Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-08, 22:37   #2611
Blondy26
Seat Driver

Stage 4
 
Blondy26's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 224
Member of:
[SEAT]
Default Re: Constanta - Accidente

Quote:
Originally Posted by CT-87-GTA View Post
Nu, megane-ul nu se infipsese in stalp, doar ricoshase din bmw. Mai avea aproape 1 metru pana la scuar.
Doar tzi s-a parut ca renault-ul era mai sifonat pentru ca, dupa cum ai spus si tu, bmw avea botul inca pe masina. Dar avea roata stanga infipta in aripa putin. Iar renault-ul, desi numai avea bara, faruri, masca, avea rotile drepte ne indoite, ne-nimic. In privinta chestiilor sparte (radiatoare, etc.), era curs pe jos mult lichid, si nu stiu de unde provenea ... de la bmw sau megane ... sau de la amandoua.

P.S. : Si apropo...se zice k renault sunt masini supersigure...dar la impact frontal cum a fost acolo, nu sarisera airbagurile megane-ului. Nu stiu dak se purta centura de catre ocupanti, insa din cate stiu eu, majoritatea (dak nu chiar toate) airbagurile au senzori care le fac sa sara in caz de impact, chiar dak ai sau nu centura. Dar poate totusi ma inshel eu...
eu veneam dinspre trocadero pe lapusneanu si de aceea nu am putut vedea foarte bine mai ales ca am prins momentul in care era politia acolo iar megane-ul era ,cum ar veni, cu fundul inspre mine.
p.s.: vorbind de siguranta la renault, megane-ul (cel sedan cel putin) are caroserie intr-o anumita masura, din plastic. oare are materialul asta vreo relevanta in cazul unui accident? pentru ca mie una nu-mi inspira siguranta...
__________________
My 2 loves:

Seat Ibiza 6L Emocion Red - 1,2L 12V - 2006

Ford Focus 2nd gen Facelift Tango red - 1,6L 16V Duratec - 2011

---===CT-26-YRA & CT-25-YRA===---
Blondy26 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 00:54   #2612
h0p3r
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
h0p3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Member of:
[VW]
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
Default Re: Constanta - Accidente

la unele masini, airbag-urile, nu sar decat daca ai centura pusa...pentru ca, in cazul in care nu ai centura, constructorii s-au gandit ca reprezinta un risc, pentru ocupantii masinii, sa sara airbag-urile...ca de exemplu la VW, airbag-urile frontale nu sar decat daca ai centura pusa
h0p3r is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 01:27   #2613
-dRx-
VW Driver

Stage 2
 
-dRx-'s Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 38
Member of:
[VW]
Default Re: Constanta - Accidente

wrong am golf 5 an 2005 si cand m-a trosnit un shaw mi-a dat KO airbagu si a sarit si ala din dreapta chiar daca nu statea nimeni acolo ... si centura nu prea purtam pe vremea aia :P acum port ca mi-am spart capu atunci eh in fine ideea e ca sar chiar daca nu ai centura ..
-dRx- is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 01:52   #2614
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Constanta - Accidente

Quote:
Originally Posted by Blondy26 View Post
eu veneam dinspre trocadero pe lapusneanu si de aceea nu am putut vedea foarte bine mai ales ca am prins momentul in care era politia acolo iar megane-ul era ,cum ar veni, cu fundul inspre mine.
p.s.: vorbind de siguranta la renault, megane-ul (cel sedan cel putin) are caroserie intr-o anumita masura, din plastic. oare are materialul asta vreo relevanta in cazul unui accident? pentru ca mie una nu-mi inspira siguranta...
Nu e nici o problema ca nu ai vazut eu doar am povestit ce s-a intamplat pentru a afla toata lumea

Cat despre siguranta renault...sincer acum...(si nu vreau sa atrag aversiune din partea altor membrii 4tuning, imi spun doar parerea)...sincer eu nu prea am incredere in francezi din nici un punct de vedere, nici macar ca oameni, ce sa mai zic de tehnica. Asta e parerea mea...poate sunt eu absurd...dar eu prefer nemtzii si japonezii (in special nemtii ) cand e vorba de tehnica, nu degeaba cele mai importante fabrici de masini sunt nemtesti si japoneze (mercedes, bmw, audi, toyota). Pentru mine astea 4 sunt cu adevarat masini adevarate. Deci inca odata nu vreau sa atrag aversiunea nimanui sau sa creez polemici pe tema francezilor. Si vorbind despre siguranta caroseria de plastic...multe masini au anumite parti ale caroseriei din plastic (ex. aripi), si aici vorbesc despre Vw Touareg (nu stiu care variante cu ce pachet de optiuni au aripi de plastic, insa am vazut eu cu ochii mei unul care avea), Skoda Octavia 2 (tot asa am vazut si cu aripi de plastic, dar si cu aripi de metal...am impresia k varianta cu pachet de drumuri grele are din metal)...si alte multe modele... Sunt facute din plastic pentru ca, la un accident, sa absoarba caroseria cat mai mult din socuri, pentru ca aceste socuri sa nu fie simtite de sofer. Fabricantii considera ca plasticul spargandu-se absoarbe foarte bine acele socuri. Sigur au dreptate, sigur au calculat, nu voi contesta niciodata acest lucru. Insa nici eu nu mi-ash cumpara masina cu aripi de plastic. Sincer acum...traim in RO...si se pot intampla multe. Exista si masini cu foarte mare sigurantza la impacturi, care au aripi de metal.

Quote:
Originally Posted by -dRx- View Post
wrong am golf 5 an 2005 si cand m-a trosnit un shaw mi-a dat KO airbagu si a sarit si ala din dreapta chiar daca nu statea nimeni acolo ... si centura nu prea purtam pe vremea aia :P acum port ca mi-am spart capu atunci eh in fine ideea e ca sar chiar daca nu ai centura ..
Da, si eu stiu multe cazuri in care airbagurile nu au sarit si omul avea centura pusa, si stiu si multe in care omul nu avea centura si totusi airbagurile au sarit
__________________

2004 BMW 320d, 6gang Getriebe (150 PS)

EX : 2002 Opel Astra G Coupe 2.0 DTI (101 PS)
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 14:58   #2615
h0p3r
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
h0p3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Member of:
[VW]
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
Default Re: Constanta - Accidente

Quote:
Originally Posted by -dRx- View Post
wrong am golf 5 an 2005 si cand m-a trosnit un shaw mi-a dat KO airbagu si a sarit si ala din dreapta chiar daca nu statea nimeni acolo ... si centura nu prea purtam pe vremea aia :P acum port ca mi-am spart capu atunci eh in fine ideea e ca sar chiar daca nu ai centura ..
in fine...nu stiu ce sa zic, si eu am golf 5 din 2008 si la mine nu sar airbag-urile daca nu sunt centurile bagate...asta o stiu din cartea masinii, unde scrie mare...
h0p3r is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 16:41   #2616
kata46

Stock
 
kata46's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Constanta - Accidente

Si daca in locul meganului de 5 stele (10 airbaguri) era un astra twinport din 2006-2007 cu doua airbaguri si tamburi de frana pe spate, nu stiu ce se intampla cu cei din bmw, saracii...., cred ca ii cauta politia cat colo.... prin "Germania, Japonia", pe acolo pe unde se mai fabrica twinpoartele astea.
Daca cineva crede ca aripile din tabla te scapa cu viata in cazul unui impact mai serios, ii explic eu ca se inseala amarnic, s-ar putea sa se prajeasca ca sobolanul in mormanul de fiare contorsionate pentru ca minunata aripa din tabla i-a blocat portiera si nu poate iesi sa se bucure in continuare de viata.
Dar, deh... si prostii astia de la reno au facut masini cu aripi din plastic, pentru cei interesati sa verifice pe site-rile politiei circulatie, cati din cei care au fost implicati in accidente majore au scapat cu viata conducand masini reno si cati twinpoarte, gasesc acolo procente, estimari tot ce au nevoie...
Doamne, da drumuri line la toti romanii si fara incidente!
kata46 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 17:31   #2617
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Constanta - Accidente

Quote:
Originally Posted by kata46 View Post
Si daca in locul meganului de 5 stele (10 airbaguri) era un astra twinport din 2006-2007 cu doua airbaguri si tamburi de frana pe spate, nu stiu ce se intampla cu cei din bmw, saracii...., cred ca ii cauta politia cat colo.... prin "Germania, Japonia", pe acolo pe unde se mai fabrica twinpoartele astea.
Daca cineva crede ca aripile din tabla te scapa cu viata in cazul unui impact mai serios, ii explic eu ca se inseala amarnic, s-ar putea sa se prajeasca ca sobolanul in mormanul de fiare contorsionate pentru ca minunata aripa din tabla i-a blocat portiera si nu poate iesi sa se bucure in continuare de viata.
Dar, deh... si prostii astia de la reno au facut masini cu aripi din plastic, pentru cei interesati sa verifice pe site-rile politiei circulatie, cati din cei care au fost implicati in accidente majore au scapat cu viata conducand masini reno si cati twinpoarte, gasesc acolo procente, estimari tot ce au nevoie...
Doamne, da drumuri line la toti romanii si fara incidente!
Imi pare rau dak te-am jignit cu ceva !
1 : Dupa cum am precizat si in commentul trecut, nu vreau sa supar pe nimeni si sa atrag aversiunea nimanui si imi pare rau dak tu consideri k te-am jignit.
2 : Dupa cum de asemenea am precizat, nu spun k aripile de plastic sunt rele in cazul unui accident, sau sunt gandite prost. Din contra, sunt foarte bune, insa am spus doar ca eu nu mi-ash cumpara.
3 : Apoi nu inteleg de ce iei la misto astra twinport [asha k fapt divers, nici mie nu mi se pare stralucit motorul de pe astra g 1.4 twinport...eu prefer motoarele diesel, si pe astra mea (pentru ca sigur ai zis twinport vazand ce masina am eu) am motor 2.0 diesel, sorry]. E adevarat k este parerea ta, nimeni nu ti-o contesta, fiecare gandeste ce vrea.
P.S. : Eu am opel pentru ca deocamdata nu posed finante destule pentru a-mi achizitiona o nemteasca mai calitativa si mai scumpa
4 : Ai facut misto de bmw, de germania si japonia, in favoarea renault. Dak tu consideri k renault e mai sus, mai calitativa, mai fiabila si mai capabila decat bmw, iarasi e parerea ta pe care nu ti-o poate contesta nimeni, dupa cum am mai zis, fiecare gandeste ce vrea.
5 : Sau daca tie ti se pare k la o masina, tot ce conteaza este siguranta, iarasi e parerea ta !

Inca odata scuza-ma dak te-am jignit cu ceva, nu asta am urmarit. Este un forum pe care fiecare isi spune parerea.

Dupa cum ai spus si tu, Da-ne Doamne drumuri line si fara incidente !
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 18:47   #2618
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Constanta - Accidente

Aripile alea sunt facute din plastic la Renault si nu numai pt ca inginerii aia ai lor au zis ca aripile alea nu absorb din socul impactului ci doar capota are acest rol. La BMW daca nu e nimeni pe scaun nu se declanseaza airbag-ul din simplu motiv ca ar face niste daune in plus.
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 19:27   #2619
kata46

Stock
 
kata46's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Constanta - Accidente

Salut @CT-87-GTA, si eu imi cer scuze daca am deranjat putin, dar am fost putin aprins de unele din afirmatiile tale legate de meganele respectiv, acum totul este OK.
Nu am facut misto de bmw, de germania si japonia in favoarea renault se pare ca s-a inteles gresit, bmw a fost si este in continuare masina visurilor mele, tu dadeai de inteles ca vezi doamne masina ideala este fabricata in germania, japonia aruncand cu noroi in renault, fara sa zici unde este fabricata astra.
Hai sa nu mai comparam frantuzestile cu mercedes, bmw,audi cum ai facut tu mai sus, hai sa fim FirePlay..., sa vedem ce avem in curte si apoi sa comparam capra vecinului cu nustiu ce animal exotic...
Cu respect!
kata46 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 20:27   #2620
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Constanta - Accidente

Quote:
Originally Posted by kata46 View Post
Salut @CT-87-GTA, si eu imi cer scuze daca am deranjat putin, dar am fost putin aprins de unele din afirmatiile tale legate de meganele respectiv, acum totul este OK.
Nu am facut misto de bmw, de germania si japonia in favoarea renault se pare ca s-a inteles gresit, bmw a fost si este in continuare masina visurilor mele, tu dadeai de inteles ca vezi doamne masina ideala este fabricata in germania, japonia aruncand cu noroi in renault, fara sa zici unde este fabricata astra.
Hai sa nu mai comparam frantuzestile cu mercedes, bmw,audi cum ai facut tu mai sus, hai sa fim FirePlay..., sa vedem ce avem in curte si apoi sa comparam capra vecinului cu nustiu ce animal exotic...
Cu respect!
Salut kata46 !
De cand eram mic si am inteles eu k exista anumite obiecte care merg pe strada, si acelea se numesc masini, mi-a placut bmw mai mult decat orice pe lume. Pe timpul ala era in floare pisicutza, si mi se parea mai tare si mai frumoasa decat orice alta masina. Mai tarziu, documentandu-ma, am aflat k cei mai priceputi la tehnica si cei mai seriosi oameni de pe planeta cand e vorba de tehnica, sunt nemtii. Cand a fost vorba sa-mi iau o masina, am vrut ceva nemtesc, insa nu am avut bani de bmw. Sau poate gaseam, dar nu am vrut sa fac k alte persoane care isi dau absolut toti-toti banii pe o masina scumpa, iar cand le cade ceva stau cu ea in parcare cu lunile pt k nu au bani sa-si schimbe piesa respectiva, sau chiar si mai rau, nu au bani de benzina respectiv motorina. Cand o sa posed destule fonduri pentru a intretzine un bmw, imi voi cumpara. Pana atunci, am considerat k e mai potrivit sa-mi iau ceva mai ieftin, bineinteles tot nemtesc, pt k vreau k toata viata mea sa am doar masini fabricate in germania. Si atunci mi-am luat opel, cea mai proasta nemteasca, insa e nemteasca. Astra mea e model 2002, iar pana in 2004-2005 astra g s-a fabricat in germania. Pe urma au scos H si au mutat productia de G in ungaria.

Ceea ce am vrut eu sa explic prin acest scurt istoric, este faptul k si eu am k masina a visurilor bmw. Am comparat bmw mercedes si audi cu renault doar pentru faptul ca aveam impresia k ai facut misto de bmw si de nemtzi in favoarea renault. Acum am inteles k aveam impresie gresita, si imi pare rau pt acest lucru. Nu am vrut sa te jignesc pe tine, sau renault-ul tau, insa toata lumea poate sa confirme faptul k nemtii sunt mai sus decat orice alta tzara europeana cand vine vorba de tehnica, iar in momentu in care mi s-a parut k ai facut misto de nemti in favoarea renaultului, iti dai seama k nu mi-a picat bine. Insa fiecare e liber sa-si cumpere ce masina vrea, si pentru ce masina are bani. Ai spus k "sa vedem ce avem in curte si apoi sa comparam capra vecinului cu nustiu ce animal exotic". Sa stii k nici cand voi avea bmw, nu o sa ma laud. Nu am o mare placere in a ma lauda, sau in a face misto de altii pt faptul k sunt mai jos decat mine din anumite puncte de vedere. Am vrut doar sa nu se creeze confuzii. Imi pare bine k ne-am inteles intr-un final
Cu respect si eu, salut !
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 20:51   #2621
kata46

Stock
 
kata46's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Constanta - Accidente

Da..., in cazul mai sus dezbatut nu stiu daca amaratul ala cu meganele era mai jos decat tine din anumite puncte de vedere, doar ca el avea masina botita.
kata46 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 21:10   #2622
CT-87-BGN

Stage 4
 
CT-87-BGN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 200
Default Re: Constanta - Accidente

Dap, hai sa o lasam asha, pt k nu are nici un rost sa ne certam pe motive puerile zic eu...k acei copii..."eu am jucaria mai frumoasa k a ta". Fiecare are ce are, si e fericit cu ce are. Dak nu e fericit, e treaba lui Traim in acelasi orash, si cand ne-ntalnim sa ne salutam, nu sa ne injuram Salut
CT-87-BGN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 23:45   #2623
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: Constanta - Accidente

eu am renault megane 2 sedan....si vreau bot de de RS...cine este interesat sa vada cat de sigur este renault este rugat sa`si aduca bmw-ul,opelul,maybachu la o proba ))))..scuzati de off...dar daca ar fii sa o luam logic la un impact mai mare...ce mie ca am bmw,mercedes,opel,wv si alte masini,tot o patesti
__________________


Doneaza urgent 1 cent la 00394524 un copil are nevoie de bani pentru bautura,tigari si femei
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 09:33   #2624
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Constanta - Accidente

Mi-am cumparat o WOLLA...hai sa iti testezi botul Smockey.
ERY is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 09:58   #2625
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: Constanta - Accidente

Quote:
Originally Posted by ERY View Post
Mi-am cumparat o WOLLA...hai sa iti testezi botul Smockey.
pfuuu eu vreau botul nu toata masina )) dar ne riscam daca e
SMocKey21 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -