Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-11, 20:37   #5701
IS19CIP

Stage 5
 
IS19CIP's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 546
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by CRyS` View Post
Este condus de altcineva...
Are dreptate crys
IS19CIP is offline   Reply With Quote
Old 01-06-11, 21:43   #5702
DeMoN94

Stage 5
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 301
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

azi iam vazut masina lu drobeta prin tataras urca de la wash my baby la deal dar era altcineva la volan
DeMoN94 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 12:26   #5703
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

stie cineva voi avea probleme cu rim stripe reflectorizant ?
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 21:28   #5704
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

teoretic nu ai voie - reflectorizant
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 03-06-11, 19:44   #5705
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Am umblat 2 ani cu o banda rosie reflectorizanta pe portbagaj...ca sa acopere urmele ramase de la sigla masinii(dupa ce au fost furate) si n-am avut probleme cu politia . Banda era lunga cat tot portbagajul si lata de vreo 4 cm...
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 04-06-11, 00:43   #5706
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

aham
multe motoare au reflectorizante si nu am auzit sa aibe probleme
la masini nu prea am vazut
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 19:02   #5707
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

ceva pareri pro/contra despre cum se marcheaza mai nou strazile prin Iasi? Vi se pare optim si in regula dpdv. al sigurantei circulatiei?
mituc is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 10:41   #5708
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

normal ca nu e optim...lucrarile efectuate la carosabil in amiaza mare mi se par in ciuda soferilor...

Adica noaptea cand e liiiiber nu se poate? sau is -20(minus)grade si nu se lipeste asfaltul/vopseaua etc Las' ca e mai frumos ziua la ora 2...

Foarte rar am vazut un utilaj noaptea---cel mai mult ziua "se fac ca fac treaba"

Iar calitatea....se stie ca pana da prima zapada totul e spart/sters inapoi, asa cum era.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 20:07   #5709
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

in special pe ploaie am vazut ca se lucreaza ...
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 22:18   #5710
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Deja cu astea ne-am obisnuit. Lucrarile in zilele saptaminii la ore in care de obicei se inregistreaza valori maxime de trafic au devenit o obisnuinta de vreo citiva ani incoace.
Insa de ceva timp a devenit o obisnuinta moda sta de a astupa cu pietris gropile facute de diverse firme care fac lucrari diverse, si respectiv marcaje care pot deveni un pericol. Iata 4 exemple care-mi vin acum in minte:
- in p. ros, pentru virajul la stinga dinspre nicolina pe mal sting splai sint 2 benzi care dau intr-una singura;
- la intersectia lui garii cu Silvestru si strapungere silvestru, in directia dinspre strapungere silvestru catre silvestru s-a marcat in continuare banda dedicata virajului la stinga spre strada garii astfel incit de pe banda 2 de pe strapungere ajungi pe banda 1 (statie autobuz iar mai departe masini parcate), iar de pe 1 nu ajungi nicaieri. Astfel se mai da si posibilitatea celor care merg tot inainte fiind incadrati gresit pe banda pentru stinga sa ii inghesuie pe cei incadrati corect si culmea, au si prioritate in fata lor;
- linia dubla continua din fata de la onix e marcata intrerupt (curba si virf de panta) astfel incit dupa ce trece vara si se indeparteaza acei stilpisori nu mai e nici un indicator sau marcaj care sa interzica manevrele de intoarcere in acea zona;
- pista de biciclisti care e amenajata total anapoda pe spatii dedicate pietonilor, pe carosabil, nesemnalizata corespunzator si care se termina in trotuar pe care nu ai voie cu bicicleta (conform codului rutier in vigoare).

Si multe altele.

Asemenea enormitati nu am vazut pina acum decit pe la noi prin Iasi.

Treaba asta cu marcajele e foarte aiurea, iar problema cu lucrarile in carosabil finalizate cu astupari "temporare" cu pietris care tin luni intregi sint deja cazuri penale conform legilor in vigoare. Si nu e vorba ca e criza si nu au cu ce, mai degraba nu ai cu cine.
Asta este si motivul pentru care in alt topic intrebam de un avocat specializat in drept civil, vreau sa-i dau in judecata de data asta (primarie, politie rutiera, firme care fac lucrari aiurea).
mituc is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 22:23   #5711
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by mituc View Post
Deja cu astea ne-am obisnuit. Lucrarile in zilele saptaminii la ore in care de obicei se inregistreaza valori maxime de trafic au devenit o obisnuinta de vreo citiva ani incoace.
Insa de ceva timp a devenit o obisnuinta moda sta de a astupa cu pietris gropile facute de diverse firme care fac lucrari diverse, si respectiv marcaje care pot deveni un pericol. Iata 4 exemple care-mi vin acum in minte:
- in p. ros, pentru virajul la stinga dinspre nicolina pe mal sting splai sint 2 benzi care dau intr-una singura;
- la intersectia lui garii cu Silvestru si strapungere silvestru, in directia dinspre strapungere silvestru catre silvestru s-a marcat in continuare banda dedicata virajului la stinga spre strada garii astfel incit de pe banda 2 de pe strapungere ajungi pe banda 1 (statie autobuz iar mai departe masini parcate), iar de pe 1 nu ajungi nicaieri. Astfel se mai da si posibilitatea celor care merg tot inainte fiind incadrati gresit pe banda pentru stinga sa ii inghesuie pe cei incadrati corect si culmea, au si prioritate in fata lor;
- linia dubla continua din fata de la onix e marcata intrerupt (curba si virf de panta) astfel incit dupa ce trece vara si se indeparteaza acei stilpisori nu mai e nici un indicator sau marcaj care sa interzica manevrele de intoarcere in acea zona;
- pista de biciclisti care e amenajata total anapoda pe spatii dedicate pietonilor, pe carosabil, nesemnalizata corespunzator si care se termina in trotuar pe care nu ai voie cu bicicleta (conform codului rutier in vigoare).

Si multe altele.

Asemenea enormitati nu am vazut pina acum decit pe la noi prin Iasi.

Treaba asta cu marcajele e foarte aiurea, iar problema cu lucrarile in carosabil finalizate cu astupari "temporare" cu pietris care tin luni intregi sint deja cazuri penale conform legilor in vigoare. Si nu e vorba ca e criza si nu au cu ce, mai degraba nu ai cu cine.
Asta este si motivul pentru care in alt topic intrebam de un avocat specializat in drept civil, vreau sa-i dau in judecata de data asta (primarie, politie rutiera, firme care fac lucrari aiurea).
am vazut si intr-o seara cand marcau in nicolina,unde nu era macat si aveam sa iau ***`urile alea piloni din plastic...plm...tara lu papura voda :-j
SeRee is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 19:48   #5712
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Alooo, nu e iarna, imi poate explca si mie cineva de ce p.l.m. arunca astia nisip pe strada, e prea putin praf in aer sau asfaltul prea aderent?!
__________________
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 20:12   #5713
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by =Virus= View Post
Alooo, nu e iarna, imi poate explca si mie cineva de ce p.l.m. arunca astia nisip pe strada, e prea putin praf in aer sau asfaltul prea aderent?!
Nu stiu care-i smecheria, da era sa-l botesc pe unu azi, am inceput sa franez de la o distanta respectiv mare de el si am prins o portiune de aia de nisip, saniuta.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 21:35   #5714
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Si daca il mai prinzi si cand esti intr-o curba ... e perfect! Am luat azi din plin o movila din aia intr-o curba de am zis ca zbor prin stalpi,copaci! Si fara sa franez!
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 21:37   #5715
ionutblv

Stage 5
 
ionutblv's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,012
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

se topeste de tot asfaltul..normal de bun ce e: %@%@#% primariei
ionutblv is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -