Opel Driver

Stage 5
 
2slow4u's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 488
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Multi nu respecta benzile, tot timpul tre sa fie unul la hotel europa la semafor, (cum vii dinspre tg cucu si te duci spre bucsinescu) care mai mai sa intre in tine care vii de pe banda 3 (linia de tramvai) iar banda se retrage la semafor pe banda 2...iar banda lui 2 se retrage pe 1 ca la semafor sunt doar 2 benzi. majoritatea conduc cum mergeam cand eram mic cu bicicleta..inainte, stanga, dreapta nu conteaza....
__________________
Opel Astra H metro blue and other things ⟹ https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post3223627
2slow4u is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 06:30   #5633
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

majoritatea conduc cum mergeam cand eram mic cu bicicleta..inainte, stanga, dreapta nu conteaza....

) tare asta... dar adevarata...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 15:38   #5634
IS19CIP

Stage 5
 
IS19CIP's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 546
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Vineri oprit de politia rutiera pentu a fi martor la un coleg de trafic din NEAMT cu folie pe geamuri si pe triple . Colegu a luat amenda 6 mil desi a zis ca si-o da jos la fata locului. In concluzie daca vrea sa scoata banii de pe tine scot .
__________________


TRACTARI AUTO NON-STOP TEL : 0743 635 005

Last edited by IS19CIP; 15-05-11 at 15:53.
IS19CIP is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 15:41   #5635
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by IS19CIP View Post
Vineri operit de politia rutiera pentu a fi martor la un coleg de trafic din NEAMT cu folie pe geamuri si pe triple . Colegu a luat amenda 6 mil desi a zis ca si-o da jos la fata locului. In concluzie daca vrea sa scoata banii de pe tine scot .
da" ce avea folia? sau ce n-avea?
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 15:49   #5636
IS19CIP

Stage 5
 
IS19CIP's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 546
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
da" ce avea folia? sau ce n-avea?
Avea folie pe triple mult prea inchisa ( Masina fiind alba ..) Folie pe toate geamurile cu omologare doar pe spate . Pe fata nu avea omologare (Desi avea o folie la fel de inchisa ca pe sapte ceea ce nu ai voie ) Desii ia zis ca o da jos atunci nici nu a vrut sa auda si a incasat o amenda de 6 mill
IS19CIP is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 16:03   #5637
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by IS19CIP View Post
Avea folie pe triple mult prea inchisa ( Masina fiind alba ..) Folie pe toate geamurile cu omologare doar pe spate . Pe fata nu avea omologare (Desi avea o folie la fel de inchisa ca pe sapte ceea ce nu ai voie ) Desii ia zis ca o da jos atunci nici nu a vrut sa auda si a incasat o amenda de 6 mill
ce sa le ceri la cap de creta ... pare rau .. cu 6 mil isi punea omologat pe fata ..dar asta e ...
SeRee is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 16:07   #5638
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

nu vreau sa par aiurea....dar folia aia de pe triple e BELEA!

Asta iarna veneam spre iasi de la bacau si aveam ceva de genul 70km/h , noaptea , ceata urata de tot si,GHICI CE? la 10 metri in fata mea apare din neant un tunner cu folie pe triple care mergea cu 30( nimic de reprosat pt viteza..era ceata) de atunci mi-a trecut gandul la folii pe stopuri.

Nu mai zic vara, la soare...din partea mea sa le retina si stopurile, si certificatul!
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 16:12   #5639
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
nu vreau sa par aiurea....dar folia aia de pe triple e BELEA!

Asta iarna veneam spre iasi de la bacau si aveam ceva de genul 70km/h , noaptea , ceata urata de tot si,GHICI CE? la 10 metri in fata mea apare din neant un tunner cu folie pe triple care mergea cu 30( nimic de reprosat pt viteza..era ceata) de atunci mi-a trecut gandul la folii pe stopuri.

Nu mai zic vara, la soare...din partea mea sa le retina si stopurile, si certificatul!
Sincer sa fiu si mie imi place cum arata folia pe triple dar cam atat. M-am gandit si eu sa imi fac dar am renuntat la idee. E prea riscant. Eu zic ca pentru acest "moft" nu se merita sa umbli prin service in cazul in care intra unul in tine pentru ca nu a vazut cand ai franat tu brusc. Parerea mea.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 18:30   #5640
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

daca tot vb de triple...folii etc...
am gasit niste modele de triple cu leduri pentru masinutza mea...cu o nuanta mai fumurie...asa sunt ele din fabrica...dar nu au probleme din cate observ de a fi fff slabe [nah si avantajul ledurilor]
credeti ca as avea probleme cu ele ?
astea sunt:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...ht_4215wt_1009
__________________
Honda Civic 5D GT - 2011
Hyperyon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -